26 aylık oğlum tuvalet eğitimi

Ali2014

New member
26aylik oğlum var henüz tuvalet eğitimine baslamadikk çok fazla konuşmuyor diye biraz daha beklemek sakıncası olmaz dimi

Smyy

New member
25 aylık oğlum var benimde bı ay once tuvalet eğitimine başladım bı hafta ugrastım altına yaptıktan sonra anne çiş yaptım dıyor sureklı sankı çişinin geldiğinden habersiz gibi yada ben bılemedım o an erken sanırım dedik eşimle bez bağlamaya devam ettik. Şuan da da arada da olsa anne çiş yaptm diyor bezini göstererrk tekrar başlasamı ki ya bi yardımcı olun nasıl olacak bu tuvalet alışkanlığı bu arada 3 aylık da kızım var

şima

New member
25 aylık oğlum var benimde bı ay once tuvalet eğitimine başladım bı hafta ugrastım altına yaptıktan sonra anne çiş yaptım dıyor sureklı sankı çişinin geldiğinden habersiz gibi yada ben bılemedım o an erken sanırım dedik eşimle bez bağlamaya devam ettik. Şuan da da arada da olsa anne çiş yaptm diyor bezini göstererrk tekrar başlasamı ki ya bi yardımcı olun nasıl olacak bu tuvalet alışkanlığı bu arada 3 aylık da kızım var

Ne güzel işte cis yaptım demesi cis geldiğinde hemen tuvalete götürün bez masrafindan kurtulun ayrıca bunu biliyor artık bebeginiz hazır cis yaparsa biraz ıslak ıslak dursun konuşun onunla 1 hafta içinde alışır. Ama arada sizde kızım cis geldimi varmı sorun küçük lazım lik derler onlardan alın tuvalet tabure

Ayşe Gençer

New member
Ben kızımda tuvalet eğitimi diye bir şey uygulamadım doğrusu. Her şey günlük yaşam içinde doğal seyrinde gerçekleşti.
Daha tuvalet ile ilgili bir durum oluşmasından çok önce bir yaşından sonra basit bir lazımlık aldım normal kıyafetleri ile koltuk gibi oturacağı.
Tuvalette ben iş yaparken de temizlik gibi, canı istediğinde kıyafeti ile gelip oturuyordu kızım. Dediğim gibi koltuk gibi kullanıyordu. Bu nedenle lazımlıkla ilgili hiç olumsuz önyargısı ve tedirginliği olmadı. Bir buçuk yaşı ise sıcak havalara denk gelmişti, evin içinde rahat etsin, hava alsın diye kısa zamanlı külot giydiriyordum bez değiştirme zamanlarında. Altına kaçırdığı zamanlar tabi ki oluyordu ama sorun yok, olabilir bunlar. Bazen külotsuz da oturuyordu lazımlığa o dönemde. Arada bir tesadüfen yaptığı da oluyordu. Hiç büyütmedim bunu. Sakince temizledim lazımlığı. Tuvalet konusu önemli bir konuya dönüşmedi böylelikle. Öyle öyle külotun rahatlığına alıştı ve bez takmak istemedi iki yaşına geldiğinde. Çiş var diyordu bezini açınca yapıyor, sonra tekrar takıyordum. Baktım ki hep böyle kızım artık hazır geçebiliriz bezsiz yaşama dedim. Bezi çıkardığım ikinci gün hatta alışveriş merkezine gittik. Tuvalet konusunu hiç problem, eğitim gibi görmedim, neşe içinde konuştum, geniş oldum. Stres olmadım ve stresi yansıtmadım. Doğal süreç ile geçmiş oldu kızımız.

Ekleyeceğim bir şey de bilmem ne kadar doğru kızımın bir süre gittiği Gymboree'de bir psikolog kendi çocuğunda denediği şu yöntemi tavsiye etmişti. Olması gerekenden bir numara küçük bez onu rahatsız edeceğinden artık takmak istemez demişti. Bilemiyorum ne kadar doğru bu eklemek istedim sadece.

