23 aylik kizim emmek istiyor

Hasret

New member
23 aylik kizim sürekli emmek istiyor gece ve gündüz ne yapmaliyim yardım edin dizlerim çok agriyor uykusuz kalıyorum yemek yemek istemiyor

Hasret

New member
Teşekkür ediyorum [MENTION=502]Se.viM[/MENTION] hanım inanın bişey yemiyor 1 saatte bir emmek istiyor napcami sasirdim

Sabah

New member
Teşekkür ediyorum [MENTION=502]Se.viM[/MENTION] hanım inanın bişey yemiyor 1 saatte bir emmek istiyor napcami sasirdim

Evet Sevgili [MENTION=502]Se.viM[/MENTION] in dedigi gibi artik emme refleksi bitiyor cocugunuzun. Kendisine ne oldugunu anlamadigindan bu kaygi ile surekli emmeye calisiyor. Kendisi de yoruluyor bu durumdan zira refleks yokken kendi cabasi ile emme isi cok cok zor. Kademeli sutten kesme yontemini biliyor musunuz?

Sutten kesme ile ilgili arsivden kayitlar, umarim faydali olur:

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/2540

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/408

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/986

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/1517

Gonca Anıl

New member
Hasret Hanım merhaba,
'Veda emişleri' der buna Adem Hocamız. 24 aylığa yaklaşırken, emme refleksi azalmaya başladığında çocuklar sürekli emmek isteyorlar. Bunu gören anneler de memeyi asla bırakmayacak diye kaygılanıyor.
Bu kaygı da çocuğu kaygılandırıyor ve daha çok memede kalmasına sebep oluyor olabilir.
Siz rahat olun. Ben iki kızımı da sütten 2,5 yaşında kestim. Gece gündüz her istediklerinde emiyorlardı ve son zamanlarda iyice sıklaşmıştı. Bir ara bana da bırakmaları imkansız gibi gelmişti. Öyle olmuyor inanın, nasıl da bıraktıklarına şaşırıyor insan :)
Hiç kaygılanmayın, "Yine mi" demeden, sakinlikle yaklaşmaya çalışın. Birkaç ay sonra bu mucizevi emme faslı bitecek ve yavrunuz hayatı boyunca bir daha ememeyecek nasılsa :)

Hasret

New member
[MENTION=9]Gonca Anıl[/MENTION] [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] hanım çok teşekkür ederim nasıl ayırmam kizimi 5 yaşındaki kızımla da güvenli baglanma kurmaya çalışıyorum 2 yapabilirmiyim üzülüyorum kizimi ayırmak için hiç bişey yemiyorum yazılı olarakta yazarmisiniz lütfen

Sabah

New member
[MENTION=9]Gonca Anıl[/MENTION] [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] hanım çok teşekkür ederim nasıl ayırmam kizimi 5 yaşındaki kızımla da güvenli baglanma kurmaya çalışıyorum 2 yapabilirmiyim üzülüyorum kizimi ayırmak için hiç bişey yemiyorum yazılı olarakta yazarmisiniz lütfen

Sutten kesme surecinin yazili hali de su kinkte var tiklarsaniz erisebilirsiniz:

http://www.ademgunes.com/cok-sorulan-sorular/4/212/sutten-kesme-sureci-nasil-olmali

Selamlar

Neda

New member
Hasret Hanım merhaba,
'Veda emişleri' der buna Adem Hocamız. 24 aylığa yaklaşırken, emme refleksi azalmaya başladığında çocuklar sürekli emmek isteyorlar. Bunu gören anneler de memeyi asla bırakmayacak diye kaygılanıyor.
Bu kaygı da çocuğu kaygılandırıyor ve daha çok memede kalmasına sebep oluyor olabilir.
Siz rahat olun. Ben iki kızımı da sütten 2,5 yaşında kestim. Gece gündüz her istediklerinde emiyorlardı ve son zamanlarda iyice sıklaşmıştı. Bir ara bana da bırakmaları imkansız gibi gelmişti. Öyle olmuyor inanın, nasıl da bıraktıklarına şaşırıyor insan :)
Hiç kaygılanmayın, "Yine mi" demeden, sakinlikle yaklaşmaya çalışın. Birkaç ay sonra bu mucizevi emme faslı bitecek ve yavrunuz hayatı boyunca bir daha ememeyecek nasılsa :)

Merhaba benim kızım 20 aylık bizdede aynı sorun var.Gündüz ve gece sürekli emmek istiyor,emiyor 5 dk sonra yine geliyor.Hatta dün akşam uyurken tam 1 saat emdi ağzından çıkarmak istemedi.Ben bıraktırıncada uyandı.Kızım sarılıp uyuyalım süt bitmiş dedim ama ağladı.Ne yaptıysam sakinleşmedi sarıldım,öptüm daha çok ağladı.Mecburen emzirdim sonra ikimizde uyuyakalmışız.Yanlış mı davrandım bilemiyorum.Kızımın herşeyi biraz erken oluyor acaba emme refleksini kaybetmeye mi başladı?Eğer öyleyse sütten kesmek için 24 ayı doldurmasını mı bekleyeceğim?Ne yapmam gerekiyor?Çok zorlanıyorum

Son düzenleme:

Gonca Anıl

New member
Merhaba [MENTION=801]Pelinneda[/MENTION],
Sütten kesmek için 24 ayı doldurmasını bekleyin, kademeli olarak sütten kesin. Ayrıntılı bilgi için http://www.ademgunes.com a "sütten kesme" yazabilir ve radyo programlarını dinleyebilirsiniz.

Son zamanlarda evet daha çok emmek istiyorlar. Fakat siz kaygılı olduğunuzda ya da kendisi kaygılı olduğunda da anne göğsünde daha çok kalmak istiyorlar. Bazen diş çıkartma öncesi, bazen soğuk algınlığı gibi rahatsızlık hissi de onları anneye daha çok tutunmaya yönlendiriyor.
Sevgiler :)

Kesinlikle kademeli kesin. Önce gündüz sonra gece emmesini kesebilirsiniz. Son olarak sadece uykuya geçişte verirsiniz. Ben de 26 aylıkken ayirmistim. Aynen anlattigim gibi konuşarak kademeli biraktirmistim.son iki ay sadece uykuya geçerken emiyordu, öğlen yatmadan once ve gece yatmadan önce. Biraktirdigimda ise bunun yerini biberonla süt aldi artık. Benim kiz şimdiye kadar biberonla pek bişey icmemisti, işe giderken sutumu sağıp veriyordum sadece 7-8 aylik olana dek. Onun dışında biberonla işi olmamıştı. Yine de şükür 26. ayinda biberonu kabul etmişti.

Hasret

New member
Şu an kızım gündüz emmeyi bıraktı gecede çok emmiyor sorum şu besinin parmakliklari takılı degildi dün akşam eşim takti yanlışmı yapiyorum parmakliklari cikarmalimiyim lütfen yardim edin şu an gece uyurken emiyor yatagina koyuyorum salliyorum uyuyor kendimi uyumalı kızım sağlanmadan parmakliklari cikarmalimiyim eskisi gibi mi parmakliksiz bizim yatagimiza bitisikmi olmali yataktan hemen ayirmamaliyim

Şu an kızım gündüz emmeyi bıraktı gecede çok emmiyor sorum şu besinin parmakliklari takılı degildi dün akşam eşim takti yanlışmı yapiyorum parmakliklari cikarmalimiyim lütfen yardim edin şu an gece uyurken emiyor yatagina koyuyorum salliyorum uyuyor kendimi uyumalı kızım sağlanmadan parmakliklari cikarmalimiyim eskisi gibi mi parmakliksiz bizim yatagimiza bitisikmi olmali yataktan hemen ayirmamaliyim

Yok sallamadan uyusa daha iyi olur. Yanına uzanın hikaye okuyabilir, ninni söyleyebilir, masal anlatabilirsiniz. Benim genellikle bir elim de yanaginda olur son uyumaya yakın oksarim onu. Tatlı tatlı uykuya dalar böylece inşallah.
Parmaklikli beşik sanıyorum doğru değil. Bunun yerine yine sizin odanizda belki bir yer yatağı olabilir. 24 ayını geçti evladımız. Aynı oda fakat ayrı yatak. [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] hanım daha detaylı yazabilir belki

Son düzenleme:

hafsa5

New member
Benim oglumda 19 aylik yavas yavas azaltmaya baslamalimiyim . yoksa daha erken mi . Erken diye dusunuyorum ancak sizlerede sorayim dedim . Birde uykuya gecerken sut veya baska bir sey vermek cocukta reflu yapiyor mus daha onceden verilmeli diye duydum buyuk oglumda vermistim . kucukte kararsiz kaldim . bu konuda bilgisi olan var mi ?

Sabah

New member

Evet 2 degisiklik ayni anda olmamali diyor ya Adem Hoca siz de tek tek adim atin. Sutten kesme sureci tamamlandiktan 6 hafta sonra yatak ayirma surecine girebilirsiniz. Simdi bebeginiz anne gogsunden ayriliyor ya bir de araya parmaklik koyunca duygusal acidan kendini reddedilmis hissedebilir. Sutten kesmede aranizda hicbir engel olmasin onu bol bol kendinizle teselli edin ki sizden degil sadece anne sutunden ayrildigi hissi ile biraz olsun rahatlasin. Kendi kendine uyumaz muhtemelen. Sallamak da zihin gelisimi icin hic saglikli bir yol degil. Bunun yerine beraber uzanabilirsiniz, onu kucaklayip severek belki kucakta sadece popoya hafif hafif pispis yaparak uykuya gecmesine yatdim edebilirsiniz. Ninni soyleyebilirsiniz. Ne sekilde uyuyacagini zamanla secer sanirim.

