Büyük bir heyecanla beklenen kardeşin öleceği 6 yaşındaki ablaya nasıl söylenir?

Merhabalar. Dünyalar tatlısı 6 yaşında bir kızım var. Artık ona kardeş geleceğini duyunca çok sevindi. Şu an 3,5 aylık hamileyim. Kızım her gün karnımı öpüyor, kardeşiyle ilgili hayaller kuruyor. Ancak geçen hafta gittiğimiz muayene sonucu (Body Stalk teşhisiyle) bebeğimizin yaşamla bağdaşmadığını, iç organlarının karnının dışında olduğunu, kalbinin bile olması gereken yerde olmadığını; ya düşük yapacağımı, ya erken/ölü doğum olacağını ya da doğduktan hemen sonra öleceğini söylediler. Hayati bir riskim olmadığını söylediklerinden açıkçası ben kendi eceliyle ölmesini bekliyorum. Ancak her gün kızımın hayaller kurması ve bu durumumu anlatamamak beni üzüyor. Sorum şu: 6 yaşındaki bir ablaya kardeşinin öleceği nasıl söylenir? Travma yaşamasından çok korkuyorum. Eğitimci bir anne olmama rağmen nasıl söyleyeceğimi de bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

sekerparem

New member
Soylemek icin biraz aceleci davranmissiniz.hamileligin son aylari kardesi olacagi soylenmesinin uygun oldugunu soylemisti Adem bey.
Kaydi bulursam link eklerim insaAllah.tabi ki kardesin olecek oldu gibi seyler soylememeniz en uygunu.konusabilirsiniz yavrunuzla.dusunuyorum o yastaki hicbir cocuk var olan bir canlinin yok olmasini kabul edemez.sizin dusuk yapip vucudun dinlenmesi ve yeniden bebek dusunmeniz biraz zaman alir.bekle demek oyalamak olur buda guvensizlige sebep olur.tecrubesi olan bir anne yardimci olur umarim.

Sabah

New member
Merhabalar
Bence bu olay gerceklesene kadar birsey soylememek dogru gibi. Ölümü bekleme surecii cok anllamlandiramayabilir cocuk. Boyle bir durum yasandiginda ise cocuga his edindirmeek ve musebbip belirtmemek gerekir diye biliyorum. Vefat kelimesinin cocukta daha ilimli karsilik buldugunu da. [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] Hocamıza danisalim bir de.