Birkac Soru Bebeğin Süt Ürünleri, Bebeğin Boğulma Durumu , Bebeğin Yürümesi

Karanfil

New member
Gunaydin herkeze..
1.SORU..kizim sut urunleri olan hicbirseyi yemiyor.yogurt,peynir,sut gibi..bunlari nasil yedirebilirim.yada buyuyunce yermi.veya bu qidalarin yerine gecebilecek qidalar varmidir
2.SORU..bebegin yurumesi icin destek vermek lazimmi.elinden tutup yurutmek veya yurutec gibi birsey.yada tamamen kendisine mi burakilmali..1 yasini gecti yurumuyor ne yapmaliyim
3.SORU.bebegin bogulmasi durumunda neler yapmak lazim.yedigi sey nefes borusuna takilirsa neler yapilir.ben panikliyorum oyle olunca

Sabah

New member
Gunaydin herkeze..
1.SORU..kizim sut urunleri olan hicbirseyi yemiyor.yogurt,peynir,sut gibi..bunlari nasil yedirebilirim.yada buyuyunce yermi.veya bu qidalarin yerine gecebilecek qidalar varmidir
2.SORU..bebegin yurumesi icin destek vermek lazimmi.elinden tutup yurutmek veya yurutec gibi birsey.yada tamamen kendisine mi burakilmali..1 yasini gecti yurumuyor ne yapmaliyim
3.SORU.bebegin bogulmasi durumunda neler yapmak lazim.yedigi sey nefes borusuna takilirsa neler yapilir.ben panikliyorum oyle olunca

Merhabalar
1- Yogurtlu corbalar belki salatalar seklinde olursa yiyebilir mi acaba? Meze hazirlar gibi havuclu vs yapsanız sunumu renkli olusu ile ilgisini cekmeye calissaniz? Peynirli krep, pogca, borek vs.

Kalsiyumu dengelemek icin bol yesil sebze yemeli ama tabii bir grubu tamamen reddetmek pek mantikli omaz.

2- Yurutec bebegin yurumesini maalesef kolaylastirmiyor aksine tembellestiriyor cocugu, parmak ucuna basma huyu da edinebilir pek saglikli degil, onerilmiyor. Bunun yerine elinden tutup yurutebilir tesvik edebilirsiniz. Benim bebegim 7 aylik olmak uzere yurutulmekten muthis keyif aliyor. Her bebegin gelisimi elbette farklidir. 1 yasini doldurmus bir bebegin yurume kaslari da asagi yukari olgunlasmis olmali, elinden tutup yurutenizde bir sakinca olmayacağını dusunuyorum. Her bebek 1 yasinda yuruyecek diye birsey yok endiselenmeyin, cok tedirginseniz bir muayeme ettirebilirsiniz.

3- Bogulma ile girtlaga birsey kacip onu cikarma reflekslerini calistirma yani oksurme, aksirma, ogurme durumu ayri seylerdir. Gercek bogulmalar oyle sik sik karsilabileceginiz birsey degil. Cidden cocugun nefes borusuna birsey kacmissa nefes almakta gucluk cekilecektir yuzunde renk degisikligi olmaya baslar mudahale edilmediginde bilinc kaybi yasanir. Her iki durumda da yapilacak en saglikli sey cocugu yuz ustu cevirmek ve iki kurek kemigi uzerine supurur tarzda vurmaktır. Bunun icin net uzerinde uygulamali bircok video bulabilirsiniz. Izler ve ne yapacaginizi net gorurseniz tedirginliginiz gecer diye dusunuyorum. O anda cocugunuza panigin hicbir faydasi yok oysa sakin kalirsaniz gercek bir bogulma olsa dahi cocugunuzu geri dondurebilirsiniz.

Karanfil

New member
Cavabiniz icin cok tesekkur ederim.Elif hanim..yogurdu hic bir hali ile yemiyor.corba veye salat gibi..sutu tatlilarda azicik yiyor.peyniri de cigneyip atiyor...ayakta desteksiz durabiliyor ama adim atmaga korkuyor...

Nuray19

New member
Cavabiniz icin cok tesekkur ederim.Elif hanim..yogurdu hic bir hali ile yemiyor.corba veye salat gibi..sutu tatlilarda azicik yiyor.peyniri de cigneyip atiyor...ayakta desteksiz durabiliyor ama adim atmaga korkuyor...

Merhaba benim kizimda hala peyniri çok sevmez çeşitlerini deneyebilirsiniz beyaz kaşar peynir yemedi ama süzme peynir yedi onu yiyor hala da. Sutu ilk başta hic sevmedi icmedi yeni yeni içiyor bi gün bu deneyim dedim bardakla verdim icti çok aç olduğunda deneyebilirsiniz, zamanla alisiyirlar canınızı sikmayin