Ailenizin veya çocuğunuzun kumbarası var mı?

Saidem

New member
Çocuklarda kumbara alışkanlığı nasıl kazandırılır? diye başlamak istiyorum ailenizin veya çocuğunuzun kumbara alışkanlığı var ise bunu nasıl değerlendiriyorsunuz. çocuklarda kumbara para biriktirme faydalı mı zararlı mı?

Hilal23

New member
merhaba, benim oğluma okuldan kağıt bir kumbara verdi öğretmeni bu kumbarada para biriktirip sene sonunda okulda yapılacak kitap kermesinde kendi parası ile kitap alacak dedi. böylece kendi parası ile aldığı kitabın daha değerli olacağını söyledi. hergün paramızı attık sene sonunda kumbarasını okula götürüp kendisine ve kardeşlerine hikaye ve boyama kitapları almıştı üstelik bir miktarda bırakmıştı.
şimdi halen koymaya devam ediyoruz bazen param yok dediğimde "anne kumbaramdan alalım" diyor.

Çocuğun karakteri, yaşı, paraya yaklaşımı gibi etkenler önemli olduğu için bence bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum. Ama şunu düşünmüyor degilim,kumbaraya özel vurgu yapıpta çocuğun zihnine para odaklı bir hayatın temelini atmamalıyız, çok olağandışı bir durum yoksa.

Son düzenleme:

baharibeklerken

New member
Bir kayıtta hocamız şu mealde birşey diyordu bu konuda
" Çocuk lira lira biriktirerek onca zaman bekleyecek onu paylaşmak ister mi? Onun ihtiyacı olan bir şeyi siz zaten alıyorsunuz. Kumbara başkası için birşeyler yapmak için kullanılabilir. O zaman çocuğa güzel bir bilinç aktarılır. Senin için degil kuzum, şu ayakkabısı olmayan çocuk var ya onun icin biriktirelim bu kumbarada..."

Dinen mal biriktirmek de pek hoş görülmediği için bu bilinci aşılamak pek hoş gelmiyor bana da. Dinimizde de esas olan paranin akis icinde olmasıdır. Bekletmemek kullanmaktır.
Günümüz insanı olarak gelecek icin biriktirmekden su ani bugunu yasayamaz olduk. Ve bu bilinç altı dürtümüz paraya da yansıyor cocuga bu bilicaltini daha da kuvvetli aktarma vesilesi oluyor kumbara. Geziye gideriz fotoğraf çekmekten oranın havasını kokusunu soluyamadan geçer gideriz. Tahsil diploma sertifika biriktiririz iyi bir iş maaş statü vs olsun bir gun lazim olur diye. Diftizde yiyecek biriktiririz; Sebze meyvenin Tazesi daha besleyici iken vaktinde yemek gerekirken her şeyi, alır o gün yemeden çok nasıl saklayacagimizi düşünürüz. Ve daha bir sürü farklı şey.

Bunun yerine evde bozuk paraların olduğu bir kutu belirlenip her aile üyesi oraya koyabilse ve alabilse ev reisi de bunu kontrol etse daha sağlıklı bir para ya sahip çıkma ve onu kullanma bilinci ve para akışı olur diye düşünüyorum. Yarın için değil bu gün için sadece benim için değil evdeki belki başka herkes için bilinci.

Son düzenleme: