Baba "Sen değil"

Bilalim

New member
Merhaba
Benim 4 yaşında bir oğlum var. Yemek yemesinde ve tuvalet alışkanlığinda hiçbir sorun yasamadik Allah'a şükür. Oyuncak paylaşımında da oyun oynarkende. Benim ciddi anlamda ki sorunum 2 yaşına kadar herşey gayet güzel ve normal di. Babası parka götürüyor ise bakkala vs ses çıkmazdı. Şimdi babasına yönelik tek cümle "babam değil sen anne" aklınıza gelebilecek herseyde oyun hariç. Yemek tuvalet uyutma gezdirme sohbet aktivite oyunları. Baba çok ilgili değil mesela çocuk soru sorduğu zaman 5 kere sordugu oluyor ve anne beni dinlemiyor diye bana geliyor. Bebekken de baba çok ilgili değildi üzerini giydirir misinn e sen giydir e sen yedir e sen götür getir tarzında cümleler vardı sürekli. Şimdi çocuğum babasına karşı oyun disinda hiçbir şekilde yardım istemiyor ve bana çok bağlı aynı evin içinde ayrı odalarda olsak annneeeeeeeeee ama ben seni göremezssem ağlarım cümlesi bazen bunaltacak kadar . Eve misafir gelse biz gitsek evde ayrı odada oturma isteği ağlama huzursuzluk. Ben gitsem yarım saat ağlar alışana kadar evimize gidelim vs baba bunlari gördüğü halde tepkisiz kaliyor çok nadiren tepki veriyor bu konuda bilgilendirilmek istiyorum lütfen

Üzüldüm bu duruma doğrusu. Babasi çocukla bag kurammasi gibi görünüyor. Belki de o da kendi babasıyla kuramamistir o bağı.
Siz elinizden geldiği kadar onlar arasinda duygu seli akmasina yardimci olmalisiniz. Mesela oyun onunla oynayabiliyorsa çocuğunun mutluluguna dikkat cekerek "onun seninle oyun oynamaktan daha fazla mutlu gördugum bir an yok" gibi sözler soyleyebilirsiniz. Babasinin çocuğa hikaye okuması çok etkili olabiliyor. Ve onlari bir süre birlikte yatmalarini saglayabilirsiniz ki baglanmadaki ennnn önemli andir birlikte uyuma.
Bir de sizin eşinize olan muhabbetinize bakar çocuk. Siz kimi severseniz genellikle onu sever çocuk
Siz kimle tartisirsaniz ondan negatif elektirik alir çocuk
Çocuğunuza baba hakkinda tek bir olumsuz söz söylemeyin. Çocuğunuzun yaninda sarılın dokunun birbirinize.
Baba iyi bişey yaptığında "ne kadar iyi bir babamiz var Allah onu basimizdan eksik etmesin" gibi cümleler ikisini de yumusatabilir.
Birlikte pasta yapmaya yemek yapmaya çalışın, caktirmadan babayi daha faal kılın...

Güneştuna

New member
Bende aynı durumdan muzdariptim kızım 2 yaşında ve 2 aylık da oğlum var kendimi ahtapot gibi hissediyordum.bir yandan oğlum ağlarken kızım sürekli oyun oynamak için pacamda kocam ne mı yapıyor elinde telefon dünya umrunda degil.Baktın olacak gibi değil elinden telefonu alıp yüzüne egildim seni çok seviyorum biliyorum sende beni seviyorsan ki bu çocuklara sahibiz ve artık baba olma zamanın geldi. Dedim oglumu alıp resmen kactim evden ama içim içime sigmadi kızım ne yaptı babasiyla diye 2 saat gezdim dışarda eve döndüğümde legolarla oynayıp birbirlerine şakalar yapiyorlardi.keske daha önce yapsaydım dedim.biraz bizlerde De var hata baba birşey beceremeyince sen bırak ben yaparım modunda yasiyoruz.biraz baba kızı yalnız bırakın derim.Hiç değilse komsunuza gidin yarim saatlik onlar birbirlerini tanisinlar.eminim babada iletişim kuracaktir.

