Alisamiyoruz / Korku

BirAnneBirBebek

New member
Sevgili Anneler,

Yaklaşık iki ay önce kizim ile kreşe başladık (başladığında 38 aylıktı).

Ilk zamanlar gic problemimiz yoktu. Bende kizim ile birlikte iceride kaliyordum. Bir saatlik bir süre idi. Daha sonra beni yavas yavas disari aldilar. Toplamda birbucuk saat bensiz cok guzel Oynuyordu, ben yanodada bekliyordum.
Burasi bir montessori kreşi.

Fakat daha sonra malesef bir korku yasadi. Baska bir cocuk oyun oynarken köpek taklidi yaparak havhav diye kizimin üzerine gelmis. Aglamasi bitmeyince hemen yanima geldiler. Bunun akabinde baska alisma döneminde olan cocuklar aglamaya baslayinca , benim kizkmda o cocugun aglamasindan ( çığlıklı bir ağlama) rahatsiz oluyor ve aglamaya basliyor. Bundan sonra benimde iceride onunla kalmami istiyor. Ögretmenimizde tabiiki tekrar ortsma alismasi ve güven duyabilmesi icin benide iceri oyun odasina aliyor. Bu bir ay böyle devam etti. Bu esnada o ciglikli bir sekilde aglayan cocugu gördükce benim kizim ondan uzaklasmak istedi ve aglamaya basladi. Ama ne aglama, kivranircasina bir anne beni kurtar aglamasi gibi. Ben odayi degistirmedim. Kucagimda teselli etmeye calistim. O cocugunda normal bir sekilde oynadigini, bazen bazi cocuklarin aglayabildigini anlatmaya calistim. Daha sonra baska bir cocuk etkinlik yaparken elini acitti ve aglamaya basladi. Benim kizimda tabii ki aglamaya basladi.
Baska bir cocugun aglamasini duymak istemiyor hic bir sekilde. Sonra o cocugun eline buz koydular ve aglamasida acisida bitince kizima gösterdim. Bunu görünce biraz rahatladi gibi oldu.

Derken iki hafta ara verelim dedi ogretmenimiz.

Bu iki haftalik aradan sonra ise artik malesef oyunads katilmaz oldu. Ogretmeni ile oynamak istemedi. Kucagimda oturdu. Kalkmadi. Etrafi inceledi. Ertesi gün oyuna basladi fakat binbir zahmet ile oyun oynamaya ikna edilir oldu.
Ayni sekilde evin icindede bensiz durmaz ve oynamaz oldu. Babasi ile vok guzel oyun oynayan cocugum annemde gelsin, annem nerede... gibi konusmalar basladi.

Bunun akabinde ben eyvah dedim iyiye gitmiyoruz. Biraz bende bunaldigimi his ettim.

Gün icerisinde babasi ile oynarken ben ayri odada baska isler yapmaya calistim. Bana yapışık olma durumundan cocugumu kurtarmak istedim. Ilk baslarda zor oldu fakat simdi en az yarim saat kadar babasi ile BENSIZ tekrar oynuyor. Ve kizimla konustum. Kres bir cocuk oyun oynama evi. Orada cocuklar oyun oynuyor. Anneler ve babalar orada oyun oynayamiyorlar. Haftaya bende kendi okuluma gitmem lazim. Sen bir saat oynayinca ben tekrar gelmis olacagim diye aciklamlar yapmaya calistim. Bu aciklamadan sonra ki gün ogretmeni ile tekrar oynamaya basladi, ama cokta gönüllü olmadigini sezdim. Bu aradads ben kapinin önüne ciktim ve tepkisine baktik. Bes dakika sonra yanima geldi. Kapinin onunde pano okudugumu biliyordu. Uc gundur bu sekilde bir bahane soyleyerek kapinin onune cikiorum. Ve her seferinde bes dakika sonra beni almaya geliyor. Iceride kalmami istiyor. Artik herhangi bir ses, aglama, gürültu, bagirisma duysa aglamiyor. Ama konusma ihtiyaci duyuyor. Anne bir cocuk agliyor duyuor musun? Neden agliyor acaba? Bisey oldu herhalde...

Benim kizim bebeklik zamanlarindan beri cok gürültü sevmez. Camasir makinesi, elektrikli süpürge, sac kurutma makinesi. Bunlari hala kizimin yaninda kullaniyoruz.

Şunuda belirtmek isterim biz yurtdisinda yasiyoruz, ilk zamanlar kendini bir dil sorunundsn dolayi pek ifade edemiyordu. Anliyordu ama konusamiyordu istedigi hizda. Simdi ise biraz rahat bu konuda ögretmenine cevap verebiliyor. Herseyi anliyor bunda bir problem yok. Ayrica ögretmeni kizimin cok zeki oldugunu ve sürekli beynini kullandigini yani hep bir sonraki adimlari düsünetek hareket ettigini söyledi.

Evet coook uzun oldu biliyorum. :)

Simdi nasil bir yol izlememiz gerekir? Ben yine hergun ufak ufak kapinin önüne cikayim mi? Ama bu ne zamana kadar boyle devam eder? Benim orada oldugumu bildigi icin surekli beni yanina cagirmaz mi? Aglatarak alistirmak istemedigimi belirttim ogretmene. Yoksa bir gun tamamen bir saat orada bulunmasam mi? Bu seferde mutlaka aglayacak anne diye. Artik be dogru ne yanlis kestiremiyorum. Bu durumdaki cocuklari krese nasil alistirabiliriz? Aglatmak burada bir cözüm mü? Derdimi anlatabildim mi acaba? Artik hic bir sey bilemiyorum.

Güvenli bağlandık ama ayrılmayı mı beceremiyoruz? Nasıl güvenli ayrılabilirim yavrumla?