Cocugun olumsuz bır tavrından nasıl ıkna edıp vazgecırebılırım

Omerhamza

New member
Merhaba ,
2.5 yasında oglum aslında konusunca uyumlu oldugu zamanlar cok oluyor ancak bazen hıc olmadık sekılde veya zamanda bır konu hakkında benı cok zor durumda bırakıp uzun bır sure tutturuyor.ornegın . bu aksam cok sevdıgı amcasına mısafırlıge gıttık orda yemek masasının uzerıne cıkıp oynamak zıplamak ıstıyor masanın uzerındekı sus olan tabagı masaya vurmak ve ses cıkartmak ıstıyor. yapmamasını soyledım olmadı asagı ınmesını soyledım olmadı. bızım evımızde yapmadıgımız seylerı baskalarının evındede yapmaması gerektıgını soyledım olmadı , masaya zarar verebilecegını ve yengesının bu durumdan uzulecegını soyledım olmadı asagı dusup kendısıne zarar verebılecegını soyledım olmadı , yengesıde aynılarını soyledı olmadı , tabagı alıp yerde ıcıne oyuncaklarını koyup oynayabılecegıcegını soyledım olmadı , en sonunda kucagıma alıp masanın uzerınden ındırmek ıstedım kendını yerlere attı kucagımdan ınmek ıcın kendını cok zorladı. bos bır odaya gıttık orda aynı sekılde sakınce konustum tekrardan dınlemek ıstemedı .bende bu sefer tabagın ıcıne oyuncaklarını koydum ve gorebılecegı sekılde yukarı koydum. eger oyuncaklarını ıstıyorsan masanın uzerınde degıl yerde oynarsan verebılecegımı soyledım. yok olmaz oyle dedı.ıcerı gıttı benı babasına sıkayet ettı annem masanın uzerıne cıkma oyuncaklarınıda vermıycem dedı dıye. babasıda haklı oldugumu soyledı. amcasına gıttı. amcası aglatmayın cocugu cıksın oynasın dedı. bu sefer yok cıkmıycam yerde oynuycam dedı. basladı yerde oynamaya. sımdı ben burda nerde yanlıs yaptım. nasıl davranmam gerektıgını bılemedım. bu bır ornekdı. buna benzer ınatlasmalar , ıstıyorum dıye tutturmalar cok yasıyoruz kızdıgımda oluyor zaman zaman cunku cok bunaldıgım caresız kaldıgım cok oluyor.bu konuda degerlı goruslerını rıca ederım.

sevgili [MENTION=2022]Omerhamza[/MENTION] yavrunuz daha yeni yeni hayatin sınırlarıni kesfediyor..var olma çabası icinde ogreniyor ..yanliz burda şunu soylemek lazim bir davranış için bu.kdr.çok çeşitli sebep veya durum belirtmek sizi neticeye goturmez,aksine is daha da.sarpa sarar..yani bir davranisin bir sebebi olmali yapmamak icin..bu yaşlarda ..fazlasını anlamak cocugunuzn yaşı ve duygusal gelisimi açısından imkansiz.siz istediğinz kadr sebep uretin onun amacı sınırı öğrenmek..
buyuzden sadece anne olarak tüm sakinliginz ve merhamet duygunuzla kararlı bir şekilde "yavrum masada ziplanmaz"demeniz..
tekrarladiginda aynı ses tonuyla"kuzum masada ziplanmaz"
ve tekrarladiginda aynı şefkatle aynı ifade..
3_4sefer sonunda sizin kararl î oldugunuzu anlayacaktir..her meselede bu.şekilde yaklaşımıniz birsüre sonra netice verecektir..muhim olan oğlunuzun ,sizin ve babasının kararli olduğunu hissetmesi .ama asla sefkat ve merhamet hissini kaybetmeden..bazen kiziyorum demissiniz..bu çocuğunuzun sizi anlamasini zorlastirir..siz anne olarak çocuğunuzun gözünden bakmalisiniz...
adem.hoca buna benzer sorularda sunu diyor:örneğin.cocuk kendine zarar verecek,eşyanın mahiyetine (yemegi atip dökmek.gibi)ters davraniyor anne kararli ve sevgi dolu sekilde bunu basitce izah etmeli..duruma göre engellemeli..(eline bicak alan çocuk mesela)
arsivi mutlaka dinlemelisiniz bu konuda..buna benzer çok guzel ornekler ve çözümler var:)
allah kolaylık versin..

Omerhamza

New member
merhaba ,

hızlı cevabınız için cok tesekkur ederım. ben salında sızın dedıgınız gıbı davranmak ıstıyorum ancak ıcınde bulundugumuz toplum bazen davranıslarımı hos gormuyor. ne terbısyesız cocuk laf dınlemeyen.bız o yaslarda babamızın annemızın bır bakısından korkar annemızın dızının dıbınden ayrılmazdık dıyıp benı dahada gerıyorlar. sankı ben cocugumu egıtemıyormusum gıbı. veya bakıslar benı cok rahatsız edıyor. yanı benım bu gıbı durumlara en etkılı ve hızlı bır sekılde cocum bulmamı bekler gıbı.

sevgili [MENTION=2022]Omerhamza[/MENTION] biliyoruz ki çocuk yetistirmek ucgunde yapilan bir is degil,neticeside yıllar sonra ortaya çıkan zahmetli ve emek gerektiren bir iş..
o halde çevremizin baskisindan kendi ruhumuzu kurtaramazsak eğer adem.hocamızın dediklerini de anlamakta güçlük cekeriz uygulamaktada çok zorlaniriz..öncelik cocugumuzn ruhu ile ruhumuzun uyum içinde olmasini sağlamak..yani güven.duygusunu herturlu tahsis edip guven bagini olusturmak..sonrasinda zaten çocuğunuza tesirinize.kendiniz bile sasiracaksinz..fakat bu etrafın yıkıcı ve eleştirel bakislari ile mumkun dgl..kapatın alicilarinizi..gormeyin,duymayın,bakmayın..tek hissetmeniz gereken yavrunuzun hissiyatı olsun..goreceksiniz bir süre sonra çocuğunuzla olan.bağınıza herkes hayret makamında bakacak..işte orda söylenecek sey hergun bir doz adem güneş:)
bu is adem hocayı çok dinleyip çok okumaktan geçiyor..
bizzat kendi hayatımdan tecrubeyle söylüyorum.bunlari..
yeter ki siz icinizdeki annelik hiislerinizi yenileyip,düzeltmekte kararli olun:)
sevgilerimle

Son düzenleme:
başkalarının söylemlerine bir süreliğine kulağınızı kapatmazsanız anneliğinizi kendiniz gibi yaşayamıyor daha çok geriliyosunuz. kızım dönmeyi çok sever, sürekli döner salonun ortasında, küçükken bende dönerdim, döner döner yere uzanır tavanın sanki "hareket edişini",izlemeyi çok severdim, eve gelen misafirler kızım böyle ne zaman dönse, ay düşcek, daha fazla dönmesin söylesene başı dönecek deselerde biliyorumki zaten başı dönmesi içn dönüyo, çünkü herkes herşey öyle farklı görünüyoki, onu tekrar tekrar yaşamak istiyo :) sadece çocuk dönerken bakınca kendi başı da dönen misafirleri rahatsız etmemek adına bikaç kez annecim falanca teyzen biraz rahatsiz oldu dönmesen yada odanda dönsen demişliğim var. pek oralı olmayıp çılgınca dönmeye devam etsede :) mevlevi soyundan galiba diyip gülüp geçiyorum ben.
bide düşecek düşecek düşecek, kaydıraktan düşecek, dönerse düşecek, sandalyeden düşecek, koltuğa çıkmasın düşecek teyzeler amcalar var.. yahu bırakın düşsün çocuk bu çocuk! diyesim var hemde çok. ama bana pek gerek kalmıyo, kızım düşmem diyor zaten. :) herşeye düşersin diyen evhamlı topluma. parkta bile içi durmayan panik teyzelere.

düşmüyo mu peki?
e düşüyo ama kalkmayı da öyle öğreniyo

Son düzenleme:

Kayaccata

Active member