Bir babanın çocuğuna mesafeai nasıl olmalı

Bu siteye yeni üye oldum. Ancak babalardan çok annelere hitap ediyor sanırım. Kızımla iletişimim de nelere dikkat etmem gerekiyor. Ona karşı en doğru davranış biçimim nasıl belirleyebilirim. Adem beyin kitapları çok yardımcı oldu. Ancak yinede kendimi eksik hissediyorum. Bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum

Bu siteye yeni üye oldum. Ancak babalardan çok annelere hitap ediyor sanırım. Kızımla iletişimim de nelere dikkat etmem gerekiyor. Ona karşı en doğru davranış biçimim nasıl belirleyebilirim. Adem beyin kitapları çok yardımcı oldu. Ancak yinede kendimi eksik hissediyorum. Bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum

Hoşgeldiniz :)

Aramızda babaların sayısının az olması bizleri bir anlamda eksik bırakıyor aslında. Zira Pedagoji Okulu sadece annelerin değil babaların da uğrak yeri olmalıki çocuklarımız karşılarında tutarlı ebeveynler görebilsin.

Gelelim sorunuza. Sorduğunuz soru geniş cevaplar beklemekle beraber bz soru başlığınızdan başlayalım. Bir babanın çocuğuyla mesafesi hiç olmamalı ki. Mesafeli olmak ebeveynlik ilişkisinde gereksizdir. Karı-koca arasında mesafe olmamalı mesela, insan en doğal en içten ve en gerçek hali ile eşine kendisine bırakabildiği sürece evliliğinden keyif alır. Ebeveynlik de böyledir, olduğunuz halinizle rehberlik etmezseniz araya mesafe koymaya çalışırsanız, çocuğunuz sizden beslenemez.

Bizim toplumumuzda otorite deyince kaşlar çatık, omuzlar dik, bakışlar sert babalar akla geliyor ya belki de bu yüzden bizlerin aklına hemen "mesafe koymaz, çok yüz verirsem otorite kuramam" anlayışı geliyor. Oysa otorite, disiplin sert olmayı gerektirmez. Sevginizle, incitmeden de çocuğunuza rehberlik edebilirsiniz.

Eski ebeveynlik anlayışına göre düşünüp telaşa kapılmayın, nasıl mesafe koyacağım diye. Sadece sevgi ile yaklaşın, çocuğunuza değerlilik hissi edindirin, eşinize duygusal desteği esirgemeyin. Otorite kurmanız gerektiğinde neyi yapamayacağını söylersiniz. Kızmadan, kaş çatmadan.

Radyo arşivini dinlemek de çok faydalı oluyor kitapların yanında.