5 yaş kızımın istediği oyunumu oynamalıyız

Tuba12

New member
Selamlar herkese
Aklıma takılan bir yazı okumuştum oyunun kurallarına çocuklar karar vermeli diye sanırım bu 5 yaşında kızım içindemi gerekli mesela her seferinde oyuna ilk o başlamak isterse saklambaçda hep o ebe olmak isterse hep onun dediğimi olacak??

Yazının tamamı olsa neden böyle bir şey dediğini anlamaya çalışırdık :) anlattıklarınız ile sorduğunuz soru da birbiri ile bağdaşmıyor gibi yani ikisi bambaşka şeyler :) Yani her istediği oyunu oynamak diye genel geçer bir kabul yok. Ancak oyun içinde kuralları çocuğun koyması, değiştirmesi iyiye işaret. Ben öğrencilerime bir oyun ile ilgili kural değişikliği yapıp yapmamak istediklerinde söylemelerini istiyorum. Bazen bir fikir atılıyor deniyoruz bazen iyi oluyor bazen anlamsız :) sonra kuralın işe yaramadığını görüp vazgeçiyorlar :D

Oyun kurallarını değiştiren çocuk candır ancak oyunu lehine çevirmek için kural adı altında hile yapıyorsa dikkat edin. 5 yaşında bir çocuğun oyun kurallarını değiştirmesi özgün düşünme becerisinin geliştiğine de işaret edebilir.

Tuba12

New member
Yazının tamamı olsa neden böyle bir şey dediğini anlamaya çalışırdık :) anlattıklarınız ile sorduğunuz soru da birbiri ile bağdaşmıyor gibi yani ikisi bambaşka şeyler :) Yani her istediği oyunu oynamak diye genel geçer bir kabul yok. Ancak oyun içinde kuralları çocuğun koyması, değiştirmesi iyiye işaret. Ben öğrencilerime bir oyun ile ilgili kural değişikliği yapıp yapmamak istediklerinde söylemelerini istiyorum. Bazen bir fikir atılıyor deniyoruz bazen iyi oluyor bazen anlamsız :) sonra kuralın işe yaramadığını görüp vazgeçiyorlar :D

Oyun kurallarını değiştiren çocuk candır ancak oyunu lehine çevirmek için kural adı altında hile yapıyorsa dikkat edin. 5 yaşında bir çocuğun oyun kurallarını değiştirmesi özgün düşünme becerisinin geliştiğine de işaret edebilir.

Cevabınız için teşekkürler
Evet iki konuyu birbirine karıştırmışım farkındayım :)
Mesela lego oynuyoruz birlikte ev yapıyoruz neyin nerede olacağına hep kızım karar vermek ister hayır anne deyip benim yaptığımı bozarsa izin vermelimiyim

[MENTION=1913]Tuba12[/MENTION] anlaşarak oynayın işte ya :) bazen senin canın öyle yapmak istiyor benimki de böyle, birbirimize saygı duymalıyız diyebilirsiniz. Bazen de tamam senin dediğini yapalım, sonra da benim dediğim şekilde yapalım mı diyebilirsiniz.

Ayrıca ses tonunuz çok önemli, birazdan sana çok ilginç bir şey yapacağım legolardan diyerek dikkatini tamamen başka bir şeye de çekebilirsiniz. Sizin yaptığınızın aynısını yapmasını isteyebilirsiniz (çok karmaşık olmasın tabi), hadi sen şimdi bir tane yap ve ben aynısını yapmaya çalışayım diyebilirsiniz :) iyi geçinin de ufak detaylara o kadar da takılmayın.

Onun kurallarına göre de oynayın, sizin kurallarınıza göre de oynayın. Gerilmeden oynadığınız takdirde sıkıntı yok yani :)
Ne derler Bingöllüler: odur kendimize oynuyoruz, sıkıntı yok :)