0-6 yaş aralığında çocuğa silgi kullandirmak

Merhaba herkese. Ben okulöncesi ogretmeniyim. Her yıl kirtasiye malzemelerinin arasina silgi ekleriz bilirsiniz. Bu yıl farklı bir uyanma hali oluştu bende. Bu silgiyi 4-5-6 yaşindaki bir çocuğa kullandirtmak bana garip gelmeye başladı. Sanki bişeyler yanlış gidiyor. Hoş esasen ben çizgi çalışmalarını da hep boyama kalemleriyle yaptiriyorum ama kalem kutularında bir silgi bulununca ve evde de aileleri tarafından sürekli silgi kullandirilinca hemen silgiye sarılmak istiyorlar. Ben bundan sonraki ogretmenlik hayatımda tamamen silgiyi listeden çıkarayım diyorum. Ama biri bana bunun sakıncalarıni ya da varsa yararini dile getirse ne iyi olur. Velilerime de anlatmayi dusunuyorum. Yanlış mi düşünüyorum !

Bu konu hakkında ikinci dönem silgileri kaldırmaya ve bir daha hiç anaokulu listesine yazmamaya karar verdim. Sizler ne düşünüyorsunuz?

baharibeklerken

New member
Pedagojik acidan o yas cocuklarin ozelliklerini bilmiyorum. Fakat silgi kullanimi guven duygusu veriyor insana. Hata yapabilirim cozumu var, Yani ben o yasta olsaydim ki elbecerim zayifti, arkafaslarim cok guzel cizecek benimki kotu olacak zamanla cizim boyama vs neyse sogurdum gibi geliyor. Hep silhi kullanmak da umursamaz da olunabilir, nasil olsa siletim deyip cirt cirt karalama.. boyle olunca belki beceriyi kazanana kadar sinirsiz silgi kullanimi beceri kazanildikca sayi belirleyip azaltma olabilir belki. Sonucta Yaradanin da affi sinirsiz, fakat suistimalede musade yok. Insan ilk ogrenirken deneye yanila ogreniyor, fakat omrunde siniri oldugu bitecegi algisi olmayinca omrumuzu carcur edebiliyoruz. Bu yaklasimla o yss grubu bagdastirilir mi bilmiyorum acikcasi. Dedigim gibi bu brans tan uzagim.

Pedagojik acidan o yas cocuklarin ozelliklerini bilmiyorum. Fakat silgi kullanimi guven duygusu veriyor insana. Hata yapabilirim cozumu var, Yani ben o yasta olsaydim ki elbecerim zayifti, arkafaslarim cok guzel cizecek benimki kotu olacak zamanla cizim boyama vs neyse sogurdum gibi geliyor. Hep silhi kullanmak da umursamaz da olunabilir, nasil olsa siletim deyip cirt cirt karalama.. boyle olunca belki beceriyi kazanana kadar sinirsiz silgi kullanimi beceri kazanildikca sayi belirleyip azaltma olabilir belki. Sonucta Yaradanin da affi sinirsiz, fakat suistimalede musade yok. Insan ilk ogrenirken deneye yanila ogreniyor, fakat omrunde siniri oldugu bitecegi algisi olmayinca omrumuzu carcur edebiliyoruz. Bu yaklasimla o yss grubu bagdastirilir mi bilmiyorum acikcasi. Dedigim gibi bu brans tan uzagim.

Silgi kullanmak güven duygusu veriyor diye düşünüyorsunuz.
Çok ilginç ben de silgi kullanmak insana güvensizlik hissi veriyor diye düşünmüştüm.
Çocuk yaptıkları silinecek diye korkuyla bir şeyler yazmaya çalışıyor. Yapabildiğini yapıyor. Daha iyisini bilse yapacak ama en iyi bildiği bu. Belki de düne kadar bunu bile yapamiyordu, ona göre yapabildiğinin en iyisi buyken yetişkin kişi hoop diye çocuğun dakikalarca uğraştığı şeyi 2 saniyede çöpe atıyor siliyor. Bilemiyorum silip yenisini yapmayı bu yaş çocuğu içtenlikle istiyor mu yoksa baskı altında eziliyor mu?
Acaba [MENTION=727]rumeysa[/MENTION] Telli ne düşünür bu konuda

baharibeklerken

New member
Silgi kullanmak güven duygusu veriyor diye düşünüyorsunuz.
Çok ilginç ben de silgi kullanmak insana güvensizlik hissi veriyor diye düşünmüştüm.
Çocuk yaptıkları silinecek diye korkuyla bir şeyler yazmaya çalışıyor. Yapabildiğini yapıyor. Daha iyisini bilse yapacak ama en iyi bildiği bu. Belki de düne kadar bunu bile yapamiyordu, ona göre yapabildiğinin en iyisi buyken yetişkin kişi hoop diye çocuğun dakikalarca uğraştığı şeyi 2 saniyede çöpe atıyor siliyor. Bilemiyorum silip yenisini yapmayı bu yaş çocuğu içtenlikle istiyor mu yoksa baskı altında eziliyor mu?
Acaba [MENTION=727]rumeysa[/MENTION] Telli ne düşünür bu konuda
Coocugn calismasini buyuklerin sildigini bilmiyordum. Dedigim gibi bu konularda bilgim yk, kendi yaptigini silip tekrar daha guzel yapr diye baktim ben olaya. Mesela yazarken ben cok hata yaparim ve genelde silgi olmazsa olmazimdir. Bildigim seyde bile boyleykn yeni ogrenilen birseyde daha cok ihtiyac hissederdim diye dusundum

Sabah

New member
Fadime Hocam dusundum simdi cocuk bundan iki anlam cikarabilir. Bir: silgi kullanmak yok demekki asla hata yapmamaliyim cunku silemem. Iki: hata yapmanin bana bir zarari olmaz sonunda dogrusunu ogrenecegim silgiye ihtiyacim yok cunku hatalarim icin ogretmenim bana baski kurmaz.

Tabii bunlari his olarak edinir ve bu da cocugun gecmis yasam birikimine gore degisir, hangisini sececek acaba? Ilki sakincali bir his cunku. Ikincisi ise gayet olumlu. Bunu kendiliginden hissedemeyen yani silginin hayatlarindan cikmasindan bu sonuca varakatan cocuklara bu hissettirmek gerek sanirim ama nasil? [MENTION=797]Eğt.Dnş.Rümeysa Telli[/MENTION] Hanim ne dusunursunuz?