7 yaşındaki erkek öğrencimin erkek arkadaşlarını hırpalayarak sevmesi

mim_

New member
1. sınıf öğrencilerimden 7 yaşındaki bir erkek öğrencimde sınıftaki erkek arkadaşlarını hırpalayarak sevme davranışları gözlemliyorum. Haliyle arkadaşlarının annelerinden 'Oğlumda hiç böyle davranışlar yoktu. Kardeşini vurarak seviyor' gibi dönüşler oluyor. Gözlemime göre bu öğrencim çok dokunsal. Yani arkadaşlarına elini omuzlarına atarak, zorla kendine çekerek ya da sevgisini göstermek için arkadaşlarını çekiştirme, zorla kucağına oturtma(Bu davranış sizce normal mi? Tedirgin oldum ilk gördüğümde. Kendisini göz hizasına gelip eğilerek kibarca uyardım ama devam ediyor.) gibi davranışları oluyor. Kibarca ve özelce gözüne bakarak uyardığımda kafasını başka yere çeviriyor, benim sesimi bastırmak için şarkı türkü yada başka birsey söylüyor. BAzen tesir edip, bazen tesir edemediğimi gördüğümde üzülüyorum.BUnun karşılığı olarak da kendisine yapılmasını da yadırgamıyor. Bireysel olarak ona ders anlattığımda dibime kadar giriyor ve bu bende bu öğrencim dahil olmak üzere birçok öğrencimde de gözlemlediğim özel alanı olmadığı hissi uyandırdı. Taciz edilmeye açık bir çocuk düşüncesi oluştu ve üzüldüm. Sınıfa yaptığım genel bir uyarıda arkadaşlarını vurarak sevme, istenmeyen hırpalama vurma davranışlarını yapamayacakları aynı şekilde kendilerine de yapılmaması gerektiğini, annelerinin babalarının ve benim onlara şiddet uygulayamayacağımızı söylediğimde: 'Beni dövebilirsin öğretmenim' diyen ve üstüne gülen bir tepki aldım bu öğrencimdem. Bu da beni sorunun üzerine eğilmeye itti.Tenefüs molalarında her öğrenciyi bir materyalle meşgul ederek bu saldırgan tutumun önüne geçmeye çalışıyorum ama son bir kaç haftadır fayda etmiyor. Harfleri de önceden annesi öğrettiği için derste daha çok etrafı ile ilgileniyor yani yanındaki arkadaşlarını rahatsız ediyor. Onunla özel çalışma yapıyorum arkadaşlarından önce olduğu için. Beni rahatsız eden bir durum da farkettiğim kadarıyla evde şiddet var. Anne ve baba ayrı, baba başka şehirde. Anne 2 erkek çocuğu ile kendisi ilgilenmeye çalışıyor. Anne 8,5 yaşındaki büyük kardeşle tek başına başına baş edemediği için şiddet uyguluyor. Bu abi de hem benim öğrencime, hem de annesine şiddet uyguluyor istedikleri olmayınca. Kafasına esip evden kaçma davranışları var abinin, üstüne üstelik sokaktaki çocuklarla mahrem olan davranışlar sergilemiş erkek kardeşi annesine iletmiş ve anneleri babadan ayrılmadan önce çocuklara evde kontrolsüz internet veriliyormuş. 8,5 yaşındaki bu bazı şeyleri erken öğrenmiş diyebilirim. Karşı cinsle ilgili şeylere aşırı ilgisi olmakla birlikte farkındalığı da çok yüksek. Evdeki bu tutumların benim öğrencime de etkimesinden dolayı sınıf düzenim alt üst oluyor. Hırçın sevgi davranışlarına rağmen,merhametli ve masum bu öğrencimin bozulmasını istemiyorum. Ne yapabilirim?

savaşçı

New member
1. sınıf öğrencilerimden 7 yaşındaki bir erkek öğrencimde sınıftaki erkek arkadaşlarını hırpalayarak sevme davranışları gözlemliyorum. Haliyle arkadaşlarının annelerinden 'Oğlumda hiç böyle davranışlar yoktu. Kardeşini vurarak seviyor' gibi dönüşler oluyor. Gözlemime göre bu öğrencim çok dokunsal. Yani arkadaşlarına elini omuzlarına atarak, zorla kendine çekerek ya da sevgisini göstermek için arkadaşlarını çekiştirme, zorla kucağına oturtma(Bu davranış sizce normal mi? Tedirgin oldum ilk gördüğümde. Kendisini göz hizasına gelip eğilerek kibarca uyardım ama devam ediyor.) gibi davranışları oluyor. Kibarca ve özelce gözüne bakarak uyardığımda kafasını başka yere çeviriyor, benim sesimi bastırmak için şarkı türkü yada başka birsey söylüyor. BAzen tesir edip, bazen tesir edemediğimi gördüğümde üzülüyorum.BUnun karşılığı olarak da kendisine yapılmasını da yadırgamıyor. Bireysel olarak ona ders anlattığımda dibime kadar giriyor ve bu bende bu öğrencim dahil olmak üzere birçok öğrencimde de gözlemlediğim özel alanı olmadığı hissi uyandırdı. Taciz edilmeye açık bir çocuk düşüncesi oluştu ve üzüldüm. Sınıfa yaptığım genel bir uyarıda arkadaşlarını vurarak sevme, istenmeyen hırpalama vurma davranışlarını yapamayacakları aynı şekilde kendilerine de yapılmaması gerektiğini, annelerinin babalarının ve benim onlara şiddet uygulayamayacağımızı söylediğimde: 'Beni dövebilirsin öğretmenim' diyen ve üstüne gülen bir tepki aldım bu öğrencimdem. Bu da beni sorunun üzerine eğilmeye itti.Tenefüs molalarında her öğrenciyi bir materyalle meşgul ederek bu saldırgan tutumun önüne geçmeye çalışıyorum ama son bir kaç haftadır fayda etmiyor. Harfleri de önceden annesi öğrettiği için derste daha çok etrafı ile ilgileniyor yani yanındaki arkadaşlarını rahatsız ediyor. Onunla özel çalışma yapıyorum arkadaşlarından önce olduğu için. Beni rahatsız eden bir durum da farkettiğim kadarıyla evde şiddet var. Anne ve baba ayrı, baba başka şehirde. Anne 2 erkek çocuğu ile kendisi ilgilenmeye çalışıyor. Anne 8,5 yaşındaki büyük kardeşle tek başına başına baş edemediği için şiddet uyguluyor. Bu abi de hem benim öğrencime, hem de annesine şiddet uyguluyor istedikleri olmayınca. Kafasına esip evden kaçma davranışları var abinin, üstüne üstelik sokaktaki çocuklarla mahrem olan davranışlar sergilemiş erkek kardeşi annesine iletmiş ve anneleri babadan ayrılmadan önce çocuklara evde kontrolsüz internet veriliyormuş. 8,5 yaşındaki bu bazı şeyleri erken öğrenmiş diyebilirim. Karşı cinsle ilgili şeylere aşırı ilgisi olmakla birlikte farkındalığı da çok yüksek. Evdeki bu tutumların benim öğrencime de etkimesinden dolayı sınıf düzenim alt üst oluyor. Hırçın sevgi davranışlarına rağmen,merhametli ve masum bu öğrencimin bozulmasını istemiyorum. Ne yapabilirim?

Kıymetli hocam, bu kadar değerli bir mesleği hakkı ile yapabilme gayretiniz gözlerimi yaşarttı okurken, Allah razı olsun sizden...
Benim ilk önerim anne ile iletişime geçmek. Belli ki tek başına 2 çocuk bakmaya çalışmanın altında eziliyor. Arada gelse gitse yanınıza oturup bir çay içerek dertleşseniz, bildiklerinizi paylaşsanız, belki aranızda bir bağ oluşur ve önerilerinizi uygulamaya başlar. Tanışabildiniz mi kendisi ile?

Merhaba. Bende de böyle bir çocuk vardı. Tükürme,isirma,itme,tokat ve küfür. Aileler sikyet etmeye, benim cocugum o cocuk yuzunden okula gelmek istemiyor demeye basladi.
Aile ve rehberlikle birlikte uzerinde çok durduk. Aile de kabul ediyor, mahcubiyetini yasiyor, yardim istiyordu.
Çocuk sevme davranışını ailede isirarak, vurarak ve sert hareketlerle öğrenmiş. Bunlara dikkat edilmesini soyledik. Izledigi çizgi filmleri irdeledik. Sinirlendildigi zaman problemin nasıl çözülmesi gerektiğini önce anne babasi tarafindan doğru sekilde nasıl ogretilebilelecgini anlattık.
Bunların yanisira ben de ona sürekli sarilmaya, onu öpmeye ve iyi taraflarini, güzel yönlerini ortaya çıkarıp ovmeye ozen gösterdim. Diğer yandan gerçekten çok zeki bir çocuk. Hayal gücü acayip gelişmiş, algısı çok iyi, biseyi tamir etme becerisi yuksek. Bunlara yoğunlaştım, arkadaşlarına bu ozelliklerini kullanarak yardim etmesine teşvik ettim. Daha Cuma günü ailesi hicbir sorun kalmadığını soylediler çok şükür. Benim tarafımdan da bir sorun kalmamıştı.
Bunları anlatirken biz çok mukemmeliz, sorunsuz şekilde hallediyoruz imaji verip insanları tedirgin etmek istemiyorum. Elbetteki bazen umutsuzluk yasadigim, sinirlendigim durumlar oluyordu. Belki hatali davrandığım. En dikkat ettigim şey çocuğu mutsuz eve gondermemeye çalışmaktı. Bir de eve geldiğimde Adem Hocayı dinleyip kendimi tamir ediyordum, özellikle bu çocuk için. Ertesi gün yine yumuşacık başlıyordum. Özellikle bu cocuklar yuzunden veli sikayetleri bizi geriyor. Iste o zamanlar sinir kat sayilarimiz yükselişe geçiyor. Vicdan ve meslegimiz bu çocukların bi şekilde topluma kazandirmamiz gerektiğini söylüyor. Şükür ki Adem hocamiz var.

kaktüs

New member
[MENTION=1728]mim_[/MENTION] eğer şiddet gördüğünü tam olarak biliyorsanız hangi ilde olursanız olun Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının destek hattı 183 ü arayarak durumu anlatabilirsiniz.
Bunu şikayet gibi düşünmeyin, aileler bazen baş edemedikleri bu tarz durumlarda nereden destek alacaklarını bilmiyor.
Böyle durumlar bildirilince inceleme yapılıyor ve ihtiyaç halinde danışmanlık hizmeti veriyor kurum...

mim_

New member
Burada benim gözlemlediğim [MENTION=1162]Mina Gül[/MENTION] [MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] [MENTION=5150]kaktüs[/MENTION] öğrencim evde savunmasız bırakılıyor. Anne ile okulda hergün birlikteyiz. Son 2 haftaya kadar öğrencimle sınıf içinde gayet uyumlu giderken bu süreçten itibaren sıkıntı yaşamamız benim dikkatimi çekti. Anne büyük oğluyla baş edebilmek için başlarda şiddet uyguluyormuş. Bunun neticesinde çocuk hem anneyi hem benim öğrencimi dövüyor. Taki son 2 hafta anne şiddet uygulamayı kesmiş. Bunun yerine büyük abiyi dövmemek için uyarı yöntemini seçiyor ve ee tabi benim öğrencimi de abisi zorla dövüyor. İstediği herseyi yapıyor. Benim istediğimi yapacaksın şeklinde. Abi boşluğu küçük çocuga güç kullanarak dolduruyor. Öğrencim savunmasız kalıyor. Aile eleştiriye açık değil. Anne bazı şeyleri tek çözmeye çalışıyor. Bugün biraz dertleştik. Birkaç haftadır davranışların değişti,bir sorun mu yaşıyorsun dedim.Abim beni dövüyor, annem de beni korumuyor dedi. Bazen de annem yanlışlıkla beni dövüyor dedi. Ben düşünüyorum ki abi sorunu halledilirse benim öğrencim de düzelir. Annesine küçük kardeşin dövülmesine fırsat bırakmayacak bir ortam oluşmalı dedim. Oynadıkları şiddet ve cinsel içerikli oyunları sildim telefonlarından. Abi anne ve öğrencim beraber aynı yatakta yatıyorlarmış. Abi çoğu zaman yatağı ıslatıyormuş. Ev halkına durup dururken cinsel organını yada poposunu açıp gösterme davranışları göstermekle birlikte. Günlük yaşam becerilerinde arkasını bilerek toplamadan, dağınık ve pis bırakıyor olup,eşya ve çevreye şiddet eğiliminde. Okulda bu davranışları çok göstermiyor ama evde anladığım kadarıyla ev halkına tepkili davranıyor. Annesinin babasından ayrılmasının payı da epeh nüyük. Sizce aile ne yapmalı? Benim tutumum ne olmalı?

Son düzenleme:

kaktüs

New member
Burada benim gözlemlediğim [MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] [MENTION=5150]kaktüs[/MENTION] öğrencim evde savunmasız bırakılıyor. Anne ile okulda hergün birlikteyiz. Son 2 haftaya kadar öğrencimle sınıf içinde gayet uyumlu giderken bu süreçten itibaren sıkıntı yaşamamız benim dikkatimi çekti. Anne büyük oğluyla baş edebilmek için başlarda şiddet uyguluyormuş. Bunun neticesinde çocuk hem anneyi hem benim öğrencimi dövüyor. Taki son 2 hafta anne şiddet uygulamayı kesmiş. Bunun yerine büyük abiyi dövmemek için uyarı yöntemini seçiyor ve ee tabi benim öğrencimi de abisi zorla dövüyor. İstediği herseyi yapıyor. Benim istediğimi yapacaksın şeklinde. Abi boşluğu küçük çocuga güç kullanarak dolduruyor. Öğrencim savunmasız kalıyor. Aile eleştiriye açık değil. Anne bazı şeyleri tek çözmeye çalışıyor. Bugün biraz dertleştik. Birkaç haftadır davranışların değişti,bir sorun mu yaşıyorsun dedim.Abim beni dövüyor, annem de beni korumuyor dedi. Bazen de annem yanlışlıkla beni dövüyor dedi. Ben düşünüyorum ki abi sorunu halledilirse benim öğrencim de düzelir. Annesine küçük kardeşin dövülmesine fırsat bırakmayacak bir ortam oluşmalı dedim. Oynadıkları şiddet ve cinsel içerikli oyunları sildim telefonlarından. Abi anne ve öğrencim beraber aynı yatakta yatıyorlarmış. Abi çoğu zaman yatağı ıslatıyormuş. Ev halkına durup dururken cinsel organını yada poposunu açıp gösterme davranışları göstermekle birlikte. Günlük yaşam becerilerinde arkasını bilerek toplamadan, dağınık ve pis bırakıyor olup,eşya ve çevreye şiddet eğiliminde. Okulda bu davranışları çok göstermiyor ama evde anladığım kadarıyla ev halkına tepkili davranıyor. Annesinin babasından ayrılmasının payı da epeh nüyük. Sizce aile ne yapmalı? Benim tutumum ne olmalı?

Temelde annenin destek ve danışmanlık alması gerekiyor bence...