Çekingen Çocuk

yakut

New member
Arkadaşlar merhaba. Benim kızım 20 aylık. Yaşıtlarına göre erken konuştu erken yürüdü. Fakat şöyle bir sorunu var kızımın. Yetiskinlerden korkuyor, hatta kendi yaşıtlarından bile çoğu zaman. Kimsenin ona yaklaşmasını sevmesini istemiyor. Çoğu zaman yaşıtlarının yanına oyun oynamaya gitmek istemiyor. Tek çocuk korkutarak tehdit etmiyoruz. Hergün sitenin bahçesindeki parkta üç dört saat onunla beraberim. Üst kattan gelen tıkırtılardan, kendi gölgesinden ve beni bazen göremeyince anne korktum diyor. Bu aralar kendi gölgesinden korkuyor. Çok üzülüyorum. Bunlar normal mi? Neler yapmalıyım?

A.Mutlu

New member
Merhaba benim bebeğim de 20 aylık aynı durumlar bizde de var.Persenin sallanmasından balkondaki kuşun örmesinden dolayı yapıma koşup korktum diyor.Karanlık korkuları da başladı beni yanında görememesi de kornasına sebep olabiliyor.Bu dönemi korkuların başladığı dönem olarak biliyorum ve normal karşılamaya çalışıyorum.Her korktum dediğinde sarılıp yanındayım diyorum.Ve korkmasına sevap olacak durumlardan uzak tutmaya çalışıyorum.Geçici bi dönem korkularını ciddiye almak ve yanında olduğunu hissettirmek gerektiğini düşünüyorum

yakut

New member
Ben de korkmasının çok normal olduğunu her zaman onunla olduğumu söyleyip sariliyorum kızıma ama yaşıtlarından kaçması normal mi bilemiyorum. Bu durum beni endişelendiriyor. İleriki yaşlarda sosyal ortamda da bu şekilde olursa diye korkuyorum açıkçası.

Nur83

New member
Ben de korkmasının çok normal olduğunu her zaman onunla olduğumu söyleyip sariliyorum kızıma ama yaşıtlarından kaçması normal mi bilemiyorum. Bu durum beni endişelendiriyor. İleriki yaşlarda sosyal ortamda da bu şekilde olursa diye korkuyorum açıkçası.

Merhaba
Cekingenlik sorunu kizimda da var. Kizinizda degisme oldu mu? En son 3 ay once yazmissiniz.

Nfs

New member
Merhaba, benim oğlumda ayni şekilde çekingen ama ben hiç bir şeye zorlamamaya çalışıyorum büyüdükçe açılıyor o da insallah ileride tamamen açılcak bana kalırsa bol bol dışarı çıkarın, gölgelerden korkuyorsa evde gölge oyunu oynayabilirsiniz