Son düzenleme:

Hasret

New member
Yok sağlamadan uyuşan daha iyi olur. Yanına uzanın hikaye okuyabilir, ninni söyleyebilir, masal anlatabilirsiniz. Benim genellikle bir elim de yanaginda olur son uyumaya yakın oksarim onu. Tatlı tatlı uykuya dalar böylece inşallah.
Parmaklikli beşik sanıyorum doğru değil. Bunun yerine yine sizin odanizda belki bir yer yatağı olabilir. 24 ayını geçti evladımız. Aynı oda fakat ayrı yatak. [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] hanım daha detaylı yazabilir belki

Cevabınız için çok teşekkür ederim çok mutlu oldum

Hasret

New member
Evet 2 degisiklik ayni anda olmamali. Sutten kesme sureci tamamlandiktan 6 hafta sonra yatak ayirma surecine girebilirsiniz. Simdi bebeginiz anne gogsunden ayriliyor ya bir de araya parmaklik koyunca duygusal acidan kendini reddedilmis hissedebilir. Sutten kesmede aranizda hicbir engel olmasin onu bol bol kendinizle teselli edin ki sizden degil sadece anne sutunden ayrildigi hissi ile biraz olsun rahatlasin. Kendi kendine uyumaz muhtemelen. Sallamak da zihin gelisimi icin hic saglikli bir yol degil. Bunun yerine beraber uzanabilirsiniz, onu kucaklayip severek belki kucakta sadece popoya hafif hafif pispis yaparak uykuya gecmesine yatdim edebilirsiniz. Ninni soyleyebilirsiniz. Ne sekilde uyuyacagini zamanla secer sanirim.

Elif hanım msj görünce kızımın yatağının parmakliklari hemen soktum iyiki varsınız nasıl kendi kendine uyutucam bilmiyorum bunu daha önce hiç yapmadım ilk kızımda hep salladım biraz bilgi verirmisiniz

Elif hanım msj görünce kızımın yatağının parmakliklari hemen soktum iyiki varsınız nasıl kendi kendine uyutucam bilmiyorum bunu daha önce hiç yapmadım ilk kızımda hep salladım biraz bilgi verirmisiniz

Hiç panik olmayın. Zamanla herşey yoluna giriyor. Yanına uzanın. Sırtını sivazlayin. Yanağını oksayın. Bir sure sonra çözersiniz nasıl uyumayı sevdiğini. Ninni soyleyin. Kitap okuyabilirsiniz öncesinde. Öyle güzel öyle dolu dakikalar oluyorki bağlanmak için de harika bir fırsat oluyor. Hiç sallamakla ya da kendi kendine uyumasiyla uğraşmayın. Bu günler geri gelmeyecek. Kendinizi bırakın ona. Böylece siz de terapi olmuş olacaksiniz

Son düzenleme:

Sabah

New member
[MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] Hocama katiliyorum. Sallamanoza hic gerek yok. Nasil uyuyacak due kaygilanirsaniz cocugunuz bunu hisseder ve uyumaz. Uykusu geldiginde her zamanki gibi uykuya gecisinde tek degisiklik sut icememesi olsun. Sarılın, sırtını saçını yuzunu sevin hafif hafif. Belki once biraz konusup sonra ninni soyleyebilirsiniz. Cocugun uykuya gecisi yanindaki kisiden aldigi guven ve emniyet hissi ile kendisini bilinc durumundan bilincsizlige dogru birakmasi ya bunu bilerek onun kendini birakmasina yardimci olun sadece. Kaygilanmayin yani. Tatlica kendini uykuya birakisi el, kol, bacak ve yuz kaslarinin agir agir kendini birakip gevsemesini izlemek duntanin gercekten de en iyi ilaci.

Hasret

New member
[MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] Hocama katiliyorum. Sallamanoza hic gerek yok. Nasil uyuyacak due kaygilanirsaniz cocugunuz bunu hisseder ve uyumaz. Uykusu geldiginde her zamanki gibi uykuya gecisinde tek degisiklik sut icememesi olsun. Sarılın, sırtını saçını yuzunu sevin hafif hafif. Belki once biraz konusup sonra ninni soyleyebilirsiniz. Cocugun uykuya gecisi yanindaki kisiden aldigi guven ve emniyet hissi ile kendisini bilinc durumundan bilincsizlige dogru birakmasi ya bunu bilerek onun kendini birakmasina yardimci olun sadece. Kaygilanmayin yani. Tatlica kendini uykuya birakisi el, kol, bacak ve yuz kaslarinin agir agir kendini birakip gevsemesini izlemek duntanin gercekten de en iyi ilaci.
Elif hanım cim çok teşekkür ederim