2.5 yas uyku problemi

sevgi

New member
Merhaba;
Yaklaşık iki haftadır yaşadığımız uyku problemimiz var. Uykuya direnmede çok basarili bir halde. Gece 12-1'i buluyor uyumamiz bazı günler aksam ustu uyuyor bazı günler hic uyumuyor. Baskı kurmuyorum uyumasi için uykusu geliyor ama direniyor. Pijamalarimizi giyiniyoruz,dislerimizi fircalayip,oğlumun seçtiği iki kitap alıp yatağına uzaniyoruz kitap okuyor yada resimleri yorumluyoruz daha sonra kitapları yanımıza koyup uykuya geçmeye çalışıyoruz ama nafile anne oyna hadi diye başlıyor sohbete cok tatli bir hale burunuyor icime sokasim geliyor :) konuşuyorum olmuyor puzzlelari çıkarıyor oyuna dahil ediyor beni kosturmali oyun olmuyor çünkü bedeni yorgun oluyor. Ne yapmam gerektiği hakkında fikir uretemiyorum sakin kalıp onun istediği gibi yönlendirmeye çalışıyorum uykuya geçişi gündüz uykusunu bıraktı çok nadir aksam ustu uyuyor .

HeM

New member
gündüz uyumadığı halde mi gece 12 ye kadar uyumadan duruyor maşallah yaşama sevinciyle dolu ne güzel... bizim kızımız da yaklaşık 2 aydır gündüz uyumuyor ama akşam 8i bazen 7yi göremeden uyuyor sabah 6da ayakta...

HeM

New member
ben de gündüz uykularını bıraktı diye kara kara düşünmekteyim ilkokul 3. sınıfa kadar öğle uykusu öneriyor uzmanlar bu arada sevgi hanım akşamüstü uykusunun bilişsel ve fiziksel açıdan bir faydası olmadığını okumuştum en geç 13.30-14.30 aralıkları ideal sanırım o saatten sonra uyutmamak daha hayırlı oluyor akşam uykusu açısından ama tereddütlerim var tabi öğle uykusu ve uyku saati aralıkları hakkında... uzmanlar tecrübeli anneler tecrübesini bilgisini önerisini paylaşırsa çok güzel olur öğle uykusunu bırakan çocuğa nasıl yaklaşmak gerek? öğlen uyumayıp akşam 7de 8de uyuması mı daha iyi öğlen uyuyup akşam 10a kadar uyumaması mı?

Son düzenleme:
sevgili [MENTION=266]sevgi[/MENTION] arkadasim
yavrunuz nekadar da sevgi pitircigi halinde;)
masallah subhanallah..
illaki her degisen durumda bir problem aramamak lazim diye dusunuyorum..anlattiginiz tablo cok sevimli:)kizinindaki yasam enerjisi olabilir onu uyutmayan..
birde gunduzleriniz nasil geciyor?buna bakilabilir belki..gunduz size tam olarak her istetediginde ulasabiliyor ise,duygusal 've tensile olarak temas sorunsuz ise birakiin yavrunuzun buyuyusunu keyifle izleyin:)
Allah yar 've yardimciniz olsun..

sevgi

New member
gündüz uyumadığı halde mi gece 12 ye kadar uyumadan duruyor maşallah yaşama sevinciyle dolu ne güzel... bizim kızımız da yaklaşık 2 aydır gündüz uyumuyor ama akşam 8i bazen 7yi göremeden uyuyor sabah 6da ayakta...

Gündüz geç kalktığında sorun etmiyorum bedeni dinleniyor ama erken kalkıp 12 yi bulunca uyamasi yorgun dusup hasta olacak diye geriliyorum ona yansitmasamda :(

sevgi

New member
ben de gündüz uykularını bıraktı diye kara kara düşünmekteyim ilkokul 3. sınıfa kadar öğle uykusu öneriyor uzmanlar bu arada sevgi hanım akşamüstü uykusunun bilişsel ve fiziksel açıdan bir faydası olmadığını okumuştum en geç 13.30-14.30 aralıkları ideal sanırım o saatten sonra uyutmamak daha hayırlı oluyor akşam uykusu açısından ama tereddütlerim var tabi öğle uykusu ve uyku saati aralıkları hakkında... uzmanlar tecrübeli anneler tecrübesini bilgisini önerisini paylaşırsa çok güzel olur öğle uykusunu bırakan çocuğa nasıl yaklaşmak gerek? öğlen uyumayıp akşam 7de 8de uyuması mı daha iyi öğlen uyuyup akşam 10a kadar uyumaması mı?

Gündüz uyursa 5 gibi uyuyor uyumazsada oynuyoruz evet aksam uykusunu düzene sokmaliyim ama ağlayarak zorlayarak değil çözüm arıyorum bulana kadar onun istediği gibi olmak zorunda babası 7 de geliyor aksam yemeğini mutlaka beraber yeriz sofra çok önemli bizim için yemek yiyene kadar 8 oluyor bir iki aksam arabayla çıkardık uyuya kalacağını biliyor arabada en masum ses tonuyla eveeee dedi bizde eve döndük oynadik ;)

sevgi

New member
sevgili [MENTION=266]sevgi[/MENTION] arkadasim
yavrunuz nekadar da sevgi pitircigi halinde;)
masallah subhanallah..
illaki her degisen durumda bir problem aramamak lazim diye dusunuyorum..anlattiginiz tablo cok sevimli:)kizinindaki yasam enerjisi olabilir onu uyutmayan..
birde gunduzleriniz nasil geciyor?buna bakilabilir belki..gunduz size tam olarak her istetediginde ulasabiliyor ise,duygusal 've tensile olarak temas sorunsuz ise birakiin yavrunuzun buyuyusunu keyifle izleyin:)
Allah yar 've yardimciniz olsun..

Kendimi çocuğundan mahrum etmemeye çalışan anneyim mutfakta yemek hazırlarken bile ogluma laf atarim şarkı söylerim yanıma gelir arada çekiştirir mizirdanir kucak ister alırım yemeği karistiririz birlikte bazen sinirlarimi keşfeder :) oyun oynamaktan ziplamaktan koşmaktan hayiflanmayan koşulsuz eglenebilen babası 7 de geliyor yemek yememiz 8 birlikte oyuna başlamanız 8.5 birlikte geçirdiğimiz zamandan çok keyif alıyor bırakmak istemiyor zaten sabahtan aksama kadar anne oyna der. Babasi gelince islerimi halleder oyuna dahil olurum. Ben sorun olduğunu düşünmüyorum sadece uykuya geçişini nasil kolaylaştırabilir im bilmiyorum.

sevgi

New member
Birde korkuları başladı karanlıkta uykuya geçerken lamba mutlaka açık olmalı uyuyunca kapatiyoruz gece uyansada sorun olmuyor karanlık acaba önce gece lambası alarak mi başlasam

HeM

New member
Birde korkuları başladı karanlıkta uykuya geçerken lamba mutlaka açık olmalı uyuyunca kapatiyoruz gece uyansada sorun olmuyor karanlık acaba önce gece lambası alarak mi başlasam

Büyüme hormonu karanlıkta çok iyi salgılanıyor bu yüzden aydınlıktan kaçınıyorum uyanınca rahatsız olmasın diye ve ben onu görebileyim diye tabii karanlıktan azıcık aydınlık loş ışık kullanıyorum ben (aydınlık seviyesi ayalanabilen aydınlatma ile gerekince arttırıp gerekince azaltabiliyorum) yavrunuz korkuyorsa onu rahatsız etmeyecek düzeyde bir ışıkta uyutup uyuduktan sonra ışığın düzeyini biraz daha düşürmeniz faydali olabilir.

akşam 5te uykusu gelince parka götürür..benzeri hoşuna giden etkinlikler yapar en azından 6.30 7.30a kadar uyutmassanız akşam daha erken uyuyup sabah daha erken uyanacaktır böylece bir-iki günde uykusu düzene girecektir diye umuyorum inş zira biz de öyle oldu tecrübeyle sabittir huzurlu uykular... :)

bu arada önceki mesajımda bahsettiğim şuradaki yazılarda da işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1305449-cocuklar-oglen-uyumali-mi-uyumamali-mi

Son düzenleme:

sevgi

New member
Uyuduktan sonra ışıgi kapatiyoruz. 6.5-7 gibi uyutursam babasını göremez ve muhtemelen 11 gibi uyanır annem uykum yok der. Bizim uykumuzda düzenliydi aksam 10-11 gibi uykum der gidip yatağına yatardı.

