22 aylik bebeğimde gözlemlediğim farkliliklar

marul

New member
Merhaba her anne bebeginin ozel ve diger bebeklerden farkli oldugunu dusunur zira bu his cogumuzda olduguna gore icgudusel bile olabilir.Tamda bu hislerin her annede olusabileceginin farkinda oldugum icin, diger annelere danismak istedigim bir kac sey var.22 aylik oglum artik sohbet edebilecek ve baskalari tarafindan da anlasilabilecek rahatlikta dialog kuruyor.Afiyet olsun, gunaydin, hava karardi uyku geldi yatalim, gerek yok, sira sende tarzi ifadeleri gayet anlamli ve yerinde anlasilabilir sekillde kullaniyor.Ne nerede nasil kim sorularina rahatlikla cevap verebiliyor.(ne zaman haric :)) rwnkleri taniyor.ingilizce 20 ye kadar sayilari taniyor kataloglarda kumada dugmesinde saatte vs. Turkce 10 a kadar sayabiliyor onunde kac nesne var. Harfleri ses olarak gordugu her yerde okuyor. Puzzle larla ugrasmayi cok seviyor.Diger cocuklarla arasi cok guzel dialog kurmaya calisiyor ve kiskanclik saldirganlik vs yok. (Adem hocanin onerileri sagolsun tabiki) Buarada tekerlemeler ve sarkilari da var soyleyebildigi.Bir de isimleri ve yuzleri hic unutmuyor.Sizce annelik guduleriyle bunlari abartilacak seyler olarak mi goruyorum? Sizce ustun zeka belirtisi olabilir mi? Yoksa normal davranislar mi?Her ilgilenilen bebegin bu aylarda yapabilecegi seyler mi?

marul

New member
Buarada gundelik yasam icinde sekilleri algiliyor.Kapiya kare tepsiye circle (yuvarlak) diyebiliyor.Sağ ayak sol el sağ goz vs gosterebiliyor.Buarada tum bunlari sarkilarda gule oynaya yaptigimiz hareketlerden,yere uzanip guluserek yaptigimiz puzzlelardan, oyunlarimizdan ve sohbetlerimizden ogrendi.

Son düzenleme:
Merhaba her anne bebeginin ozel ve diger bebeklerden farkli oldugunu dusunur zira bu his cogumuzda olduguna gore icgudusel bile olabilir.Tamda bu hislerin her annede olusabileceginin farkinda oldugum icin, diger annelere danismak istedigim bir kac sey var.22 aylik oglum artik sohbet edebilecek ve baskalari tarafindan da anlasilabilecek rahatlikta dialog kuruyor.Afiyet olsun, gunaydin, hava karardi uyku geldi yatalim, gerek yok, sira sende tarzi ifadeleri gayet anlamli ve yerinde anlasilabilir sekillde kullaniyor.Ne nerede nasil kim sorularina rahatlikla cevap verebiliyor.(ne zaman haric :)) rwnkleri taniyor.ingilizce 20 ye kadar sayilari taniyor kataloglarda kumada dugmesinde saatte vs. Turkce 10 a kadar sayabiliyor onunde kac nesne var. Harfleri ses olarak gordugu her yerde okuyor. Puzzle larla ugrasmayi cok seviyor.Diger cocuklarla arasi cok guzel dialog kurmaya calisiyor ve kiskanclik saldirganlik vs yok. (Adem hocanin onerileri sagolsun tabiki) Buarada tekerlemeler ve sarkilari da var soyleyebildigi.Bir de isimleri ve yuzleri hic unutmuyor.Sizce annelik guduleriyle bunlari abartilacak seyler olarak mi goruyorum? Sizce ustun zeka belirtisi olabilir mi? Yoksa normal davranislar mi?Her ilgilenilen bebegin bu aylarda yapabilecegi seyler mi?

Bunu bende merak ediyorum benim kızımda 23 aylık ve uzun zamandır aktif olarak konuşuyor öyle şeyler söylüyor ki yok artık bunu ne ara öğrendin oluyoruz bu yasa kadar hiç tv telefon vs vermedim bir müzik kutumuz var ordaki şarkıları hep ezbere biliyor uzun zamandır sayı sayıyor renkleri biliyor şekilleri biliyor her türlü hayvan vs tanıyor biliyor etrafimdaki çocuklara bakıyorum aynı dönemde bunların hiç biri yok evet çok çok ilgili bir anneyim 24 saatim onunla geçiyor dediginiz gibi ilgi olduğu için mi yoksa zekası mi bende merak ediyorum

marul

New member
Bunu bende merak ediyorum benim kızımda 23 aylık ve uzun zamandır aktif olarak konuşuyor öyle şeyler söylüyor ki yok artık bunu ne ara öğrendin oluyoruz bu yasa kadar hiç tv telefon vs vermedim bir müzik kutumuz var ordaki şarkıları hep ezbere biliyor uzun zamandır sayı sayıyor renkleri biliyor şekilleri biliyor her türlü hayvan vs tanıyor biliyor etrafimdaki çocuklara bakıyorum aynı dönemde bunların hiç biri yok evet çok çok ilgili bir anneyim 24 saatim onunla geçiyor dediginiz gibi ilgi olduğu için mi yoksa zekası mi bende merak ediyorum

Evet sayi sayma ve sayilari okuma bizde de cok kucuk aylardan beri mevcut.Harfleri sesletmek de ayni sekilde.Sizi hic tablet vermediginiz icin ve tv izlettirmediginiz icin cok tebrik ediyorum.Bizde maalesef tabletten cizgi film izleme var ozellikle ingilizce peppa pig falan acariz cok kelime ogrendi.ama genellikle birlikte izleriz.yanlis oldugunu biliyorum ama cocugumun gelisimini etkilemedi diye hissediyorum ya da sadece vicdanimi rahat ettiriyorum bilmiyorum.bahsettigim sure gunde 20-30 dk yi asla gecmez ama hic olmamasi tabiki daha iyi.ben calisan bir annryim.haftada 3 gun calisiyorum.tam gun uzak kalmayacak sekilde ayarlanmis saatlerim.diger zamanlar birlikteyiz hep.Dediginiz gibi bunu anlamak cok zor.Aacaba her ilgilenilen cocuk bu ilerleyislere erisebilir mi.Ama kimseyede zorla sayilari okutamazsin sekilleri tanitamazsin.ilgi duyduklari aşikar.

Benim sizlere tavsiyem çok heyecan yapmayın. Çocuğum diğerlerinden farklı algısına kapılmayın ve bunu etrafınızki insanlara hiç söylemeyin. Çocuğunuza hiç belli etmeyin. Bu konuda araştırma yaptım ve kendimce bu kanılara vardım diyelim. çocuğa engel olmamak kaydıyla şimdilik ekstra bir şey yapmayın. Zira farketmeden çocuğu duygusal anlamda ihmale uğratıp zihnine odaklanabiliyoruz. Bir de bizim çocuğumuz normal seyrinde olup diğer çoğu çocuk geriden de gelebiliyor olabilir.
Özellikle oturup öğretmen öğrenci ilişkisine dönüştürmeyin olayı. Oturtup bir şeyler öğretmeye de çalışmayın. Etrafta materyalleriniz bulunsun, kafaya odaklı oyunlar oyuncaklar sayılar harfler bulunsun. Kendi gelsin sorsun size. Değişik dergiler kitaplar alın. Ortada bulunması çok önemli. Bir de çocuğa bakın öğrenme açlığı mı çekiyor yoksa başka şeylerin mi. 4yaşa kadar en azından bu şekilde olmalı diye düşünüyorum. Her ne kadar değişik olsalar da, sonuçta çocuk karşımızdaki. Neye ihtiyacı olduğunu iyi kestirin. Benim söyleyebileceklerim bu kadar.

marul

New member
Benim sizlere tavsiyem çok heyecan yapmayın. Çocuğum diğerlerinden farklı algısına kapılmayın ve bunu etrafınızki insanlara hiç söylemeyin. Çocuğunuza hiç belli etmeyin. Bu konuda araştırma yaptım ve kendimce bu kanılara vardım diyelim. çocuğa engel olmamak kaydıyla şimdilik ekstra bir şey yapmayın. Zira farketmeden çocuğu duygusal anlamda ihmale uğratıp zihnine odaklanabiliyoruz. Bir de bizim çocuğumuz normal seyrinde olup diğer çoğu çocuk geriden de gelebiliyor olabilir.
Özellikle oturup öğretmen öğrenci ilişkisine dönüştürmeyin olayı. Oturtup bir şeyler öğretmeye de çalışmayın. Etrafta materyalleriniz bulunsun, kafaya odaklı oyunlar oyuncaklar sayılar harfler bulunsun. Kendi gelsin sorsun size. Değişik dergiler kitaplar alın. Ortada bulunması çok önemli. Bir de çocuğa bakın öğrenme açlığı mı çekiyor yoksa başka şeylerin mi. 4yaşa kadar en azından bu şekilde olmalı diye düşünüyorum. Her ne kadar değişik olsalar da, sonuçta çocuk karşımızdaki. Neye ihtiyacı olduğunu iyi kestirin. Benim söyleyebileceklerim bu kadar.

Yazdiklarinizi cok hakli buluyorum.Duygusal ihtiyaclarina cok odaklaniyorum ve saniyorum ki tamda bu yuzden doyumsadigi icin farkli alanlara yonelme hissiyati olusuyor, birseyler ogrenme ihtiyaci duyuyor ve potansiyelini ortaya cikarmaya basliyor.adem hocanin dedikleri yine hakli cikiyor yani.benden emin oldukca farkli seylere karsi da ogrenme istegi olusuyor cunku ben hep ordayim zihnimi baska yere verebilirim diye dusunuyor olmali��guvenli bag olusturmaya devam ediyoruz olmaliyiz saniyorum cunku emzirmede dogal olarak kendi ayrilma surecine gecti.benim biraktirmam sozkonusu olmayacak sanki.iliskimiz kesinlikle ogretmen ogrenci degil sadece anne yavru ilişkisi. belkide bizim suphelendigimiz sizin de dediginiz gibi aslinda yaklasik 2 yaşin potansiyeli zaten bu ve bunun icin gerekli ortami saglayabildigimiz icin potansiyellerini ortaya cikarabiliyorlar.buarada bu dusuncelerimizi ve gozlemlerimizi babasi da ben de baskalariyla paylasmiyoruz cunku bunu acikcasi hoş bulmuyoruz.biraz daha buyumesine ve gozlemlenmesine de ihtiyacimiz var sanirim.cevabiniz ve taviseleriniz icin tesekkur ederim��

Son düzenleme:
Ayrıntıya girecek olursak, problemsiz bir çocuğa karşı sevgi dolu olmakla birlikte, eşduyumu atlamadan nötr olmak çok önemli. mesela aferin kullanmayın çocuğunuza, tamam diyin. Aferine alışañ çocuk aferin almak için yapmaya devam ediyor olabilir. Anne şöyle yaptım, tamam kızım. Doğallığınızı elden bırakmayın, hemen farkederler. Hem madden hem manen gereğinden fazla bir şey yapmayın, ama ihtiyacını da mutlaka kontrol edin eksik bırakmayın her yönden. Aşırı tepkiler göstermeyin üstün bir hareketinde, normalmiş gibi davranın. O yaptığı şey kendi içinden gelen bir şeyse zaten sizin tepkinize ihtiyacı yoktur. Gene yapar yapacağını. Edilgenleşmez böylelikle. Yani zeki bir çocuğa sürekli zeki olması gerekiyormuş gibi bir yük yüklemeyin.
Bir şeyi yapamadığında, aaa sen yapardın ya neden böyle oldu, demeyin. Başkalarına söylememe meselesi çouğunuza karşı farklı bakış ve davranışlara neden olmaması için ve çocuğun da kendini bir şey zannetmemesi için.
Daha ileriki aylarda daha çok farkedersiniz, çocuktan korkmayın :) sürekli şaşıracağınız şeyler yapar, siz sakin olun ve karşınızda bir çocuk olduğunu unutmayın. Allah kolaylıklar versin.

Son düzenleme:
Evet sayi sayma ve sayilari okuma bizde de cok kucuk aylardan beri mevcut.Harfleri sesletmek de ayni sekilde.Sizi hic tablet vermediginiz icin ve tv izlettirmediginiz icin cok tebrik ediyorum.Bizde maalesef tabletten cizgi film izleme var ozellikle ingilizce peppa pig falan acariz cok kelime ogrendi.ama genellikle birlikte izleriz.yanlis oldugunu biliyorum ama cocugumun gelisimini etkilemedi diye hissediyorum ya da sadece vicdanimi rahat ettiriyorum bilmiyorum.bahsettigim sure gunde 20-30 dk yi asla gecmez ama hic olmamasi tabiki daha iyi.ben calisan bir annryim.haftada 3 gun calisiyorum.tam gun uzak kalmayacak sekilde ayarlanmis saatlerim.diger zamanlar birlikteyiz hep.Dediginiz gibi bunu anlamak cok zor.Aacaba her ilgilenilen cocuk bu ilerleyislere erisebilir mi.Ama kimseyede zorla sayilari okutamazsin sekilleri tanitamazsin.ilgi duyduklari aşikar.

