15 yas ve sosyallik

Gateway

New member
Merhabalar,

Benim oglum 15 yasinda ve lise 2 ye baslayacak.

Benim problemim oglumun hic arkadasinin olmamasi. Bu beni cok uzuyor diger cocuklar surekli toplanip sinemaya gidip ve diger aktiviteler yapiyorlar ama oglum hic bunlara katilmiyor.

Anliyamiyorumda dogrusu sanki bu onu hic rahatsiz etmiyormus gibi yada oyle mi davraniyor. Bizimle beraber borseyler yapmayi cok seviyor, dogaya, sinemaya ve degisik yerlere godiyoruz. Her zaman severek geliyor.

Okulda basarili, kitap okumayi ve bilgisayar oyunlarini seven bir cocuk. Cumartesi gunleride gonullu olarak bir hayvan dukkaninda calisiyor.

Acaba gercekden bu onun dogasi olabilir mi? Yoksa bir sorun mu?

Tesekkurler simdiden yardimlariniz ve zamaniniz icin.

Gateway

New member
Cok tesekkurler cevabiniz icin. Cok konusmaya calisdim ama genelde sanki arkadaslari varmis gibi davrandi.
Aslinda herhalde ben en buyuk hatayi oglumun ilkokulunda yaptim. Biz New Jersey de yasiyoruz ve oglum dinimizi ogrensin diye burada bir Pakistanli musluman okuluna verdik ve 6 yil oraya gitti ( Anaokulundan- 5. sinifa kadar) ama simdi geriye donup bakinca cok buyuk bir hataymis cunku okulun hic bir duzeni ve kurali yokdu ve oglum tek turkdu okulda ve surekli diger cocuklar dalga gecip, disliyorlardi. Ve cocuklar cok vicdansizdi hep aileleri tarafindan dayak diyen cocuklardi. Okula cok gidip bu konuyu tartisdim ama malesef sorunu hep kapatiyorlardi. Malesef artik cok gec pisman olmak icin. Gecmis gecmisde kaldi. Ortaokul ve Lisesi cok daha iyi ama ortaokul ve lisedede yasadik problemler dalga gecilme ve kotu isimler takilma gibi. Ama cok sukur bu okulda cok ciddiye alindi. Ama oglum kendi gibi davranmadigini ve diger cocuklara uymaya calisdigini soyluyordu ogretmenleri. Tabi boyle davraninca diger cocuklar icin daha itici oluyordu. Her yil biraz daha iyi oluyor ama insallah oglum icin bunlar daha buyuk sorunlara neden olmaz. Sizce nasil bir yol izlemelim? Nasil yaklasmaliyim konuya, nasil iletis kurmaliyim incitmeden.

Cok tesekkurler tekrardan,

Gateway

New member
Oglunuzun yasadıklarından cok etkılendım. Kocaman bır gercek bır kez daha sarstı benı. Sız musluman dıye bır okula verıyorsunuz ve dınımızın geregı olan hosgoruden yoksun yetıstırılmıs cocukların zulmune uğruyor. O kadar buyuk yanlışlar var kı. Dınımızın gerektiğini cocuklara vermek lazım. Muslumanlar cogu yerde muslumana uygun sıfatlarla yasamıyor malesef. Oglunuzun yasadıgı seyler kolay degıl.
Arkadaslarının ıstedıgı gıbı davranmaya calısması edılgenlesmıs olabılecegını getırdı aklıma. Ama yasadıgı sosyal cevre kendınce bunu zorunlu hale getırmıs olabılır. Cok sağlam bır psıkolojısı olması gerekır bunlarla basedebılmesı ıcın. Allah yardımcınız olsun. Bır uzmandan yardım alma ımkanınız var mı?

Evet malesef cok zor ve uzucu gunler yasadi. Dinden korkutarak dindar yapabileceklerine inaniyorlardi, tam tersi imanlarini ve inanclarini zayiflattiklarinin farkinda bile degillerdi.

Insallah dediginiz gibi psikolojisi guclu bir cocukdur. Ama tirnak yeme ve bluzinin yakasini isirma gibi aliskanliklari olusdu ve hicbir zaman duzeltemedik. Diger bir sorunuda kilo problemi. Bir uzmanla gorustuk bir yil boyunca haftada bir saat olmak uzere. Ve ara ara hala gidiyor kendini kotu hissedince. Oglum kendini cok iyi hissettigini soyluyordu gidip konusdukca ama sanki pek bir sey paylasmiyor gibi geliyor bana. Cunku uzmanimiz arkadasinin olmadigini bile bilmiyordu uzun gorusmelerden sonra ama eminim bircok katkisida olmusdur.

Gateway

New member
Demek kı yardımcı olacak kısıye bıle tam olarak ıcını dokememıs. Bellı kı tam olarak guvenememıs karsısındakıne. Zor şeyler gecırmıs. Sız destegınızı eksık etmeyın. Bılınclı bır annesınız anladıgım kadarıyla. Şefkatınızle konusmaya calısın. Yanında olun. Arkadas ortamındakı eksıklıgı sızınlı gıdersın. Anladıgım kadarıyla bunu saglıyorsunuz zaten. Yenıden guvenlı baglanma gecırdınız mı oglunuzla? Sankı daha oncekı konunuzda bu onerılmıstı sıze. Yanlıs mı hatırladım acaba?

Evet, cok sukur yeniden baglanma icin gec kalmamisdik ve gecen yil yeniden baglanma icin beraber 6 hafta olmasada 3 hafta suresince beraber uyuduk. Bu baglanmayla inshallah gecmisde yaptigim hatalarin yarasini onarabilmisimdir, en azindan bir bolumunu. Insallah yavas yavas sosyallesip, iradesini guclendirmesine yardimci olabilirim. Cok tesekkurler tekrardan verdiginiz hizli cevaplar icin.