10 aylik kiz bebekte değişik haller lütfen yardım edin !

Serzenis

New member
Uyku arkadaşı 4 yaş öncesi sağlıklı bir seçim olmaz. Bebeğiniz güven ihtiyacını sizden karşılamalı. Bu iyiye gidiş çok sevindirici. İlk başlarda uykuya dalışı zor olabilir. Şimdiye kadar hep başka şekillerde teselli bulup uykuya dalmaya alışmıştı zamanla sizin desteğinizle bu yeni duruma alışır. İşinizi kolaylaştırmak için bebeğinizin uykusunun gelmesini beklemek en büyük yardımcıdır. Biz bazen benekte uyku belirtisi olmasa da uyutmaya çalışabiliyoruz. Bunun yerine onun uykusunun gelmesini bekleyip loş ge sessiz bir ortama geçin, kucaklayıp ninni söyleyerek uykuya geçmesine yardımcı olun. Uyku için bir kendini bırakma hali gerekir. Siz pna kendinizi bıraktığınızda bu mümkün olur ancak. Uyutma olarak değil de uykuya geçmesine yardım etme gibi bakın duruma. Sizin temasınız ile sesinizin yumuşaklığı ile mayışması, ağır ağır gözlerinin kapanması en tatlı halleri onun. Bu konuda mücadeleye girmek hırçınlaşmasına sebep olur.

Ben bu soylediklerinizi yapamıyorum deniyorum olmuyor dediğiniz gibi kucağıma alıyorum ninni söylüyorum yani tabiri yerindeyse bu kız cildiriyor çok Sakin davranıyor um yok olmuyor ayağıma alıp salladim ağlıyor illaki bırak yüzüstü döneyim öyle yatayim derdi sallarak uyuttum yine bugün o kadar az yapmıştı ki o davranışı ayağımdan bıraktım yüzüstü döndü yaptı yanlışlıkla oyuncağına dokundum ses olunca tekrar yaptı uyudu bu anda müdahale etmeliyim demi bıraktım müdahale etmedim hata yaptım belki ama dokunsaydim sinirle yaklaşmış olacaktım ben yine şaşırıp kaldim

Serzenis

New member
Bahsettiğim ahşap yürüme yardımcısı çıkrığı 50 tl gibi uygun bir fiyata almış. Yaklaşık 3 ay onunla gezdi hep sonra birden yürüteci bırakıp yürümeye başladı ve bunu da oldukça iyi başardı. İmkanınız varsa edinmenizi tavsiye ederim.

Bu günler o kadar çabuk gelip geçecek ki... İş güç hiç bitmiyor. Geri dönüp baktığınızda edindiğiniz hisler kalacak sadece. Bebeğiniz de bu günleri hiç anımsamayacak fakat edindiği hisler üzerinde onunla bir ömür yaşayacak. Kaygılı ve sinirli bir anne değersizlik hissi edindirir. Sakin ve sevecen bir anne ise değerlilik hissi, güven ve emniyet hissi edindirir.

Hepimiz zor çocukluklar geçirdik ve bunun izleri ile şimdi kendi çocuklarımıza annelik yapıyoruz. Bugünkü gergin ve tahammülsüz hallerinizin altında muhakkak çocukluğunuzdan gelme yaralarınız vardır sizin de, hepimizde olduğu gibi. Biz burada kendi incinmiş çocukluğumuzu çocuklarımız da yaşamasın diye birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz. Kendini onarım kısmında bu konuları konuşuyoruz, çıkış yolları arıyoruz. Çünkü tüm bunların sorumlusu çocuklarımız değil, bu haksızlık olur.

Kaygılanmayın yavaş yavaş farkındalığınız arttıkça bebeğinizle ilişkiniz de rayına oturacak. Takıldığınız her noktada lütfen buraya uğrayın, çıkış yolunu bulmaya çalışalım.

Bahsettiğiniz cikrigi araştırdım alacağım inşaallah daha kolay olur bizim için kızım da hareket etmiş olur dediginiz gibi benim annem de hep kaygılı ve sinirliydi çocukluktan gelen yara çok fazla bide ben kendime bakmadan kızıma da aynilarini yaşatmaya calismisim ben inanıyorum ki uykuya geçişi cozsem düzelecek hersey

Serzenis

New member
Uyku arkadaşı 4 yaş öncesi sağlıklı bir seçim olmaz. Bebeğiniz güven ihtiyacını sizden karşılamalı. Bu iyiye gidiş çok sevindirici. İlk başlarda uykuya dalışı zor olabilir. Şimdiye kadar hep başka şekillerde teselli bulup uykuya dalmaya alışmıştı zamanla sizin desteğinizle bu yeni duruma alışır. İşinizi kolaylaştırmak için bebeğinizin uykusunun gelmesini beklemek en büyük yardımcıdır. Biz bazen benekte uyku belirtisi olmasa da uyutmaya çalışabiliyoruz. Bunun yerine onun uykusunun gelmesini bekleyip loş ge sessiz bir ortama geçin, kucaklayıp ninni söyleyerek uykuya geçmesine yardımcı olun. Uyku için bir kendini bırakma hali gerekir. Siz pna kendinizi bıraktığınızda bu mümkün olur ancak. Uyutma olarak değil de uykuya geçmesine yardım etme gibi bakın duruma. Sizin temasınız ile sesinizin yumuşaklığı ile mayışması, ağır ağır gözlerinin kapanması en tatlı halleri onun. Bu konuda mücadeleye girmek hırçınlaşmasına sebep olur.

Aslını isterseniz kızım böyle yaptıkça umudum bitiyor keşke geçmişe dönsek ilk yaptığı ana o zaman müdahale etseydim canım çok yanıyor sanki hiç unutmayacakmis gibi şimdi unutsa ilerde tekrarlayacakmis gibi bugün daha azdı ama uyuduk tan sonra bile yapması benim psikolojimi alt üst etti bitirdi umudumu

Aslını isterseniz kızım böyle yaptıkça umudum bitiyor keşke geçmişe dönsek ilk yaptığı ana o zaman müdahale etseydim canım çok yanıyor sanki hiç unutmayacakmis gibi şimdi unutsa ilerde tekrarlayacakmis gibi bugün daha azdı ama uyuduk tan sonra bile yapması benim psikolojimi alt üst etti bitirdi umudumu

Öyle düşünmeyin, siz daima koşulsuz sevginizle yanında olduğunuz sürece yapmaz. Sayının azalması yoksunluk durumunun azaldığı anlamına gelebilir. Alışkanlığını devam ettirme isteğinin hırçınlığı biraz da o. Siz sükunetle yaklaştıkça uyku problemi çözülecek. Hafif hafif oturduğunuz yerde kucakta da sallayabilirsiniz, aşırı sarsmadan, geçiş aşaması gibi düşünülebilir sanırım. Bir de şu sıralar gündüz uykularını olabildiğince yan yana geçirin. Zorunlu işler dışında ayrılmamaya çalışın yanından. Yan yana yatıp onu kucaklamayı öylece hafif hafif sallamayı da deneyebilirsiniz.

Annelerimiz gibi annelik etmemek adına verdiğimiz sözlerde durma potansiyelimiz farkındalık seviyemiz ile ilgili birazda. 5 gün geniş davranıp altıncı gün tahammülsüz olabilirsiniz. Sonra herşey başa dönmüş gibi hissedersiniz. Bunu engellemenin en kolay yolu bebeğinizle empati kurmak. Hep onun yerine koyun kendinizi. Yoktan bir bilinç inşaa ediyor, hiç bilmediği bir dünyada. Sizden güven duygusu alamazsa kolu kanadı kırılır.

Ben bu soylediklerinizi yapamıyorum deniyorum olmuyor dediğiniz gibi kucağıma alıyorum ninni söylüyorum yani tabiri yerindeyse bu kız cildiriyor çok Sakin davranıyor um yok olmuyor ayağıma alıp salladim ağlıyor illaki bırak yüzüstü döneyim öyle yatayim derdi sallarak uyuttum yine bugün o kadar az yapmıştı ki o davranışı ayağımdan bıraktım yüzüstü döndü yaptı yanlışlıkla oyuncağına dokundum ses olunca tekrar yaptı uyudu bu anda müdahale etmeliyim demi bıraktım müdahale etmedim hata yaptım belki ama dokunsaydim sinirle yaklaşmış olacaktım ben yine şaşırıp kaldim

Göğsünüzü uyku esnasında vermeyi denediniz mi hiç? Emme refleksini doyurabilseniz buna ihtiyacı kalmaz.

Göğsünüzü almamakta ısrar ederse emziği tadını sevdiği bir şeye batırıp vermeyi deneyin. Fizyolojik emziklerden deneyin, biberon ucuna benzeyenlerden. Hatta ütülemiş pamuklu mendili sevdiği bir yiyeceğe batırıp vermeyi bile deneyebilirsiniz uykuya geçişte. Bu denemeleri hep kucağınızda yapın. Emmeye başlarsa hafif kucağınızda sallayıp uyutmayı deneyin.

Serzenis

New member
Göğsünüzü uyku esnasında vermeyi denediniz mi hiç? Emme refleksini doyurabilseniz buna ihtiyacı kalmaz.

Göğsünüzü almamakta ısrar ederse emziği tadını sevdiği bir şeye batırıp vermeyi deneyin. Fizyolojik emziklerden deneyin, biberon ucuna benzeyenlerden. Hatta ütülemiş pamuklu mendili sevdiği bir yiyeceğe batırıp vermeyi bile deneyebilirsiniz uykuya geçişte. Bu denemeleri hep kucağınızda yapın. Emmeye başlarsa hafif kucağınızda sallayıp uyutmayı deneyin.

Uyku esnasında emzirmeyi denedim çok ters tepki verdi sanki iğne batirmissin gibi bi anda ağladı ağlamak da değil kendini parçaladı o böyle yaptıkça ben daha da kötü oluyorum bebek anne sıcaklığını ister ben kucağıma alip yatirdikca kızım cildiriyor.dediginiz gibi emzigi denicem inşaallah ise yarar 2 3 aylıkken bu şekilde denemistim emzigi ama tadı bitince onu da atıyordu bende ugrasmamistim keşke ugrassaymisim şimdi de aynisini yaparsa her defasında yeniden batırıp vereyim mi ? Bi süre sonra alışır demi her uyuyacagi zaman yapsam ?
Gündüz uykularinda hep yanındayım her an her saniye yanındayım dediginiz gibi dün gece uyuyacagi zaman çok fazla ısrar etti sanki sabrimi deniyor gibi ben en sonunda bağırdım nasıl oluyorsa birakti sessizce sırtüstü yattı tabiki içim parçalandı sarıldım Özür Diledim sonra dediginiz gibi kucagimda gezdirerek ninni yle uyuttum.birazda ben bu duruma kendimi çok kaptırıyorum ne yaptigini bilmiyor yaptigi onun dunyasinda onun gibi tertemiz bisey biliyorum ama kendime hakim olamiyorum

Karaca

New member
Uyku esnasında emzirmeyi denedim çok ters tepki verdi sanki iğne batirmissin gibi bi anda ağladı ağlamak da değil kendini parçaladı �� o böyle yaptıkça ben daha da kötü oluyorum bebek anne sıcaklığını ister ben kucağıma alip yatirdikca kızım cildiriyor.dediginiz gibi emzigi denicem inşaallah ise yarar 2 3 aylıkken bu şekilde denemistim emzigi ama tadı bitince onu da atıyordu bende ugrasmamistim keşke ugrassaymisim şimdi de aynisini yaparsa her defasında yeniden batırıp vereyim mi ? Bi süre sonra alışır demi her uyuyacagi zaman yapsam ?
Gündüz uykularinda hep yanındayım her an her saniye yanındayım dediginiz gibi dün gece uyuyacagi zaman çok fazla ısrar etti sanki sabrimi deniyor gibi ben en sonunda bağırdım nasıl oluyorsa birakti sessizce sırtüstü yattı tabiki içim parçalandı sarıldım Özür Diledim sonra dediginiz gibi kucagimda gezdirerek ninni yle uyuttum.birazda ben bu duruma kendimi çok kaptırıyorum ne yaptigini bilmiyor yaptigi onun dunyasinda onun gibi tertemiz bisey biliyorum ama kendime hakim olamiyorum

Sevgili [MENTION=9414]Serzenis[/MENTION]. Bana kalırsa kızınızın bu hareketini çok fazla içselleştirmiş durumdasınız. Yazarken dahi kaygınız kelimelerden taşıyor. Yanlış anlamayın lütfen hepimizin zorlandığı anlar aşamadığı durumlar olabiliyor. Bana kalırsa danışmanlık alabilirsiniz ben içinizi dökmeye ihtiyacınız olduğunu hissettim Zira ben de bağlanma terapileri enstitüsünden danışmanlık aldım. Kızınız bu hareketi yaptığı sırada çok fazla dikkat kesilip onu da kendinizi de o ana hapsetmeyin. Ne siz ne bebeğiniz o anki bu hareketten ibaret değilsiniz. Bebeğinizi bir bütün olarak görün. Şimdi uykusu gelecek ve yine yapacak endişesinden uzaklaşın. Yapacağınız bütün işler için bir sonraki dakikanın saatin sınırlarına sokmayın kendinizi. Bebeğiniz ve kendiniz arasında bir rabıta kurun öncelikle. Karnınızdayken size bağlı olduğu kordonun doğduktan sonra da ruhsal olarak bağlı oldupunu kendinize hatırlatın. Biz anneler olarak hepimiz nacizane tavsiyelerde bulunuyoruz elbette yalnız bir psikolog gözünden daha net çözümler elde etmek mümkün olur diye düşündüm. Şunu mu yapsam dur bunu da deneyim yok bu olmadı şunu da yapsam gibi düşünceler aslında bazen biraz da girdaba sokuyor bizleri. Sizin içinize bahşedilmiş bu durumun üstesinden gelecek bir annelik mekanizması mevcut. Bu mekanizmayı çalıştırmak kızınızla olan bağınızda gizli. Kızınıza değil kızınızla olan ilişkinize dikkat verin. Bunlar çok kabaca benim tecrübe edindiklerim.

