Baba kızının altını değiştirebilir mi ?

şima

New member
Baba kızının altını değiştirmesinde sakınca var mı ? baba kızının altını değiştirebilir mi ?acil durumlarda veya Arkadaşlar 2 3 tane konu açtım ama bu kendimce önemli olduğunu gördüğüm için kusura bakmayın artık. Hani ister istemez farkında olmayan bazı anne ve babalar bu soruyu merak ediyordur veya hassas babalar acaba evladımın altını değiştirmem de bir sakınca varmıdır diye bu konuda değerli görüşlerinizi almak isterim.

şima

New member
Baba kızının altını değiştirmesinde yaş sınırlaması var mı ? veya kaç yaşına kadar değiştirebilir ?

mahremiyet duygusunun oluşması için çocuğun altını hep aynı kişinin değiştirmesini tavsiye ediyor Adem hoca. çok küçükte olsa kimsenin yanında değiştirmeme, üstünü başkalarının yanında giydirmeme de önemli. çocuğun öz bakımının hep aynı kişi tarafından yapılması bağ kurulması açısından da önemli ve gerekli bir ayrıntı. ayrıntılar için mahremiyet kitabina bakılabilir.

Ayşe Gençer

New member
Baba kızının altını değiştirmesinde sakınca var mı ? baba kızının altını değiştirebilir mi ?acil durumlarda veya Arkadaşlar 2 3 tane konu açtım ama bu kendimce önemli olduğunu gördüğüm için kusura bakmayın artık. Hani ister istemez farkında olmayan bazı anne ve babalar bu soruyu merak ediyordur veya hassas babalar acaba evladımın altını değiştirmem de bir sakınca varmıdır diye bu konuda değerli görüşlerinizi almak isterim.

Merhaba sevgili Şima,

Dediğiniz gibi bu konu birçok kişinin kafasında soru işareti oluşturuyor. Bu nedenle konu açtığınız için teşekkür ederiz. :)
Babanın çocuğun altını değiştirmesinde, eşine yardımcı olmasında hiçbir mahzur yoktur diyor Adem Hocamız. Burada önemli olan çocuğun altının "sadece bir kişi" tarafından değiştirilmesi gerektiğiymiş, anne ya da baba. Mahremiyet eğitimi için önemli olan auraların gelişmesi için bu "sadece bir kişi" prensibine mümkün olduğunca uyulmalıymış. Bu mümkün değilse ikinci bir kişi birinci kişinin yerini alabilirmiş. İkinci kişi ise duygusal temas bakımından bebeğin ikinci en yakını olan baba olduğundan baba bu görevi üstlenmeliymiş. Adem Hocamız böylece çocuk baba ile de bağ kurar diyor. Evde sürekli baba varsa başka birinin bu görevi üstlenmesi çocukla baba arasında kurulacak bağlanma fırsatını değerlendirmemek olurmuş. Ancak her alt değiştirmede baba çocuğun yanında olamayacaksa, ikinci öncelik sırasındaki kişilerden biri bu görevi üstlenmeliymiş ki bu anneanne, babaanne, teyze, hala, ergenlik çağını tamamlanış abla ya da bakıcı olabilirmiş.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye dilerseniz Adem Güneş Bey'in "Çocuklarda Adım Adım Cinsel Eğitim" kitabında ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizle keyifli günler dilerim

Sevgilerimle

Son düzenleme: