Bir çocuk yazdıklarıyla neyi anlatmaya çalışıyordur?

Ahval1

New member
Benim bir sorum var. Arkadaşım kardeşi 11 yasinda. Erkek. Soyle bir hikaye yazmis. Cok anlam veremedik. Ilginc cumlelerde var.Yazdıklarının kendi iç dünyalarında bir anlamı var sonuçta. Hikayesi şöyle: '' merhaba, en sevdiğim kel dostum. Bugün sana izlediğim filmi anlatacağım. Filmin adı ' keloğlan' aynı senin gibi. Onun bir eşeği var ona binip dedesine gitti. Sonra dedesine dedi ki ' dede bana saç yap.' Dede; ' sen gerizekalı mısın ben nasıl saç yapayım' dedi. Çok güldüm. Keloğlan ağlayarak annesine ' intihar edeceğim' dedi ve etti. Seni çok seviyorum lütfen sende kelim diye intihar etme. Dönüşü sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Yolcu

New member
Keloglan izlenilmemesi gereken cizgi.filimler arasinda.icinde cocugu.gelistirecek yada cocuga musbet anlamda nese kazandiracak bisey yok.yalan var,hirsizlik var,kotuler var,kotuluk var,buyu var var da var yani.cocuk bu cizgi filmi izliyorsa etkilenmistir.intihar da belki baska bi yerden ogrenmistir.anneyle bagi iyiyse anne.konusabilir caktirmadan bi sohbet arasi neden oyle yazdigini filan.Annesi cocugun hayal dunyasina girebilirse sanirim daha kolay anlasilir.

Ahval1

New member
Ah ah öyle şeyler çıktı ki. Çıkarımlar yapa yapa ilerledik. Çocuğumuz ergenliğe girmek üzere. Bir ergenin fiziksel özellikleri önemlidir. Keloğlanın dedesine gidip saç yaptırmak istemesini kendinde sevmediği fiziksel bir özelliğe yorduk başta. Sordum gözlük kullanıyormuş. Pek de sevmeyerek. Ve bu kendi benliğinde baya bir eksikliğe neden olmuş gibiydi. İntihar kelimesini kullanması. Duymuş olabilirdi bir yerden ama cümle içerisinde kullanması bilmekten daha öte gibi geldi. Kel arkadaşım diye bahsettiği kişiye hikayeyi anlatıyordu. Sonra öğrendim ki en yakın arkadaşı gözlüklüymüs ve birbirlerine çok da benzerlermis. Ve bu akşam kalıcı lensle alakalı araştırmalar yapmaya başlamış. Onu gözlemleyip o değilse bu hikayenin kahramanini arkadasi olarak düsünüyorduk ama kalıcı lens araştırmasıyla ilgi alakamız bizim çocuğa yöneldi. En son kararlaştırdığımız çocügun tedavi yöntemlerini araştırırken onunla birlikte bakmak. Varsa tedavisini olmak. Ama eğer gözluk takmaya devam etmesi gerekiyorsa ona bunu ikna etmek. Bu yol siz değerli üyler açısında nasıl bir yol sizce? İnsan bir kötü oluyor.

Ahval1

New member
Ah ah öyle şeyler çıktı ki. Çıkarımlar yapa yapa ilerledik. Çocuğumuz ergenliğe girmek üzere. Bir ergenin fiziksel özellikleri önemlidir. Keloğlanın dedesine gidip saç yaptırmak istemesini kendinde sevmediği fiziksel bir özelliğe yorduk başta. Sordum gözlük kullanıyormuş. Pek de sevmeyerek. Ve bu kendi benliğinde baya bir eksikliğe neden olmuş gibiydi. İntihar kelimesini kullanması. Duymuş olabilirdi bir yerden ama cümle içerisinde kullanması bilmekten daha öte gibi geldi. Kel arkadaşım diye bahsettiği kişiye hikayeyi anlatıyordu. Sonra öğrendim ki en yakın arkadaşı gözlüklüymüs ve birbirlerine çok da benzerlermis. Ve bu akşam kalıcı lensle alakalı araştırmalar yapmaya başlamış. Onu gözlemleyip o değilse bu hikayenin kahramanini arkadasi olarak düsünüyorduk ama kalıcı lens araştırmasıyla ilgi alakamız bizim çocuğa yöneldi. En son kararlaştırdığımız çocügun tedavi yöntemlerini araştırırken onunla birlikte bakmak. Varsa tedavisini olmak. Ama eğer gözluk takmaya devam etmesi gerekiyorsa ona bunu ikna etmek. Bu yol siz değerli üyler açısında nasıl bir yol sizce? İnsan bir kötü oluyor.

Kan bağım olan bir insan değil. Ablası konuyu açmadığını kendisininde dillendirmediğini söyledi. Sanırım mesele şuan uykuda. Ergenken kafaya taktığım meseleleri düşünüyorum. Çok uçlara gitmişim. Bunu şimdi farkedebiliyorum. Duam iyi bir insan olması adına.

Zeynep01

New member
Seni çok seviyorum lütfen sende kelim diye intihar etme.[/QUOTE]

Bu kişinin kim olduğu bulunmalı bence. Ve ben kukla oyunu ile çocukların konusturulup bazı şeylerin ogrenilebilecegini duymuştum. Gerci onbir yaşında ama emin de olamadın kusura bakmayin..

Ahval1

New member
Seni çok seviyorum lütfen sende kelim diye intihar etme.

Bu kişinin kim olduğu bulunmalı bence. Ve ben kukla oyunu ile çocukların konusturulup bazı şeylerin ogrenilebilecegini duymuştum. Gerci onbir yaşında ama emin de olamadın kusura bakmayin..[/QUOTE]

Yok est. Öğretmen bir ablası var. Yazdığı kağıdı görünce dikkatini çekmiş. Kel arkadaşım dediği kişi için çok sevdiğini yazmıs. En yakın arkadaşı da kendi gibi gozlukluymus. Çok iyi anlaşır ve birbirlerine çok benzerlermiş. Ona yorduk. Sende intihar etme dediği kişiyi çocuğumuz kendisi diye zannediyorum ben :( tabi bunu ifade etmedim. Dediğim gibi uzman olmadığım için fazlaca gereksiz bir süphe olabilirdi hala da olabilir. Ablasına sordum bugün. Bahsetmiyormuş gözlük kullanmasıyla alakalı bir sey. Ama içimden bir ses içten içe bunu çok düşünüyor diyor. Arkadaşımla konuştum. Dedim bence içinde çok büyümeden tedavisi varsa araştırın yoksa gözlük takmaya ikna olsun. Annesine de intihar edecegini hikayede soylemesinde annesiyle konuşabildiğini çıkardık. Tavsiye.. Aklıma gelen buydu. Işin ilginç yanı kendimi düşündüm. Gözlük takmak bana çok havalı gelirdi. Hatta diş teli de. Çok özenirdim. Tabi bunlar şimdi işin esprisi. Dediğim gibi kan bağım yok. Uzmanda değilim. Müdahele gibi bir hakkımda yok. Duam hasarsız atlatır inşaallah

Son düzenleme: