Ayrilmiş ebeveyn ve 9 yaş dikkat eksikliği olan çocuk

selveralp

New member
merhaba; oğlum 9 yaşında 2 yıl önce babasıyla şiddetli geçimsizlik ve şiddet görmemden dolayı boşandık. çocuğumda dikkat eksikliği var ve concerta 26mg kullanıyor.(hiperaktif değil). boşanma olayından önce başlanmıştı ilaca ve halen kullanıyor. çocuğum babasıyla olan tutarsızlığımız yüzünden beni dinlemezdi zaten, şimdi dinlemediği gibi inat ediyor ve bişeyler yapmak yerine öylece hareketsiz duruyor ve beni çileden çıkarıyor. herşeyi tek tek söylemek zorunda kalıyorum söylemezsem kesinlikle yapmıyor. bir günümüzü özetle yazayım; sabah okul için kaldırırım önce tuvalete gitmesi için yönlendirirm, sonra üzerini giymesini söylerim kendimde giyinmeye giderim ,geldiğimde hala elinde okul forması öylece bekliyordur beni görünce çeviriyormuş gibi yapar ,geç kalmamak için bazen ben giydiriyorum vakit varsa kendisinin giymesini bekliyorum ve acele etmesi için bağırıyorum. bazen yinede giymiyor. üstünü giyiyorsa da çorabı için tekrar uyarmam ceketi için tekrar uyarmam çantasını hazırlaması için tekrar uyarmam su şişesini alması için tekrar uyarmam, aykkabısını giymesi için tekrar uyarmam gerekiyor ki ayakkabısının bağınıda bağlayamıyor. 3 ay önce tekrar bir evlilk yaptım . eşimle birlikte oğlumu anneme bırakıyoruz ve hazır bir halde olduğu halde bir türlü evden çıkamadığı için yürüyerek gittiği okula (çok yakın) genelde geç gidiyor. okulda yazısı kötü olduğu için hiç okunaklı yazmıyor kendi yazdığınıda okuyamıyor. ama derslerde anlatılanları anlıyor sınavlardan yüksek not alıyor. deneme sınavlarının bazılarında türkiye birincisi ve iki defada ikincisi bile oldu. tıp fak. zeka testinde parlak zekalı çıktığını söyledi. okulda da çok salaş ceketleri kalemleri silgileri kitapları sürekli kaybolur. ellerini yıkamaz . biten dersin defterini kitabını sıradan kaldırmaz, bazen hiç su içmiyor, susamadım diyor fakat içmeyi unuttuğunu düşünüyorum, derslerde bazen yazı yazmıyor ve öğretmen neden yazmıyorsun neden ödevini yapmadın dediğinde canım istemiyor diyormuş.okulda sık sık altına idrarını kaçırır, ve kabul etmez su döküldü der. ayakkabı bağı çözüldüğünde akşama kadar düşe kalka gezer ama eğilip onu bağlamaya çalışmaz. arkadaşlarına karşı kendini hiç korumaz , isteyen istediği gibi davranır oğluma karşı , hiç karşılık vermiyor bana küserler diye. okuldan istenen para yada herhangi bi gezi.. yani aileye söylenmesi gereken hiçbişeyi hatırlayıp söylemiyor benim önce sormam lazım okula para mı gidecek neye lazım diye. okuldan çıkınca tekrar anneannesine gidiyor (çünkü akşamları bu yıl ben kpss kursuna gitmek zorundayım) kurstan çıkışta eşimle gidip eve getiriyoruz , ödevini yapmamış oluyor.zaten saat 11 olduğundan yapmadan yatıyoruz, eve gelince ellerini yıkamasını üzerini çıkarmasını , çıkardıklarını askıya asmasını söylüyorum , söylemezsem içerde öylece oturur. babasına her hafta sonu gider. 15 tatilde hep orda kalır ve gittiği gibi geri gelir tırnak kesilmemiş aynı kıyafetler pislik içinde saçlar leş , okul çantasının fermuarı dahi açılmamış halde. bol kilo almış halde , son gittiği 15 tatilde 7. gün aldım yıakdım tırnak kestim üstünü değiştirip tekrar gönderdim diğer hafta okul açılacağına geldiğinde kirpik dipleri mikrop kamıştı boğazı şiş burnu kanıyor genzinden kan geliyor ve gece kanlı balgamlı şekilde kusuyordu. yani orada hiç bi konuda çocuğa yol gösterilmiyor ve yaptıkları normal görülüyor. gidip pc, tv ,telefon başına oturup geleceğinde de onların başından kalkıp geliyor. okulda öğretmenlere gına geldi bıktırdı herkesi. bazen okadar sinirleniyorun ki üst üste gelince bazı şeyler çok kızıyorum ve aşağılayıcı olabiliyorum :( neden sen böylesin diyorum ve yaptıklarını yüzüne vuruyorum. ağlıyor... ertesi gün gene aynı ... git gide de inadı artıyor . bana vuruyor. yapmıyacağım dediyse bişeyi kesinlikle yapmıyor. 9 yaşında olmasına karşın fiziği de yaşıtlarına göre iyi olduğu halde davranışları ve konuşmaları çok daha küçük birinci sınıf gibi diyebilirim. ne yapacağımı şaşırdım . bu koşuşturma içinde bunalıma giriyorum , çaresiz hissediyorum. çocuğum için çok üzülüyorum. benim kızmalarım ve yüzüne vurmalarım yüzümden öz güveni de yok. düşündükçe canım kesiliyor. ne yapıyım ben şimdi.???????lütfen bir akıl verin ADEM GÜNEŞ BEY