7 Yaşında Kızımın Bizi Çıldırtma Çabaları

Ayşe Gençer

New member
Sakin kalmaya calisin Sevgili etelance.. Serpil hanim foruma ugradiginda muhakkak bize isik tutacaktir. Bu derece bir ofkenin farkli sebepleri olabilir. Muhakkak bir cozum yolu vardir.

Konu hakkında yazılanları ne yazık ki şimdi okuyabildim. Sevgili arkadaşlarımdan Allah razı olsun, yaklaşımları beni çok etkiledi. Sevgili Etelance siz de çocuğu için çırpınan bir annesiniz Allah güç kuvvet versin. Benim izlenimim burada toplumun genelinde yaşanan klasik bağlanma probleminden daha derin bir şeylerin olduğu yönünde. Yoksa sevgili arkadaşlarımın çözümleri problemin hafiflemesinde yardımcı olurdu gibi geliyor. En azından şunu görmek gerekir, bir uzman ile çocuğun deşifre edilmesi. Yani onu bu tip davranışlara iten şeyin kökeninin bulunması. Belki de bağlanamamanın bu davranışlara etkisi düşük bir oranda, onu bu tip davranışlara iten başka nedenler var ki uzman olmadığım için neler olacağını bilemiyorum.

Umarım iyi bir uzmandan destek alarak öncelikle problemin kaynağına ulaşırsınız. Çok şükür görüyorum ki ondan sonra sizin o problemle mücadele edecek yeteneğiniz, duyarlılığınız ve ne kadar tükendiğinizi söyleseniz de gücünüz var.
İnsanı en çok tedirgin eden, korkutan şey belirsizlik. Kızınızın bu davranışları neden yaptığını bilmemeniz, merak ediyor olmanız da sizi kötü hissettiriyor. Neyle savaştığınızı bilmiyorsunuz.

Bir uzmana gitmeniz ve onun çocuğunuzun içine ayna tutması problemin çözümünde atılacak büyük bir adım diye düşünüyorum.

Feraha çıktığınız günleri konuşacağız inşallah, inancınızı hiç kaybetmeyin lütfen...

etelance

New member
Cevaplarınız için çok teşekkürler okulundaki PDR ile görüşüp bir uzman tavsiyesi isteyeceğim. Birlikte hareket etmek doğru olacak sanırım

Merhabalar,

Öncelikle Elif hanım ve diğer arkadaşlarımızın verdiği bilgilerle birlikte, tam bir eşduyum içerisinde cevapladıklarını görüyorum. Bu beni çok etkiledi. Ve bu foruma katkı sağlayan herkesin ne kadar anlamı büyük bir işin içerisinde oldukları görmekten dolayı çok mutluyum..

Uzun süren yazışmaları bende bugün gördüm, gündüz vakit buldukça okuduğum yazışmaları ancak tamamlayabildim. Etelance hanımın mücadelesi ve içtenlikle derdini paylaşması inş. girmiş olduğu bu yolun onun için ne kadar "güzelliklerle" sonuçlanacağını gösteriyor.

Benim şimdiye kadar görüştüğüm; anneler, babalar, çocuklar herbiri kendi yaşadıkları ve cebinde biriktirdikleriyle bambaşka süreçler yaşıyorlar. Bir ailenin toparlanması belli haftalar alırken, bazı aileler, anneler çok uzun süreçlere varabiliyor. Buda bizim geçmişten gelen, ruhumuzda biriken ve ayıklanması titizlik isteyen hislerin yoğunluğuna, aldığımız yaralara göre değişiyor.
Sayın değerli etelance, Annenizle ilişkiniz, kendi ailenizde gördüğünüz muamele, ve yapışmış hisler sizin "asıl darlığınız" Ve siz buraya derinlemesine girmedikçe, çocuğunuzla debelenirsiniz. Siz onu oda sizi hırpalamaya devam eder.
Ve anlatılanlardan çocuğunuzda uzun zamandır öfke ve tepkisellik var. Yanlışlar yapılmış, yapılıyor. Ve çocuğunuz "alışkanlık bozukluğu" kazanmış, olabilir. Bu nedemek, çocuğun davranışı, ortam sağlıklı hale gelse bile, geçmişten getirdiği davranıştan bir türlü el çekememesi hali. Bu davranışı bıraktırmak adına, kesinlikle terapi alması gerekir. yazdıklarınızın ciddiyetine binaen söylüyorum,
Şuan Ailece tam bir kontrolünüz yok, ve bu durumu yönetmekte zorlanıyorsunuz. O yüzden de bir psikolojik süreç takibiz gerekir. Ve bu bir uzmanın tavsiyesini almak şeklinde olmamalı. Siz eşiniz ve çocuğunuzla birlikte ciddi bir terapi sürecine girmeniz gerekir. Çocuğunuz belki bireysel çalışmadan sonra, çekingenliği için grup oyunlarına devam edilebilir. Çocuğunuzun ve ailenizin dinginleşebilmesi adına bir çok çalışma yapılabilir.

Anlattıklarınızdan, yavrunuz çok ciddi bir biçimde "kişiliğini kurtarma mücadelesi" veriyor olduğunu düşünüyorum. Ve bu denli tepkiselliklerle bağlanmaya ne kadar ihtiyaç ve hazır olduğunu da görüyorum.
İnş. Aldığınız bu yol sizi güvenli bir yerlere ulaştıracak. Tekrardan gelinen noktaya bakarak söylüyorum, bunu tek yapmaya çalışmanız gücünüzü dahada tüketir, inancınızı kaybettirir.
Allah yardımcınız olsun...herkese selamlar...

Son düzenleme:

etelance

New member
Merhaba Etelanca!
Nasılsınız? Sizi merak ediyoruz.

Merhaba okul ile gorustum. Okulda ve evde bu kadar farklı oluşu üzerine konuştuk. Okul hayatında kendini daha fazla ifade ederse evdeki sorunların ortadan kalkacağını düşündüğünü söyledi. Şimdilik yardım almayalım dedi. Evde güvenli bağlanma yapmaya çalıştığımdan bahsettim. Şimdilik bunu yapmayalım dedi. Eskisi gibi kuralları hatırlatmaya devam edin dedi. okul için bazı fikirleri var güzel gibi şimdilik onları deneyecek. Aile resmi çizdirmiş. Çizdiği resimde kendisi ve kardeşi yok aileye bir abi ve abla çizmiş. Öyle birileri de yok tanıdığımız. ilginç geldi bana. okul PDR si okulda olmak istediği hal olabilir belki dedi. Çözemedik onu.Başka bir resimde bir ağaç çizmiş tek başına kendini beğeniyormuş çok. sonra yağmur yağmamış ağaca. Ağaç da solmuş. Daha sonra tekrar yağmur yağmış ve yeşermiş ağaç. Şimdilik bekliyoruz. Gelişmelerden haberdar edeceğim sizleri.

Sabah

New member
Durumunuzu merak ediyoruz.. Yazdiginizi gorunce cok sevindim. [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] hanim belki resimlerin anlamini bilir.

etelance

New member
[MENTION=1418]etelance[/MENTION] durumlariniz nasıl?

Merhaba

Okul ile görüştüğümüzden beri bir olay olmadı.
Ben de kuralları hatırlatıyorum. Çok yumuşak değilim eskisi gibi. Şimdilik bir uzman ile görüşmedik. Bekliyorum.
İnatçılık yapıyor bazen bu gün ıslak montu giyerek çıktı dışarı ne desem dinlemedi ama böyle ufak şeyler kriz yok şimdilik :)

Sasha

New member
Merhaba

Okul ile görüştüğümüzden beri bir olay olmadı.
Ben de kuralları hatırlatıyorum. Çok yumuşak değilim eskisi gibi. Şimdilik bir uzman ile görüşmedik. Bekliyorum.
İnatçılık yapıyor bazen bu gün ıslak montu giyerek çıktı dışarı ne desem dinlemedi ama böyle ufak şeyler kriz yok şimdilik :)

Çok çok sevindim...Herşey güzel olacak Allahını izniyle. ..

şifa

New member
Bende çok sevindim krizleri atlatmaya başlamanıza inşaallah daha da iyi olursunuz hem siz hem çocuğunuz.. Allah yardımcınız olsun

etelance

New member
Bende çok sevindim krizleri atlatmaya başlamanıza inşaallah daha da iyi olursunuz hem siz hem çocuğunuz.. Allah yardımcınız olsun

Merhaba,

Dün den beri Adem Bey'in aidiyet ile ilgili kayıtlarını dinliyorum. Bu gün ilk defa uygulamaya çalıştım. Okul çıkışı hem de en gergin zamanında kızlarımla yemeği beraber yapalım dedim. yumurtayı kırdılar. çırptılar. pişirdik yedik. Kızım bana anne seni çok seviyorum dedi yemek yedikten sonra. Koştu geldi sarıldı :)

etelance

New member
Bizim kültürümüzden uzak olsa da size bir film tavsiye edeceğim "Marie Heurtin". Kör ve sağır bir kız (çok yabani ve hırçın) ile ona yardım etmek isteyen bir rahibenin hikayesi. Hayatta ne dertler varmış ve bu dertlere ulaşan ne kocaman yürekler varmış. kendi derdinizi unutuyorsunuz :)

etelance

New member
Merhaba

Sizlerle çok zor bir zamanımı paylaşmıştım. Gelişmelerden haberdar etmek istiyorum.

En son büyük olayımızdan sonra bir uzmana gitmeye karar vermiştim fakat gitmedik. Ben biraz daha kuralları hatırlatan bir moda geçtim. O zamandan beri de tekrar bir olay yaşamadık. Okulda bir miktar açıldı.
Sizlerden çok şey öğrendim. Allah hepinizden razı olsun.
Güvenli bağlanma deneyimim yarım kaldı. Buna ilk okula alışma süreci tamamlanınca tekrar devam edeceğim.

Selamlar

Sabah

New member
Merhaba

Sizlerle çok zor bir zamanımı paylaşmıştım. Gelişmelerden haberdar etmek istiyorum.

En son büyük olayımızdan sonra bir uzmana gitmeye karar vermiştim fakat gitmedik. Ben biraz daha kuralları hatırlatan bir moda geçtim. O zamandan beri de tekrar bir olay yaşamadık. Okulda bir miktar açıldı.
Sizlerden çok şey öğrendim. Allah hepinizden razı olsun.
Güvenli bağlanma deneyimim yarım kaldı. Buna ilk okula alışma süreci tamamlanınca tekrar devam edeceğim.

Selamlar

Bizi unutmamis olmaniza cok sevindim.. Umarim hersey zamanla rayina oturur. Guvenli Baglanma yarim kalsa da kosulsuz sevginizi hissettirmeyi ihmal etmeyin. Bir cocuk kac tasina gelirse gelsin buna ihtiyaci daim oluyor.

Selamlar.

etelance

New member
Hepinize tekrar merhabalar. Okul öğretmeni kızım için sorularıma cevap vermiyor. Ana okul seviyesinde. Dersler zorlaşacak hiç yapamaz gibi geri bildirimleri oldu. Ben sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Gayet güzel okuyor yazıyor toplama çıkartma yapıyor bölme bile yapabiliyor. Ama öğretmeni ile iletişim kurmadığı için bildiğini ifade etmiyor. 1. sınıfta bu seviye gayet iyi diye düşünüyorum ama eğitimci değilim sonuçta. Bu okula da bir sınavla aldılar aslında. Bir uzman tavsiyeniz olursa götürebilirim dedim. Ne konuda uzman birine götürmeliyim bilemedim. Psikolog, Psikiyatrist mi, Pediyatris Nörolog mu? Hikayemizi evde yaşadıklarımızı az çok biliyorsunuz.Okulda yaşadığı sorun. Öğretmenin sorularına cevap vermeme. Ya yalnış söylersem korkusuyla donup kalma. Parmak kaldırma korkusu, çok kısık sesle konuşma kime nereye götüreceğim konusunda tavsiyeniz olur mu?

Sevgiler,

etelance

New member
Hepinize tekrar merhabalar. Okul öğretmeni kızım için sorularıma cevap vermiyor. Ana okul seviyesinde. Dersler zorlaşacak hiç yapamaz gibi geri bildirimleri oldu. Ben sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Gayet güzel okuyor yazıyor toplama çıkartma yapıyor bölme bile yapabiliyor. Ama öğretmeni ile iletişim kurmadığı için bildiğini ifade etmiyor. 1. sınıfta bu seviye gayet iyi diye düşünüyorum ama eğitimci değilim sonuçta. Bu okula da bir sınavla aldılar aslında. Bir uzman tavsiyeniz olursa götürebilirim dedim. Ne konuda uzman birine götürmeliyim bilemedim. Psikolog, Psikiyatrist mi, Pediyatris Nörolog mu? Hikayemizi evde yaşadıklarımızı az çok biliyorsunuz.Okulda yaşadığı sorun. Öğretmenin sorularına cevap vermeme. Ya yalnış söylersem korkusuyla donup kalma. Parmak kaldırma korkusu, çok kısık sesle konuşma kime nereye götüreceğim konusunda tavsiyeniz olur mu?

Sevgiler,

Merhaba okul ile tekrar görüştüm psikodrama tavsiye ettiler bize . okulun yorumu bu çocuk fazlaca sevilmiş. Şimdi kurallara kızmalara alışamıyor :)

Sabah

New member
Merhaba okul ile tekrar görüştüm psikodrama tavsiye ettiler bize . okulun yorumu bu çocuk fazlaca sevilmiş. Şimdi kurallara kızmalara alışamıyor :)

Merhaba :)

Sizin yorumunuz ne peki? Ihtiyac fazlasi bir ilgi gordugune katilir misiniz? Üstteki mesajinizi da yeni gordum, pedagog daha mantikli sanki. Ogretmeninden mi korkuyor acaba kiziniz?

etelance

New member
Merhaba :)

Sizin yorumunuz ne peki? Ihtiyac fazlasi bir ilgi gordugune katilir misiniz? Üstteki mesajinizi da yeni gordum, pedagog daha mantikli sanki. Ogretmeninden mi korkuyor acaba kiziniz?

ihtiyaç fazlası mı bilmiyorum ama sorumluluk fazla veremedim. Söylüyorum yapmadığında sabırla sürekli tekrar tekrar söyleyemiyorum. Kızım çok inatçı galip geliyor. Bağırarak ağlıyor bende bu sorumluğa hazır olmadığını düşünüyorum çok üstüne gitmiyorum. Bir durumdan yeni duruma geçerken çok fazla tepki veriyor. Oyundan derse, toplamaya, yemeğe ağlıyor. Bende çok üstüne gitmiyorum. işini kolaylaştırmaya çalışıyorum. Yoksa inata ve çatışmaya dönüşüyor. Tesir edemiyorum .
Öğretminden korkuyor. ya da arkadaşlarının önünde kendine kızılmasından korkuyor. Ama bu konuda yapacak pek bir şey yok öğretminin tarzı böyle çok idealist. Okul rehberlik gayet güzel yaklalıyor fakat öğretmen değişimi pek olmuyormuş.