3.5 yaş kıyafet sorunu

Ozgul40

New member
Merhaba,
Iki çocugum var. Biri kiz biri oğlan. Oglan 5.5, kiz 3.5 yasinda. Bağlanma olarak ilk cocuk acemiligimle oglumla tam istedigim gibi degilim ama kizimla iyi bir baglanma yasadim. Ben de kendimden cok ödün verdim hatta. Ikinci cocuktan sonra meslegimi biraktim ve evdeyim artik. Hersey cok guzel, sabrimi gittikce daha bi torpuledim. Yalniz kizimin kiyafet sorununa bir turlu cozum bulamiyorum.. sabirla basladigim mevzu bazen benim de delirmemle son buluyor. Artik kendimden korkmaya basladim. Ya bi daha olursa nasil basa cikarim bu sinirimle diye. Sacini assla baglatmaz zaten. Sormuyorum bile artik onu. Yanina kiyafet getiririm, "ben seciceeeem diye yerinden ziplar.. kisin incecik taytlarla disarida donariz. Kac defa hasta olduk. Bunu giymezsen cikamayiz ama kizim. Tamam evde oturuyoruz o zaman demelerim ve cikmayisimiz bile degismesine engel degil. Aglar 1 saat ama giymezde. Pijamasi dis fircalarken islanmissa, iste aman allahim! Ben yinede bunu giymek istiyorum. Yok kizim bu islak. Gel bunu giy. Hayir bu parlak, bu benim kolumu gidikliyo. Kurutma makinasiyla kurutmaya giderim, hayiiiiir kurutma. Tamam boyle yat o zaman. Ama usuyorum boyle yatmam.. sinirlenicem ama simdi. Yok o da kesmez. Ister istemez sabrim tukenip bagirmaya baslayincada degisen bisey yok. En son az evvel delirdim. Dis fircasj vardi elimde duvara firlattim. Tam yarim saat ugrasmisim, sonuca ulasmak imkansiz. Bunun gibi daha neler neler bence anlatamadim bile. Buyuyunce nasil bi takintisi olacak onu merak ediyorum. Bilen varsa lutfen anlatsin

canim ya kendi haline bırakmayı denedin mi zarar gelmicek ölçüde . inat mi yoksa takıntı mı çok tuhaf benim kızım da iki yaşına girdi giyinme faslıni sevmiyor oyunlarla anca giydiriyorum

Asilmuhammed

New member
4 yaşındaki oluncada 2 senedir aynı takıntı var ne giydirsen düştü Diyor atlet assagida diyor ayakkabı sıkı diyor bir kulp takıyor ve giymiyor agliyor avazı çıktığı kadar bağırıyor geç kalıyoruz hadi diyorum gelicem diyor.giyinmiyor gece kiloyla yatıyor ve sadece atletle evde duruyor bende çözüm bulamadim

Mkds

New member
heralde 3 4 yaşlarında olan çoğu çocuklarda bu elbise takıntısı var yani ne zaman mağazaya hemen tüllü elbise olsun istiyor kıramıyorum alıyorum ama 1 günde 3 4 elbise değişiyorum yok su geldi buna yok yemek olmus yok ben bunu istemiyorum kırmızıyı giydir bunaldım iyice yani bazen makas alıp kesesim geliyor :) birde çorap sorunumuz var bizim evde çorap hiç giydiremiyorum içinizde benim gibi olan kaç anneyiz çözüm bulan varmı acaba:)

RmyDkc

New member
Benzerlerini yaşadım yaşıyorum. Eğer çok kötü durumdaysam ve evdeyse babaya postaliyorum. Çoğunlukla kendi haline bırakmaya çalışıyorum. Hasta olmasindan ben de çok korkuyorum ama bazen başka çare kalmıyor.

BirAnneBirBebek

New member
Kizim 3,5 yasinda.
Corap giymiyoruz.
Gecelik giymiyoruz.
Disarida atki veya sapka takmiyoruz.
Eldiven giymiyoruz.
Kazak giymiyoruz.
Dar pantolon hic giymiyoruz.

Yaklaßik üc aydir pelüs pembe bir tulum (overall) giyiyoruz.

Bütün kiyafetleri dar geliyormus ve rahatsiz ediyormus. Ve bunaliyormus.
Ayakkabilari kışlık içi tüylü. Çorapsız giyse bile çok üşümüyor. Pelüş tukumuda yeterince kalın . Çok üşümüyor dışsarıda .
Şöyle bir tavsiyem olabilir. Birlikte giymek istemedigi kiyafetlerini ayirin ve kaldirin. Sadece giyecekleri kalsin dolabinda. Gecelik giymek istemiyorsa birakin giymesin ve ayirin geceliklerini. Aksam oldugunda hadi soyun yat yataga deyin. Dislerini ise yatmadan once daha dogrsunu üzerinde gündüz kiyafetleri var iken fircalatin. Islanir ise nasil olsa cikaracak birazdan ve gecelik giymeyecek .::))
Hem kizinin tatmin olur hemde siz fazla yipranmazsiniz.
Ve bütün dolabini bence mevsime göre düzenleyin. Mesela kış mevsimindeyiz e o zaman butun yazlik kiyafetler ve ince taytlar kalkacak. Geriye sadece iki veya uc pantalom kalsa bile hic onemli degil. Ve bir tavsiye daha. Disari cikacaksiniz, hadi kizim giyinde gel deyin. Siz hic müdahale etmeyin. Kendi giyinsin. ( ince tayt giyemeyecegine göre iciniz rahat olsun) baktiniz ki agliyor ve hic birsey begenmiyor ise o zaman disari cikamazsiniz, ve cikmayin. Bir test günü uygulayabilirsiniz. Parka veya alisverise gidiyoruz diye deneyebilirsin. Giyinmezse gitmeyin evde kalin. Inatlasma ise sizin ciddiyetinizi en azindan bir kere görsün ve yasasin . Tavsiyelerimden bir tanesi bile ise yarar ise ne mutlu size. Hayirli geceler. Bol sükunet.

Mkds

New member
teşekkürler paylaşimizin için tüm yazlıkları zaten ben daha önceden kaldırdım sadece bizdeki takındı elbise gece yatarken bile bir anda gece alkıp anne başka elbise giyelim demeler başladı bu aralar elbise cok seviyor kızlar elbise giyer anne diyor pantolon girdiymeye kalktığımda gece yatarken bile elbiseyle uyuyor bu olaya ya arkadaşlarından pay etti kendine yada telefondan izlediği çocuklardan tam olarak bilemiyorum ama artık beni yıpratır hale geldi birde saçları uzayınca önüne gelmeye başladı kesmek istemiyorum uzasın diyorum ama beni çok zorlar oldu cünkü habire sacımı yap anne kötü cadı olmuşum diyor :) ya ben çok yoruldum yada sabrım kalmadı artık kücük şeyde olsa takıyorum ama gerçkten bunaltıyor benide sizin kizlarınızda benim kızım gibimi yani bir şeye takıldığından döndürmesi zormu bu yaş grubu bu şekildemi ama zor yani gerçekten allah herkese sabır versin...

BirAnneBirBebek

New member
Ah o sac olayi yok mu. Bizimde saclarimiz uzun. Ve malesef saclarimizi taratmiyoruz. Ve her tokayi begenmiyoruz. Kabul ettigi iki tane toka var, onlarida sacinyuzune gelmesin diye önüne takiyoruz, o kadar. Zaman zaman saclar yemeklerin icinde geziyor bile yani. Ne yapayim? Böyle kabullendim durumu, vazgecirmeye calismiyorum. Nasil olsa yikayonca saci temizlenir diye dusunuyorum. Dönem dönem böyle „takintilarimiz“oluyor. Hepsi elbet bir gün gececek :) :) ama biz bu hallerini kabul edelim, hayat o zaman bize daha kolay .boś yere, gereksiz yere sinirlerimizi yipratmayalim.
Elbise ile mi yatiyor? Yatsin. Ne olacak ki. Hele bir kış bitsin, az. Biraz daha rahat oluruz hepimiz muhtemelen kiyafet durumlarindan dolayi.

Mkds

New member
Insallah canım ya içime su serptin desem yeridir :) tabiki takmamak en güzeli ne güzel sen bunu başarmıssın darısı benim başıma insallah dediğin gibi ne kadar sinirlensende o yine bildiği gibi yapıyor hem sen üzülüyorsun sonuçta hem onu üzüyorsun peki değişiyormu yook yine elbiseyle yatıyor yine istediği pijamayı giyiyor :)