Son düzenleme:

HeM

New member
Kızım 2buçuk yaşında 1 yaşından beri kakasını yaparken ya da yapinca belli ediyor konusmaya basladiginden beri de soyluyor amaaaa nasil ? - kaka yapiyorum/yaptim istersen gel diyorum tuvalette daha rahat yaparsinnn yokk istemiyor birkac defa lazimliğina oturmak istediği oldu ama ya bezini cikarirken vazgecti ya da bezini cikardik yapmadi simdi heves de etmiyor oturmuyor aparat da aldim ona da oturmuyor ben tuvalete girince geliyor konusuyoruz ama onun tuvaleti gelince yanasmiyor hatta bezindeki ıslaklıktan kakadan da rahatsız değilmiş anlayamiyorum hiç zorlamadim kötü bi deneyimi olmadi kendini bildi bileli tuvalete pesimden geldi ne yapiyosun diye sordu ona anlattim tuvalet olayina aşina yani ama tuvalet ihtiyacini tuvalette gidermek istemiyor bi dönem bezini de değiştirtmiyordu halâ da ikna edene kadar çok zorlaniyorum - kakası onun için kıymetli biliyorum -gel diyorum kakan pis olmuş sen yenisini yaparsin ben onu alayim bi iki kere kabul etti sonra dedi ki yok yok ben onu pisletmedim bu sefer... hepsini yazsam kitap olur kitap olur tuvalet eğitimi mi nasil olacak benim kızım yanasmiyor???

Tuvaleti eğlenceli hale getirip parmak boyalarini orada oynamasina izin vermek..vs ya da 'bak lazimlığa çişini/kakani birakirsan sana bi süprizz var tarzi oyunlar mi oynatsam iyi olur mu ki diye dusunuyorum -

Son düzenleme:

Ayşe Gençer

New member
Kızım 2buçuk yaşında 1 yaşından beri kakasını yaparken ya da yapinca belli ediyor konusmaya basladiginden beri de soyluyor amaaaa nasil ? - kaka yapiyorum/yaptim istersen gel diyorum tuvalette daha rahat yaparsinnn yokk istemiyor birkac defa lazimliğina oturmak istediği oldu ama ya bezini cikarirken vazgecti ya da bezini cikardik yapmadi simdi heves de etmiyor oturmuyor aparat da aldim ona da oturmuyor ben tuvalete girince geliyor konusuyoruz ama onun tuvaleti gelince yanasmiyor hatta bezindeki ıslaklıktan kakadan da rahatsız değilmiş anlayamiyorum hiç zorlamadim kötü bi deneyimi olmadi kendini bildi bileli tuvalete pesimden geldi ne yapiyosun diye sordu ona anlattim tuvalet olayina aşina yani ama tuvalet ihtiyacini tuvalette gidermek istemiyor bi dönem bezini de değiştirtmiyordu halâ da ikna edene kadar çok zorlaniyorum - kakası onun için kıymetli biliyorum -gel diyorum kakan pis olmuş sen yenisini yaparsin ben onu alayim bi iki kere kabul etti sonra dedi ki yok yok ben onu pisletmedim bu sefer... hepsini yazsam kitap olur kitap olur tuvalet eğitimi mi nasil olacak benim kızım yanasmiyor???

Tuvaleti eğlenceli hale getirip parmak boyalarini orada oynamasina izin vermek..vs ya da 'bak lazimlığa çişini/kakani birakirsan sana bi süprizz var tarzi oyunlar mi oynatsam iyi olur mu ki diye dusunuyorum -

Sevgili HeM,
Adem Hocamızın sürekli anlattığı şey, çocuk ceza ve ödülden tamamen uzak yetiştirilmelidir. Bu günlük yaşam becerilerinde de böyle.

Bana göre bir çocuk tuvaletini ihtiyacını gidermesi gerektiği için yaptığını bilmelidir.
En büyük motivasyon bir çocukta kendi işini kendi yapabildiğini görmesidir.
Şeker, sürpriz başka şeyler bu hazzın etkisini azaltır.