Uyku esnasında emzirmeyi denedim çok ters tepki verdi sanki iğne batirmissin gibi bi anda ağladı ağlamak da değil kendini parçaladı �� o böyle yaptıkça ben daha da kötü oluyorum bebek anne sıcaklığını ister ben kucağıma alip yatirdikca kızım cildiriyor.dediginiz gibi emzigi denicem inşaallah ise yarar 2 3 aylıkken bu şekilde denemistim emzigi ama tadı bitince onu da atıyordu bende ugrasmamistim keşke ugrassaymisim şimdi de aynisini yaparsa her defasında yeniden batırıp vereyim mi ? Bi süre sonra alışır demi her uyuyacagi zaman yapsam ?

Bağırarak bugün vazgeçirirsiniz fakat biraz daha büyüdüğünde gizlice yapmaya zorlamış olursunuz onu. Adem Hoca bir kaydında bu konuyu öyle güzel anlatmış ki, kendi cümlelerimle anlatacak olursam şöyle diyor; mantar egzama gibi kaşıntılı bir hastalığa tutulduğunuzu düşünün. Kaşınırsınız, kaşıdıkça hastalığınız ilerler belki yaralar açılır cildinizde ama kendinize engel olamazsınız. Bu durumdan siz de rahatsız olursunuz ama kaşınma içgüdünüze karşı koyamazsınız. Bu durumdaki çocukta aynı şeyi hisseder, diyor. Hiç bir anlamı oladan sadece içgüdüleri ile yapıyor işte. Sinirlenince bir çocuğun kendine vurması gibi birşey. Siz bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Onun bunu yapması sizin utanca boğulmanıza sebep olacak bir şey değil.

İlla bir şeyleri emme zorunda da değil biberon alışkanlığından da yardım alabilirsiniz. Bir kaç alternatifi deneyin yine de sakince uykuya dalabileceği bir yol muhakkak vardır.

Sevgili Karaca da çok haklı. Buradaki temel problem sizin kaygılarınız. Bunlar çözüldüğünde gerisi çorap söküğü gibi gelir. Çocuğunuz daha çok küçük. Iyi tarafından bakın, ya çok daha geç farketseydiniz bu durumu...

Serzenis

New member
Son durumunuz nasil sevgili anne?Bebisinizde degisiklik var mi?

Gün içerisinde yapmaları bıraktı yada ben fırsat vermediğim için yapmıyor uykusu gelince yapıyor sadece bunun önüne geçemedim malesef yapıyor ve öyle uyuyup kalmak istiyor normal yapmasindan çok uykuyla onu birleştirmesi canımı sıkıyor sanki böyle unutamayacakmis gibi geliyor oluruna bıraktım Allah dermansız dert vermesin elimden geleni yapıyorum ama kızım uyuyacagi zaman hep o şekilde yapmayı tercih ediyor

Didemmm

New member
Merhabalar kızım 10 aylik hep ayağımda sallayarak uyutuyordum 1 ay öncesine kadar sallamak istedikçe o dönmek istedi uyumak istemiyor demekki deyip bıraktım döndükten sonra yüzünü yatağa gomup bacaklarını kasiyor hızlı nefes almaya başlıyor ve çoğunlukla da terliyor bu 1 2 dk sürüyor sonra da uyuyup kalıyor ben sandım ki artık sallanmak istemiyor kendine böyle bir uyuma şekli buldu.yine de içim rahat etmedi internetten arastirinca bununla karşılaştım nasıl olabilir bu sürtünme ya çok küçük değil mi ?ne yapmam lazım 2 dk odadan dışarı çıksam döndüğümde hep bu şekilde buluyorum çok korkuyorum emeklemiyor henüz yürümüyor da yürüteci kullanıyorduk kaldırdım onu. Eşime söylüyorum aklı erince bırakır diyor ya bırakmaz büyük sorun haline gelirse yüzüstü yatıp bacaklarını kasmasi sürtünme demek mi ? O yaptıkça ben oyalayip mesela kidiklayip geri sırtüstü çeviriyorum ama o inatla yüzüstü dönüp yapmak istiyor en sonunda kendime engel olamıyorum bagiriyorum hiçbir düzenim kalmadı lütfen yardım edin

Merhaba. Gunlerdir bu konuyu atastiyorum. Benimde kizim 10 aylik yaklasik 4 aydir bu surtunme hateketini yapiyor.ilk basta anlamadim oyun oynuyor sandim .Ama sonra isi abartinca net olarak anladim.cok uzuluyorum baskasinin yaninda yere koyamiuorum. Siz temmuzda yazmissinz. Nasil bir cozum bulabildiniz mi?