17 Yaşında Oğlum Sabahları Çok Zor Uyanıyor

Pedagoji Okulu

New member
Soru : 17 yaşında oğlum var .Sabahları uykudan çok zor uyanıyor .Sürekli bir söylenme halinde buluyorum kendimi.Bazen neredeyse yataktan sürükleyerek kaldırıyorum,yoksa kalkmıyor.Ne yapacağımı bilemiyorum.

Cevap : Ergenlerin uyanması zordur.

Ergenlik Döneminin en belirgin olumsuz davranışı,sabah uyanmakta zorluktur.Metabolizması hızlı çalışan ergen ,gün içinde ne kadar yorulduğunu fark edemez ,geç saatlere kadar ayakta kalmak ister.ilgi ve merakı onun duygularını sürekli aktif tutar.sürekli dürtü halindeki ergenin kaybettiği enerji oldukça fazladır.

Ergen çocuk bu enerjiyi tatlı türü gıdalara yönelerek gidermeye çalışacağı gibi ,bir diğer doğal yöneliş de uykudur. Uyurken metabolizması yavaşlayan ergen çocuklar, bütün günün enerjisini neredeyse sabah saatlerindeki birkaç on dakikalık geç kalkmalarla elde etmeye çalışır.Onun bu doğal durumunu anlayışla karşılayıp duygusal destek vererek uyanmasını adım adım gerçekleştirmek gerekir.

Adem Güneş

orkunb

Banned
Bazı çocuklar geç uyanır, merasimle uyanır. Bu onların hayat boyu yaşayacakları olduğu gibi ileri dönemde yaşamları düzene girince değişebilir. Ya da tam tersi de olabilir. İkisine de adapte olmak gerekir. Ama tabi oğlunuzun biyolojik saatine bakmak gerekir. Size kardeşimden yaşadığımı örnek verebilirim. Ben okulda hep sabahçı oldum o ise hep öğlenci. Erkek kalkma problemim asla olmadı. Ortaokuldan bu tarafa hep kendim kalkar giderim. Kardeşim ise zor uyanır. Üniversitede bile ikinci öğretim oldu sabah uyanması gerekmedi. Bir de yaşamsal olarak ergenlerin çoğu gibi sabaha kadar oturma mevzusu var. Bu biyolojik saati değiştiren bir şey. Kardeşim şu an 28 yaşında üniversitede 4. sınıf öğrencisi. Onun hayatında erken kalkmak konusu olmadığı için biliriz ki 4 te kalkar sabah 6 da yatar. Hatta bazen 2 de 3 te kalktığı olunca erkencisin deriz. Bazen 12 de kalkması gerektiğinde çok zorlanır. Söylediği saatten 2 saat öncesinden tacizle kaldırdığımız olur. Gider geliriz uyanması için. Uyku düzeni sağlamaya çalışın. Bu da basit bir yol. Uyanma saatini fix hale getirmek. İşi olsa da olmasa da seçeceğiniz saatte kaldırın onu. Kaldırın uykuyu dağıtın ve gün içinde uyutmayın. Bir kaç gün içinde kendi kendine o ritme alışacaktır.

Fatma Acar

Editör
Soru : 17 yaşında oğlum var .Sabahları uykudan çok zor uyanıyor .Sürekli bir söylenme halinde buluyorum kendimi.Bazen neredeyse yataktan sürükleyerek kaldırıyorum,yoksa kalkmıyor.Ne yapacağımı bilemiyorum.

Cevap : Ergenlerin uyanması zordur.

Ergenlik Döneminin en belirgin olumsuz davranışı,sabah uyanmakta zorluktur.Metabolizması hızlı çalışan ergen ,gün içinde ne kadar yorulduğunu fark edemez ,geç saatlere kadar ayakta kalmak ister.ilgi ve merakı onun duygularını sürekli aktif tutar.sürekli dürtü halindeki ergenin kaybettiği enerji oldukça fazladır.

Ergen çocuk bu enerjiyi tatlı türü gıdalara yönelerek gidermeye çalışacağı gibi ,bir diğer doğal yöneliş de uykudur. Uyurken metabolizması yavaşlayan ergen çocuklar, bütün günün enerjisini neredeyse sabah saatlerindeki birkaç on dakikalık geç kalkmalarla elde etmeye çalışır.Onun bu doğal durumunu anlayışla karşılayıp duygusal destek vererek uyanmasını adım adım gerçekleştirmek gerekir.

Adem bey çocuklar ın (bence ergen yada yetişkin farketmez diye düşünüyorum ) erken ve mutlu kalkmaları için annenin çocuğunun odasının camını açıp odaya temiz ve serin havanın girmesi çocuğun uyanmasına vesile olur diyor. Bunun yanında annenin hazırladığı kahvaltı kokusuda (omlet tost vb.) çocuğun uyanmasını kolaylaştırır diyor. Tabi bunlarla birlikte annenin yumuşak ses tonu ile seslenmesi hatta yanına uzanıp onu şefkatle sarıp sarmalayıp kaldırmaya çalışmasıda etkili olur.

Kendimi söylenme anında buluyorum diye belirtmişsiniz. Belki evladınız ebeveyn sağırı olmuş olabilir.Yani annesi babası hep bi söylenme halindeyse belli bir süre sonra çocugunuzdan olumlu yönde bir aktivite beklerken tam tersi bir aktivite ile karşılaşabilirsiniz. Yani kaldırmak için söylenmeleriniz onu yatağa daha çok çekebilir.
İlave olarak güzel bir müzik te çocuğunuzun kalkmasında onu motive edebilir.
Düşünsenize kaç yaşında olursak olalım temiz hava, güzel bir kahvaltı hatta mutfaktan gelen çay bardağı ile kaşığın çıkardığı ses , hoş bir müzik ve sevgi dolu bir anne ile kim güne başlamak için direnebilir ki ? :) Sevgiyle kalın :)

Merhabalar,

Çocuğunuzun güne başladıktan sonra yapacağı "işe" motivasyon eksikliğinin olması da kalkmasını zorlaştırabilir. Okula gidiyorsa, okula ait düzeni nasıl? Aslında okula gitme isteğinin olmayışımı kalkmayı engelliyor? Yada gün içindeki duruşu(enerji düşüklüğü) teknolojiyi ne kadar kullanıyor olduğu? Aile içi iletişim dili? Uyku bir oyalanma davranışı mı? gibi etkenlere bakmakta yardımcı olacaktır. psikolojik sebebe bağlı bir alt yapıysa oralara yoğunlaşmak gerekir.

Kalkma Düzensizliği çocukluktan gelen bir durumsa, ergenlikte bu durum dahada artar. Düzene koymak içinde kolay bir dönem değildir. Bu ancak çocuğunuzun istemesiyle ortak çözüme kavuşur.

Selamlar..

Son düzenleme:

koala

New member
Benim oğlumda 3.sınıf anaokulundanberidir hep aynı Adem hocanın dediği gibide yapıyorum sonuç değişmiyor