Anaokulu Kaydı ile Ilgili

Bulunduğumuz şehir pilot bölge ve bu sene 54 aydan itibaren anaokulu zorunlu:( Kizimin gecen sene cok olumsuz sonuçlar doğuran bir okul tecrubesi oldu. Bu sene tekrar okula gitme istegi canlandı ancak alışma döneminde benim yaninda olmamı cok istiyor ama bunu saglayan okul bulmak hem devlette hem de ozel de cok zor:( izin vermiyorlar. Verenlerde ilk hafta birkac saat ile sınırlıyor. Uygun bir okul bulamazsam yollamayı düşünmüyorum. Kizim eylulde 59. Ayinda olacak. Suan zorunlu, gondermezsek yaptırımı, cezasi nedir? Maddi mi yoksa daha agir mi? Biliyorsanız bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Pınar Güzel

New member
Sanıyorum oğlunuz eylül 2013 doğumlu. Kreş yaşı gelmiş. Gonderseniz de iyi olur. Bakacak kişi için zor olmayacaksa durması da iyi olur. Annem zorlanıyor demişsiniz, o halde anasinifina yazdirmakla bir şey kaybetmezsiniz sevgili @Betty
Teraziye koyduğumda yüzde 50 çıkıyor :)

Fadime hanım benim kafam karıştı iyice gönderip göndermemekte [MENTION=1277]Seda Ermurat[/MENTION] hanıma sormuştum bir de sizin fikrinizi almak istedim. bizde de aynı durum mevcut. Hangisi hayırlı olacak kızım için hala kestiremedim. Bu arada sizin kızınız kaç yaşında başladı anaokuluna?

Son düzenleme:
Malesef kabul etmiyorlar deneyip ağlamazsa yollamak mı iyi olur yoksa hiç gitmemesi mi?

Kabul etmiyorlar diyip ipin ucunu bırakmayın. Kızımla deneme amacli gittiğimiz kurumlarda bir cok şeye müdahalede bulunduğumu söyleyebilirim. Elbette uygun bir dille. Örneğin dün bir saatlik bir kurum denememizde kızıma şeker ve yıldız ödülü verdiler gözümün önünde. Çok iyi durmuş çok iyi dinlemiş hiç ağlamamis vs. Kızımı oyun odasına yönlendirip egiticilerle, hem inşallah bir katkım da olur Allah rızası için diye, biraz ödül ve cezanın olumsuzluklarindan, kızıma şimdiye kadar hiç uygulamadigimizdan, ödül için bir işi yapmasının doğru olmadığından bahsettik. Anladıklarını ve hak verdiklerini umuyorum.
Yani demek istediğim kurumun kuralları bu diyip hemen kabullenmeyin.
Ben derim ki eğer göndermek zorundaysaniz hiç olmazsa ilk başlarda 2 saat, sonraki hafta 3 saat, sonraki hafta 4 saat şeklinde ilk ayı bu şekilde tamamlayin. Çocuğun istekliliğini mutlak göz önünde bulundurun.Oğretmeniyle uygun bir dille konuşun. Anlayacaktır inşallah. Çok katı cok keskinse zaten bu işten anlamadığını net söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Bulunduğumuz şehir pilot bölge ve bu sene 54 aydan itibaren anaokulu zorunlu:( Kizimin gecen sene cok olumsuz sonuçlar doğuran bir okul tecrubesi oldu. Bu sene tekrar okula gitme istegi canlandı ancak alışma döneminde benim yaninda olmamı cok istiyor ama bunu saglayan okul bulmak hem devlette hem de ozel de cok zor:( izin vermiyorlar. Verenlerde ilk hafta birkac saat ile sınırlıyor. Uygun bir okul bulamazsam yollamayı düşünmüyorum. Kizim eylulde 59. Ayinda olacak. Suan zorunlu, gondermezsek yaptırımı, cezasi nedir? Maddi mi yoksa daha agir mi? Biliyorsanız bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Nalan Hanim yanlış bilgilendirmek istemem ancak benim bu işten anladığım bu sadece valiliklerin bir iyi niyet uygulama çalışması. Ben zorunlu olduğunu sanmıyorum, dolayısıyla hiçbir yaptırım da uygulanmayacak kanımca. Neden mi?
Zorunlu olsaydı devlet ek binalar açmak zorundaydı çünkü kayıt bölgesinde o okula düşen öğrenci sayısı geçen yılın iki katı. Bir okuldaki derslik sayısı belli, Anasinifi sayısı belli. Gelen ogrencilerin yarisi geri çevrilecek, çevriliyor, hic abartmiyorum.
Hiçbir alt yapı yok. Bunların farkındalar. Bu sadece bir hazırlık.
Zorunlu diyip kayıt ücreti alınmasın diyorlar ancak bir yardimci tayin etmiyorlar. Kayıt ücreti neredeyse tamamı yardımcı için harcaniyordu. Sigorta + maaş. Nasil nerden karsilanacak şimdi bu ucret, bunun da farkındalar.

Velhasıl kelam ben zorunlu olduğunu ve bir yasal işlem başlatılacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:

Pınar Güzel

New member
Merhaba Fadıme Hanım
oglum daha cok kucuk. ama kres günleri de gelecek nasıp olursa. boyle guzel bır ortam varken ve konusu acılmısken sormak ıstedım. dıyelım kı dedıgınız gıbı kurumla konustuk. odul ve ceza ıle ılgılı tutumları değişmedi veya sadece bızım cocugumuza karsı değişti de dıger cocuklara odul ceza uygulanıyor. bu durumdan ne derece etkılenır cocuk. bızım çabalarımızın bır faydası kalmaz mı acaba.

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Atika hanım. Cevabı bende merak ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla ödül ve cezasız okul yok malesef etrafımızda :(

Bende evrene bakıyorum da. En basitinden yeğenimi kuran öğrenmesi için kursa göndermeyi düşünmüştü ablam. Kurs ta bir hocası oje surmeyenlere kek vermiş. Bu da bir çeşit ödül. Oje sürenlerı de mahrum bırakmak aslında. Ama her yerde ödül ve ceza direk yada dolaylı olarak mutlaka görüyorum. Ve bunları gördükçe sanırım en güzeli okulsuzluk diyorum artık bende. Allah iyilerle karşılaştırsın ins

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Atika hanım. Cevabı bende merak ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla ödül ve cezasız okul yok malesef etrafımızda :(

Merhaba Fadıme Hanım
oglum daha cok kucuk. ama kres günleri de gelecek nasıp olursa. boyle guzel bır ortam varken ve konusu acılmısken sormak ıstedım. dıyelım kı dedıgınız gıbı kurumla konustuk. odul ve ceza ıle ılgılı tutumları değişmedi veya sadece bızım cocugumuza karsı değişti de dıger cocuklara odul ceza uygulanıyor. bu durumdan ne derece etkılenır cocuk. bızım çabalarımızın bır faydası kalmaz mı acaba.

Sizleri çok iyi anlıyor ve kesinlikle hak veriyorum. Ödül ve cezanın kullanılmadığı bir kurum olduğunu ben de hiç sanmıyorum. Zaten ben bizim çocuklarımızın değil de onların çocuklarının egitim yillarinin daha iyi olacağı ümidi taşıyorum. Ancak bir yerden başlamak lazım. Adem Hoca kendini koyun delisi diye adlandırarak eline davulu aldı. Allah razı olsun. Işte bu bir başlangıçtı. Adım adım guzellesecek inşallah.
Evet öyle bir okul yok. Öyle bir öğretmene denk gelmek çok zor. Ancak ışte bu yüzden biz kendimizi çok iyi doldurmamiz lazım. Çocuğa tesir gücümüz fazla olursa o zaman öğretmeninin yaptığı bazı yanlışları çocuğumuza, hatta bazen öğretmenine etkili bir hitabetle söyleyebiliriz. Bu konu hakkında Adem Bey geçenlerde bir video yükledi. Ceza veren öğretmene karşı çocuğunuzu evde nasıl onarmaliyim diye
Okulda çocuklar ceza alıyor, evde onarmaya çalışıyorum. Nasıl yapmalıyım ? - YouTube
Burada öğretmenin yanlış yaptığını çocuğa söylemeli, çocuğa kendini bu asagilamalara, cezalara karşı korumasını, etkilenmemesini anlatmak lazım diyor.
Ödül konusunda geçenlerde yaşadık bu örneği. Ve öğretmenine anlattım bunu böyle yapmadigimizi. Kırmızı çizgide siz varsınız anne baba olarak. Siz yanlısı eve taşımayın, siz en doğru örneklerle çocuğunuzu yetiştiren, elimizden geldiği kadar öğretmen araştırın, kendinizi ifade edin, çocuk yetiştirme seklinizi anlatmaya çalışın, okulun şatafatina, zenginliğine kaptırmayın kendinizi, kendi aile yaşantımıza uygun kişiler seçmeye çalışın ...
Çocuk sonradan gördüğü yaşantıları bilinçaltındaki o yaşına kadar yetistirilmesiyle, evde bu örneklerin yer bulup bulmasıyla karşılaştırıp inşallah en az etkilenecektir.
Hiç olmazsa ben çabalarımı yukarıdaki düşüncelerimle canlı ve umut dolu tutmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Fadime Yazıcı Hanımcım, zaten zorunlu olmasi bu sene sadece birkaç şehirde ve bizi de vurdu. Pilot bolhe olarak. Bugün bir devlet anaokuluna gittim bilgi almak için. Kaydetmezsem ne olur dedim, kapiniza polis gelir dedi

Yasadigimiz olumsuzlultan bahsettim. Kaydedip yollamama veya rapor alma olabilirmiş.

Malesef bilincli ogretmen, yonetici cok az :(

Tugcem

New member
Merhaba.
Anaokulu , Ana sınıfı, Kreş , Yuva ...
gibi kurumlara kayıt dönemindeyiz.
Okulöncesi öğretmeni olarak bu konuyla ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim elimden geldiği kadar. Meslektaşım [MENTION=1277]Seda Ermurat[/MENTION] ne dersiniz , birlikte bu sayfa çok daha iyi aydınlanir?

Merhaba, paylasiminiz icin cok tesekkur ederiz! Benim de bir sorum olacakti. Yurt disinda yasiyorum, burada kreslere cocugunuz birakmaniz ve gitmeniz isteniyor. Yani 1-2 hafta gibi sizin de orada olmaniz cok beklenen bir durum degil. Bu yuzden endiseliyim. Ilk asamada haftada 2veya 3 gun 3 er saat dusunuyorum ilerleyen donemde. Ama bahsettigim uygulama bebegime zarar verir mi? Tesekkur ederim. Sevgiler

Merhaba, paylasiminiz icin cok tesekkur ederiz! Benim de bir sorum olacakti. Yurt disinda yasiyorum, burada kreslere cocugunuz birakmaniz ve gitmeniz isteniyor. Yani 1-2 hafta gibi sizin de orada olmaniz cok beklenen bir durum degil. Bu yuzden endiseliyim. Ilk asamada haftada 2veya 3 gun 3 er saat dusunuyorum ilerleyen donemde. Ama bahsettigim uygulama bebegime zarar verir mi? Tesekkur ederim. Sevgiler

Merhaba. Rica ederim. Inşallah faydalı olur doğru bilgiler verebilirim.
Çocuğunuz kaç aylık ti?

ZeynepEda

New member
Kabul etmiyorlar diyip ipin ucunu bırakmayın. Kızımla deneme amacli gittiğimiz kurumlarda bir cok şeye müdahalede bulunduğumu söyleyebilirim. Elbette uygun bir dille. Örneğin dün bir saatlik bir kurum denememizde kızıma şeker ve yıldız ödülü verdiler gözümün önünde. Çok iyi durmuş çok iyi dinlemiş hiç ağlamamis vs. Kızımı oyun odasına yönlendirip egiticilerle, hem inşallah bir katkım da olur Allah rızası için diye, biraz ödül ve cezanın olumsuzluklarindan, kızıma şimdiye kadar hiç uygulamadigimizdan, ödül için bir işi yapmasının doğru olmadığından bahsettik. Anladıklarını ve hak verdiklerini umuyorum.
Yani demek istediğim kurumun kuralları bu diyip hemkabullenmeyin.
Ben derim ki eğer göndermek zorundaysaniz hiç olmazsa ilk başlarda 2 saat, sonraki hafta 3 saat, sonraki hafta 4 saat şeklinde ilk ayı bu şekilde tamamlayin. Çocuğun istekliliğini mutlak göz önünde bulundurun.Oğretmeniyle uygun bir dille konuşun. Anlayacaktır inşallah. Çok katı cok keskinse zaten bu işten anlamadığını net söyleyebilirim.
Yurt dışında yasıyoruz.Yollayacağım okul devlet okulu yani müdahele etme ihtimalim yok.Gitme zorunluluğu yok ama hem sosyalleşmeye hem de bulunduğumuz yerin dilini öğrenmeye ihtiyacı var ama sürenin uzun olması çok Canımı sıkıyor.Geçen hafta özel bir kreşe 1 gün sadece 2 saat bıraktım bir daha gitmek istemiyorum dedi.ilk başta çok hevesliydi aldığımda ağlamaklı oldu 2 saat duramazsa daha 6 saat hiç yapamaz.Gönlüm gitmemesinden yana ama evde de mutlu değil çok sıkılıyor.inşallah onu üzmeden halledebiliriz.