savaşçı

New member
Merhaba
Benim 4 yaşında bir oğlum var. Yemek yemesinde ve tuvalet alışkanlığinda hiçbir sorun yasamadik Allah'a şükür. Oyuncak paylaşımında da oyun oynarkende. Benim ciddi anlamda ki sorunum 2 yaşına kadar herşey gayet güzel ve normal di. Babası parka götürüyor ise bakkala vs ses çıkmazdı. Şimdi babasına yönelik tek cümle "babam değil sen anne" aklınıza gelebilecek herseyde oyun hariç. Yemek tuvalet uyutma gezdirme sohbet aktivite oyunları. Baba çok ilgili değil mesela çocuk soru sorduğu zaman 5 kere sordugu oluyor ve anne beni dinlemiyor diye bana geliyor. Bebekken de baba çok ilgili değildi üzerini giydirir misinn e sen giydir e sen yedir e sen götür getir tarzında cümleler vardı sürekli. Şimdi çocuğum babasına karşı oyun disinda hiçbir şekilde yardım istemiyor ve bana çok bağlı aynı evin içinde ayrı odalarda olsak annneeeeeeeeee ama ben seni göremezssem ağlarım cümlesi bazen bunaltacak kadar . Eve misafir gelse biz gitsek evde ayrı odada oturma isteği ağlama huzursuzluk. Ben gitsem yarım saat ağlar alışana kadar evimize gidelim vs baba bunlari gördüğü halde tepkisiz kaliyor çok nadiren tepki veriyor bu konuda bilgilendirilmek istiyorum lütfen

Merhaba, bir programda Adem hocam şöyle anlatmıştı, anne ile güvenli bağlanma-ayrılma dönemi sağlıklı tamamlanmış olan çocuk artık bir başkasına bağlanır, kardeşi varsa kardeşine veya babasına bağlanır..bu şekilde bağlanmalar ve ayrılmalar başlar çocukta, şeklinde açıklamıştı...
Aslında şuanda sizden rahat ayrılması ve bir başkasına ilgi göstermesi gerekiyor. Böyle olmadığı için aranızdaki güvenli bağlanma tam sağlanamamış gibi düşündüm ben... Bu açıdan bakınca siz nasıl yorumlarsınız kendi durumunuzu?

kardelen2389

New member
Merhaba, bir programda Adem hocam şöyle anlatmıştı, anne ile güvenli bağlanma-ayrılma dönemi sağlıklı tamamlanmış olan çocuk artık bir başkasına bağlanır, kardeşi varsa kardeşine veya babasına bağlanır..bu şekilde bağlanmalar ve ayrılmalar başlar çocukta, şeklinde açıklamıştı...
Aslında şuanda sizden rahat ayrılması ve bir başkasına ilgi göstermesi gerekiyor. Böyle olmadığı için aranızdaki güvenli bağlanma tam sağlanamamış gibi düşündüm ben... Bu açıdan bakınca siz nasıl yorumlarsınız kendi durumunuzu?

Acaba bizde de mi öyle olmuştur mina gül hanım. 23 aylık oğlum uzun süredir rahatlıkla evden çıkabiliyorum işe giderken gidip gelecem diyorum sürekli ikna ettim eylülden beri bu aralar hafif direniyor ama babayla daha ilgili babacım babacım diye uyumasını bile istemiyor . baba sürekli oyun halinde ondan mı acaba

Zeliss

New member
Acaba bizde de mi öyle olmuştur mina gül hanım. 23 aylık oğlum uzun süredir rahatlıkla evden çıkabiliyorum işe giderken gidip gelecem diyorum sürekli ikna ettim eylülden beri bu aralar hafif direniyor ama babayla daha ilgili babacım babacım diye uyumasını bile istemiyor . baba sürekli oyun halinde ondan mı acaba

Merhabalar
Yavrunuz henüz 23 aylık. Mina hanımın cevabı 4 yaşındaki bir çocuk için..sizin yavrunuzda henüz ayrılma emaresi beklenmez zaten. Henüz sizinle bağlı,bağlanıyor. Ama babayı da istemesi oynaması sorun değil. Henüz hayatlarında sosyallik yok. Sadece anne ve baba var. Bütün gün sizle olup aksam vakti de babayı araması çok doğal.