2-3 yaş için evde oyun alanı ve oyuncakların önemi

Bern

New member
Merhaba sevgili anneler :) cevap aradığım sorular bitmiyor hele burda uzmanlar varken
2-3 yaş arası erkek çocuğu için evde nasıl bir oyun alanı oluşturmalıyız sizce ? Kendi odasında mı ?
Başka bir oda da mı ?
Yoksa salonda yani aktif olarak herkesin olduğu yaşam alanında mı ?

Ben kendi oğlum için oyun alanını bizim salonda yaptım oturma odamızda günün her saati hep bu alandayız çünki !
Kendi odasına sadece bi kaç kitap koydum odasının uyumak için olduğunu vurgulamak istedim !
Başka bir oda fikri ise bana çok ters ama sizin fikriniz nedir ?

Bir de çok oyuncak mı ? Az oyuncak mı ?
Hangi oyuncaklar ?

Oyuncakların çocuk gelişiminde inanılmaz etkili olduğunu düşünüyorum
Yazı tahtası var
Magnet harf ve rakamlarımız var
Küçük arabalar
Bi kaç müzik aleti gibi şeyler
Okuma kartları
Ve kitaplarımız

Oğlumla aktivite yapamıyoruz çünki hep kendi kurallarını koyuyor yada aktivite tamamen farklı birşeye dönüşüyor :)
Acaba daha beni anlamıyormu

Tavsiyelerinizi bekliyorum

Merhaba sevgili anneler :) cevap aradığım sorular bitmiyor hele burda uzmanlar varken
2-3 yaş arası erkek çocuğu için evde nasıl bir oyun alanı oluşturmalıyız sizce ? Kendi odasında mı ?
Başka bir oda da mı ?
Yoksa salonda yani aktif olarak herkesin olduğu yaşam alanında mı ?

Ben kendi oğlum için oyun alanını bizim salonda yaptım oturma odamızda günün her saati hep bu alandayız çünki !
Kendi odasına sadece bi kaç kitap koydum odasının uyumak için olduğunu vurgulamak istedim !
Başka bir oda fikri ise bana çok ters ama sizin fikriniz nedir ?

Bir de çok oyuncak mı ? Az oyuncak mı ?
Hangi oyuncaklar ?

Oyuncakların çocuk gelişiminde inanılmaz etkili olduğunu düşünüyorum
Yazı tahtası var
Magnet harf ve rakamlarımız var
Küçük arabalar
Bi kaç müzik aleti gibi şeyler
Okuma kartları
Ve kitaplarımız

Oğlumla aktivite yapamıyoruz çünki hep kendi kurallarını koyuyor yada aktivite tamamen farklı birşeye dönüşüyor :)
Acaba daha beni anlamıyormu

Tavsiyelerinizi bekliyorum

Merhaba sevgili Bern;
Çocuk için hayat aslında bir oyun alanı, nerede sınırlarsak sınırlayalım onun orada asla kalmayacağını bilerek başlamak belki en doğrusu olacaktır. Bu tabii ki evde ona ait bir alan oluşturulmasına engel değil, hatta çocuğa kendini özel hissettirebilir ona ait bir köşenin olması, yalnız o sınırlardan taşmasına göz yummalı hatta sevinmeliyiz kendi hakimiyet alanını genişletebilmesine...

Onun dışında oyuncak konusunda aşırı çokluk çocuğun dikkatinin yoğunlaşmasına engel olabildiğini okumuştum adem hocadan. Sizin saydıklarınız gibi çocuğu tek bir aktiviteye hapsetmeyen, onun istediği gibi kullanabildiği oyuncaklarınsa çocuğun gelişimine katkı sağlıyor. Mesele ahşap bloklar, legolar gibi salt bir oyunluk olmayan materyaller çocuğu destekleyici..

Aktivite konusunda da belki dönem dönem o ayki gelişimine uygun örneğin bir montessori faaliyeti koyup köşeye ilgisini nasıl çeker ve ne yönden faydalanırsa ona bırakabiliriz. Dediğiniz gibi kendi kurallarını koyuyorlar. Direktiflere uymak istememek de olabilir, henüz o direktifleri algılayamıyor da olabilir yada sadece o an kendi istediğine odaklanmış da olabilir. Aktivite diye çocuğu bunaltacak kadar üzerine zaten gidemiyorsunuz sizin de dediğiniz gibi çocuğun doğası gereği yapmıyor bunu. Herşeyden öte adem hocanın çok güzel vir tavsiyesi en iyi aktivitenin çocuğu günlük işlerimize dahil etmek olduğu aslında orada her türlü gelişim alanına temas edebiliriz..

Sevgiler

baharibeklerken

New member
Gülbahar hanımın güzel paylaşımına ek olarak şunu eklemek isterim. Ev çocuğun da evi, dolayisiyla her odayı ona göre de dizayn etmek gerekir der hocamız.
Belki her oda da ona ait olabilecek bir köşe, belki eşyaları onun da rahat kullanabileceği bir yerleşim.
Belki mutfakta iki cekmeceli bir şeyi, üzerine kullanabileceği minik tabak tencere vb ile onun mutfağı, ne güzel olur. Bunu yabanelma hesabında paylaşmış bir anne.
Aktivite den ziyade doğal günlük yaşam içinde siz ne yapiyorsaniz Yavrunuzu da içine dahil etmek... Bu daha değerli hissettirir ve daha doğal diye düşünüyorum.