Birey olamamak

Üsküdar

New member
Selamlar degerli anneler.Ben öğretmenim ve bu sene 1. Sinif okutuyorum.Bir öğrencimle ilgili degerli fikirlerinize ihtiyacim var esirgemez de yazarsanız cok mutlu olurum.Öğrencim annesine bagımlı yada annesi ögrencime bunu bilemiyorum.ögrencim okullar acıldıgında surekli ağladi ve ben de annenin sinifta oturmasini istedim.Anneyle sakinlesiyordu.Zamanla anneyi sinifin kapisina sonrasinda bahceye en sonunda da evine gonderdik şükür .Ogrencim simdilik iyi gibi sadece derslerden oldukca geri kaldı ve bunu da cozebilirim diye düşünüyorum.Neyse.Pek konusmayan bir cocuk.Bugün ilk kez parmak kaldirdi ve konustu.Tabak demek istedi fakat tabak kelimesini dadak seklinde ifade etti tipkı yeni konusmaya gecen bir bebek gibi ve arkadaslari da güldü maalesef bu durum beni çok incitti...Ben bu öğrencime nasıl yaklaşmaliyim onu nasil buyutmeliyim bu konusma tarzi ile derslerde de basarili olmasi zaman alacagi icin bilememenin etkisi ile anne bağımliligi ile nasil basedebilirim.umarim derdimi anlatabilmisimdir arkadaslar.

Üsküdar

New member
merhaba uskudar hanimcim:)

yaziniza cok mutlu oldum biliyormusunuz? anadolu pedagojisiyle ilgilenen ogretmenlere hayranim ne kadarda dusuncelisiniz.sizi takdir ettim.bir fikir sunamicam size ama bu kadar hassas olusunuz ogrencinize karsi cok hos.eli opulesi ogretmen diye buna derim ben Allah yardimciniz olsun insallah.kolayliklar diliyorum

sevgiler:)

Sagol Sinemcigim sadece ben degil pek cok ogretmen arkadaşım ogrencilerimize karsı oldukca duyarlı davranmaya gayret ediyoruz fakat böyle tikandigimiz noktalar da oluyor.Ben bu ögrencimde tikandim canim umarim senin gibi gönlü güzel anneler birseyler paylasirlar da oğrencime bir faydam dokunabilir.Tesekkür ederim

Selamlar degerli anneler.Ben öğretmenim ve bu sene 1. Sinif okutuyorum.Bir öğrencimle ilgili degerli fikirlerinize ihtiyacim var esirgemez de yazarsanız cok mutlu olurum.Öğrencim annesine bagımlı yada annesi ögrencime bunu bilemiyorum.ögrencim okullar acıldıgında surekli ağladi ve ben de annenin sinifta oturmasini istedim.Anneyle sakinlesiyordu.Zamanla anneyi sinifin kapisina sonrasinda bahceye en sonunda da evine gonderdik şükür .Ogrencim simdilik iyi gibi sadece derslerden oldukca geri kaldı ve bunu da cozebilirim diye düşünüyorum.Neyse.Pek konusmayan bir cocuk.Bugün ilk kez parmak kaldirdi ve konustu.Tabak demek istedi fakat tabak kelimesini dadak seklinde ifade etti tipkı yeni konusmaya gecen bir bebek gibi ve arkadaslari da güldü maalesef bu durum beni çok incitti...Ben bu öğrencime nasıl yaklaşmaliyim onu nasil buyutmeliyim bu konusma tarzi ile derslerde de basarili olmasi zaman alacagi icin bilememenin etkisi ile anne bağımliligi ile nasil basedebilirim.umarim derdimi anlatabilmisimdir arkadaslar.

Sevgili ve cook kiymetli ogretmenim ne kadar guzel burda olmaniz..hele ki bir ogrencisinin derdi ile dertlenen bir ogretmen..Rabbim sayinizi arttirsin ins..
Ogrenciniz icin sunu diyebilirim..belli ki aile ve anneyle ilgili bazi meseleler var.belki de kok meseleler..bilemiyorum.ve hemencecik cozulemeyecegi muhakkak.ilk olarak yavrunun sizinle guvenli bir sekilde bag kurmasini saglarsaniz eminim arkasi yavas yavas gelecektir..kendisini guvende hissedebilmesi icinde sinifta rahat olabilmeli.bunun icinde sinif ortaminda olusan gulusmelerin yanlis oldugunu bir hikaye saati veya drama metoduyla tum sinifa dile getirebilirsiniz..belki bikac sefer yapilabilir bu uygulama.boylece kimse rencide olmadan duymasi gerekeni duyar diye dusunuyorum..
Ve zamanla size guven duymaya baslayacaktir..sonra da anne babasi ile ilgili belki bir veli gorusmesi ve ev ortami tahlili yapilabilir..
Uzun soluklu bir surec..
Gelismeleri bizlerle de paylasirsaniz hem burdaki ogretmen arkadaslara hemde annelere ornek olursunuz..
Sevgiyle..

Son düzenleme:

Aranılan öğretmen hanımefendi :) maşallah.. Allah yavrularınızın karşısına sizi ve sizin gibileri çıkartsın. Bu yanlış söyleme heyecandan mıydı yoksa hani Adem hocanın söylediği bi geri dönüş var ya o muydu peki sizce? Tam terimi çıkaramadım şu an aöa Adem hoca şey diyordu; işte bebek gibi davranma, geçmiş yaşlardaki alışkanlıkları yapma, bu bir çocukluk dramıdır diye.. evde böyle bi geri dönüş olmuş mu? Yoksa yavrumuzun sorunu sadece anneyle güvenli ayrılamamış, belki de güvenli bağlanamamış yada kaygılı bağlanmış olmak mı?

Üsküdar

New member
Sevgili ve cook kiymetli ogretmenim ne kadar guzel sizi burda gormek..hele ki bir ogrencisinin derdi ile dertlenen bir ogretmen..Rabbim sayinizi arttirsin ins..
Ogrenciniz icin sunu diyebilirim..belli ki aile ve anneyle ilgili bazi meseleler var.belki de kok meseleler..bilemiyorum.ve hemencecik cozulemeyecegi muhakkak.ilk olarak yavrunun sizinle guvenli bir sekilde bag kurmasi saglarsaniz eminim arkasi yavas yavas gelecektir..kendisini guvende hissedebilmesi icinde sinifta rahat olabilmeli.bunun icinde sinif ortaminda olusan gulmelerin yanlis oldugunu bir hikaye saati veya drama metoduyla tum sinifa dile getirebilirsiniz..belki bikac sefer yapilabilir bi.ve kimse rencide olmadan duymasi gerekeni duyar diye dusunuyorum..
Ve zmaanla size guven duymaya baslayacaktir..sonra da anne babasi ile ilgili belki bir veli gorusmesi ve ev ortami tahlili yapilabilir..
Uzun soluklu bir surec..
Gelismeleri bizlerle de paylssirsaniz hem burdaki ogretmen arkadaslara hemde annelere ornek olursunuz..
Sevgiyle..

Cok teşekkür ederim cevabiniz ve güzel yorumlatiniz icin.Ögrencimin hayatini biraz deştim ve rehber ögretmenlerimizle (2 kisiler) anneyi ve ogrencimi goŕüşturdum.Sonuc baba baska bir sehirde calistigi icin ogrencimin babaya ihtiyaci oldugu ve bu surecte esinin yoklugunda ogluyla bagimlilik gelistiren bir annenin ogrencimi bu noktaya getiren nedenler oldugu yonunde..Buna gore hareket ettik babayi izin alip getirttim bu ogrencime iyi geldi.Fakat sorun bitmedi ogrencimin konusmasi bebek gibi ve bilirsiniz cocuklar acimasizdir muhakkak bu ogrencimi yipratacaklardir diye kaygi yasiyorum.Ögrencim neden böyle konusuyor olabilir acaba

Üsküdar

New member
Aranılan öğretmen hanımefendi :) maşallah.. Allah yavrularınızın karşısına sizi ve sizin gibileri çıkartsın. Bu yanlış söyleme heyecandan mıydı yoksa hani Adem hocanın söylediği bi geri dönüş var ya o muydu peki sizce? Tam terimi çıkaramadım şu an aöa Adem hoca şey diyordu; işte bebek gibi davranma, geçmiş yaşlardaki alışkanlıkları yapma, bu bir çocukluk dramıdır diye.. evde böyle bi geri dönüş olmuş mu? Yoksa yavrumuzun sorunu sadece anneyle güvenli ayrılamamış, belki de güvenli bağlanamamış yada kaygılı bağlanmış olmak mı?

Tesekkür ederim cevabiniz ve güzel yorumlariniz icin.Öğrencim heyecandan degil konuşma sekli bu olduğu icin böyle konustu bence çünkü daha önce cok kisik bir sesle tesk demişti teşekkür ederim demek istedigini düşünmüştüm fakat uzerine gitmemistim anlamis gibi davranmistim.Bu yavrum neden böyle konusuyor olabilir 2011 dogumlu davranislari da biraz bebeksi.Bilemedim nasil yol alinir.

Tesekkür ederim cevabiniz ve güzel yorumlariniz icin.Öğrencim heyecandan degil konuşma sekli bu olduğu icin böyle konustu bence çünkü daha önce cok kisik bir sesle tesk demişti teşekkür ederim demek istedigini düşünmüştüm fakat uzerine gitmemistim anlamis gibi davranmistim.Bu yavrum neden böyle konusuyor olabilir 2011 dogumlu davranislari da biraz bebeksi.Bilemedim nasil yol alinir.

Bunun adı geri dönme gibi birşeydi sevgili hocam. Adem hoca çocuğun güven hissini kaybettiği bir ortamda güvrn duyduğu bir geçmiş döneme geri gitmek istemesi olarak anlatmış ve bir çocukluk travması demişti. Yavrucuğa güven vererek evde de güven ortamı tesis etmek için gerekli şeyleri belki veliyle yakınlaşıp ona belirterek en başta çözülebilir diye düşünüyorum. Tabi evin içinde olmadığınız için sizin hem araştırıp hem anneyi babayı yönlendirmeniz biraz yorucu olacaktır ama değer ve Rıza-ı ilahiye sebep olur inşallah. Konuyla alakalı kayıt bulmas çalışıp yazacağım tekrardan.

Sevgilerimle

Cok teşekkür ederim cevabiniz ve güzel yorumlatiniz icin.Ögrencimin hayatini biraz deştim ve rehber ögretmenlerimizle (2 kisiler) anneyi ve ogrencimi goŕüşturdum.Sonuc baba baska bir sehirde calistigi icin ogrencimin babaya ihtiyaci oldugu ve bu surecte esinin yoklugunda ogluyla bagimlilik gelistiren bir annenin ogrencimi bu noktaya getiren nedenler oldugu yonunde..Buna gore hareket ettik babayi izin alip getirttim bu ogrencime iyi geldi.Fakat sorun bitmedi ogrencimin konusmasi bebek gibi ve bilirsiniz cocuklar acimasizdir muhakkak bu ogrencimi yipratacaklardir diye kaygi yasiyorum.Ögrencim neden böyle konusuyor olabilir acaba

Yasi acisindan bir babaya ihtiyaci var belli ki sevgili @uskudar..
Aileyle ozel gorusup babasina durumu acikca izah etseniz biraz daha ogullari ile ilgilenme durumlari olmaz mi ki?
Erkek cocugu babasiz ,baba modeli olmadan cok zor..
7yasini dolduracak olan oglumdan tecrubeliyim bizzat..:(
Ogretmeni olarak sizinle de bag kurdukca bu geriye donusler azalacaktir eminim.biraz zamana ihtiyaca ve guvenli bir ortama ihtiyaci var bu yavrunun...

Üsküdar

New member
Bunun adı geri dönme gibi birşeydi sevgili hocam. Adem hoca çocuğun güven hissini kaybettiği bir ortamda güvrn duyduğu bir geçmiş döneme geri gitmek istemesi olarak anlatmış ve bir çocukluk travması demişti. Yavrucuğa güven vererek evde de güven ortamı tesis etmek için gerekli şeyleri belki veliyle yakınlaşıp ona belirterek en başta çözülebilir diye düşünüyorum. Tabi evin içinde olmadığınız için sizin hem araştırıp hem anneyi babayı yönlendirmeniz biraz yorucu olacaktır ama değer ve Rıza-ı ilahiye sebep olur inşallah. Konuyla alakalı kayıt bulmas çalışıp yazacağım tekrardan.

Sevgilerimle

Ben elimden ne gelecekse yapmaya hazirim degerli Gülbahar Hanim zaten meslegimin de en önemli parcasi bu kisimlari cozume kavusturabilmek inşallah o kayitlari bulursaniz bana doğru yolda ilerliyor olmamin huzurunu yasatmis olursunuz emek kismi bu yavrulara helal olsun.Anne ile iletisimim oldukca güçlü ogrencimle bagim da oldukca iyi gidiyor gelisiyor o yuzden ne yapacagimi bileyim yeterki yapmak da sorun yok.Cok teşekkür ederim.sevgiler

Ben elimden ne gelecekse yapmaya hazirim degerli Gülbahar Hanim zaten meslegimin de en önemli parcasi bu kisimlari cozume kavusturabilmek inşallah o kayitlari bulursaniz bana doğru yolda ilerliyor olmamin huzurunu yasatmis olursunuz emek kismi bu yavrulara helal olsun.Anne ile iletisimim oldukca güçlü ogrencimle bagim da oldukca iyi gidiyor gelisiyor o yuzden ne yapacagimi bileyim yeterki yapmak da sorun yok.Cok teşekkür ederim.sevgiler

İnşallah kıymetli hocam, kendim de bakıyorum editörlerimize de ricada bulundum, en kısa zamanda döneceğim.

Üsküdar

New member
Yasi acisindan bir babaya ihtiyaci var belli ki sevgili @uskudar..
Aileyle ozel gorusup babasina durumu acikca izah etseniz biraz daha ogullari ile ilgilenme durumlari olmaz mi ki?
Erkek cocugu babasiz ,baba modeli olmadan cok zor..
7yasini dolduracak olan oglumdan tecrubeliyim bizzat..:(
Ogretmeni olarak sizinle de bag kurdukca bu geriye donusler azalacaktir eminim.biraz zamana ihtiyaca ve guvenli bir ortama ihtiyaci var bu yavrunun...

Aynen sizinde belirttiginiz gibi ben ve rehber ogretmen arkadaslarimda babaya ihtiyaç duydugunu düşünüyoruz bu konuda anneyle konustuk annemiz de farkindalik yasadi.Fakat fakir bir bölge baba bir baska sehirde is bulmuş ve geleneksel bakis acisiyla bu is onlar icin cok degerli.Cocuklarimi ac birakmiyorum acikta birakmiyorumun huzuru var ama ben bir sekilde anneye bu farkindaligi kazandirdim inşallah bundan sonra da devam edecegim. Ya baba buraya gelecek,ya da ogrencim ve annesi babanin yanina gidecek..Cok teşekkür ederim.

Ayşe Gençer

New member
Aynen sizinde belirttiginiz gibi ben ve rehber ogretmen arkadaslarimda babaya ihtiyaç duydugunu düşünüyoruz bu konuda anneyle konustuk annemiz de farkindalik yasadi.Fakat fakir bir bölge baba bir baska sehirde is bulmuş ve geleneksel bakis acisiyla bu is onlar icin cok degerli.Cocuklarimi ac birakmiyorum acikta birakmiyorumun huzuru var ama ben bir sekilde anneye bu farkindaligi kazandirdim inşallah bundan sonra da devam edecegim. Ya baba buraya gelecek,ya da ogrencim ve annesi babanin yanina gidecek..Cok teşekkür ederim.

Merhaba Sevgili Üsküdar,

Öğretmenliğin bir şeyler öğretmekten çok çok daha fazlası olduğunu gösteriyor mesajlarınız. Umarım tüm öğretmenler bu farkındalık içinde olur...

Öğretmenlik çocuğu görüp duymadan onları robot gibi kabul edip sınavlarda yüksek not aldırmaya, anlamadığı şeyleri ezberletmeye çalışmak değildir ki...

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığını gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Allah razı olsun...

Ne mutlu öğrencilerinin hayatlarına dokunabilen öğretmenlere...

Allah onları ferah köşkleri ile ödüllendirsin inşallah...

Son düzenleme:

Üsküdar

New member
Sizi tebrik ediyorum sevgili Üsküdar. Rabbim sizin gibi ogretmenlerin sayilarini arttrsn insaAllah.
Ilk mesajinizdan Son yazdiginiz mesaja kadar bu surecte katettiginiz yolu da acıkca takip etmis olduk . Siz yapilacak olan herseyi yapmıssınız. Yalnzca ogrenmek istedigim şu ? Ogrenciniz hep bu sekilde mi konusuyor ve davraniyormus yoksa babasi gttikten sonra mi bu hale gelmis ? Ve baba ne zamandr başka sehirde ?

Umarım dediginiz gibi her iki türlü de biraraya gelirler.
Sevgiler

Cok teşekkür ederim cevabiniz ve güzel yorumlariniz icin.Acikcasi ilk kez dün sesini net duyabildim öncesinde kaugilarindan dolayi ögrencimi konuşması konusunda zorlamadim elbet birgün kendi istegiyle konusacaktir umuduyla.Bu yüzden konusmasinin gecmisini hic sorgulamadim bilmiyordum böyle konustugunu.Bugün inşallah bu konuyu da anne ile degerlendireceğim.Hep mi böyle ki hissiyatım hep böyleydi yönünde yoksa baba ile mi ilgili.Baba genelde başka sehirlerde calismis annenin ifadesi yillardir tek basima cocuklarimi buyutmeye calisiyorum babalari hep disarda calisti seklinde idi.

Üsküdar

New member
Merhaba Sevgili Üsküdar,

Öğretmenliğin bir şeyler öğretmekten çok çok daha fazlası olduğunu gösteriyor mesajlarınız. Umarım tüm öğretmenler bu farkındalık içinde olur...

Öğretmenlik çocuğu görüp duymadan onları robot gibi kabul edip sınavlarda yüksek not aldırmaya, anlamadığı şeyleri ezberletmeye çalışmak değildir ki...

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığını gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Allah razı olsun...

Ne mutlu öğrencilerinin hayatlarına dokunabilen öğretmenlere...

Allah onları ferah köşkleri ile ödüllendirsin inşallah...

Cok teşekkür ederim degerli Ayse Hanim dediginiz gibi ogretmenlik birşeyler oğretmekten cok öte ... Sagolun.

Üsküdar

New member

Cok teşekkür ederim dinledim sagolun ayrica dün de anne ile konustum hep böyle konusuyormuş öğncim sonradan olusan bir durum degilmiş.Konuşmasinın yasina uygun olması icin öğrencimi konustugu zamanlarda dogru soylenisini de soyleyerek dinlemem yani hem onu dinleyip hem de kelimenin dogrusunu da soylemem ona zarar verir mi acaba.Duzeltmeli miyim yoksa zamana mi birakmaliyim acaba kararsiz kaldim.Bir de bu sekilde konuşmasının nedeni ne olabilir tipki yeni konusmaya baslamis bir cocuk gibi o seviyede konusma gelisimi neden ilerleyememis olabilir diye dusunmekten kendimi alamiyorum.Sevgilerimle

Üsküdar

New member
Sevgili hocam.ögrencinizin oral motor bir sorunu yoksa 3 yaş oncesi ve sonrası fazla 3t ye maruz kalip ses farkndaligi azalmis olabilme ihtimali geliyor benim aklima.eger boyle ise kısıtlandırılması sart.
Siz ilgili,örnek bir egitimci olarak konusma terapisi hakknda ufak bir arastrma yapıp kaslarda herhangi bir problem yok ise tam da sizin soylediginiz gibi öğrencinizle boş olabilecek zamanlarda karsılıklı calişabilirsiniz.bu sekilde bu dueumu rahatlıkla aşabileceginize inanıyorum.

Bu sevgi dolu yüreğinizden ötürü de tebrik ediyorum.Rabbim sizin gibilerin sayısını arttrsn insaAllah.

Sevgiler...

Tesekkür ediyorum konusma terapisi fikri uzerine gidecegim bugün rehber ögretmenimizle de görüşüp ogrencimi yonlendirecegim inşallah.Çok çok teşekkür ederim size ve sizin araciliginizla herkese.Sevgiler

Üsküdar

New member
Merhaba Saygıdeğer hocam
Çabalarınızı gönülden takdir ediyorum sizin gibi öğretmen arkadaşların sayısını artırsın Rabbim. Konuşma bozukluğu sözkonusu olduğunda çocuğu uyarmak yahut düzeltmek uygun olmuyor diye biliyorum . Yavrucak kendisini yetersiz hissedebilir. Uzman görüşü almak böyle bir durumda çok daha sağlıklı olacaktır. Öğrencileriniz çok şanslı
Saygılar, sevgiler

Tesekkür ederim degerli arkadaşım benimde ögrencimi uyarma yada konusurken yanlısinı düzeltme fikri pek içime sonmiyor zaten.Insallah bugün rehber öğretmen arkadaslarimla bu konuyi tekrar degerlendirip konusma terapisi almasi icin gereken islemleri r.ögretmenleriyle yapmaya baslayacagim.Bu konuda terapistin onerisini beklemekten baska bir sey yapmayi düşünmüyorum simdilik.Güzel yorumlarin icin de cok teşekkürler