Anasınıfı Karne

Elvann

New member
Selamlar
Cocugu Anasınıfına giden bir anne, çocuğunun karnesinde ne bekler daha çok?
Iyi şeyler mi yazılmasını?
Hep yapabildiklerini mi?
Övgüler mi?
Gelistirilmesi gerekenleri mi?
Olumsuz bişey görürseniz ne hissedersiniz?

sekerparem

New member
Gecen sene oglum ilk karnesini aldi anaokulunda.acikcasi cok merakla bekledim.cunku o doneme kadar cocugum tek basina kalmamisti.babanne anne arasinda kalmisti.cevresine uyum saglar mi.kendi ihtiyacini karsilar mi.ac kalirmi usurmu kavga ederler mi diye baslarda cok endiseliydim.cunku hala bile yemek yerken ayakkabi giyerken babanne mudahale eder.ben karismadigimda ilgisiz anne olurdum.karnemizi aldigimiz gun eksiklerimizi ve guzellikleri gormemizi sagladi.arkadaslari ile uyumlu oldugunu,oyun kurup yonettigini,baska arkadaslarinin oyunlarina eslik ettigini,temiz duzenli oldugunu kendini cok net ve rahat ifade ettigini yazmisti ogretmenimiz.bunun yani sira resim yapmayi boyamayi sevmedigini cabuk sikilip karaladigini ve kendini savunamadigini yazmisti.

Bu sene basi sikintili gectiginden bu donemi bilemiyorum.bir anne olarak cocugumun yapabildiklerini de yapamadiklarinida ikinci bir bakis olarak bilmek isterim.olur ya yavrumun yaptigi birsey vardir o an dikkat edememisimdir.ya da yapamadigi zorlandigi bir durumu ben onemsemezken yavrum onemser.sadece ovgu samimi gelmez.iyi bir ogretmen her yonuyle yazmali.

Anaokulu'nda verilenler karne olarak bilinse de aslında "Gelişim Gözlem Raporu"dur. Çocuk belirli alanlarda öğretmen tarafından yıl boyunca gözlemlenir. Motor Gelişimi, Sosyal-Duygusal Gelişlimi, Dil Gelişimi, Bilişsel Gelişimi, Öz Bakım Becerileri, Görüş ve Önerileri kısımları doldurulur.

Ben doldururken ilgili alanda iyi olduğu özellikleri yazarım genel olarak. En sondaki görüş ve önerileri kısmına ise ailenin çocuğa destek olabileceği, çocuğu daha iyiye taşıyacak önerileri yazarım.

Bu noktada insanlara çocuğu ile ilgili bilgi verirken suçlamak yerine "çocuğunuz filan konuda geliştirmekte fayda var. Bu konuda çocuğunuza şu şekilde yardımcı olabilirsiniz gibi önerilerde bulunurum. Kelimeleri hassas seçmek lazım aksi halde şikayet ediyormuş gibi olursunuz ki hiç hoş değil.

Ayşe Gençer

New member
Selamlar
Cocugu Anasınıfına giden bir anne, çocuğunun karnesinde ne bekler daha çok?
Iyi şeyler mi yazılmasını?
Hep yapabildiklerini mi?
Övgüler mi?
Gelistirilmesi gerekenleri mi?
Olumsuz bişey görürseniz ne hissedersiniz?

Aslında bu karnelerin adına karne demeyelim de sevgili [MENTION=4808]Okul Öncesi Öğretmeni[/MENTION] gibi gelişim gözlem raporu gibi bir şey diyelim, çocuğa değil ebeveyne verilmesi taraftarıyım. Öğretmen tabi ki çocuk ile ilgili tespitlerini, gözlemlerini, iyi ya da kötü üzerinde durulması gereken yanlarını sadece aileye bildirmeli çocuğa değil. Çocuğun bir davranışı geliştirmesi karne üzerinde çocuğa hitaben yazılmış çocuk tarafında çok da anlam ifade etmeyen şeylerle değil anne babanın ve öğretmenin doğru yaklaşımı ve modellemesi ile olur bana göre. Verilecek bilgilendirme kağıdı bunu yapmak için anne babaya rehber olabilecek nitelikte olmalı bana göre. Kızım Montessori anaokuluna gidiyor. Veriyorlar bize de oldukça detaylı yazılmış bir bilgilendirme paylaşımı. Kızım görmüyor bile.
Ne yazıyor bilmiyorum tam olarak o karnelerde ama diyelim ki arkadaşları ile uyum. Çocuk da çok uyumlu olmasın. Uyumlu yazsa karnede kötü doğruyu yazmadığı için, doğruyu yazsa ne faydası var. Ay ben arkadaşlarımla iyi geçineyim mi diyecek? Ya olumsuz his yüklenecek, ya etiketlendiği gibi olacak ya da edilgenlelecek. Çocuğun arkadaşları ile iyi geçinmesi için bunun karnede değil anne babanın ve öğretmenin tutumlarında yazılı olması gerektiğine inanıyorum. Benim düşüncelerim böyle bu konu ile ilgili :)

Zaten en fazla 500 harf yazabiliyoruz yoksa kutucuğa sığmıyor :)) 500 harf ile de çok detaylı yazı yazamıyoruz açıkcası :) aslında yazdığımız şeylerin çoğunu aile ile daha önce görüşüyoruz. Ben 4 yaş öğretmeniyim ancak 5 yaş öğretmenleri çocuğun ilköğretime hazır olup olmadığını kesinlikle yazmalıdır. Çünkü hala hazır olmayan öğrenci olabiliyor. Yani doldururken de yaşa dikkat etmek önemli.

Üsküdar

New member
Öğretmenin çocuğumla ilgili olumlu ve olumsuz tüm gözlemlerini bilmek isterim sonuçta çocuğumla hergün zaman geçiren biri olduğu icin degerlidir görüşleri.Hislerim de olumlu olur.Ama çocuğuma bunu söylemem.Cözmeye çalışırım.