Boşanma ile Babasız Büyüyen Durum Açıklaması Nasıl Olmalı ?

Urasmom

New member
Merhabalar; ben esimle hamileyken siddet gormem nedeniyle ayrildim.yani 2 aylik hamileyken bosanmaya karar verdik.ve kendisi cocukla ilgili olarak hicbir sekilde iletisime gecmemeyi secti.sadece dogdugunda gordu oglumu suan 1 yasina girmek uzere.ve gorunen o ki cocukla iletisim kurmayacak hicbir sekilde.bende okudugum kadariyla bir rol modele ihtiyc icin anne ve babamla evlerimi ayirmadim yavrum dedesiyle buyuyor ve onu cok seviyor.baba varligini hic bilmeyen bir oglum olacak ben nasil bir yol izlemeliyim acaba? Bana lutfen yardim edin...ona durumu nasil aciklamaliyim haricinde neler yapmaliyim?

Yolcu

New member
Merhabalar; ben esimle hamileyken siddet gormem nedeniyle ayrildim.yani 2 aylik hamileyken bosanmaya karar verdik.ve kendisi cocukla ilgili olarak hicbir sekilde iletisime gecmemeyi Isecti.sadece dogdugunda gordu oglumu suan 1 yasina girmek uzere.ve gorunen o ki cocukla iletisim kurmayacak hicbir sekilde.bende okudugum kadariyla bir rol modele ihtiyc icin anne ve babamla evlerimi ayirmadim yavrum dedesiyle buyuyor ve onu cok seviyor.baba varligini hic bilmeyen bir oglum olacak ben nasil bir yol izlemeliyim acaba? Bana lutfen yardim edin...ona durumu nasil aciklamaliyim haricinde neler yapmaliyim?
Oncelikle cok gecmis olsun Rabbim yardimciniz olsun.babanizi rol model yani otoriter secmeniz cok dogru ve guzel olmus.cocugunuz buyudukce kurallari koyan ve uygulanip uygulanmadigini takip eden babaniz olur.siz istediginiz kurallari babanizla konusup babaniza soylersiniz o da soyleyip takip eder boylelikle omuzlarinizdaki yuk hafiflemis olur.cunku hem Anne hem de babalik yapmak sizi oldukca yipratir.bir de babasiyla ilgili menfi hicbirsey soylememeniz iyi olur diye biliyorum neticede babasi belki bir gun evladi oldugunu hatirlar arar sorar

Urasmom

New member
Aslina bakarsaniz merak ettigim babanin ne oldugunu bilmeden buyuyen bir cocuk babasini arar mi daha sonra etrafinda gorerek kesfedecek ve merak edecek benim babam var mi nerde..bu surec nasil yonetilmeli..ve bence durust olmali bu konuda baban cok iyi yavrum ama seni gormeye bir kere bile gelmiyor? Cocuk anlamaz mi bunu bu konuda kafam karisik

Pedagoji Okulu

New member
Merhabalar; ben esimle hamileyken siddet gormem nedeniyle ayrildim.yani 2 aylik hamileyken bosanmaya karar verdik.ve kendisi cocukla ilgili olarak hicbir sekilde iletisime gecmemeyi secti.sadece dogdugunda gordu oglumu suan 1 yasina girmek uzere.ve gorunen o ki cocukla iletisim kurmayacak hicbir sekilde.bende okudugum kadariyla bir rol modele ihtiyc icin anne ve babamla evlerimi ayirmadim yavrum dedesiyle buyuyor ve onu cok seviyor.baba varligini hic bilmeyen bir oglum olacak ben nasil bir yol izlemeliyim acaba? Bana lutfen yardim edin...ona durumu nasil aciklamaliyim haricinde neler yapmaliyim?

http://www.pedagojiokulu.com/showthread.php/873-Adem-Gunes-Babasiz-Cocuk-Yetistirme-Nasil-Olmali?p=4992#post4992

radyo programında böyle bir soru gelmiş buyrun

zeysannn

New member

Oncelikle cok gecmis olsun. Ayni durumdayız. Bende 4 aylık hamileyken ayrıldım. Kızım suan 7 yaşında ve cok zorlaniyorum. Babasi sozde cok seviyor ama ilgilenmiyo, sene de bir anca gorur. Oglun simdi anlamasa da okul zamanlari dogum gunleri cok sıkıntılı oluyor. Herkesin babasi yaninda benim babam nerde sorulariyla cok karsilasacaksin. Ben bunun icin pedagog yardimi denedim. Bana doktorumuz babasiyla ilgili ne iyi ne kötü hiçbir yorum yapma dedi. Kötü yorum yaparsan sana düşman olur ilerde, iyi yorun yaparsan madem iyiydi neden ayrıldınız diye sorar dedi. Aynısını yapmaya calistim ama buyudukce sessiz kalamiyosun. Mutlaka cevap bekliyor ve cevabini almadan gitmiyor. Ben babasini kotulemektense iyiymis aslinda cok seviyomusta isleri yuzunden gelemiyomus gibi anlattim. Sanirim hata yaptim. Bu sefer de babam seni ister ama sen onu istemiyorsun diyor. Kısacası keske hep bebek kalsaydi diye icerleniyorum.
Gelelim annane dedeyle yasama konusuna. Bende ailemle yaşıyorum ve cok zor. Ailem sanki kızımın annesi değilde ablasiymisim gibi davraniyorlar. Sen sen ol annen de olsa babanda olsa durmaları gereken yeri simdiden onlara hatirlat. Benim kizim benden yuz bulamadiginda direkt onlara gidiyor. Boylece onlar iyi oluyo, kotu olan ben oluyorum:(
Allah yardimcin olsun, umarim hayatının bundan sonrası umdugundan da guzel geçer...

Urasmom

New member
Cok yardimci oldun ne derler damdan duseni damdan dusen anlarmis oyle degil mi? Ben de zaten ayni seyleri yasayacagim fakat yinede anane dede olmali cunku bi eksik var baba yok napalim abla gibi davransin cocuk baglanmali bence biseylere.aciklama konusuna gelince hic iyi bi yorum yapmayi dusunmuyorm cocuklar bence salak degil yalani haketmiyorlar gayette anlayabilir durumu gibi geliyor simdi bana tabi ilerde ne olur kim bilir.mutlaka sorgulamaya basladiginda sizin gibi bir pedagog yardimi alacagim.adam olseydi keske bu durum daha kotu oldu der kurtulurduk ama malesef yasayan olu bunlar.neyse kimse kizmasin bana simdi bu yorumum icin ama boyle dusunuyorum.bari dogum gununde gelse mendebur adam.

zeysannn

New member
Siz daha şanslısınız, bizde baba da yok dede de. Üstelik babası gitti evlendi, tekrar baba oldu. Kızımın haberi yok, bende ne zaman nasıl söylemeliyim telaşındayım.
Bende tepki alabilirim ama evet gerçekten ölse bir daha gelmeyeceğine kabullendiririm. Bu şekilde senede bir gelip tam yokluğuna alışmışken kendini hatırlatması daha zor oluyor kızım için. Ben dünyaları alsam 2 sene önce babasının aldığı eldiveni hala giymeye çalışıyo herkese anlatıyor. Ne diyeyim Allah yardımcımız olsun...

Urasmom

New member
Aminn.Allah islah etsin bu insanlari ne diyeyim.evlensin aman bizene evlenebilir hicte umrumda olmaz ben bana yasattigina bakarim.cocuk resmen dedesini baba saniyor.bunun ayibi ona yeter ama anlayana.anlamayanada bizim yerimize Aĺlah hesap soracak.kiziniz sizin neler yasadiginizi elbet anlayacak akli erince.rabbim bu yetimlere acisin merhamet etsin..