Bosanmada cocogumun en az etkilenmesi icin ne yapmaliyim?

Arzek

New member
Merhaba buraya uye bi arkadasin benzer konusunu okuyarak yazma cesaretinde bulundum biz esimle yaklasik 4 bucuk yildir evliyiiz fakat son 1 bucuk seneden beri suren bi bosanma davamiz var cekismeli 2 bucuk yasinda ki kizimin velayeti istenmekte ve evlilik birlikginde benim kusurlu oldugum soylenmekte ben memurum esimin kumar bagimliligi oldugu icin bosanma davası actim oncesinde onun psikolojik destek almasi icin defalarca doktorlara gittik tedaviler oldu ama her seferinde borclar bitmedi ilk yil fark etmedim bu bagimliligini ve sinradan fark ettimgimde duzelir hatta duzeldi bile zannetim yanıldım kizimi oldu yine birkamadi eve haciz memurlari ve en son benim ina verdigim kira ödemelerini yapmadığı icin evliligi kizim icin bitime karari aldim suan kizimi her ayin 1 ve 3 pazari sabahtan aksama kadar gorme hakkı var kizima maddi olarak herhangi bi destegi yok kizina
hediye almyan bi baba ama kizima göstermelik de olsa aldigi vakit sevgi gösteriyor ki ona gittiginde eskisi gibi ağlamıyor benim size sorum kızımın vu sureclerden en az etkilenmesi icin ne yapabilirim cunku kizim oraya her gidişinde huy değişitiriyor daha agresif yapida geliyor yeri geliyor bana bile vurmaya calsiiyor normalde yapmadığı hal ve hareketler gösteriyor oraya gonderirken ben gelmiyorum diye evden aglayarak cikiyor ama babasini gordugunde gülüyor bana cok bagli kizim gece birlikte yatiyoruz ben o uyanikken evden disari cikamam ise giderken o uyanmadan cikmaya calsiiyorum ki ağlamasin diye ve kizim daha yeni yeni konusmaya calsiuyor anne bBa mama dede kelimelrinden daha yeni bi kac kelime daha ogrendi konusmasinda ki gecikme acaba suan oldugumuz durum yüzünden mi korkusu bende gun gectikce daha cok etkiliyor sizden ricam bana yol gosterecek tavsiyelerde bulunursanız cok sevinirim.

Merhaba,

Çocuğunuzun yaşı henüz küçük yani sizden ayrılma dönemi içinde. Babaya giderken sizden neredeyse tüm gün ayrı kalmış oluyor anladığım kadarıyla. Bu aslında oldukça uzun bir süre. Sizin de olduğunuz bir ortam sıkıntılı değil fakat tüm gün ayrı kalmak, ayrışma döneminde kaygı ve hırçınlığı oluşturabilir. Çekişmeli ayrılık demişsiniz, çocuk üzerinden bazı kararlar alma ve uygulama olarak baba ile nasıl bir iletişim var acaba? Bu tüm gün kalma konusunu ele almanız gerekir diye düşünüyorum. Daha Sık ve yaklaşık 2- yada 3 saat görüşmek daha doğru olacaktır. Ayda 2 kere tam gün görmek çocuk için, fıtri ve doğru olmaz. Ayrışma ve ayrılık duygusunu daha yoğun hissettirir. A
Çocuğunuzun geç konuşmasına etki edebilir ama direk Bunu bağlamak doğru olmaz.
Bir pedagog yardımı gerekebilir. Bu dönemde özellikle çekişme varsa bir uzman eşliğinde çocuk için doğru kararlar almak ve uygulamak adına oldukça yardımcı olacaktır.

Arzek

New member
Mahkeme ara karari olarak ayin 1. Ve 3. Pazari sabah 10 aksam 18 saatleri arasinda goruyor toplam 8 saat görüyor esimle malesef konusma ve anlattigimi dinleme huyu olmadigi icin ben sunlara dikkat dedigimde dahi geri saldiri pozisyonuna gecip benden daha iyi cocuga baktigini soyleyip kestirip atmakta ayrıca cekisme su sekilde velayeti almayi istiyorlardi sonrasinda ortak velayete çevirdiler bu konu hakkında da cok buyuk endişelerim var calidan bi anne oldugum icin kizimla aksamlari ve hafta sonlari vakit geçirme şansım var bunlari daha kaliteli hale getirmek icin tum cabam sizden nasil bi yol izlemeliyim kizimin bu surecte cok fazla yara almadan etkilenmeden atlatabiliriz cunku suan bile orasi ayri davraniyor ordan geldikce daha cok simarik ve asabi oluyor orda hayir denmiyor şirin ve sevimli gorunmek adina kizi benimsemesi icin ama eve gedliginde ayni davranışları benden bekliyor.

annecandir

New member
@Psk-Serpil-Yesilkurt

Selamlar... Aslında cok güzel bir başlık atılmış, boşanmış ya da bosanma surecinde olan kişiler adına. Fakat şahsi sorulmamis gibi algilansa ve bu durumu yasayan herkesin, özellikle dikkat etmesi gereken şeyler (mesela cocuk her istediginde mi babaya gitmeli, yoksa mahkemenin belirledigi gunlerde duzenli olarak gorusmesi mi daha uygun gibi... ya da yaş araliklarina göre nasil davranilmali gibi ) genel manada paylasilmis olsa sanırım cok daha faydali olur. Umarım böyle bir cevap gelir değerli uzmanlarimizdan. Buraya cevap verdiği için Serpil hocamizin ismini alintiladim sadece ama tüm hocalarimizin görüşü bizim için onemli elbette ki.

Son düzenleme: