7 Yaşında Kızımın Bizi Çıldırtma Çabaları

Sabah

New member
ihtiyaç fazlası mı bilmiyorum ama sorumluluk fazla veremedim. Söylüyorum yapmadığında sabırla sürekli tekrar tekrar söyleyemiyorum. Kızım çok inatçı galip geliyor. Bağırarak ağlıyor bende bu sorumluğa hazır olmadığını düşünüyorum çok üstüne gitmiyorum. Bir durumdan yeni duruma geçerken çok fazla tepki veriyor. Oyundan derse, toplamaya, yemeğe ağlıyor. Bende çok üstüne gitmiyorum. işini kolaylaştırmaya çalışıyorum. Yoksa inata ve çatışmaya dönüşüyor. Tesir edemiyorum .
Öğretminden korkuyor. ya da arkadaşlarının önünde kendine kızılmasından korkuyor. Ama bu konuda yapacak pek bir şey yok öğretminin tarzı böyle çok idealist. Okul rehberlik gayet güzel yaklalıyor fakat öğretmen değişimi pek olmuyormuş.

Bu sindirilmis halinin sebebi ogretmen ise ve bu baskiyi sadece ondan kaptiysa, oncesinde boyle bir tavri yoksa kizinizin, o ogretmeni gerekiyorsa okulu degistitmeyi dusunmez misiniz? Baski cocuk icin zulum bunu kimse kendisinde hak gormemeli bunun adi idealistlik olamaz. Bir cocugu sindirip fikrini ve bildiklerini dahi soyleyemeyecek konuma getirmek ne demek..

Üsküdar

New member
Hepinize tekrar merhabalar. Okul öğretmeni kızım için sorularıma cevap vermiyor. Ana okul seviyesinde. Dersler zorlaşacak hiç yapamaz gibi geri bildirimleri oldu. Ben sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Gayet güzel okuyor yazıyor toplama çıkartma yapıyor bölme bile yapabiliyor. Ama öğretmeni ile iletişim kurmadığı için bildiğini ifade etmiyor. 1. sınıfta bu seviye gayet iyi diye düşünüyorum ama eğitimci değilim sonuçta. Bu okula da bir sınavla aldılar aslında. Bir uzman tavsiyeniz olursa götürebilirim dedim. Ne konuda uzman birine götürmeliyim bilemedim. Psikolog, Psikiyatrist mi, Pediyatris Nörolog mu? Hikayemizi evde yaşadıklarımızı az çok biliyorsunuz.Okulda yaşadığı sorun. Öğretmenin sorularına cevap vermeme. Ya yalnış söylersem korkusuyla donup kalma. Parmak kaldırma korkusu, çok kısık sesle konuşma kime nereye götüreceğim konusunda tavsiyeniz olur mu?

Sevgiler,

Arkadaşım çocuğunuzun seviyesi 1. sinif için oldukça iyi hatta bölme bile yapıyor demişsiniz.Bu durum kızımızın matematik seviyesinin sinifin ilerisinde olduğunu bile gösteriyor.Sinif öğretmeninizle özel olarak görüşün ve çocuğunuzun seviyesini muhakkak anlatın.Ögretmenin olumlu yaklaşımı sizi çok rahatlatacaktır.Çocuğunuz kendini sinif arkadaşlarından sanki küçük anasinifina gitmesi gereken biri olarak görürse çok etkilenir.Yazik değil mi yavrunuza.

etelance

New member
Adem hocanin ''Eş duyum'' diye anlattigi bir konu var hiç rastladiniz mi sevgili arkadasim? Yoneticilerden de rica edelim foruma yuklesinler. Bir suru sorunun cevabi var orada. Bulabilirseniz dinler misiniz?

Merhaba Mehpare,

Youtube da bir tane eşduyum videosu buldum. Daha fazla kaynak var mı bu konuda bildiğiniz?

etelance

New member
Ben de arastiriyorum mest oldum dinlerken nasil guzel seyler anlatmis Adem bey degil mi?

Evet gerçekten çok güzel bu yazdığınız konu ile daha önce hiç düşünmediğim bir farkındalık da yarattınız bende çok teşekkür ederim Mehpare Hanım.
Kızımın, bilişsel zeka olarak oldukça iyi iken, duygusal zeka olarak hep geriden geldiğini gözlemliyordum. Buna da pek anlam veremiyordum. Eşduyumu biraz daha anlatan bir şeyler arıyorum.

serkan12

New member
kardeşini kıskandığı için yapıyor. ilginizi kendisinin üzerinde olmasını istiyor. kıskançlık gayet doğal bir durum bunu onunla konuşmalısınız. kardeşini kıskanabilirsin demelisiniz.şöyle bir örnek verin çocuğunuza beni seviyormusun deyin? sonra babasını seviyor mu diye sorun ondan sonra öğretmenini seviyormu?veya anneannesini gibi örnekler çoğaltarak sorunuz çocuğunuza eminim seviyorum diyecektir.birçok kişiyi severken bize karşı sevgin azaldımı diye sorun çocuğunuzun cevabı hayır diye cevap verecek eşinizle birlikte sizlerde hem seni hem kardeşini seviyorsunuz diyeceksiniz. kardeşini çocuktan kaçırmayınız birlikte vakit geçiriniz sevgi paylaştıkça çoğalır bunu lütfen unutmayınız.

muhtemel

New member
merhaba etelance hanim
yazismalari ilgi ile okudum. anaokulu ogretmeninizin yorumuna gelince eger cocugumuzla fazla ilgilendigimizi cocugumuzun ihtiyaclarini gidermemizi kastederek ya da onunla vakit gecirmemizi kastederek söylüyorsa kendisine pedogojik eğitim tavsiyesinde bulunsak yanlis olmaz sanirim tabi ki cocuklarimizla ilgilenecegiz ve tabi ki disaridaki dunyadan farkli olacak bu durum cunku herkesin bir annesi bir babasi var dogal olarak cocuklarimiz haklari gereği anneye babaya doyacak kana kana içecek anne baba sevgi ve ilgisini:) ancak kastettigi cocugunuzun yasi geregi yapabilecegi isleri onun yerine yapıyor olmaniz ise bu cocugu edilgenlestiren bir tutum olur bundan kacinmak gerekir.
selamlar sevgiler

Ayşe Gül

New member
Merhaba,

Dün den beri Adem Bey'in aidiyet ile ilgili kayıtlarını dinliyorum. Bu gün ilk defa uygulamaya çalıştım. Okul çıkışı hem de en gergin zamanında kızlarımla yemeği beraber yapalım dedim. yumurtayı kırdılar. çırptılar. pişirdik yedik. Kızım bana anne seni çok seviyorum dedi yemek yedikten sonra. Koştu geldi sarıldı :)
Esselam Etelanca,
Sizi ve yavrunuzu merak ettim.
Nasılsınız ?

etelance

New member
Esselam Etelanca,
Sizi ve yavrunuzu merak ettim.
Nasılsınız ?

Uzun bir aradan sonra merak edenler için yazıyorum. Kızım bu yıl 4. sınıfa gidiyor. Pamuk gibi oldu. Sayenizde öyle güzel farkındalıklar oluştu ki bende. Çok yol aldık kızımla. Hala da almaya devam ediyoruz. Krizlerimiz öfke patlamalarımız neredeyse bitti.
Okuldan sürekli öyle iyi kalpli bir kız yetişmişsiniz ki şeklinde yorumlar alıyorum.Bazen kardeşinin arkadaşlarına sinirleniyor . Yada istediği olmadığı zaman. Kızımın duygularını anlama ve anladığımı ona hissettirme konusunda hala geliştirmeye çalışıyorum kendimi. Öyle zeki ve farklı düşünüyor ki. Bu iş pek kolay değil.