sevgili Tugcem annelik hissiyatınız aslında sizi yönlendiriyor, içiniz rahat etmediğini ifade etmişsiniz. 24 ay sizden bu tür ayrılmalar için ( zorunluluk yoksa) çok uygun değil aslında. keşke en azından 3,5- 4 yaşına kadar evde devam etse, belki ebeveynli oyun grupları ile dil gelişimine destek olabilirsiniz ancak, 2 yaştan itibaren düzenli olarak kreşe başlaması, sizinle evde kalma imkanı varken tavsiye edilen bir durum değil. yurt dışında kindergarden lar çok erken başlıyor ama eğer Anadolu Pedagojisini ve güvenli bağlanıp-ayrılmayı takip ediyorsanız, bu erken sosyalleşme uygun görülmüyor. çocuğun sosyalleşme yaşı 4 yaştan itibaren başlıyor. sizden ayrılıp sosyalleşmesi için o dönemi beklemeniz daha sağlıklı olur. yine de karar sizin tabi. Sevgiler

Son düzenleme:

havuçtatlısı

New member
Merhaba arkadaşlar,

benim iki kızım var biri 4 buçuk diğeri 5 buçuk ve ikisinin de kreşe veya anaokuluna gitme gereksinimi var normal şartlarda.
son dönemlerde okul araştırdım ve gönlüme göre bulamadım. gönlüme azıcık yakın olanı bile çok pahalıydı ve uzaktı ben doğal ortam olsun, şuna dikkat buna dikkat aman ceza ödül olmasın aman bu olmasın derken baktım ki tüm okullar dolmuş kayıtlar bitmiş bize yer de kalmamış. üzüleyim mi sevineyim mi bilmiyorum ama ilk okula kadar okullara göndermemeye karar verdim. bu süre zarfında da çocuk için yapabileceğim en güzel şey onları doğal yaşama dahil etmek zorlamadan sıkmadan aile içi görevleri beraber üstlenerek, evde ucu açık oyunlar oynamalarına fırsat tanıyarak (bunu yıllardır yapmayı seviyorlar sabah kahvaltı öncesi ve yatmadan önce oynayacak oyunları bile var ve hazırlamışlar). özgürce resim yapıp özgürce kesebiliyorlar, istedikleri yerlere şaheserlerini yapıştırıp, koşturabiliyorlar. Benim sadece bunlar için yer ve imkan sağlamam yeterli oluyor. Ve bu doğal gelişim süreçlerini ben nasıl kesip de okulun "kural" dünyasına göndereyim? kendi iç sevk hisleriyle hareket etmeleri mi en doğrusu yoksa öğretmenlerin hadi hadi nidalarıyla bu sürecin bozulması mı? sormadıkları sürece hiç bir şey de anlatmamaya çalışıyorum. öğretmen rolüne de bürünmüyorum. şimdi bile oyun içinde kikirdemeleri geliyor.

ben çalışan anne idim ve bu süreci durdurup yavaşlamaya, genişlemeye ve kendimi "kendi kaybolan doğallığımı, ritmimi ve kendinliğimi bulmaya" adadım. Eşimin manevi desteği yok maalesef o konuda zayıf olabiliriz bunu ne kendime ne de çocuklarıma yansıtmamaya çalışıyorum ama sonuç olarak polis kapıma gelene kadar okulsuzluk yaşam tarzını benimsemek bana da çocuklarıma da iyi geleceği kanısındayım.

bayram için de süslemeler yapacağız dediğimden beri evin içinde şimdiden elişi kağıtları uçuşuyor evde. hadi biraz daha genişlemeye :)...