21 aylik bebegi diş taşı nedeniyle sutten kesmek doğru mu?

Daisy

New member
Merhabalar,
Benim oğlum 21 aylık. Adem Güneş'i tanıdığım için çok mutluyum. Çocuğumla iletişimimizin öğrendiklerimle çok sağlıklı ilerlediğine inanıyorum.
Normalde ben 24 ay emzirmeyi düşünüyordum fakat oğlumun ön dişlerinde diş taşı oluşmaya başladı. Yediklerinde şeker kullanmamaya dikkat ediyorum. Fakat kime danışsam neden olarak süt emmesini gösteriyorlar.
Bu durumda sütten kesmeye şimdiden başlamam mı lazım? Ya da başka bir çözüm yolu var mıdır? Bilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şuan sigorta sorunumuz olduğu için doktora gidemiyoruz. Erkende sütten kesmek istemiyorum :(

Sabah

New member
Merhaba
Dis tasini tek basina emzirmeye baglayip cocugu sutten kesmek haksiz bir yol olur. Bunun yerine cocugunuzun dislerin duzenli olarak fircalamalisiniz sabah aksam. Cocuk buna direniyorsa teiz gazli bez yahut temiz ve utulenmis pamuklu mendille dikkatli bir temizlik aliskanligi gelistirmelisiniz. Sekerli ve asitli gidalardan uzak durmalisiniz. Olusmus olan dis taslarini gideremeseniz de yenilerini engellerseniz doktora gidene kadar iyi olur ama bunun cozumu sutten kesmek degil.

Daisy

New member
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
İlk disi 4,5 aylıkken cikti, dişleri artınca fırçalamayi denedik fakat pek başarılı olamadik. Sonrasında da aralıklarla denedik ama hiç sevmedi. Bu aralar ikna yöntemleriyle biraz biraz suyla fircaliyoruz. Paketli ürün ve şekerli gıda yok denecek kadar az tuketir, istisnai durum olmadikca yani yanında tuketilmiyorsa vermiyoruz.
Uyanık olduğunda sutten sonra su ıciriyoruz evet,fakat gün içinde ve gece emerek uyuyor. Bikaç defa uykuya dalınca su damlattik ağzına ama bu sefer de irkildi bi daha yapmadik.
Emmeden kendi başına uykuya nasıl alistirabilirim?

Dis fircalama konusunda hic israrci olmayip hergun gözünün onunde dislerinizi fircslarsaniz ve hadi sende demezseniz, sizi izleyip bir sure sonra kendi talep edebilir. Ara sira dis fircasini oyuncak gibi elinde agzinda tutmasina oynamasina musade etmekte keşfetmesi acisindan iyi oluyor. Anne sutunden ziyade yapisal da olabilir dis tasi. Dis hekimi bir yakinim dis taşının yapisal olabilecegini ifade etmisti. Bazi insanda ne yese yok bazi insanda boraz dikkat etmese cok.. Sütten kestiniz diyelim illaki biseyler yiyecek. Ve yine dis tasi olusursa yemek yemeyi kesemezsiniz ki? Anne sutunu sonlandırmak yerine dis temizligi aliskanligini saglamak uzun vadede size daha yardimci olur. Olanlar zaten fircalamakla gecmez en azindan elif şirin arkadasimin belirttiği gibi yenilerini engelleyebilirsiniz. Ama bu disler gecici. 3 yasta dis fircalama alislkanligi ogrenilmesi icin gerekiyor temizlik kismindan ziyade. Anne sutu ile uykuya alisan cocuklarin farkli bi yontemle uyumasi biraz zor oluyor. Araya alternatif koymak cok zor, ama denemekten vazgecmemek lazim. En güzeli biraz anne sutu ictikten sonra uykuya dalmadan gel sirtini kaşıyım, birazcik seni seveyim gibi tensel temasi kesmeden bi masal veya ninni eşliğinde alternatif olusturmaya calisssaniz?? Aklima baska bisey gelirse yazarim. Sevgiler

Daisy

New member
Çok teşekkür ederim dediğiniz yöntemleri denemeye calisacam. Şuan alt degistirme,banyo vs gibi herseyde mizmizlaniyor. Diş fırçalamakta baya sıkıntılı oluyor. Bakalım inşallah bu donemde çabuk geçer .

Cahide

New member
Merhabalar,
Benim oğlum 21 aylık. Adem Güneş'i tanıdığım için çok mutluyum. Çocuğumla iletişimimizin öğrendiklerimle çok sağlıklı ilerlediğine inanıyorum.
Normalde ben 24 ay emzirmeyi düşünüyordum fakat oğlumun ön dişlerinde diş taşı oluşmaya başladı. Yediklerinde şeker kullanmamaya dikkat ediyorum. Fakat kime danışsam neden olarak süt emmesini gösteriyorlar.
Bu durumda sütten kesmeye şimdiden başlamam mı lazım? Ya da başka bir çözüm yolu var mıdır? Bilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şuan sigorta sorunumuz olduğu için doktora gidemiyoruz. Erkende sütten kesmek istemiyorum :(

Merhaba benim oğlumdada dişlerinde beyazlama oldu henüz daha uzamadan başladı ben endişelenmeye başladım niye böyle oluyo diye daha çok ufak diye dişçiye götürmedim birbuçuk yaşına geldiğinde götürdüğümde fırça içim daha erken pamukla sileceksin dedi dişçiye gittiğimizde beyazlıkların yerini çürükler almıştı şimdi biraz daha koyulaştı eğer çürüme varsa günlük sabah akşam pamukla silin yoksa yedi yaşına kadar dişler baya çürümüş olacaktır sakın sütten kesmeyin zaten üç ay sonra kademeli olarak başlayacaksınız allah yardımcınız olsun

Son düzenleme: