Bebeğimi gündüzleri de sallamadan uyutmak istiyorum.

Melih in Annesi

New member
Merhaba benim oğlum 6. aya girecek geceleri degil de gündüzleri uyutamadigim için sallayarak uyituyorum mecburen gündüzleri de nasıl sallsmadan uyutabilirimi çok merak ediyorum emziği de sevmiyoruz bazı tanıdıklarım aglaya aglaya uyur alisir sabret biraz böyle diyorlar ama benim o şekilde yapmaya vicdanım el vermiyor bu konuda yardımcı olacak ebeveynler var mi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sabah

New member
Merhaba benim oğlum 6. aya girecek geceleri degil de gündüzleri uyutamadigim için sallayarak uyituyorum mecburen gündüzleri de nasıl sallsmadan uyutabilirimi çok merak ediyorum emziği de sevmiyoruz bazı tanıdıklarım aglaya aglaya uyur alisir sabret biraz böyle diyorlar ama benim o şekilde yapmaya vicdanım el vermiyor bu konuda yardımcı olacak ebeveynler var mi

Merhaba
Aglatarak uyutma konusunda vicdaninizin sesini muhakkak dinleyin. Bebegi aglatmak demek onun guven arayisina cevap vermemek demek. Gunduzleri uykusunun gelmesini beklerseniz uyutmak icin sallamak gibi bir cabaya girmek zorunda kalmazsiniz. Bulundugu ay itibariyle zaten gunduz uyku ihtiyaci bir yahut iki kez oluyordur. Uykusu geldigi zamanlarda ten temasi ile belki yanina uzanip sirtini basini sivazlayarak belki kucaklayip gogsunuzde yatirarak sakince sallamadan ve sersem etmeden dogal akisinda uyumasina yardimci olmaya calisin, zamanla duzene girip aliskanligindan kurtulacaktir.

Melih in Annesi

New member
Uykusunu beklemeyi de demedim lakin 5 6 saat ayakta kalabiliyor oğluşum su an pispislamadan uyutmaya ugrasiorum sallamadan inşallah daha iyi oluruz lakin dediğim gibi çabuk uyaniyorum bunun önüne nasıl geçeceğim öğretmenim de Şubat'ta basliycam bakıcı uyuyacak öğleye kadar bir şekilde sürekli yanına yatıp da yatakta nasıl uyutabiliyorsunuz acaba her zaman böyle yapmak zor olmuyor mu sizin için

Sabah

New member
Uykusunu beklemeyi de demedim lakin 5 6 saat ayakta kalabiliyor oğluşum ��su an pispislamadan uyutmaya ugrasiorum sallamadan inşallah daha iyi oluruz lakin dediğim gibi çabuk uyaniyorum bunun önüne nasıl geçeceğim öğretmenim de Şubat'ta basliycam bakıcı uyuyacak öğleye kadar bir şekilde sürekli yanına yatıp da yatakta nasıl uyutabiliyorsunuz acaba her zaman böyle yapmak zor olmuyor mu sizin için

Benim oglum 7 aylik olmak uzere dogdugundan beri hep emerken kendiliginden uyuyakaliyor. Ekstra bir uyutma sekli denemeye ihtiyac olmadi. Kirki ciktiktan sonra sunnet ettirmistik o bir hafta sizisindan dolayi kucakta gezerek ya da pispislayarak uyuyakaldi. 2-3 gundur ilk kez hastalandi, soguk alginligi, atesi yukseliyor. Uykusunda da olsa kucagimdan biraktigim an uyaniyor ornegin ben de uyudugu surece birakmiyorum kucagimdan. Atesin etkisi olsa gerek uykusunda irkiliyor. Normalde gun icinde 2 kez uyur ikisinde de esneyip gozleri kapanmaya baslayinca emer, uyur, toplam gunduz uykusu 4 saat yani bu ay icin yeterli. Oglunuzun kendi duzenini olusturmasi icin birakin bir sure isterseniz uykusu gelsin oyle uyusun, anne ile baginda bir problem yoksa zaten uykusu geldigi halde uyumamazlik etmez. Ay itibariyle kucuk oldugu ve sallanma aliskanligi oldugu icin yanina uzanalim uyusun olayi zor olabilir. Bunun yerine uykusu geldiginde gorece sessiz ve los birodaya gecip kucaginizda besik pozisyonunda tutup basini sallamadan popodan hafif pispis ve nnni ile uykuya gecmesine yardim edebilirsiniz. Bakici ile 6 haftalik bir uyum sureciniz olur, ilk 2 hafta bakici sizin yaninizda pasif olarak bulunur bebegin fiziksel ve duygusal tum ihtiyaclari ayniyle sizin tarafinizdan karsilanir. Sonraki iki hafta cocugun beslenme, alt degisme gibi fiziksel ihtiyaclari bakici duygusal ihtiyaclari anne tarafindan karsilanmali. En sonuncu iki haftalik dilimde de cocugun tum bakimi bakiciya devredilmeli. Bu surecte cocugunuzun sizden guven alarak bakici ile bag kurmasi saglanir. Boylece siz yokken terkedilmislik duygusuna kapilmasinin biraz olsun onune gecersiniz, bakicisina guvenebilecegini gorur bebeginiz.

Melih in Annesi

New member
Benim oglum 7 aylik olmak uzere dogdugundan beri hep emerken kendiliginden uyuyakaliyor. Ekstra bir uyutma sekli denemeye ihtiyac olmadi. Kirki ciktiktan sonra sunnet ettirmistik o bir hafta sizisindan dolayi kucakta gezerek ya da pispislayarak uyuyakaldi. 2-3 gundur ilk kez hastalandi, soguk alginligi, atesi yukseliyor. Uykusunda da olsa kucagimdan biraktigim an uyaniyor ornegin ben de uyudugu surece birakmiyorum kucagimdan. Atesin etkisi olsa gerek uykusunda irkiliyor. Normalde gun icinde 2 kez uyur ikisinde de esneyip gozleri kapanmaya baslayinca emer, uyur, toplam gunduz uykusu 4 saat yani bu ay icin yeterli. Oglunuzun kendi duzenini olusturmasi icin birakin bir sure isterseniz uykusu gelsin oyle uyusun, anne ile baginda bir problem yoksa zaten uykusu geldigi halde uyumamazlik etmez. Ay itibariyle kucuk oldugu ve sallanma aliskanligi oldugu icin yanina uzanalim uyusun olayi zor olabilir. Bunun yerine uykusu geldiginde gorece sessiz ve los birodaya gecip kucaginizda besik pozisyonunda tutup basini sallamadan popodan hafif pispis ve nnni ile uykuya gecmesine yardim edebilirsiniz. Bakici ile 6 haftalik bir uyum sureciniz olur, ilk 2 hafta bakici sizin yaninizda pasif olarak bulunur bebegin fiziksel ve duygusal tum ihtiyaclari ayniyle sizin tarafinizdan karsilanir. Sonraki iki hafta cocugun beslenme, alt degisme gibi fiziksel ihtiyaclari bakici duygusal ihtiyaclari anne tarafindan karsilanmali. En sonuncu iki haftalik dilimde de cocugun tum bakimi bakiciya devredilmeli. Bu surecte cocugunuzun sizden guven alarak bakici ile bag kurmasi saglanir. Boylece siz yokken terkedilmislik duygusuna kapilmasinin biraz olsun onune gecersiniz, bakicisina guvenebilecegini gorur bebeginiz.

Bir buçuk aya yakındır bakıcıya beraberiz söylediğiniz şeyleri aynen ben de uyguladık Adem hoca nin 0 6 yaş çocuk eğitimi kitabından esinlenerek bunları yaptım.Geçen cuma gününe kadar genelde sallayarak beşikte ya da ayakta sallayarak uykuya daldirdik çocuğumu uykuya saldırmasını mizan.simdi ise dediğiniz şekilde uyutuyorum pispislayarak popoya vurarak hafif kucağımda bazen gelip giderek ninni ile emerek genelde böyle uyutup kendi yatağına koyuyorum alışma sağlansın diye lakin bazen emmek istemiyor ağlıyor iteliyor kendini bende de acaba fazla sütten dolayı mı böyle oluyor diye sakın yaklaşıyorum kuzuma telkinlerde bulunuyorum sakinlestiriyorum falan sonra bir daha .Problemimiz çok sık uyanma uykuya dalamama..Geceleri de bir buçuk iki saate bir uyaniyoruz çoğunlukla.dort beş saat kesintisiz uykumuz yok maalesef beş ay bitmesine az kaldı böyle nasıl devam edeceğiz acaba

Sabah

New member
Bir buçuk aya yakındır bakıcıya beraberiz söylediğiniz şeyleri aynen ben de uyguladık Adem hoca nin 0 6 yaş çocuk eğitimi kitabından esinlenerek bunları yaptım.Geçen cuma gününe kadar genelde sallayarak beşikte ya da ayakta sallayarak uykuya daldirdik çocuğumu uykuya saldırmasını mizan.simdi ise dediğiniz şekilde uyutuyorum pispislayarak popoya vurarak hafif kucağımda bazen gelip giderek ninni ile emerek genelde böyle uyutup kendi yatağına koyuyorum alışma sağlansın diye lakin bazen emmek istemiyor ağlıyor iteliyor kendini bende de acaba fazla sütten dolayı mı böyle oluyor diye sakın yaklaşıyorum kuzuma telkinlerde bulunuyorum sakinlestiriyorum falan sonra bir daha .Problemimiz çok sık uyanma uykuya dalamama..Geceleri de bir buçuk iki saate bir uyaniyoruz çoğunlukla.dort beş saat kesintisiz uykumuz yok maalesef beş ay bitmesine az kaldı böyle nasıl devam edeceğiz acaba

Benim kendi tecrubem bebegim birseyden tedirginse, genis ailedeyiz biz ses vs cok biz de, uykudan bir kac kez uyanabiliyor ya bir iki dk emip ya agzinda sadece memeyi tutup ya da kucagimda yeniden uykuya daliyor cogunlukla da ben buradayim kuzum demem yetiyor bana bakip tekrar daliyor. Derin uykuya dalmadan once anneyi kontrol seansi gibi. Sizde de boyle oluyordur muhtemelen. Ne kadar uzun zaman her uykusundan uyandiginda beni yaninda bulmussa uykulari o kadar uzun ve derin oluyor. Bazen ornegin hemen gelemedigim ya da yaninda uzanmadigim zaman sesini duyup gelmissem sonraki bir kac gun beni kontrol etme sayisi artiyor.. Emzirirken uyuyorya zaten acligi ile birlikte emerken uyuyor. Ben bir duzen kurmaya calismadim kendi kurdugu duzen bu acikma ve uyuma beraber geliyor. Iteliyorsa muhakkak bir sebebi vardir anlayisli davranmaya devam edin.

Sabah

New member
Yani fizyolojik bir sikinti, agri sizi vs yoksa genelde anneden emin olamama uyku bolunmesine sebep oluyor.

Melih in Annesi

New member
Benim dinlediğim okuduklarimda rem uykusundan nreme uykusuna geçişlerde uykular hafif olunduğunda n uyanilir tekrar uykuya geçilir lakin bu noktada oglusumda sıkıntı yaşıyor uz o süreçlerde uykuya dalmış priz uyandığımiz anda uyuyamiyoruz. Su an başka bir eğitime alistiramadigimdan beni emmek istiyor fakat emzik gibi uyku arkadaşı gibi bir şeyler alışkanlık kazandırma yolundayım dalabilmesi icin

Sabah

New member
Anneden emin olamama ne demek acaba bağlanmak mı diyorsunuz

Cocuk iki yasina kadar anne yogun baglanma cabasinda olsa da anneden kesin emin olmaz zaten iki yas sonrasinda da ayrilma donemine girer. Yani bu donem bitene kadar hep annem yanimda i diye merak ediyor zaten, emin olmak derken bunu kastediyorum. 30-40 dk da bir uykunu yenilenmesinde cocugun uyandigini ben de okumustum cidden de 30-40 dk da bir uyaniyor genelde benim oglum beni gorunce tekrar daliyor.. Lakin bugunlerde sunu dusunuyorum gece uykularinda 4-5 saatlik kesintisiz uyuyor mesela onlarda neden bu periyotlarda uyanmiyor diye dusunuyorum. Bu kesintisiz uyku benim 12 gibi yataga girmemden sonra basliyor sabaha karsi tekrar kalkiyor iste. Bu saat diliminde hep yaninda oldugumdan emin olmasindan baska birsey gelmiyor aklima. Dogdugundan beri hic sasmadan uyandiginda beni yaninda buldugu tek saat dilimi bu sure cunku. Gunduzleri gozunu acar acmaz yaninda goremedigi zamanlar da oluyor beni her uykusunda yatamiyorum yaninda.

Sabah

New member
Benim tecrubelerim boyle bir de [MENTION=1430]Eğt.Dnş.Pakize Demir[/MENTION] Hanimdan yardim isteyelim mi emzik, uyku arkadasi vs konusunda o belki daha saglikli yardimci olabilir..