Allah, Yaradılış ve ölümle ilgili sorular

Rosie

New member
Hayırlı akşamlar ;
Kızım 4.5 yaşında ve son zamanlar ölüm ve Allah ile ilgili sorular sormaya başladı . Biz neyden yaratıldık? Allah görünmüyor , elleri Yok bizi nasıl yarattı ? Allah siyah mı beyaz mı ? Neden beni kedi yaratmadı da insan yarattı ? Ölünce ne oluyor ? Ne zaman öleceğiz gibi bir sürü soru soruyor ve ben kızımın yaşından dolayı nasıl cevaplar vereceğimi bilemiyorum bazen ..soyut kavramları anlamlandırabilir mi ? Vereceğim cevaplar onun ilerideki hayatını, inançlarını etkileyeceği için yanlış bir şey söylemekten çok korkuyorum ... temelleri sağlam olmalı ki en ufak depremde yıkılmasın.... konu hakkında yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla

Merve1987

New member
Yardımcı olabilecek biri var mı ?

Ben de dört bucuk yasinda bir Paşa annesiyim. Sizi çok iyi anliyorum. Adem bey in bu konuyla ilgili çok ses Kaydi var. Ben yuzeysel anlatayim ama siz ilk firsatta ayrintili dinleyin Insallah. Oncelikle Allah I bizim de gormedigimizi ve nasıl olduğunu bilmedigimizi anlatmali ve bize benzemedigini bildigimizi anlatmaliyiz. "Evet O nu Ben de gormedim ama var olduğunu biliyorum ve bizi, ozellikle de çocukları çok seviyor"Gibi anlatabilirsiniz .özellikle Allah in sefkatinden sevgisinden bahsetmeliyiz. Ölüm konusuna gelince kabir cennet cehennem gibi kavramlari anlayamayacagindan Ben henuz o konulara hic girmedim. Bu konuda Allah tan bir soruyla da karsilasmadim. Insallah editorlerimiz bu konuda yardımcı olur. Ama adem hocadan sunu dinlemistim olen kisinin Allah in yanina gittigini yada Allah çok sevdigi için yanina aldigini kesinlikle soylememeliyiz. Eger aileden ve cevreden bir olumle karsilasirsaniz cocuga sebebler dairesinde olanları anlatmaliyiz. Yani mesela trafik kazasi gecirdi ve o yuzden vefat etti gibi...

Hayırlı akşamlar ;
Kızım 4.5 yaşında ve son zamanlar ölüm ve Allah ile ilgili sorular sormaya başladı . Biz neyden yaratıldık? Allah görünmüyor , elleri Yok bizi nasıl yarattı ? Allah siyah mı beyaz mı ? Neden beni kedi yaratmadı da insan yarattı ? Ölünce ne oluyor ? Ne zaman öleceğiz gibi bir sürü soru soruyor ve ben kızımın yaşından dolayı nasıl cevaplar vereceğimi bilemiyorum bazen ..soyut kavramları anlamlandırabilir mi ? Vereceğim cevaplar onun ilerideki hayatını, inançlarını etkileyeceği için yanlış bir şey söylemekten çok korkuyorum ... temelleri sağlam olmalı ki en ufak depremde yıkılmasın.... konu hakkında yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla

Home
Burayı dinleyin isterseniz faydalı olabilir