anaokulu için çalışan anne çocuğuna nasıl davranmalı ?

Esmazeynep

New member
anaokulu için çalışan anne çocuğuna nasıl davranmalı ?
Merhabalar benim 4 aylık ve 3 buçuk yaşında (nisanda 4 u dolduracak) iki kızım var ilk kızıma 22 kendim bakabildim sonrasında yengesi ve taşıdığımız için sonrasında önceden tanıdığım bi komşum baktı şuan ikisiyle de evdeyiz ama şubatta ise başlama zorumdayim.9 ile 1 arası çalışcam belkide bir günüm de boş olabilir bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim? kayinvaldemler in gelmesi durumuda var sağlık sorunları nedeniyle düşük bir ihtimal ama büyük ihtimalle evde bakici oluçak ikisine de baktirmiuo miyim yoksa büyüğü kreşe mi vermeliyim? Evde olursa kardeşiyle daha iyi olur gibi geliyor bana ama fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

[MENTION=2422]Esmazeynep[/MENTION] çok özür diliyorum, galiba telefondan yazdınız. Mümkün mertebe noktalama işaretleri kullansanız ben gerçekten anlamakta çok zorluk çektim okurken :) biraz da sakin sakin yazın panik yapmışsınız sanki :)

Büyüğü kreşe vermek çözümün aksine problemleri de beraberinde getirebilir. Yani büyük çocuk dışlandığını düşünebilir, bu da beraberinde bazı davranış gerilemelerine sebep olabilir. Bu süreçte babadan çok yardım almanız gerekecek. Siz büyükle ilgilenirken, çocuğunuzu babası uyutabilir, altını değiştirebilir. Yani baba desteği olursa daha iyi.

İlla ki kreş diyorsanız da o konuda uzun bir bilgilendirme yazabilirim. Çünkü yeni kardeşi olan çocukları kreşe başlatma zor bir süreç. Yardımcı olmuşumdur inşallah. Kolay gelsin.

Yolcu

New member
Selam.sizden sonra tek bir kisinin bakmasi cok iyi olur.coklu baglanma sorunu yasamamaniz icin.iki kiziniza da bakarsa daha iyi olur.kardeslik iliskilerine musbet tesiri olur.kres icin erken verseniz bile 4 yasindaysa 4 saat kalmasi lazim Adem hoca oyle uygun oldugun soyluyor yasi kadar saat.bir de eger bakici tutacaksaniz cocuklarin bakiciya alismalari ve baglanabilmeleri icin 6 haftalik bir surec oneriyor Adem hoca.soyleki ilk 2 hafta bakacak olan kisi sizinle ayni ortamada bulunur ama cocugun fiziksel ve duygusal ihtiyaclarin siz karsilarsiniz,sonraki iki hafta duygusal ihtiyaclari siz fiziksel ihtiyaclari bakici karsilar,en sonuncu 2 haftada hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaclari bakici karsilar.boylece siz de ise giderken daha huzurlu olursunuz cocuklariniz da.kucuk kiziniz daha cok kucuk onun baglanmaya daha cok ihtiyaci var.bi radyo programinda bi dinleyici de bu tara bisey sormusdu onun buyuk cocugu 2.5 yasindaydi Adem hoca lerdo uygun gormemisdi beraber tek bi kisi baksin demisdi.sizin buyuk kiziniz belki krese gidebilir ama tam gun iyi olmaz.bir de bakici tutarken onun tek ISI cocuklar olmasi lazim diyor Adem hoca ev isleri,yemek falan yapmamasi lazim.Allah yardimciniz olsun

Esmazeynep

New member
Çok ozur diliyorum evet telefondan yazıyorum çok da vakit bulamıyorum o yüzden sanırım acele yazarken karışıklık oluyor.teşekkür ederim fikirleriniz için evet bende kreş taraftarı değilim aslında evde kalırsa kardesı içinde iyi olur gibi geliyor aslında bakici da yabandı diil akrabam tanıyor kızım da yada babanne ve dede kalcak bizimle birlikde hangisi daha iyi olur bilemiyorum bakıcı mi babannedimi mi

Sabah

New member
Babaanne genis bir ruh hali icinde bakabilecek yapida ise babaannenin bakmasi oncelik olur. Yok degil ise hassasiyetleri olan bir bakici ikisine birlikte baksin. Babaanne ve dedenin varligi da cocuklar icin guc olur. Fakat bakim ve duygusal ihtiyac aninda tek bir kisiyle muhatap olmalilar.

Esmazeynep

New member
Evet aslında babanne çok geniş ruha sahip biri ağlamaları hiç kiyamaz ikisinide bırakırsam büyüğü babanne yi kıskanıçak bilemedim kafam çok karışık dedeyle de pek anlaşamıyor kizim