2 yasindan sonra emzirmek gunah mi?

Naide

New member
Arkadaslar merak ettigim bi konu var iki yasindan sonra bebegi emzirmek dinen uygun degil mi? Zira etrafimda bir iki bilir kisi 2 yildan sonrasi haram falan dedi de.. daha yolumuz cok 13 ayligiz henuz ama merak etmiyir degilim hani... Adem hoca 24 30 ay arasi memeden kesme donemi doye soyluyordu yalnis hatirlamiyorsam?

ZeynepEda

New member
Ben dinen bir hükmü olmadığını biliyorum haram ya da mekruh olarak.kuranda 2 yasa kadar emzirin diyor ama daha önce kesenler için de bir vebal yoktur anlamında ayet var.

Naide

New member
Bilir kisi hocami acaba oyle birsey oldugunu sanmiyorum.iki yasina kadar emzirmek iyidir iki yasindan sonrada cocugu etkilemeden kesmek cocuk ve annenin sagligi acisindan uygundur.dinen hos olmasa bile haramsa degildir.

Hoca demiyetim de dinen pek cok bilgisi olan bir iki hanim arkadasima sormustum... o cevapi verdiler.. uygun degil 2 yasina kadar suttem kesilmeliymis dediler..

Fetva verebilecek konumda degiliz ama bu konuyu arastirmistim. Kuran da 2 farkli yerde emzirme süresinden bahsediliyor. 30 aydan sonrasi uygun degil ama 30 aya kadar bir mahsur ( haramdır seklinde) okumadim ben. Ilgili ayetlerin tefsirlerine de bakip kendiniz degerlendirmeniz daha uygun olur sahsi görüşüm. Kiz erkek ayrimi yapanlarda var süre konusunda. Dine dayandırılarak. Ama kaynak gosteremiyorlar bununla ilgili, en azindan benim karşılaştıklarim oyle idi.

Naide

New member
Fetva verebilecek konumda degiliz ama bu konuyu arastirmistim. Kuran da 2 farkli yerde emzirme süresinden bahsediliyor. 30 aydan sonrasi uygun degil ama 30 aya kadar bir mahsur ( haramdır seklinde) okumadim ben. Ilgili ayetlerin tefsirlerine de bakip kendiniz degerlendirmeniz daha uygun olur sahsi görüşüm. Kiz erkek ayrimi yapanlarda var süre konusunda. Dine dayandırılarak. Ama kaynak gosteremiyorlar bununla ilgili, en azindan benim karşılaştıklarim oyle idi.

Cok tesekkur ederim... mutlaka bakacagim...

Meryem Yıldız

New member
Bense araştırmıştım bu konuyu haram olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım hatta bir tefsir kitabında kademeli kesilmeli diye okumuştum çok sevinmiştim belirteyim dedim :)

Zeynep01

New member
Bu emzirme konusunda herkes çok biliyor zaten benim ki bir iki güne iki yaşına giriyor görenler duyanlar "aaaaa hala emiyor mu yeter artık "

Meryem Yıldız

New member
Bu emzirme konusunda herkes çok biliyor zaten benim ki bir iki güne iki yaşına giriyor görenler duyanlar "aaaaa hala emiyor mu yeter artık "

Ben artık öyle bunaldım ki emzirdiğim için laf edenlerden birşey dediklerinde evet emziriyorum ilkokula kadar da emzirmeyi düşünüyorum diyorum şakayla karışık artık pek karışmıyorlar :)

Naide

New member
Ben artık öyle bunaldım ki emzirdiğim için laf edenlerden birşey dediklerinde evet emziriyorum ilkokula kadar da emzirmeyi düşünüyorum diyorum şakayla karışık artık pek karışmıyorlar :)

Valla burda 5 yasinda hala emen cocuklar var bir iki tane sizin oraya yollasak heralde kucuk dillerini yutarlar... 5 yas cok tabi de en azindan bi 24 aydan sonra kademeli biraktirsak rahat oluruz..

Zeynep01

New member

Aynen bende " çok şükür" cevabını veriyorum. Hatta adem güneşi dinlediğim o kadar biliniyor ki köyün delisi gördüklerinden uzatmiyorlar :D

baharibeklerken

New member