Bizi daha çok kıskanıyor

Gizçe

New member
9 yaşında ve 5 aylık kızım var. İkinci çocuğu düşünmüyorduk Ama ablası çok kardeşi olmasını istedi İlk başta ablası kardeşini kıskanıyor diyorduk Sonra anladık ki aslında biz büyükleri kıskanıyor Onun değer verdikleri eve gelince kardeşinle fazla vakit harcayınca ister istemez teyzem beni sevmedi yengem benimle fazla ilgilenmedi diye söylemler oluştu Ne kadar anlatmaya çalışsakta olmadı Yardımcı olun lütfen

Merhaba [MENTION=5277]Gizçe[/MENTION],

9 yaş çocuğuna anlatarak ikna etmek mümkün gibi gözüksede nihayetinde hiç yaşamadığı bilmediği, çok farklı bir tecrübe yaşadığından, bilişsel bir dönüşüm almayı beklemeyin.
Çocuğunuzla ilgili bu paylaşımınızdan, benim çocukluğumdaki bir his aklıma geldi. kardeşimle aramda 11 yaş kadar bir zaman var. Babamın dediği bir cümlenin beni kaygılandırdığını hatırlıyorum. "Kızım hiç bir şey değişmeyecek merak etme" ben o gün çok şaşırmıştım. Ne değişmesi gerekiyor ki? Yani hiç düşünmediğim bir şeyi beni rahatlatmak için söylemişti fakat ben rahatlamak yerine dahada his takip edilmesi gereken bir düşünce kazanmıştım.

Şunu söylemek istiyorum ki, yavrunuz nereden hangi hissi edineceğini kestiremeyebilirsiniz. Dediğiniz gibi siz dikkat etseniz etraftaki insanların etkileri var. O yüzden bu yeni duruma alışması için zaman verin. Ve en azından sizin tarafınızdan kardeşin gelmesi ona eksiklik değil dahada neşe ve zenginlik kazandırdığını görebilsin. Yakınlarınızada bir miktar yönlendirme yaparak daha dikkatli olmalarını sağlayabilirsiniz.Zaten beş aylık bir bebeğin, daha çok anneye ihtiyacı var. Bir kaç ay kardeşi üzerinde yoğun bir ilgi olmadığını, sevdiklerinin kardeşinin gelişiyle hiç bir değişime girmediklerini gördükçe rahatlayacaktır. Zamanla kardeşle senkron olacak, herkesten çok o sevecektir.
Selamlar...

Son düzenleme:
инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо
инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо
инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инйо инфо инфо
инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо
инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо инфо