Bu yapılırsa çocuğa da farkında olmadan öyle bir ilişki öğretilmiş olabilir bu durumda.
"eğer" ile başlayan cümleler kurulması aslında bir çok problemin kaynağı oluyor.
Eğer şunu yaparsan ..... var gibi.
Sonra işin içinden çıkılmaz pazarlıklara dönüşebiliyor.

Benim kendi kızımda uygulamaya çalıştığım şey ona bilinç ve irade kazandırmaya çalışmak oldu.
Bir şeyi neden yapması gerektiğini mantıklı bir şekilde açıklandığı için bilirse çocuk, iş inatlaşmaya dökülmezse ve tutarlı olunursa çocuk pek itiraz etmiyor.
Kendi deneyimlerime ve gözlemlerime dayanarak bunu söyleyebilirim.

Eklemek istediğim bir şey daha var.
Çocuklar vücut uyarmadıkça genellikle tuvalet var mı diye kontrol etmeye itiraz ediyor, çişim yok benim diyor.
Örneğin evden çıkarken tuvaletini yapmasını istiyorsam bunu ona şöyle açıklarım, unutursa hatırlatırım.
İtiraz etmeden gelip dener genellikle. Açıklamama rağmen yine yok derse, tamam o zaman derim. Üstelemem, belki de birkaç dakika önce benim görmediğim bir an gidip yapmış olabilir çünkü.

Açıklamam şöyle oluyor:
"Çiş torbamız tam dolmadan bize haber vermiyor. Gel bir bakalım hiç çiş birikmiş mi?
Şimdi yapmazsak dışarıda tuvalet ararken zor durumda kalabiliriz.
Biz de bunu istemeyiz."

Aslında çocuklar bizden mantıklı açıklamalar bekliyor.
Çocuk anlamaz demeyip gerçekçi cevapları basit bir dille sevecenlikle söyleyince genellikle itiraz etmiyorlar.

Son düzenleme:

Fmelih

New member
29ay lık oğlum var 3ay önce 1haftada alıştı fakat amip oldu akabinde ondan sonra teketti ve bir daha alıştıramadım.zorlamak istemedim çünkü gözümün içine bakıp yapıyordu inatlaşıyordu.ne yapmalıyım kİş gelmek üzere.

Son düzenleme:
29ay lık oğlum var 3ay önce 1haftada alıştı fakat amip oldu akabinde ondan sonra teketti ve bir daha alıştıramadım.zorlamak istemedim çünkü gözümün içine bakıp yapıyordu inatlaşıyordu.ne yapmalıyım kİş gelmek üzere.

istemiyorsa, bekleyebilirsiniz. henüz küçük. siz gündemde tuttukça inatlaşmaların dozu artabilir. doğal seyrine bırakırsanız kendiliğinden bile talep edebilir. sizin bu süreçteki yaklaşımınız çok önemli ve etkili.

Kayaccata

Active member

ШіЩѓШі Ш№Ш±ШЁЩЉ - Ш§ЩЃЩ„Ш§Щ… ШіЩѓШі Щ†ЩЉЩѓ Ш№Ш±ШЁЩЉ – ШіЩѓШі Ш№Ш±ШЁЩЉ – sex arabi Ш§ЩЃШ¶Щ„ Щ…Щ€Щ‚Ш№ Ш§ШЁШ§ШЩЉ ШіЩѓШі Щ†ЩЉЩѓ Ш№Ш±ШЁЩЉ sex arab.
Aagmaal - Aagmaal.com | Aagmaal.cc | Aagmaal.guru | Aagmaal Web Series - aagmaal, Aagmaal.com, Aagmaal Web Series, aagmaal.live, AAGmaal.club, AAGmaal.pro, AAGmaal.site, AAGmaal.com, aagmaal web series, AAGmaal.in, AAGmaal.live,AAGmaals.net, AAGmaal.club, AAGmaal.fun, Nuefliks, HotHitMovies, AAGMaal.cc, Xprime, UncutAdda, Gupchup, BindasTimes, Mprime, Mprime,Feneo Movies,Hotshots download on AAGMaal.cc..

Adaline Star