Boşanma çocuğu nasıl etkiler?

sekerparem

New member
Teşekkür ederim. boşanma davası açtığım için eşimin benden daha katı olduğunu biliyorum. O yüzden geri adım atmayacağını atsa bile ona bile güvenemeyeceğimi düşünüyorum. Ayrılma kararının doğru olduğunu düşünüyorum ama kızımın daha şimdiden baba hasreti var gibi hissediyorum. Abim yoğun çalışan birisi, çok sık göremiyor kızım onu ama gördüğü zaman sürekli dikkatini çekmeye çalışması bile beni üzüyor ama eşimin ve özellikle ailesinin bu ihtiyacı suistimal etmeleri ve ayrılık sürecinde yaptıkları onca şeyi de affedemiyorum diye kararlı davranamıyorum. Ufak bir umut kırıntısı bıraksaydı devam ederdim ama yapmadılar bu halde geri dönmem kızıma daha da zarar verir dedim hep. Ayrılık kararını bile kızım için vermiştim oysa. Kızımın yanında şiddet görmemek için.
Dediğiniz gibi içime sinen bir psikologla görüşmeden rahat edemiycem sanırım. Sonra da kararımın arkasında durmam gerekecek, iki tarafında çok zorlu olduğunun farkına vararak.

En kotu karar bile kararsizliktan iyidir demislerdi bana.cok dogru.hissettigimi soylemek istiyorum size.siz ayrilmayacaksiniz.kararlisiniz ama en ufak bir adim da vazgecebilirsiniz.kendimden biliyorum.bitti.baska kelime olmuyor bu donem insanin hayatinda.BITTI. bitmiyor.inanin bitmiyor.o yavrularin bakislari,durusu...siz daha yavrunuzdan vazgecme asamasina gelmemissiniz.okadar baski altinda kalmistim ki evladimdan bile vazgecmistim.sirf yavruma olan sevgim duskunlugumse bana bu kadar aci cektiren tamam dedim.cocugum olmadan zaten yasayamam dedim ve gece gunduz aglaya aglaya bitti dedim.inanmayacaksiniz ama cocugumla tehdit eden insanlar basta esim hepsi cocugumu bana kendileri getirdi.cok zor donemlerdi.suanda o gunleri hatirlayarak size cevap yaziyorum.inanmaniz gereken birtek sey var siz istemediginiz surece Rabbimden baska hickimse sizi evladinizdan ayiramaz.
Amac suanda sadece sizin caninizi yakmak.siz mucadele ediyosunuz ya o noktada kendi egolari ennyuksek seviyede.bi kendi hallerine birakin herkesi herseyi.ozaman butun oklar size donuyor emin olun.esim bu kapidan cikarsan bir daha donemezsin.oldururum seni aileni derdi.ciktim gittim.kendi gelip aldi beni.ne ben ne ailem cok sukur olende yok.suanda ailemde gelir evime bende giderim.tehditleri sozleri duymayin.cevap bile vermeyin. Kendinizi toplamak adina destek almanizda size iyi gelecektir.

Esmaersoy

New member
Bosanma

Merhaba sevgili anne;
Dünden beri kıymetli editör arkadaşlarımla mesajınıza güzel bir cevap vermeyi diledik, eksik kalmasın istedik. Öncelikle aramıza hoşgeldiniz, birbirimize güzel bir bakış açısı kazandırmak adına vicdani tavsiyeler vermek üzere buradayız, Adem hocamızın bize miras bıraktığı kıymetli bilgiler ışığında. Şöyle sondan başlıyorum aramızda bir güven tesis etmek adına; hocamızın anlattıkları ne ütopik ne de bir lüks bir anne için. Çünkü edinilemeyecek şeyler değil, fıtrata aykırı şeyler değil. Yapamayacağımız davranışları değil asıl özümüzde olanları bize anlatır "doğa ebeveynlik" ama işte sizin de dediğiniz gibi kötü bir çocukluk, alınan yaralar bizim özümüze inmemize bazen engeldir. Doğruyu bulamaz yada bulsak da duygularımızı yönetemeyip bunu yapamayız. Adem hoca da ömrünü insan ruhunu anlamaya adamış bir insan olarak, bilgiler ışığında bizim kendimizi onarmamızın nasıl mümkün olabileceğini anlatır. Onun dışında çocuk ruhu hakkında gelişim dönemleri hakkında teknik bilgileri verir. İşin özü aslında ebeveyn onarımıdır der; çocuk kitapla yetiştirilmez diye de ekler. Burada öncelik kendimizi onarmak sonra da çocuğumuzun gelişimi hakkında yol ayrımlarında ise destek almak için bir ebeveyn kaynağı belirlemeliyiz. Tek bir kaynaktan beslenmek de önemli. 14 aylık yavrucuğunuz için "Güvenli bağlanma" kitabından başlamanızı önerebilirim. Cezasız Eğitim, Çocukluk Sırrı ise sizin kendi içsel yolculuğunuz için de çok değerli bilgiler içermekte.

Evlilik uzun bir yolculuk, içinde kendi yaralarını bulmak var, eşinin yaralarını ilk kez farketmek var. Yaralarla ilk kez karşılaştığımızda belki ilk tepkimiz uzaklaşmak ve bastırmak oluyor. Bu tarz savunma yöntemlerimiz de aslında çocuklukta edindiğimiz şeyler.. Kaç yıllık evlisiniz bilmiyorum, tahminim 2-3 yıllık gibi duruyor. Ve evliliği uzun bir yolculuk sayarsak her evliliğin başında yaşanmış duygusal çalkantıları biraz fazla fırtınalı yaşamışsınız ve karşılıklı toparlayamadıkça hırçınlaşmışsınız birbirinize karşı. Adem hoca evlenen çiftler için aidiyet yani yetişkinlerin bağlanması gerçekleşmeden önce "bu kimseler evlidir ama aile olamamıştır." der. Evli kafayla düşününce hakikaten delilik gibi görünebilir kendi geçmişimizin yumakları, eşimizin geçmiş yaşantısı onu öyle yetiştiren belki sorunlu ailesiyle sizin iletişiminiz vs koşarak uzaklaşılması gereken bir olgu gibi.. Ama aile olma yoluna baş koyup da biraz zaman geçince o tadı damağınızda hissedince ise kuracağınız cümleler bambaşka olacaktır. İyi ki dersiniz en azından. Çünkü sizin de bir erkekle yuva kurup evladınızla o yuva içinde bir hanım olarak varolmaya ihtiyacınız var. Bu eşinizden boşansanız dahi var olacak bir içgüdü. Allah öyle yaratmış. Yavrunuzun ihtiyacından zaten hiç bahsetmiyorum. Eşinizin de çocuğunun annesiyle aile olmaya ihtiyacı var emin olun; evet davranışları çok yıkıcı sizi çok yıprattı ve travmalara neden oldu belki.. Şiddet, çocuğunuzu alması.. Ama özünde size bir yakarış "yardım et!"

Sizi çok iyi anlıyorum ama genç bir kadın olarak yaşadıklarınızın travmatik etkisiyle davranmayıp, aile olgusu üzerinde biraz düşünmenizi tavsiye ederim. Herşeyin geçmişte kalacağı güzel günlere yelken açmanın mümkün olacağını size müjdeleyebilirim rahatlıkla, çünkü siz sevebilen, güçlü bir kadınsınız ve bir annesiniz. Bu herşeye yeter, sadece biraz nasıl yaparım üzerine konuşabiliriz. Allahın da en sevmediği helaldir boşanmak. Her yol denenmiş olmalı bu helale karar vermek için, belki de hiç daha önce yaklaşmadığınız bir pencereden bakmanızı sağlayabilir adem hocanın aile hakkındaki söylemleri. Evlilik beceremediğimizde hakikaten bir yük; aile olabilmek hakkında, kendimizi onarıp karşımızdakini onarıcı bir güç olmaya niyet etmek hakkında azıcık bilgi ve iyiniyetle yola çıktığımızda ise hakikaten keyifli bir yolculuğa dönüşebiliyor. Ufak adımlar dahi yeterli olabiliyor değişim için. Azıcık bir bakış açısı farkı yeterli..

Bağlanma terapisi almanızı öneririm, eşiniz almasa da sizin bilinçlemeniz eve ilişkinşze yansıyıp onu da dönüştürecek ve farkındalığa ulaşmasına zemin hazırlayacaktır. inşallah. Bağlanma terapileri enstitüsünden randevu talep edebilirsiniz.

Biliyorum sizin konunuz evladınız ve boşanma hakkında bilgi almaktı, ben de hocamızdan öğrendiğim bir kaç kelamı yazmayı kendime borç bilerek yazdım. Haddi aştıysam affolsun. Eminim üzerine siz de düşündünüz ama uzaktan bir göz yardımıyla ve bazı bakış açılarımızı değiştirmekle aslında basit çözümleri daha rahat görebiliyoruz. Burada bunları konuşabiliriz arzu ederseniz.

Sevgilerimle

Bende cok genc bir anneyim ve malesef bosaniyorum 😢 yazinizin tamamını okudum cok guzel yazmissiniz. Söylediklerinizi uygulamayı çok isterim fakat karşımdaki insan bunları kabul edecek biri degil benim esimde arkadasin anlattığına benziyor.boşanmak istemiyorum ama buna mecbur gibi oldum.cok üzülüyorum ama yapacak bisey yok. 😢

Bende cok genc bir anneyim ve malesef bosaniyorum yazinizin tamamını okudum cok guzel yazmissiniz. Söylediklerinizi uygulamayı çok isterim fakat karşımdaki insan bunları kabul edecek biri degil benim esimde arkadasin anlattığına benziyor.boşanmak istemiyorum ama buna mecbur gibi oldum.cok üzülüyorum ama yapacak bisey yok.

Merhaba,
İnşallah bir çıkış yolu vardır sizin için de.. neden? Eşiniz mi boşanmakta ısrarcı? Sebebi özel değilse paylaşırsabız değişik bakış açılarıyla bakalım ne dersiniz

Esmaersoy

New member
Merhaba,
İnşallah bir çıkış yolu vardır sizin için de.. neden? Eşiniz mi boşanmakta ısrarcı? Sebebi özel değilse paylaşırsabız değişik bakış açılarıyla bakalım ne dersiniz

Öncelikle cevap verdiğiniz için cok tesekkur ederim. Boşanma davasını acan benim esimin son zamanlardaki tutumundan dolayı . daha iyi anlaşıyor olabilirdik diye düşündüğümden istemeyerek bosaniyorum dedim. çünkü o beni istemiyor ama boşanmak da istemiyor bedel ödememek icin.sizin yazınızı okudum acaba acelemi ettim davayi acmakda diyip pisman oldum. bugun kendini aradım bulusmayi teklif ettim konustuk.terapistten yardim alabilirz dedim. bu saatten sonra birlikte olmayacağını soyledi.8 aydir ayriyim. Bir tane kizim var. Bu zamana kadar kendimi boşanma durumuna alistirmistim. Ama yazınızı okuduktan sonra 'her yolu deneyin' demissiniz. birleşmenin bir yolu daha olabilir diye dusundum. Bir gecelik de olsa umutlanmistim.ama konustuk kabul etmedi . ben yine basa döndüm.

Esmaersoy

New member
Kafami dagitmak için,olaylarda takilip kalmamak icin dikis kursuna basladim. yiprandigim için istemedende olsa çocuğuma yanlis davrandigim zamanlar oldu.simdi tek amacim bir an once kendimi toparlayıp hayatimi yoluna koymak.

Öncelikle cevap verdiğiniz için cok tesekkur ederim. Boşanma davasını acan benim esimin son zamanlardaki tutumundan dolayı . daha iyi anlaşıyor olabilirdik diye düşündüğümden istemeyerek bosaniyorum dedim. çünkü o beni istemiyor ama boşanmak da istemiyor bedel ödememek icin.sizin yazınızı okudum acaba acelemi ettim davayi acmakda diyip pisman oldum. bugun kendini aradım bulusmayi teklif ettim konustuk.terapistten yardim alabilirz dedim. bu saatten sonra birlikte olmayacağını soyledi.8 aydir ayriyim. Bir tane kizim var. Bu zamana kadar kendimi boşanma durumuna alistirmistim. Ama yazınızı okuduktan sonra 'her yolu deneyin' demissiniz. birleşmenin bir yolu daha olabilir diye dusundum. Bir gecelik de olsa umutlanmistim.ama konustuk kabul etmedi . ben yine basa döndüm.��

Merhaba;
Herşeyi deneyin dememin sebebi Allahın ve sünnetin bunu emretmesi aslında. Eşinize bu yönden yaklaşsanız geri dönüş alır mısınız? Allahın en sevmediği helali yapacağız, bu yükle gitmek beni ürkütüyor, ben de yeni bi bakış açısı kazanmaya çalışıyprum sen de bi düşün deseniz?

Çok gururunuzu falan düşünmeyin, çünkü hem ahirer hem Allah rızası hem bu dünyadaki üçünüzün de huzurundan daha önemli değil bizim belki bir iki reddedilmemiz. Niyetimize odaklanıp düşünmeye çalışalım inşallah.. geriye döndüğünüzde kızınız size her aile yokluğunu hissettiğinde neden dediğinde içiniz kuş gibi olabilsin en kötü senaryoda.. ki inşallah bu gerçekleşmez

Esmaersoy

New member
Merhaba;
Herşeyi deneyin dememin sebebi Allahın ve sünnetin bunu emretmesi aslında. Eşinize bu yönden yaklaşsanız geri dönüş alır mısınız? Allahın en sevmediği helali yapacağız, bu yükle gitmek beni ürkütüyor, ben de yeni bi bakış açısı kazanmaya çalışıyprum sen de bi düşün deseniz?

Çok gururunuzu falan düşünmeyin, çünkü hem ahirer hem Allah rızası hem bu dünyadaki üçünüzün de huzurundan daha önemli değil bizim belki bir iki reddedilmemiz. Niyetimize odaklanıp düşünmeye çalışalım inşallah.. geriye döndüğünüzde kızınız size her aile yokluğunu hissettiğinde neden dediğinde içiniz kuş gibi olabilsin en kötü senaryoda.. ki inşallah bu gerçekleşmez

Gerceklesmemesini cok isterdim.gurur yapan biri değilim.bir sürü olumsuzluk yaşamama rağmen yine ben ayagina gittim cok net ve sert konustu. Bizim icin umut yok diyebilirim bir mucize olursa allah büyük.

Gerceklesmemesini cok isterdim.gurur yapan biri değilim.bir sürü olumsuzluk yaşamama rağmen yine ben ayagina gittim cok net ve sert konustu. Bizim icin umut yok diyebilirim bir mucize olursa allah büyük.

Süreç nasıl ilerlerse ilerlesin başlangıcı zorlu görünüyor.. Boşanma gerçekleşirse tek ebeveyn olarak yola devam etmek, gerçekleşmezse küllerinden doğurmak bazı şeyleri.. Hiş vakit kaybetmeden onarım yapabilseniz keşke. Mümkünse bir bağlanma terapisti ile değilse burada onarım yapmış arkadaşların tecrübelerinden istifade ederekmyalnoz başına onarım yapmış arkadaşlarımız gibi kendiniz yapsanız çok güzel olur çok.. elimizden geldiğince buradayız sorularınızda.

Esmaersoy

New member
Süreç nasıl ilerlerse ilerlesin başlangıcı zorlu görünüyor.. Boşanma gerçekleşirse tek ebeveyn olarak yola devam etmek, gerçekleşmezse küllerinden doğurmak bazı şeyleri.. Hiş vakit kaybetmeden onarım yapabilseniz keşke. Mümkünse bir bağlanma terapisti ile değilse burada onarım yapmış arkadaşların tecrübelerinden istifade ederekmyalnoz başına onarım yapmış arkadaşlarımız gibi kendiniz yapsanız çok güzel olur çok.. elimizden geldiğince buradayız sorularınızda.

Hic vakit kaybetmeden onarim dediginiz kizim icin mi diyorsunuz. Anlayamadim .

Merhaba, gülbahar hanımın bahsettiği Onarim aslinda kendini terapi etme. Yakin zamanda bu konuyla ilgili enine boyuna pek cok yazışma oldu. Denk gelirseniz okumanızi dilerim. Umudunuzu kaybetmeyin, sekerparem arkadaşımız buna güzel bur örnek.
Geçmiş Hataların Onarımı burada bazi annelerin onarim sureci var, bende kendi onarim deneyimimi paylasmistim. Birde [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] arkadaşımın paylaştığı bir konu vardı orada pek cok anne kendi tecrübesini paylasmissti. Gülbaharcim onu şuan bulamadım, linkini sen versen?

Esmaersoy

New member
Merhaba, gülbahar hanımın bahsettiği Onarim aslinda kendini terapi etme. Yakin zamanda bu konuyla ilgili enine boyuna pek cok yazışma oldu. Denk gelirseniz okumanızi dilerim. Umudunuzu kaybetmeyin, sekerparem arkadaşımız buna güzel bur örnek.
Geçmiş Hataların Onarımı burada bazi annelerin onarim sureci var, bende kendi onarim deneyimimi paylasmistim. Birde [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] arkadaşımın paylaştığı bir konu vardı orada pek cok anne kendi tecrübesini paylasmissti. Gülbaharcim onu şuan bulamadım, linkini sen versen?

Yardimlarinizdan ve ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum bu yazıları inceleyecegim.

Esmaersoy

New member

Linktekilerin hepsini okudum inanamıyorum o kadar imrendim ki keske esimle sorun yasarken sizlerle karsilassaydim o zaman belki yuvam dagilmazdi. orada anlatılanların hepsi sanki benim icin gecerli. Bana herhangi biri yada doktor yalitima girmelisin diye bahsetmedi sizden baska ama kendim yapmam gerek olduğunu düşünüyorum. Nasil ayarlayabilirim bilmiyorum ama..

Linktekilerin hepsini okudum inanamıyorum o kadar imrendim ki keske esimle sorun yasarken sizlerle karsilassaydim o zaman belki yuvam dagilmazdi. ��orada anlatılanların hepsi sanki benim icin gecerli. Bana herhangi biri yada doktor yalitima girmelisin diye bahsetmedi sizden baska ama kendim yapmam gerek olduğunu düşünüyorum. Nasil ayarlayabilirim bilmiyorum ama..

Evet kendini onarım bambaşka değil mi :) ben de aynı heyecanı duymuştum.. Ama hiç geç değil siz kendinizi onardıkça hayatınıza güzel dokunuşlarınız olacak emin olun..

Yalıtıma hazırlik
Adem hocamızla yaşadığım tecrübem

Bu konuları görmediyseniz buyurun inşallah..

Esmaersoy

New member
Evet kendini onarım bambaşka değil mi :) ben de aynı heyecanı duymuştum.. Ama hiç geç değil siz kendinizi onardıkça hayatınıza güzel dokunuşlarınız olacak emin olun..

Yalıtıma hazırlik
Adem hocamızla yaşadığım tecrübem

Bu konuları görmediyseniz buyurun inşallah..

Üstteki linki okudum digerinide okucam inşallah en kisa zamanda.birde ben forumda henüz çok yeni olduğum icin açıkçası bazi terimlerinizi anlamıyorum :)