7 yaşındaki kız öğrencimin karşı cinse ilgi tepkilerinde yaklaşımım nasıl olmalı?

mim_

New member
Merhabalar, homeschooling usülü eğitim veriyorum. 1. Sınıf öğretmeniyim. 5 ve 8 yaş aralığında 13 öğrencim var. Daha önce İndigo çocuk teşhisi nasıl olur başlıklı konuda bahsettiğm 7 yaşındaki kız öğrencimin başka bir sınıftaki(3.sınıf) erkeğe olan hisleri ile tepkileri aşırılaşmaya başladı. Koridorda onun dikkatini çekmek için koşturmalar, yan yan bakmalar, saćlarını savurmalar, onların bulunduğu sınıfa gidip tenefüste oradan ayrılmıyor. Kısacası mimikleri ve tepkileri bunu aşırı belli ediyor. Geçen bana sevdiğini itiraf etti. Anladığım kadarıyla üst sınıftaki kız arkadaşlarının arasında da yayılmış. Bana sanki aşık oldum, seviyorum sadece dedi. Ben de ona 'Farkediyorum ki bu çocuğun etrafında çok dolanıyorsun. Bu kadar çok dalanmasan.' dediğimde tepkisi 'O da benim etrafımda dolansın istiyorum.' oldu. Fırsatını bulsa benle sürekli bu konulardan konuşmak istiyor. Sizce onda karşıt bir tepki yada abartı olmaması için kız öğrencime yaklaşımım nasıl olmalıdır?
Teşekkürler.

mim_

New member
Sevgili [MENTION=1728]mim_[/MENTION] bu ogrencinizin ailesiyle gorusmeniz iyi olur evde fazla tv izleniyor olabilir. Ailede bu konular normal bir seymis gibi konusuluyor olabilir. 7 yasindaki cocugun kafa yoracagi konular degil bunlar. Sizinle bagi da onemli takintiya cevirmemesi icin yaklasiminiz hayati onem tasiyor cocugun hayatinda. Ailesini biraz yakindan tanimaya calisirsaniz sorunun kaynagini bulabilirsiniz sanirim. Allah yardimciniz olsun hocam sorumlulugunuz buyuk...

Sevgili [MENTION=662]Fatma Türkmen[/MENTION] teşekkürler yardımınız için. Bu öğrencim o kadar farklı ki. Daha önce forum üzerinde bu öğrencim ile ilgili yine danışmıştım. Ailede baba figürü yerine oturmuyor. Çözmeleri gereken aile sorunları var. Bunun dışında evde televizyon kullanılmıyor. Annesi ile neredeyse hergün konuşuyoruz. Annesi de çok çabalıyor. Bu konunun abartılmaması için deşmiyor onunla konuşurken. Tabi ki ev yaşantılarında detaylıca durumlarını bilemiyorum. Geçen seneki kreş öğretmeni ile konuşurken bu kız öğrencimin bazı şeyleri çok erken öğrendiğini söylemişti. İnanın haftalarım, aylarım bu öğrencimin davranışlarını anlamlandırmakla geçiyor. Daha önce dershanelerde öğretmenlik yaptığımda karşılaştığım ergen davranışlarını gözlemliyorum bazen hareketlerinde ve muazzam şaşırıyorum arkadaşları ile kıyaslayınca. Çünkü kendini biliyor. Kişisel becerileri ve farkındalıkları tavan noktada. Bazı arkadaşları montunu bile ilikleyemezken, o rahatlıkla bunların kat kat üstesinde şeyler yapıyor. Arkadaşlarından bir kısmını yönetme konusunda becerisinin de farkında. Dediğim gibi sınıfta karşı cins muhabbetlerin eğilimli tek öğrencim. İlgi görmek, beğenilmek istiyor. Karşı cinsle ilgili konunun büyümemesi konusunda çok tıkandım.

Sabah

New member
Hocam merhaba
Sizin hassasiyetinizi gorunce nasil icim titriyor anlatamam, Allah razi olsun, ne diyeyim. Bu konuda size destek olabilseydim keske, [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] hocamdan yardim isteyelim mi yine..

mim_

New member
Hocam merhaba
Sizin hassasiyetinizi gorunce nasil icim titriyor anlatamam, Allah razi olsun, ne diyeyim. Bu konuda size destek olabilseydim keske, [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] hocamdan yardim isteyelim mi yine..

Asıl ben size teşekkür ederim [MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION]. Bana çok yardımınız dokundu bu süreçte. Çok çok iyi olur.

mim_

New member
[MENTION=1277]Seda Ermurat[/MENTION] hanım teşekkür ediyorum sizlere ve Adem hocaya,

kaktüs

New member
Mutlaka bu davranışları bir yerden öğrenmiş olmalı. Evde tv yok ama başka bir yerde,anneanne de vs uzun uzun izliyor olabilir mi acaba?

Yolcu

New member
Selamlar ogrencisinin sikintilariyla dertlenen ogretmenin ellerinden opmek lazim.ogrenci asigi bir ogretmen olarak onunuzde bas egerim.baba sevgisine ac olan kizlar sip sevdi olur karsi cinse ilgi duyar baba ilgisini,sevgisini onlarda arar.aileye bi veli ziyareti yapib durumu cok net anlarsiniz.babanin da evde oldugu zamanlarda.bir cok davranis bozuklugu olan ogrencimin sikintilarini veli ziyareti yapinca cozdum.Allah yardimciniz olsun.internet varmi acaba evde?7 yasindaki cocuk bunlari bi yerlerden ogreniyordur

mim_

New member
Kreş öğretmeni bir çok şeyi o kadar erken öğrendi ki demişti bana. Daha 4 yaşindayken bu durumla karsilastigini belirtti. Anne televizyon açılan ortama dahi kizini sokmuyor. Evet baba kızlarına sevgi gösterisi bulunan biri değil, psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı ben konuyu derin derin deşerken. Öğrencimin annesi bana bahsetmediğinden ben de sürekli kendimi suçluyordum, yanlış birşey mi yapıyorum diye. Evde birseyler duzelmiyor baba tarafinda. Sabırla bekliyoruz. Sevgili [MENTION=1320]Yolcu[/MENTION] [MENTION=5150]kaktüs[/MENTION] ͵

Son düzenleme:
Merhabalar sevgili hocam [MENTION=1728]mim_[/MENTION]

Öğrencinizle ilgili sanırım kuvvetli bir bağınız var. Bu çok güzel, bu bağın tesiriyle bu çocuğun yanılsamasına yardımcı olabilirsiniz. Hocam bu yaş dönemindeki bir çocuğun motivasyonu oyun ve çocukluk cıvıltısıdır. Merak yoğundur. Bu yavru, yetenekleri olan bir çocuk olduğundan çok daha kuvvetli desteklenmesi, boşluk ve yoksunluklar bırakılmaması önemlidir. Özellikle kendini yoğunlaştıraleceği bir alana yönlendirmek iyi olurdu. Bir spor konusunda profesyonel olması noktasında desteklemek. Ve gündemlerini bu konularla meşkul etmek çok fayda sağlar. Hocam siz bağınızın tesiriyle " aslında Ayşe'yi çok seviyorsun, onunla vakit geçirmek, onun seninle ilgilenmesi, seni düşünmesi, seni özel hissetmesi nasıl hoşuna gidiyorsa Ali'nin de sana bakması, seni özel hissediyormuş gibi seninle ilgilenmesi aslında benzer bir şey" arkadaşlık vurgusunun üstünde durabilirsiniz.
Hocam bu yaşçocuğu tesirindeki hislerle yanılsama yaşar. Bilmediği bir şeyi öyle zanneder.
Bu konu sınıf ortamlarında diğer arkadaşları tarafından konuşulan bir konuysa sınıf öğretmenlerininde konuşması iyi olurdu.

İnş. Babanında çocuğa olan ilgisi, yakınlığı artmış olur.

Kolaylıklar diliyorum..

mim_

New member
Merhabalar sevgili hocam [MENTION=1728]mim_[/MENTION]

Öğrencinizle ilgili sanırım kuvvetli bir bağınız var. Bu çok güzel, bu bağın tesiriyle bu çocuğun yanılsamasına yardımcı olabilirsiniz. Hocam bu yaş dönemindeki bir çocuğun motivasyonu oyun ve çocukluk cıvıltısıdır. Merak yoğundur. Bu yavru, yetenekleri olan bir çocuk olduğundan çok daha kuvvetli desteklenmesi, boşluk ve yoksunluklar bırakılmaması önemlidir. Özellikle kendini yoğunlaştıraleceği bir alana yönlendirmek iyi olurdu. Bir spor konusunda profesyonel olması noktasında desteklemek. Ve gündemlerini bu konularla meşkul etmek çok fayda sağlar. Hocam siz bağınızın tesiriyle " aslında Ayşe'yi çok seviyorsun, onunla vakit geçirmek, onun seninle ilgilenmesi, seni düşünmesi, seni özel hissetmesi nasıl hoşuna gidiyorsa Ali'nin de sana bakması, seni özel hissediyormuş gibi seninle ilgilenmesi aslında benzer bir şey" arkadaşlık vurgusunun üstünde durabilirsiniz.
Hocam bu yaşçocuğu tesirindeki hislerle yanılsama yaşar. Bilmediği bir şeyi öyle zanneder.
Bu konu sınıf ortamlarında diğer arkadaşları tarafından konuşulan bir konuysa sınıf öğretmenlerininde konuşması iyi olurdu.

İnş. Babanında çocuğa olan ilgisi, yakınlığı artmış olur.

Kolaylıklar diliyorum..

Sevgili [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION], çok teşekkür ederim ilginiz ve yardımlarınız için.