Soru Cekingen cocuklarda davranis egitimi

ozlemnemutlu

New member
Merhaba arkadaşlar benim kizim 46 aylik ve ortamda guven duygusunu hissetmeden kimse ile iletisime gecmiyor gecmek istedigi birinin ilgisini cekmek icin ceditli hareketler yapiyor tukuruyor fitrati geregi boyle. Adem hocayi dinledigimde zorlamadan rehberlik edin diyordu drama yapin diyordu bu konuda nasil rehberlik etmem gerekiyor nasil oyuna cevirebilirim bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

Nfs

New member
Özlem hanım figür oyuncaklarla bir masal anlatıyormuş gibi başlayıp sonra o figür oyuncaklardan birini kızınıza birini kendinize alıp konusturabilirsiniz kızınızın anlamlandırmasına yardımcı olabilirsiniz peluş oyuncaklarla da kuklalarla da yapabilirsiniz ayrıca hadi şimdi ben eve gelen misafir olayım sende ev sahibi ol gibi evcilikte oynayabilirsiniz ancak güvenli bağlanma en kesin cozum

ozlemnemutlu

New member
Guven konusunda kizim ile cok buyuk bir bagimiz var birsey yapacagim diyorsam yaparim sonra yanina gelecegim isim var kizim derim tamam anne der dger anneleri gorur kizina bagiriyordur anne sen bagirmiyorsun der her firsatta senu seviyorum der 25 aylikta biraktik memeyi hala birlikte uyuruz ama gelin gorun ki fitrati bu sekil bende oyun ile nasil bi cozume kavustururum bilmiyorum rica etsem bi oyun ornegi yazar misiniz ufak da olsa

Symlhn

New member
Merhaba, birkaç oyun örneği vermek isterim.
Kız çocuğu olduğu için evcilik üzerinden bu davranışı kazandirabilirsiniz. Örneğin şimdi ben kasap olacağım sende bana gelen müşterim olacaksin, kizinla birlikte benden et almaya gelmissiniz diyip drama-evcilik karışımı bir uygulama ile tüm sosyal yaşamı ona öğretebilir bir markette, bir parkta veya birisi zile bastığında ne yapması gerektiğine kadar hepsini canlandırma yoluyla öğretebilir siniz. Bunların çoğunu biliyor da olabilir. Ama aynı eğitimi genisletip şimdi ben tanımadığın birisiyim ve parkta karşılaştik senden küçüğüm veya büyüğüm aramızda nasıl bir konuşma geçebilir diyip yine canlandırma yoluyla insan ilişkilerini geliştirebilirsiniz. Aynı yöntem: kötü bir arkadas/iyi bir teyze/onu kucağına almak isteyen bir akraba/ onu rencide eden bir büyük... gibi gibi ihtiyaca yönelik bir şekilde oyunun işlevini genisletebilirsiniz.

ozlemnemutlu

New member
Konusturmasini bana yaptiriyor anne konusturmayi sen yap diyor o anda ne yapmaliyim sizce ornegin ben kasabim sen müşteri dedim ve musterinin konusturmasini da sen yap anne derse

Symlhn

New member
Bu oyunu asamalara ayirabilirsiniz.
İlk gün kasap/müşteri oyununu iki bebegi konuşturarak tek basiniza oynayın. Kasabin ve musterinin isimleri olsun.İkinci gün de üzerine başka cümleler ekleyerek yine aynı oyunu oynayın.üçüncü günde aynı şekilde.. birkaç gün sadece sizin diyaloglarinizla gecsin..Birkaç gün sonra Ayşenin konuşmalarını mı daha çok sevdin hasanin mi diyip hangisini sectiyse bugün onu sen konuşturmak ister misin diyebilirsiniz... çekingenlik devam ediyorsa veya istemiyorsa oyunu değiştirin öğretmen öğrenci yapın diyalogları aynı tutun birkaç gün sonra bir diyaloğu sorarsınız. Öğretmen burda ne söylüyordu diye... amaç kizinizi oyunun içine katmak bu şekilde aşama aşama yine oyunu oynayabilir birkaç günde bir kişileri değiştirebilirsiniz..
Tavsiyem neden çekingen davranışlar sergiliyor ona odaklanmaniz. Elbette davranış eğitimi ile onu açabilirsiniz ancak kök problemi halletmek önceliğiniz olabilir.. güvenli bağlanmaya çok dikkat ettiğinizi söylemişsiniz bu çok memnun edici. Belkide sorun buradan kaynaklanmiyordur...Acaba çocuğunuza sık sık nasihat mi ediyorsunuz veya çocuğunuza karşı olmasa da çevrenize karşı çok eleştirel yaklaşan birisi misiniz veya tam tersi baba mı bu şekilde. Acaba kızınız bir davranışı karşısında kizmanizdan, elestirmenizden, yanlış yaparsa öğüt vermenizden veya her ne yaparsa yapsin bir kusur bulmanizdan mi endişe ediyor.size ve ya babasına karşı boyle bir kaygı da sorununun kökeni olabilir..

ozlemnemutlu

New member
Fitri yapisi bu ortamda guven duygusunu hissetmedikce icine girmez soru soranlara cvp vermez belki kafa sallayarak cvp verebilir biz anne baba olarak oyle bir tutum icinde olmadik eger konusulmasi gereken birsey varsa kimsenin olmadigi bi odada veya gece sohbetlerinde annecigim bugun yemek sirasinda soyle birsey olmustu istersen su sekilde davranir misin bu sekilde yapmak daha dogru sanirim vs deriz amac kendini ifade etmesi yardimci yontemler bulmaya calisiyoruz ki daha kolay saglayalim bu davranislari

vseledimon

New member
Березовый веник это средство, которое укрепляет здоровье и избавляет от лишнего веса.Похудеть поможет и массаж при помощи жесткой варежки с солью и медом или ароматического масла.Такая процедура очистит кожу до глубоких слоев. бег каждый день для похудения
Один из популярных салонных способов похудения шоколадное обертывание можно провести самостоятельно в бане или сауне.Процедура проходит следующим образом.