Ben öğretmenim derslerim hep yarım gün oluyordu geçen sene yaz tatilinde de bol bol vakit geçirdik, okul zamanı bakicimiz var o da sağolsun tv telefon konusunda dikkatli oldu o sayede güzel atlattik iki seneyi.. biz her yönden elimizden geleni yapalım çocuklara gerisi Allaha ve onlara kalmış bişey diye düşünüyorum ve bu şekilde yapıyorum ne yapiyorsam bakalım :)

Duygumetee

New member
Merhaba sevgili anne. Birşey merak ediyorum. Nasıl öğrettiniz renkleri ben sayıları? Benim oğlumun ilgisi yök gibi öğretmeye çalıştım da belki cazip gelmemiştir. mesela nasıl etkinlikler yapıyorsunuz evde?? ben de tv izletmiyorum.

Ben yapmasam da bayramda mesela babaannesi herkesin yanında hadi şunu say kızım bunu yap kızım vs yapıyor malesef gerçi zaten uzun süre birlikte değiliz de bazen farkında olmadan bende yapıyorum etrafimda hep ayni donem arkadaslar var gerci kimsenin yaninda yapmam hic hoslanmam benim cocugum sunu yapiyor vs demekten ama eşime sürekli diyorum bak şu çocuk söyle bu böyle diye eşim hemen durdurur o konuda.. soylediklerinizi dikkate alicam teşekkür ederim

Merhaba sevgili anne. Birşey merak ediyorum. Nasıl öğrettiniz renkleri ben sayıları? Benim oğlumun ilgisi yök gibi öğretmeye çalıştım da belki cazip gelmemiştir. mesela nasıl etkinlikler yapıyorsunuz evde?? ben de tv izletmiyorum.

Ben nerdeyse 12 ayliktan beri her ortamda oynarken aaa mavi topu atalım kırmızı yastığı alalım gibi günlük hayat içerisinde söyledim özel bi çaba harcamadim 15 16 aylıkken tüm renkleri ogrenmisti sayıları da aynı şekilde aaa burda 3 top varmis hadi ziplayalim 1 1 2 3 vs diye saydım şimdi 10 a kadar sayıyor 10 ar 10 ar 100 e kadar sayıyor hep oyun eşliğinde yaptık

Duygumetee

New member
Ben nerdeyse 12 ayliktan beri her ortamda oynarken aaa mavi topu atalım kırmızı yastığı alalım gibi günlük hayat içerisinde söyledim özel bi çaba harcamadim 15 16 aylıkken tüm renkleri ogrenmisti sayıları da aynı şekilde aaa burda 3 top varmis hadi ziplayalim 1 1 2 3 vs diye saydım şimdi 10 a kadar sayıyor 10 ar 10 ar 100 e kadar sayıyor hep oyun eşliğinde yaptık

Anladım. maşallah kuzuya. biraz da ilgi duymayla ilgili sanırım. ben oğluma söylediğimde tekrar soruyorum hiç umrunda değil ama kitap okumayı çok sever içindekileri resimleriyle birlikte ezbere biliyor neredeyse. neyse eninde sonunda öğrenecekler. ben bi aktivite alternatifi olabilir mi diye sormak istedim. teşekkürler :)

marul

New member
Anladım. maşallah kuzuya. biraz da ilgi duymayla ilgili sanırım. ben oğluma söylediğimde tekrar soruyorum hiç umrunda değil ama kitap okumayı çok sever içindekileri resimleriyle birlikte ezbere biliyor neredeyse. neyse eninde sonunda öğrenecekler. ben bi aktivite alternatifi olabilir mi diye sormak istedim. teşekkürler :)