HeM

New member
Uyuduktan sonra ışıgi kapatiyoruz. 6.5-7 gibi uyutursam babasını göremez ve muhtemelen 11 gibi uyanır annem uykum yok der. Bizim uykumuzda düzenliydi aksam 10-11 gibi uykum der gidip yatağına yatardı.

tabii en ideali gündüz 1 saat uyuyup gece 8-8.30 en geç 9da uykuya geçmesi ama gündüz uyumamışsa günün yorgunluğuyla 6-7 gibi uykuya dalmışsa da gece uyanmadan uyuyabilir benim kızım 31 aylık akşam 7ye e doğru uyuduğunda bile 12-1 gibi uyansa dahi anne kucağında pişpişlenerek kısa sürede rahatlıkla tekrar uykuya dalabiliyor. sabah 5gibi bir kere daha uyanıyor aynı şekilde kucağımda tekrar uykuya dalıyor 7ye kadar tekrar uyuyor öğlen de 1 2 gibi uykusu geliyor Tabi her bebeğin uyku düzeni farklı sizin için 7-8 erkense babanın gelişine göre 9-9.30 diye ayarlayabilirsiniz ama dediğim gibi 14.00dan sonra başlayıp ilkindi vaktine akşam vaktine kadar uzanan gündüz uykusu gece uykusunu bozar 14.00e kadar uyumamışsa o gün uyutmamayı deneyin ertesi gün öğlen daha erken uykusu gelir öyle öyle 1-2 günde düzene girer diye umuyorum bana da bunu çocuk psikolojisinde de deneyimi olan bir psikolog önermişti.

Son düzenleme:

sevgi

New member
tabii en ideali gündüz 1 saat uyuyup gece 8-8.30 en geç 9da uykuya geçmesi ama gündüz uyumamışsa günün yorgunluğuyla 6-7 gibi uykuya dalmışsa da gece uyanmadan uyuyabilir benim kızım 31 aylık akşam 7ye e doğru uyuduğunda bile 12-1 gibi uyansa dahi anne kucağında pişpişlenerek kısa sürede rahatlıkla tekrar uykuya dalabiliyor. sabah 5gibi bir kere daha uyanıyor aynı şekilde kucağımda tekrar uykuya dalıyor 7ye kadar tekrar uyuyor öğlen de 1 2 gibi uykusu geliyor Tabi her bebeğin uyku düzeni farklı sizin için 7-8 erkense babanın gelişine göre 9-9.30 diye ayarlayabilirsiniz ama dediğim gibi 14.00dan sonra başlayıp ilkindi vaktine akşam vaktine kadar uzanan gündüz uykusu gece uykusunu bozar 14.00e kadar uyumamışsa o gün uyutmamayı deneyin ertesi gün öğlen daha erken uykusu gelir öyle öyle 1-2 günde düzene girer diye umuyorum bana da bunu çocuk psikolojisinde de deneyimi olan bir psikolog önermişti.

Zaten asil sorun gündüz hic uyumayip gece 12 ye kadar direniyor olması uyutmaya çalıştığımızda modu düşüyor bende dayanamıyorum haliyle gülüp egleniyoruz bu sefer uyumamak cazip geliyor TV acsam bakarken dalar biliyorum ama boyle yaparsam ona daha çok zarar veririm en azından uyumuyirsa bizimle vakit gecirsin gündüz izlemesine izin veriyorum biraz izler TV yi kapatırız baba geldiğinde de açılmaz

Seva

New member
Bu hangi yaslara gore? Benim kizim 4 bucuk aylik, dogdugundan gece uykusu duzenli idi, gunduzlerde normaldi ama simdi gunduzler zor uyutuyorum 7 bucukda gece uykusuna daliyo geceler 1,2 kez kalkardi simdi daha cok bide 6 da uyaniyo sabah 8 bucukda zor uyutuyorum

HeM

New member
Bu hangi yaslara gore? Benim kizim 4 bucuk aylik, dogdugundan gece uykusu duzenli idi, gunduzlerde normaldi ama simdi gunduzler zor uyutuyorum 7 bucukda gece uykusuna daliyo geceler 1,2 kez kalkardi simdi daha cok bide 6 da uyaniyo sabah 8 bucukda zor uyutuyorum

Ahh pardon ben buna cevap vermemiş miyim çok doluyum son günlerde pardon :(
2 yaşına doğru önermişti seva gece uykusunu öne çekmek için gündüz uyutmamayı...
4 aylıkken gündüz 2 kere uyurdu 1. sabah 9 ikincisi öğleden sonra 2 gibiydi akşam da 9 gibi dalardı uykuya bizim uyku sorunumuz pek olmadı (8 aylıkken bir dönem gece uykusuna zor geçti 11i buldu ama sonra gündüz uykusunu teke düşürünce düzeldi)
1 yaşına gelmeden tek uykuya düşürdü gündüz uykusunu.
2 yaşına doğru da birara o bi tane olan gündüz uykusunu akşam 4e çekti işte o zaman gece uykusunu 10a 11e çekti baktım olmayacak zira uykuda olması gereken en güzel saatlerde uyanık işte o dönem psikoloğun tavsiyesiyle gündüz uyutmadım bir gün uyutmamak için çok uğraştım ama -uykusu gelince tutmak imkansızz bizimkini çok aksi olıuyor- oyun park..vs akşam 6ya 7ye kadar tuttuk öyle oolunca sabah daha erken kalktı öğlen de daha erken uykusu geldi öyle öyle birkaç günde düzene girdi sonunda akşam 9.30 gbi uyudu
son 2-3 aydır da gündüz uykusunu tamamen bıraktı aslında bi saat olsun uyusun istiyorum ama burada götürdüğüm pedagog da bunun çok güzel istedikleri bi şey olduğunu söyledi şaşkınım bence uyusa iyi olur bi saat öğlen çünkü şuan gündüz uyumuyor akşam 6da uyuduğu oluyor en geç 7-7.30 :confused:

Merhaba
Benim 28 aylık ikizlerim var ve aynı problemleri yaşıyorum. Hatta yeni konu olarak açtım ama hiç cevap alamadim. Dediginiz gibi öğlen uyutmak istiyorum onlar istemiyor ve oyuna devam ediyoruz, akşam 4-5 gibi baya uykuları geliyor. Uyutmayi da uyutmamayida denedim çünkü bu problemim iki aydir var baya yol denedim. Iki durumda da gece uyumalari yaklaşık ayni saatlerde oluyor. Şöyle aksam ustu uyurlarsa gece 1:30 gibi uyuyorlar, uyumazlarsa 12:30-1 gibi. Bu durumda degisen bişey olmayinca cocuklarin yorulmsina da icim el vermeyince ve tek umudum burdan belki olumlu bir dönüş alirim deyip onada ulasamayinca cocuklari kendi ritmine bıraktım. Çünkü uyku mucadelesine girince cok huzursuzlaniyorlar.
Bana göre asıl sorun emmeyi biraktiktan sonra başladı ve artık tavan yapti, emerek uyuyan cocuklardilar, emzirmeyi biraktiktan sonra bi süre devam etmeye çalıştım ayni saatlerde Uyutmaya ama tabi kolay olmadi ama git gide bozuldu.
Bana göre yapilabilecek birsey yok, sabah erken kaldirdigimda da kendisinin uyanmasini bekledigimde de, öğlen uyutabildigimde de, uyutmadigimda da sonuc hep ayni oldu.
Çocukları germeden akışında yaşamaya karar verdim, belki havalar isinip parklara ciktigimizda duzelir diye umuyorum.

Nhl18.08.2014

New member
Lütfen banada bir akıl verin kızım 29 aylık yatış saatlerinde problem yok ama deliksiz uymuyor hala sabaha kadar 5 bazen 6 kez kalıyoruz çok nadir azalıyor yada hiç uyanmiyor. Hep bi mazereti oluyor su ,süt ,tuvalet ayağında salla anne gitme yada sizin yataginiza gelicem vs bikaç gündür ise gördüğü rüyaların etkisiyle daha şiddetli agliyor anne gel diye.. isteklerinden sdc su ihtiyacına cvp veriyorum yanında durup sakinlestirmeye çalışıyorum ama gece boyu bunu yapmak artık beni gerçekten zorluyor ona karşı ses tonum yükselmeye başlıyor. .. lütfen bir bilen akıl versin bana...