5 Yasindaki Kizimin Okul Problemi

Hasret

New member
Kızım 5 yasinda ana okuluna basladi ve 23 aylık kız kardeşi var dün öğretmen le konustum yemekten yemek istemiyor ogretmen beni kaldirmiyor ben kalkmak ıstiyorum ogretmen kalkma diyor dun öğretmen konusuyordum kizim yanima geldi bisey sormak icin ogretmen bakinca saklandi okulda başladığından bulana kardesini dovuyor tirnaklarini yiyor polisden korkuyor ogretmen ceza veriyomus ben neyapcami bilmiyorum yardım edin

Sabah

New member
Kızım 5 yasinda ana okuluna basladi ve 23 aylık kız kardeşi var dün öğretmen le konustum yemekten yemek istemiyor ogretmen beni kaldirmiyor ben kalkmak ıstiyorum ogretmen kalkma diyor dun öğretmen konusuyordum kizim yanima geldi bisey sormak icin ogretmen bakinca saklandi okulda başladığından bulana kardesini dovuyor tirnaklarini yiyor polisden korkuyor ogretmen ceza veriyomus ben neyapcami bilmiyorum yardım edin

Ogretmenin ceza veriyor olmasi cocugunuz tum davranislarinin musebbibi niteliginde bence. Hele hele ev icerisinde baski, siddet, ceza ile karsilasamissa ki oyle olmasini dilerim, ogretmenini bu yaklasimi onu daha derinden yaralamistir. Sayet ogretmene tesir edemiyorsaniz degisiklige gitmenizi tavsiye ederim. Diger arkadaslarimiz da degerlendirsinler bir ama bana baska cozum yolu gorunmedi.

Ayşe Gençer

New member

Merhaba sevgili Hasret,

Bana öyle geliyor ki kızınız bir problemin sinyallerini veriyor, alarm durumuna geçmiş. Biraz daha anlatabilir misiniz okuldaki durumu? Kardeşine kötü davranma, tırnak yeme ya da bunlar gibi davranışlar okuldan önce var mıydı?

Teşekkürler

Son düzenleme:

Hasret

New member
Hayır uygulamıyorum lütfen yardım edin rehber öğretmen başka bir okul ve ogretmen onerdi bugün gidip konuştum ogretmen kesinlikle ceza ve odul yok dedi yaklasik 1 saat sınıfta kaldım lütfen yardım edin neye dikkat etmeliyim

Hasret

New member
Çocuğum okula giderken çok agresif kardesini döven böyle şeyleri bilmeyen cocuktu bambaska bir çocuk oldu en son altini islatip geldi eve ben çok uzuldum şimdi neyapmaliyim yardım edin

Sabah

New member
Siz calisiyor musunuz? Guvenli baglanmadan haberdar misiniz?

Sebep ne olursa olsun cocugu gitmek istemedigi bir okula zorla yollamak zaten hata olur. Ben okul ogretmen degisikligi yapmaniz taraftariyim yani benim basima gelse oyle yapardim. Cocuguma öğretmen secerken de cocugumu da yanimda goturur ogretmenlerin ona ilk yaklasimina dikkat ederdim. Cocukla bag kurmasi lazim ogretmenin onunla cokca vakit gecirecek cunku.. Cocugumu benim yanimda gorunce ona merhaba deyip tanismak isteyecek mi, cocugumun goz hizasina inip konusacak mi, ina saygin bir birey oldugunu hissettirircesine yaklasacak mi bunlara bakardim.

Tirnak yemesi guveninin kirilmasindan olabilir bence belki de gitmek istemedigi halde yolladiginiz icin size de tepkisellesmistir. Ona bu surecte sefkatle yaklasmanizi, baski kurmamanizi tavsiye ederim. Sevgili [MENTION=31]Ayşe Gençer[/MENTION] de bir fikir verecektir muhakkak, onunla cocuklariniz yasit sanirim.

Hasret

New member
Bugünkü gittigim okulda ogretmen sizin söylediğiniz gibi kizimin göz hizasina inen onunla irtibat kurmaya calisti kızım istemedi ben napmaliyim güvenli baglanma duydum ama biraz aciklarmisiniz ev Hanim iyim [MENTION=128]Elif[/MENTION] şirin [MENTION=382]AySe[/MENTION] gencer

Sabah

New member
Bugünkü gittigim okulda ogretmen sizin söylediğiniz gibi kizimin göz hizasina inen onunla irtibat kurmaya calisti kızım istemedi ben napmaliyim güvenli baglanma duydum ama biraz aciklarmisiniz ev Hanim iyim [MENTION=128]Elif[/MENTION] şirin [MENTION=382]AySe[/MENTION] gencer

Aa ev hanimi olmaniz buyuk sans. Hic zoramayin cocugunuzu. Anaokulu cocuk icin, sosyallesme adina guzel bir kazanim faka cocugunuzda tirnak yeme ve siddet egilimi gibi ciddi sinyallere sebep oluyorsa orada durmak lazim. Bir sure alin cocugunuzu okuldan. Evde biraz sizinle vakit gecirsin. Bu surecte de acele etmeden gonderebileceginiz okullari ziyaret edin. Bakalim kizinizin sicaklimla yaklasabilecegi bir ogretmen bulabilecek misiniz..

Guvenli Baglanma, bebegin dogumundan 4 yasina kadar olan surede tek bir duygusal yakin ile temas halinde olmasi, aclik, alt degistirme gibi fiziksel ihtiyaclarinin tek bir kisi ile karsilanmasinin da destegi ile bakimveren kisi ile aralarinda guven ve emniyet hissini alabilecegi bagin kurulmasina deniliyor. Bebek hic bilmedigi bir dunyaya geldiginden temel ihtiyaci guven ve emniyet hissi. Bu hissi zaten dogustam bagli oldugu anneden 2 yasina kadar alabilirse 2-4 yas arasinda da guvenli ayrilma gerceklesiyor. 2 yasina kadar bebekler annelerinin kendi devami saniyor 2 yasindan sonra da yavas yavas artik ayri varliklar olduklarini kesfediyorlar. Bu sureci tam baglanma ile gecirememis ornegin agladiginda annesini karsinda bulamamis, aciktiginda karni hemen annesi tarafindan doyurulamamis, korktugunda annesinin gogsunde avutulamamis bebeklerde hircinlik ofke nobetleri gibi sorunlar bas gosteriyor maalesef. Zira cocugun icinde erken bebeklikte dunyaya ve insanlara karsi bir emniyet hissi gelismedi. Tirnak yeme cocugun buyuk ihtimalle ezildigini gosterir. Sayet sizin tarafinizdan ezilmediyse okulda ogretmeninden ezilmislik hissi almis demektir. Ben bir kac radyo kaydi yukleyeyim arsivden farkli sorulara verilen cevaplari bir dinleyin, bazi konularda farkindaliginizi arttirmaya calisalim, olur mu? Dinleyip geri donus yaparsaniz mutlu olurum.

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3031

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3151

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3182

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3336

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3891

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3934

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3943

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/668

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/2057

Bu linklerin tamamini dinlemenizi cok isterim.

Selamlar.

Ayşe Gençer

New member
Okuldan önce yoktu Ayşe hanım okuldan önce gayet mulayimdi

Merhaba sevgili Hasret,

Okuldan önce her şeyin yolunda olup problemlerin okulla birlikte başlaması, okul ile ilgili söylediğiniz şeyleri de göz önüne getirince konunun okul ya da duyarsız öğretmen kaynaklı olabileceğini düşündürttü bana da sevgili [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] gibi. Önemli olan çocuğun mutlu olması, akademik olarak ne öğretildiği değil gerçekten. Düşünsenize ileride gerek olup da psikolağa gidince çocukluğumuza inip hislerimizi öğrenmeye çalışıyorlar, akademik olarak ne öğrendiğimize değil. Ben okul ararken kızıma "aman bozulmasın yeter" diye beklenti içindeydim bir okuldan gerçekten yoksa şunu öğrensin, şu alışkanlığı edinsin gibi değildi hiç beklentilerim.

Aslında bu yaş çocuğu mutlu olduğu yere gitmek için ikna edilmeye gerek duymaz. Bazen çocuk bir şey yaşıyor ama daha onu yorumlayacak aktaracak düşünsel düzeyde, beceride olmadığı için o durumlar onda sadece "his" olarak var olduğu için neden istemediğini yada okuldaki mutsuzluğunu ifade edemiyor, farklı şekillerde alarm veriyor.
Benim kızım da üç buçuk yaşındayken yarın gün devam ettiği okula gitmek istemiyordu. "Anne okula gitmek istiyorum ama New School'a gitmek istemiyorum diyordu. " Daha önce hiç görmediğim davranışları ortaya çıkmıştı, markette istediği bir şey almayınca hırçınlaşıp eteğimi açmaya çalışmıştı bir kere inanamamıştım örneğin. Korktuğum başıma geliyordu. Mutlu kızımdan beklenmedik davranışlar görmeye başlamıştım. Kızım okulla ilgili sıkıntısının nedenini açıklayamıyordu sadece bu okula gitmek istemiyorumdu söylediği. Kızımın söylediklerinin üstüne okul ile ilgili bizim de rahatsızlıklarımız olduğu için aldık o okuldan. Biraz daha aklı erip kendini daha iyi ifade etmeye başlayınca birkaç ay sonra söyledi neden o okula gitmek istemediğini. Meğer üstünü sınıfta herkesin yanında değiştiriyorlarmış. Çıkardıkları kıyafetlerini de yere atıyorlarmış. Kızım evde aldığı mahremiyet eğitimini okulda göremediği için bundan rahatsız olmuş ve gitmek istemiyormuş.

O yüzden küçük hanımların küçük beylerin alarmlarına kulak kesilmeliyiz. Çocuk güvenli bağlanma yaşamışsa, güvenli ayrılabiliyorsa mutlu olduğu okula gitmek için dediğim gibi ikna edilmeye ihtiyaç duymaz.

Yeni bir okul ile görüştüğünüzü söylediniz. Çocuğunuzun eski okul deneyimi ile yeni okula karşı güvensizlik yaşaması bana göre beklenen bir durum. Diğer okula başlaması için arada zaman vermek gerekir mi ne kadar gerekir o konuda uzmanlarımız fikir verse daha sağlıklı olur tabi.
Yeni okula çocuk yeniden güvenebilir doğru adımlar atılırsa, lütfen endişeniz olmasın. İlkinde olumsuz bir deneyim yaşadığı için ikincide daha dikkatli olmak gerekir tabi. O yüzden ikinci okula alıştırma sürecinde sizi uzmanlarımız yönlendirse kendimi daha rahat hissedeceğim.

Sevgili [MENTION=797]Eğt.Dnş.Rümeysa Telli[/MENTION] , sevgili [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] bu üyemize bir tavsiyede bulunmak ister miydiniz acaba? Çocukla eski okul ile yaşadığı olumsuz deneyim üzerinde konuşmak, okulda maruz kaldığı yanlış davranışları o yanlış bir davranıştı diye açıklamak acaba çocuk üzerinde oluşan olumsuz hisleri silmeye yardımcı olur mu? Okul değişikliği çocuğa nasıl açıklanmalı? Yeni okula başlatmak için ara verilmesi gerekir mi acaba çocuğun evde kalıp bir süre toparlanması için. Bir de yeni okula uyum sürecinde üyemiz nasıl davranmalı nelere dikkat etmeli acaba? Tabi en önemli konu sanırım çocuk dostu bir okul bulabilmekte. Bu soruların cevaplarını ben de öğrenmeyi çok isterim :)

Sevgilerimle

Hasret

New member
[MENTION=128]Elif[/MENTION] şirin hanım allah razı olsun ben bu formda yeniyim hemen dinleyip dönem insallah ben kizimi 17 aylıkken ayırdım anne sutunden bilmiyordum hiç bişey adem hocamız tanisinca yanlislarimi elinden geldigi kadarıyla duzelttim simdi cok sakın pamuk gibi bir anneyim kızım okul baslamadan çok sakindi tabiri caizse pamuk gibiydi şimdi okula gondermiyorum tekrar sakinledi bazen etkinlikler yapiyoruz annecim ben baska okula gitmeliyim orda bana çok bariyorlar diyor kızım sinyal verdi anne ben bu okula alisamadim diye barip carip kardesini dovup ben anlamadim allah hepinizden razi olsun şu an hem 5 yasindaki kizima güvenli bağlanma hem 23 buçuk aylik kizimi sütten ayirmaya calisiyorum

Hasret

New member
[MENTION=382]AySe[/MENTION] Gencer hanim yazdıklarınizi sindire sindire okuyorum cevap bekliyorum

Ayşe Gençer

New member
[MENTION=128]Elif[/MENTION] şirin hanım allah razı olsun ben bu formda yeniyim hemen dinleyip dönem insallah ben kizimi 17 aylıkken ayırdım anne sutunden bilmiyordum hiç bişey adem hocamız tanisinca yanlislarimi elinden geldigi kadarıyla duzelttim simdi cok sakın pamuk gibi bir anneyim kızım okul baslamadan çok sakindi tabiri caizse pamuk gibiydi şimdi okula gondermiyorum tekrar sakinledi bazen etkinlikler yapiyoruz annecim ben baska okula gitmeliyim orda bana çok bariyorlar diyor kızım sinyal verdi anne ben bu okula alisamadim diye barip carip kardesini dovup ben anlamadim allah hepinizden razi olsun şu an hem 5 yasindaki kizima güvenli bağlanma hem 23 buçuk aylik kizimi sütten ayirmaya calisiyorum
Ne güzel şeyler duyduk sizden çok şükür. Allah bundan sonrası için kolaylıklar versin, uyanışınızın tadını çıkardığınız mutlu, keyifli günler göstersin...

Sevgiler

Merhabalar,

Arkadaşlar çok güzel açıklama ve örnekler vermişler. Yaşanmış örnekler çok yol gösterici oluyor..
Hiçbir çocuk yokki herşey yolundayken, olumsuz bir davranış sergilesin. Okulda maruz kaldığı bir bakış, bir dokunuş yada ses tonundaki sertlik
Yavrunuzda tesir etmiş. Ne güzel ki Sistemi tam çalışıyor, sindirilmiş bir çocuk maalesef bunu tam anlamdıramıyor, rahatsızlığını tam hissedemiyor. Çocuklardaki davranış değişiklikleri, bizler için bir nimet gerçekten.
Çok iyi yapmışsınız almakla. Bu dönem rahatın onu. Bir süre sizinle kalsın. Sonra tekrar iyi bir öğretmenle başlarsınız. Eski öğretmeniyle ilgili, ilerleyen zamanda sizinle konuşmaya başlayacaktır. Sizin tepkiniz, "bazenleri kızgın oluyordu, ama kızmak doğru bir davranış değil" şeklinde söylemek, onun kızılmaya ait kendi üzere almış olduğu suçluluk duygusunu giderecektir. Çocukta his kalmış mı bizim için o önemli. O yüzden oyun esnasında bununla ilgili bir miktar konuşulabilir.
Çocuklar çok netler, bir süre sonra bunun etkisi rahatlayacaktır, kaygılanmayın. Ama tekrar gideceği okul çok dikkatli seçilmeli. Daha doğrusu çocuğu hisseden bir öğretmen bulmak.. Allah yardımcınız olsun. Selamlar...

Hasret

New member
Mahremiyet egitimi kitabini okudum adem güneş hocamin izinsiz opmeyin diyordu bende 3 aydir izin istiyorum izin vermiyor ben bu durumda napmaliyim zorlami opmeliyim kızımı lütfen yardim edin birde güvenli bağlanma 4 haftamı beraber yatmaliyim kizimla sabaha kadarmı nasıl olmali

Sabah

New member
Mahremiyet egitimi kitabini okudum adem güneş hocamin izinsiz opmeyin diyordu bende 3 aydir izin istiyorum izin vermiyor ben bu durumda napmaliyim zorlami opmeliyim kızımı lütfen yardim edin birde güvenli bağlanma 4 haftamı beraber yatmaliyim kizimla sabaha kadarmı nasıl olmali

Sevgili hasret mahremiyet eğitiminde vermeye calistigimiz sey tam da bu iste: cocuk izin vermiyorsaonun kararina saygi duyup peki kizim istemiyorsan öpmeyeyim diyecegizki cocugumuz sunu anlasin, hic kimse beni isteedigim surece opemez, dokunamaz, annem bile istemiyoru dedigimde beni zorlamiyor.. Sayet zora operseniz cocugunuzu tacize acik hale getirirsiniz. Sadece opme degil lutfen ama lutfen cougunuza zorla hicbir sey yapmayin. Gerekirse iyice sindirebilmek icin mahremiyet egitimi kitabini tekrar okuyun. Youtube da Adem Gunes kanalindaki Mahremiyet Egitimi konulu videoyu dinleyin.

Yeniden Guvenli Baglanma surecinde cocugunuzla 6 hafta birlikte yatmalisiniz. Yalniz su an bir de kucuk henuz guvenli baglanma doneminde ikisi ile ayni anda baglanma tam anlamiyla gerceklesmez. Yeniden baglanma icin bir kac radyo kaydi ekleyeyim arsivden, dinlerseniz netlesir:

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/4088

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3934

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3951

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3954

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3997

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/4031

Hasret

New member
23 buçuk aylik kızımı 1 gün denedim baktım 5 yaşındaki kızımla olmuyor 23 aylık kizimi memeden ayırmayı bıraktım 5 yaşındaki kızımla güvenli baglanma kurmaya çalışıyorum 2 gün önce kızım bana anne rüyamda ne gördüm biliyomusun sana sarılıyorum seni öpüyorum gördüm bunların hepsi gece beraber uyurken kendisi sarılıp opmustu ilk defa kızımla buradan yakın olduk dün geceden bana sarıldı okadar çok hoşuma gittiki anlatamam sorum şu kaç saat yatmaliyim kizimla ve bu süreçte neler dikkat etmeliyim şu an gonderdiginiz arsivleri dinleyemiyorum mahremiyet egitimi kızım çok öpmek istiyorum izin vermiyor napmaliyim bilmiyorum

Hasret

New member
23 aylik kizim

23 aylik kizim sürekli emmek istiyor gece ve gündüz ne yapmaliyim yardım edin gece sabaha kadar emiyor ve dizlerim çok agriyor