4 yaş kızım yeniden bağlanmak istiyorum

Bezbebek

New member
Çok teşekkür ederim cevabınız için ben çocuğumun hem duyarlı ham iradesi kuvvetli ve irade tam olarak ne demek iradeyi kırmamak için ne yapmali hemde güvenli bağlanmış olması için neler yap.aliyim

Bu konuyu Adem Hoca etken çocuk nasıl olur edilgen çocuk nasıl olur bunları anlattığı videoda ayrıntısı ile ifade ediyor. YouTube Pedagoji Okulu etken edilgen yazarsanız çıkar diye umuyorum. Ben de bir bakayım.

Bezbebek

New member
Pedagoji Okulu 26, 28, 29, 44 numaralı videoları izleyiniz lütfen. Hatta gelin bir de burada dikkatinizi çeken kısımları bizle paylaşın. Biz de tekrar etmiş olalım :) çok bedavaci gördüm kendimi

Hasret

New member
Pedagoji Okulu 26, 28, 29, 44 numaralı videoları izleyiniz lütfen. Hatta gelin bir de burada dikkatinizi çeken kısımları bizle paylaşın. Biz de tekrar etmiş olalım :) çok bedavaci gördüm kendimi

Yorumunuz için çok teşekkür ederim estağfurullah izliyen hepsini sadece izlemek yeterli olurmu irade nasıl kazanılır çok merak ediyorum çocuğa hem iktidar mücadelesini öğretmek hem irade kazanmak nasıl oluyor birde iktidardan sonra çocuk her istediğini yapiyormu nasıl oluyor duyguları merak ediyorum edilgen değilde duyarlı bir çocukmu oluyor

Bezbebek

New member
Yorumunuz için çok teşekkür ederim estağfurullah izliyen hepsini sadece izlemek yeterli olurmu irade nasıl kazanılır çok merak ediyorum çocuğa hem iktidar mücadelesini öğretmek hem irade kazanmak nasıl oluyor birde iktidardan sonra çocuk her istediğini yapiyormu nasıl oluyor duyguları merak ediyorum edilgen değilde duyarlı bir çocukmu oluyor

İsterseniz siz izledikten sonra bir daha konuşalım. Adem Güneş'in uzun uzun anlattığını ben burda ne kadar özetleyebilirim ki.
Bir de belki siz daha doğru şekilde anlayacaksınız. Ben nacizane didinip duran bir anneyim.

Atıfınannesi

New member
İsterseniz siz izledikten sonra bir daha konuşalım. Adem Güneş'in uzun uzun anlattığını ben burda ne kadar özetleyebilirim ki.
Bir de belki siz daha doğru şekilde anlayacaksınız. Ben nacizane didinip duran bir anneyim.

Sevgili [MENTION=12875]Bezbebek[/MENTION] çocuğun sürekli kendi kendine oyun oynaması( anne yada babayı hiç oyununa davet etmemesi) bir sorun göstergesi olabilir diye birşey duydum bu hafta... Konu başlığı ile çok alakası yok ama bilginiz var mı arkadaşlar? Bu konuda Adem hocanın herhangi bir yorumunu hatırlamıyorum. Oğlum 4 yaşına girecek insaşşah ve kendi kendine oyun oynamayı çok seviyor odasında yada evin herhangi bir yerinde hiç ara vermeden dakikalarca çok neşeli mutlu oynar ve çok ama çok nadirdir beni çağırması yanına genelde ben gider oyununa katılmak isterim. Babasını hiç çağırmaz saolsun eşim de ben yönlendirmediğim sürece oynamak aklına gelmez. Bizden ümidi kesti de o yüzden mi kabullenmişlik içinde kendi kendine oynuyor? :(

Bezbebek

New member
Sevgili [MENTION=12875]Bezbebek[/MENTION] çocuğun sürekli kendi kendine oyun oynaması( anne yada babayı hiç oyununa davet etmemesi) bir sorun göstergesi olabilir diye birşey duydum bu hafta... Konu başlığı ile çok alakası yok ama bilginiz var mı arkadaşlar? Bu konuda Adem hocanın herhangi bir yorumunu hatırlamıyorum. Oğlum 4 yaşına girecek insaşşah ve kendi kendine oyun oynamayı çok seviyor odasında yada evin herhangi bir yerinde hiç ara vermeden dakikalarca çok neşeli mutlu oynar ve çok ama çok nadirdir beni çağırması yanına genelde ben gider oyununa katılmak isterim. Babasını hiç çağırmaz saolsun eşim de ben yönlendirmediğim sürece oynamak aklına gelmez. Bizden ümidi kesti de o yüzden mi kabullenmişlik içinde kendi kendine oynuyor? :(

Oyalanma davranışı mı diye düşünüyorsunuz?
Ev içindeki hâle bakmalı herhalde. Ben olsam öyle yapardım. Evde keyifli bir hâl var mı? Gülüşülen, sohbetler edilen, çocuk konuşunca karşınızda bir misafir var da onu dinler gibi dinlenilen, gel hadi şimdi de şöyle yapalım senle denilen bir hal var mi?
Ev içi sıkıcı, asık suratlı bireyler, bunalmış ve zaten tv ile tlf ile oyalanan ebeveynler mi var? Böyleyse, çocuk da kendini oyalar.
Diye hatırlıyorum.

Hasret

New member
Bencede çocuğu kendi haline bırakmalı çocuk anne baba oynayalım mı dediğinde oynanabilir kaygılanmamalı özgür birakmali

Atıfınannesi

New member
Oyalanma davranışı mı diye düşünüyorsunuz?
Ev içindeki hâle bakmalı herhalde. Ben olsam öyle yapardım. Evde keyifli bir hâl var mı? Gülüşülen, sohbetler edilen, çocuk konuşunca karşınızda bir misafir var da onu dinler gibi dinlenilen, gel hadi şimdi de şöyle yapalım senle denilen bir hal var mi?
Ev içi sıkıcı, asık suratlı bireyler, bunalmış ve zaten tv ile tlf ile oyalanan ebeveynler mi var? Böyleyse, çocuk da kendini oyalar.
Diye hatırlıyorum.
Hamdolsun genelde onu mutlu edecek kendini değerli hissedecek bir ortam sunmaya çalışıyoruz evde, önceliğimiz her zaman tabi ki en aziz misafir 🤗 ama evet elinden telefon düşmeyen ebeveynler de mevcut evimizde tabi😊 Ben mutlu oluyordum kendi kendine oyun kurmasına mutlu bir şekilde oynamasına ama işte o duyduğum cümleye çok takıldım. Çocuk anne babadan ümidini kesince de kendi kendine oynar, onlara ihtiyaç hissetmez deniliyor. Birlikte olduğumuz zamanlarda inşallah sorun yok gibi yani onu ihmal ettiğimiz bir durum en azından annesi olarak ama Çalışan bir anneyim sonuçta yavrum günün uzun bir dilimini anne ve baba olmadan yaşlı anannesi ile geçiriyor 🙁 neredeyse hiç arkadaşı yok... Kendi kendine yetinmeyi öğrendi sanırım 🙁

Bezbebek

New member
Hamdolsun genelde onu mutlu edecek kendini değerli hissedecek bir ortam sunmaya çalışıyoruz evde, önceliğimiz her zaman tabi ki en aziz misafir ama evet elinden telefon düşmeyen ebeveynler de mevcut evimizde tabi Ben mutlu oluyordum kendi kendine oyun kurmasına mutlu bir şekilde oynamasına ama işte o duyduğum cümleye çok takıldım. Çocuk anne babadan ümidini kesince de kendi kendine oynar, onlara ihtiyaç hissetmez deniliyor. Birlikte olduğumuz zamanlarda inşallah sorun yok gibi yani onu ihmal ettiğimiz bir durum en azından annesi olarak ama Çalışan bir anneyim sonuçta yavrum günün uzun bir dilimini anne ve baba olmadan yaşlı anannesi ile geçiriyor neredeyse hiç arkadaşı yok... Kendi kendine yetinmeyi öğrendi sanırım
Çocuğunuz böyle bir ailesi olduğu için şanslı bence :) lakin
Kardeş zamanı gelmiş :)
Arkadaşsiz çocuklar için üzülüyorum.
Biz bol arkadaşlı, eve girmek istemediğimiz bir çocukluk geçirdik.
Çocuklar için başlarında bir yetişkin yönlendirmesi olmadan, (yani öğretmenin oynattığı oyun bu gruba girmiyor mesela) öylesine gelişen, içlerinden geldiğini yapabildikleri oyunlar, çok faydalı. Ruh sağlığı açısından faydalı. Bunu dr. Bahar Eriş söylemişti.
Bir arkadaş edindirmek için elinizden geleni yapmak lazım. Her gün saatlerce oynamalı arkadaşla.
Aslında yukarıda sorduğunuz sorunun cevabını en iyi siz bilebilirsiniz. Bunun için de Adem Güneş'in kitaplarını okumak videolarini ve radyo arşivini dinlemek lazım.
Mesela şimdi aklıma anne ile bağı geldi.
Ama cevabınizdan anladığım kadarıyla o konuda da bir sorun yok.
Bazen gerçekten birşeylerin yolunda gitmediğini farkedebiliyoruz biz anneler olarak, bazen de boş kuruntu yapabiliyoruz :)

Sefiyye

New member
Yeniden baglanma

Merhaba. 4 yasinda oglum var, yeniden baglanmak istiyorum. Neler yapmam gerek? Tesekkurler