Evet gercekten hepsinin farkli farkli ilgileri yetenekleri var ve biz onlari duygusal doyuma ulastirdigimizda bir bir ortaya cikacak bunlar.kiminde daha erken kiminde daha gec.hepsine masallah.ben de puzzle ve oyuncaklar disinda aktiviteler yaptirmiyorum.daha cok konusarak sarkilarla ve matematikci annenin dedigi gibi gunluk hayattan seylerle.benimki mesela renkleri trafik lambalarinda beklerken cozmeye basladi kirmizida durduk gibi.arabalara trafige inanilmaz ilgisi var.trafikte ogrenmis olmasi bu yuzden bence.derken diger rrnklerde sari tshirt mavi corap derken ogrenilmis oldu.caba harcayip biseyi ogretmeye calisinca oturtup entellektuel annenin dedigi gibi ogretmen ogrenci iliskisine donusuyor cunku ve reddedebiliyorlar.neye ilgileri varsa onu beslemek lazim sanirim oyunla sarkiyla dansla konusarak vs. gezdirerek

Üsküdar

New member
Maasallah çocuklarınıza.2 yas civarı icin gayet detayli konusuyormus yavrunuz potansiyeli yuksek olabilir ama bu üstün diyebilmek icin yeterli değil biraz daha buyusunler ilgi alanlarini belli edecekler zaten degerli anneler.Benim oglum su an 10 yasinda ustun zekali ve ustun yetenekli.Oglum 2 yasindayken 8 ve daha fazla kelimeden olusan cumle kurabiliyordu ve ne ile ilgilenirse ilgilensin yuksek motivasyonla yapiyordu.Tabii ki ben bunlardan üstün zekali oldugu anlami cikarmamistim ne zaman ki erken okudu ve ben kadavra gormek istiyorum organlari inceleyecegim dedi iste o zaman esimle ne oluyor dedik..Anasinifinda ve ilkokulda dersleri dinlerken bile veya begenmedigi bir oyunu oynamak zorunda kaldiginda bile hep bir proje fikri ve o projeyi gerceklestirmedeki kararliligi vardi.Siradan degildi yani dusunceleri.Bunlar simdilik aklima gelenler degerli anneler gene aklima geldikce yazarim.Eger yavrulariniz ustun ise lutfen cok iyi takip edin bu cocuklar cok dikkatli yetistirilmeli yoksa hem cocugun potansiyeli zarar goruyor hemde cok mutsuz olabiliyorlar.soracaginiz bisey olursada konusalim burdan.sevgiler

Nfs

New member
Benim oğlumda 23 aylık bi suredir sayıları renkleri biliyor ve 17 aylıkken konuşmaya başladı çok güzel konuşuyor şarkılar tekerlemeler okuyor herkes Masallah diyip şaşırıyor ama ben üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum tamamen ilgilenmekle alakalı yanı ilgilenilen her cocuk bu seviyeye gelebilir ☺️

marul

New member
Benim oglum 23 aylik oldu
çünkülü cümleler kurup yirmibeş vs dediginde devamini kendi türetip saymaya devam edebiliyor aynisi ingilizce icinde gecerli.kendi turettigi icin five-teen diyor mesela fifteen olarak bilmiyor:)) apartmanda kac numarada kim oturuyor bunlara dikkat etmis ezberlemis(20 aylikken tesadufen anladik kapi numaralarina dikkat ettigini)ara ve anarenkleri biliyor vs Ben calisan biir anneyim uzun saatler ilgilenemiyorum
Bebegimin ustun zekali.oldugunu iddia etmiyorum sadece iki yaa.icin bu hareketler normal mi anlaya calisiyorum.buarada harf puzzle larindan harfleri ogrwndi ve tlf ekranina bakip B Baba ariyo De Dede ariyo gibi mantiksal cikarimlar yapiyor.Bunlar benim mudahalemle olacak seyler degil sanirim.dediginiz gibi eger bir potansiel varsa gormezden gelip hircinlastirmak istemem ve köreltmek istemem.kaygim ve bilen annelerden tavsiye istegim bu yuzden. [MENTION=1877]Üsküdar[/MENTION]

Son düzenleme:
Tüm bunlarla birlikte mesela kavga eden arkadaşlarını ayırıyor ya da küsen arkadaşlarinı barıştıriyorlar mı? Gerçekten yanlış yaptığınız hareketlerinizde sizi uyarıyorlar mı nazikçe hatta sessizce... başkalarinın yanlışını görünce size gelip söylüyor ya da gözünüze bakıp olayı anlamlandırmaya çalışıyirlar mı? Haksızlık, edepsizlik vb gibi şeyleri farkedip uyarıyorlar mı? Ya da oğlunuzda böyle şeyler varmıydı üsküdar hanım 2buçuk yaşlarında...