Ben anne olamıyorum

ummommar

New member
Merhaba.
Benim 5 aylık bir oğlum var.
Onu kendime ait hissedemiyorum.
Çok ama çok üzgünüm.
Bağlanamıyorum.
Bazen çok sinirlendiğim anlar oluyor bazen ağlıyorum.
Neden böyle oluyor?
Çok tükendim sanki.
Lohusalık depresyonu mu bu ben anlamıyorum....
Sğrekli sinirli öfkeli hırçın ağlamaklıyım.
Tahammülüm yok sabrım kalmadı.
Ben hiç böyle hayal etmemiştim....😪😪😪

Ayşe Gül

New member
Güzel anne merhaba.
Bu mesajınıza özellikle cevap yazmak istedim çünkü hissettiğiniz şey bağlanamama değil. Yaşadıkların(m)ız ilk defa anne olmuş bir çokları tarafından da hissediliyor. Bakınız çocuk anne karnındayken anneye bağlanmıştır. Bu bağ ile doğar ama anne evladına sonradan bağlanır. Bu korkulacak bir şey değil tam da olması gereken şeydir. Onu yavaş yavaş hissedeceksiniz. Yapmanız gereken bir şey var ki, neden ben böyleyim?, sorusundan uzak durmak. ,Başkaları bak evladına ne iyi bağlanmış ben neden bağlanamadım?, ,ben anneliği beceremiyorum, gibi sorulardan hemen kaçmak. Sormaya devam etmek depresyona sebebiyet verebilir. O yüzden Yaşadıklarınızı bir çok insan yaşıyor ve bu süreç çok olağan. Önce bunu bilin. Ve annelik tılsımı içinizde ve bu tılsım yavaş yavaş yanmaya başladı Allahın izni ile. Annelik öğrenilen bir sanattır. İki sene sonra inşallah çocuğunuza hisleriniz çok daha farklı olacak emin olun. Bu gün Adem hocamızın arşiv kayıtlarını dinliyordum ve bir anne sizin sorunuza benzer bir soru sordu. Hocamızın cevabı da şu oldu ,hemen kendinizi uçurumun kenarına getirip yuvarlamayın, dedi. Bu cevap benim o kadar hoşuma gitti ki. Keşke dedim ilk anne olduğum zamanlarda bu sözü duysaydım.
Ayrıca Bu dönemde Unutmamanız gereken en önemli şeylerden birtanesi de ANNE İNSANDIR. Bebek bakımı ile ilgilenirken Uykusu geldiği için sinirlenebilir, eskisi gibi dışarı çıkamadığı için sinirlenebilir, eşi ile istediği şekilde yaşayamadığı için sinirlenebilir, istediğini yiyemediği için, evi toplu olmadığı için, çocuğu canını acıttığı için sinirlenebilir. Çünkü insandır. Bir şeyi bilin ki geçecek. Siz niyet edin ki ben geniş bir anne olacağım ve bu süreç geçecek.
Muhakkak buraya yazın. Sizden haber bekliyor olacağım çiçeği burnunda anne
Sevgiler benden.