Baskalarina dokunma

Nurnur

New member
Merhabalar, 2 yasinda oglum var. Yurtdışında yaşıyoruz. Benim son günlerde nasil davranmam gerektiginde kararsız kaldığım konu şu: Oglum cok sosyal, herkesle bi sekilde iletisime geciyo yaşlı cocuk genc bay bayan hic farketmiyor. Ya el sallıyor ya yanina gidip elindeki herhangi biseyi paylasmak istiyor. Bu durumdan cogu zaman memnunum ama bazi zamanlar beni zor duruma dusurebiliyor. Mesela genelde cocuklar icin toplu oyun alanlarinda birlikte oyun kurdugu bi oyun arkadasina aniden sariliyor veya opmek istiyor tabi cocuguyla ilk defa oyun oynayan birinin ebeveyni de aniden cocuguma bisey yapacak hissiyle cocugunun başında bitiyor. Hele ki optugu bi kiz çocuğu ise cogu zaman ebeveynin sert bakislara maruz bile kalabiliyor. Bu konuda oglumu yonlendirirken onun baskalarina olan sevgi ve merhamet duygusunu zedelemekten korkuyorum. Henuz 2 yasinda yani ne demek istedigimi tam olarak anlayip uygalayabilecegi bi donemde olmadigini dusunuyorum. Her seferinde oglum baskalarina dokunmuyoruz bu onu rahatsiz edebilir gibi bi uyariyla oglumu geri cekmek zorunda kaliyorum cunku ebeynin sert bakislari oglumdan direk bana gecebiliyo bazen oglunu ceker misin dercesine. Ama bazen de ayni sekilde sarildigi bi cocuk da ona sarilmaya calisiyo boylece diger cocugun ailesiyle goz goze gelip tebessüm ile birbirimize baktigimiz da oluyor. Kestiremiyorum kisacasi kendim bile muallakta kaliyorumm. Sizce tepkim ve yonlendirmem nasil olmali? Bunun sınırları nasil olmali?

Sabah

New member
Merhaba
Nerede yasiyorsunuz merak ettim yahu.. 2 yasinda bir cocugun kendi cocugunu opmesinden, ona sarilmasindan nicin rahatsizlik duysunki bir yetiskin. Anlam vermek cok guc dogrusu. Baskalarina dokunmuyoruz bu onu rahatsiz edebilir cumlesini anlamiyordur sanirim. Kisaca baskalarina dokunmuyoruz cumlesi onun icin daga anlasilir olacaktir ve fakat bu cumle de davranislarla birlesince tutarsizlik doguracaktir.

Baskalarina dokunmuyoruz ama anneye babaya dedeye halaya vs dokunabiliyoruz. Onlar da baskalari. Ve onlar da cocuga dokunabiliyor. Hem sevgi isareti olan sarilip opme nicin engelleniyor? Bazilari icin yasak bazilari icin serbest. Bu tum kurallar icin gecerli mi acaba? Ornegin baskalarina vurmuyoruz dendiginde tanidiklara vurup digerlerine vurmamaliyiz vs vs vs gibi sonuclara bilincsiz olarak varabilir cocuk. Bana oyle geldi. Bunun yerine acaba ilgisini engellenme hissi olmadan dagitmak daha dogru mu olur acaba kestiremedim su an, zor bir durummus. Bakalim arkadaslarimiz ne dusunurler.