3.5 yaşında kızım büyük tuvaletini tutuyor.

Elifela

New member
Büyük tuvaletini tutuyor. Çok sıkışınca ağlıyor. Sadece büyük tuvaleti için bez bağlamalımıyım.

Elifela

New member
3. Gün bez bağlamadım ama sürekli lazımlığa gidiyoruz. Oturuyor silelim diye ağlıyor.gece bağlamadım bez . Islatmıyor gece. Ne yapabilirim..

Elifela

New member
Geçenbyaz çıkardık bezi o zaman küçk tuvaletini de söylememişti beze döndük. Şimdi küçk tuvalette sorun yok ama büyük yapmıyor. Tutuyor..

Elifela

New member
Hayır hiç kızmadım ama kakasını gördü bezinde bundan kaynaklanabilir mi?kıvranıyor 2 gündür bez bağlamayı düşünüyorum daha tutarsa ne yapmalıyım?

kaktüs

New member
Hayır hiç kızmadım ama kakasını gördü bezinde bundan kaynaklanabilir mi?kıvranıyor 2 gündür bez bağlamayı düşünüyorum daha tutarsa ne yapmalıyım?

Olabilir, tedirgin olmuş olabilir, bence şarkı türkü oyun veya dikkatini çekecek eğlenceli bir şey ile tedirginliğini unutturmaya çalışarak bir süre tuvalete oturmasını sağlayın, baskı kurmadan ancak, komik bişeyler anlatın mesela,bildiği bir çizgi film karakteri tuvaletini yaparken işte bu şarkıyı söylüyormuş, ellerini böyle çırpıyormuş, tuvalete yapınca popo temiz kalıyormuş, çok rahat ediyormuş gibi uydurarak şarkı söyleyin, tanıdığı bildiği biri üzerinden o böyle yapıyormuş gibi anlatınca tedirginliği azalabilir. Tabi sizin durum daha ileri boyutta değilse bu bi nebze işe yarayabilir.
Benim oğlum da bezine yapmak istemişti, bu yöntemle kaygısı azaldı ve sorun çözüldü ancak ben gözünün bebeğine bakıp anında kaygılandıran şeyi anlayıp derinleşmeden çözüm bulmuştum...

Elifela

New member
Bez bağladım sonunda.fakat bu sefer ona da yapmadı. Gece 11 gibi artık tutamadı ve çığlıklar atarak ağladı. Neden korktu bu kadar anlamadım.sakin olması için elimden geleni yapıyorum.yarın ne yapacağım bilmiyorum..ben de çok tedirginim.

kaktüs

New member
Bez bağladım sonunda.fakat bu sefer ona da yapmadı. Gece 11 gibi artık tutamadı ve çığlıklar atarak ağladı. Neden korktu bu kadar anlamadım.sakin olması için elimden geleni yapıyorum.yarın ne yapacağım bilmiyorum..ben de çok tedirginim.

Bize normal gelse de çocuk bunu anlamlandıramadığı için çok kaygılanabilir.
Sizde durum biraz derinleşmiş, belki bi uzmana gitmeniz faydalı olabilir. Ancak unutmayın ki Adem Hoca tuvaletini tutmaması için verilen fitil benzeri uygulamaları önermiyor...

Biraz kakasini yumuşatacak bişeyler yedirmeye icirmeye çalışsaniz. Bir de tuvalet lafıni onu biktiracak yildiracak kadar çok kullanmayın artık evinizde. Gayet normal bir durum gibi baslayabilseydiniz sanırım bu kadar olay olmayacaktı. Altına yaparsa da yapabilir tabiki, altını islatmasina müsade edin. Siz alezinizi, çamaşırlarını hazır tutun, kaçırırsa da bırakın o islakligi hissetsin. Kesinlikle kızmadan "camasirlarini değiştirelim kizim hasta olma" diyerek üzerini değiştirin. Sürekli sormayın tuvaletin geldi mi diye. Iki saatte bir goturebilirsiniz ona sormadan. Tuvaletini yaparken onun elinj tutabilirsiniz, şarkı soylebelirsiniz, parmak oyunları oynayabilirsiniz. Ama orda da sürekli kaka, cis, tuvalet gibi sözler söylemeyin lütfen.
Bez takmayın, çocuğun kafasını karıştırmayın.