Çocuğumla Cinsellik Üzerine İlk Konuşma Nasıl Olmalı ?

burcudkara

New member
Çocuğumla Cinsellik Üzerine İlk Konuşma Nasıl Olmalı ?
Hocam ve degerli arkadaşlar. , kendi cocukluk dönemimizden hatirladigim kadariyla ortaokul doneminde cocuklar kendi aralarinda cinsel konulari konusup merak ettikleri ve bilmedikleri ayrintilari birbirlerine sormak suretiyle ogrenmeye calisirlar. Yanlis bir bilgilendirmeden once cocuk ile anne veya babasinin bu konuya bir giriş konusmasi yapmasinin , çocuğu bu tarz konusmalara hazirlayacagini ve aşırı merakin onune gececegini düşünüyorum. Ama konuyu nasil anlatacagimi tam.kestiremiyorum.oglum.10 yaşında. Ortaokulda ki yanlis bilgilenme ihtimaline karşı ona bu durumu saglikli bir sekilde nasil anlatabilriim?

şima

New member
[MENTION=2057]burcudkara[/MENTION]
Ortaokullarda bu 6. sınıf 7. sınıf başladığını bende gördüm duydum çocuğumuzla gerçekten cinsellik üzerine ilk görüşme konuşma nasıl olmalı ne yapmalı , cinsellik üzerine anne mi baba mı ortam nasıl olmalı ?

nurcan

New member
Merhaba.. Cocuga gelisiguzel yada mantiken seklinde boyle bilgilerin verilmesi pedagojik olarak sakincali olabilir.. Cocuga ihtiyacindan fazla bilgi vermis olmak onda gereksiz merak duygusu uyandirabilir..
Adem hocanin "adim adim cocuklarda cinsel egitim" kitabi bu konuda biz anne babalara cok yardimci oluyor. Cocukla vakti geldi deyip karsimiza oturtup cinsellik hakkinda konusmanin dogru olmadigini dusunuyorum. Eger cocugun ebeveyni ile guven problemi yok ise, merak ettigi yada aklina takilan seyi gelip soracaktir.. Sadece merak ettigi kadarini yasina uygun sekilde aktarmak en dogrusu.. Ne eksik ne fazla..

Evet ihtiyacı kadar anlatılmali bence de. Sorduğu soru doğrultusunda yola çıkmalı. Tabi bunlar için anne babasindan çekinmeyen korkmayan bir çocuk yetistirebildik mi bu önemli. Ta çocukluk yıllarında çocuğumuz hata yaptığında ve bize söylediğinde ona kizan vuran bağıran bir anne olduysak ergenlik doneminde de artık anlatmayi sevmeyen seçmeyen bir ergen olacağı ihtimal.
Bir de anne babanın bu sorulardan sonra yüzünde gözünde anormal ifadeler, şaşkınlık, ayiplama, korkma gibi duygulara yer vermemesi son derece önemli. Cevabı kadar önemli bir konu bu. Çocuk anne babanin o ifadesiyle utanma, suçluluk yahut da daha fazla araştırma yoluna girebilir.
Sorunun cevabini o an nasil vereceğimizi bilmiyorsak "bilemiyorum" demek, bunu araştırıp cevap vereceğini söylemek de iyi bir yol olabilir.
Bir de cocuk bir soru sordugunda "sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun"diye sorup onun duymak istediği cevabı ölçmek ya da neler bildiğini öğrenmek de bir yol olabilir.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Merhaba [MENTION=2057]burcudkara[/MENTION]

Nurcan hanım ve fadime hanımın yazdıklarına katılıyorum eklemek istediğim bir kaç nokta var ki, Cinselliğin erken verilmeme ve Bununla ilgili doğal olmayan bir zamanı oluşturmaya çalışmanın çocuk açısından sakıncaları oluyor.
Şöyleki, çocuğun duygusal gelişimi ve zihinsel gelişiminin birbirini takip ediyor olması önemlidir. Burada çocuk öğrendiği bilginin içeriğini dahada ayrıntılı merak ediyor ve izini sürmeye doğru gidebiliyor. Burada çocuğun duyguları karışabilir, duygularını yönetmekte zorlanabilir. duygular baskın çıktıkça zihin bunu yönetmekte zorlanır. Cinsel duyguları irade gelişimi tamamlanmadan uyanırsa ve bunu zihin yönetmekte zorlanırsa, bu sefer cinselliğe aşırı yoğunlaşma hali yaşayabilir. Yada tam zıddı duygu dünyasının kaldıramayacağı bir kötüleme duygusu yaşayabilir. O yüzden çocuğa tümden verilen bilgi sakıncalıdır. Ve cinsellikle ilgili öğrenmesi muhtemel bir yeri tıkamak adına, şuan ihtiyacı olmayan bu bilgiyi doğru şekilde vermiş olsanızda başka delikler açılır.

Sizin çocuğunuzla ilişki ve iletişiminiz sağlıklı ise, ona kazandırdığınız mahremiyet duygusuyla, özel yaşama ait bu konuların konuşulmasının doğru olmadığını hissettirdiğinizde, ortamlarda ve arkadaş arası bu konuşmalar geçsede kulak kabartmayacak, içinde bir engelleme duygusu yaşayacaktır.
Adem hocanın çocuklarda cinsel eğitim kitabını kesinlikle okuyun derim. Son olarak oradan bir alıntıyı paylaşacak olursam;
"çocuğun ihtiyacı olan şey, bu konunun kişinin özel yaşamına ait olduğunu bilmek ve başkalarının özel yaşamını öğrenmeye çalışmanın doğru olmadığını duymaktır"

Selamlar, kolaylıklar...

Son düzenleme: