Çocugun sosyal ortamda aşırı yaramazlıkları

Tuğçe

New member
5 yasindaki oğlumla evde iletişimimiz ve birbirmize davranışlarımız çok güzel o beni anlıyor bende onu anlıyorum Fakat son zamanlarda evimize misafir geldiğinde ve biz misafirlere gittiğimizde cocugumu taniyamiyorum beni hiç dinlemiyor ve sürekli problem çıkarıyor aile büyüklerimize karşıda çok şımarık uyardigim halde beni dinlemiyor ve eve geldiğimizde anne seni üzdüm mu diye soruyor . Neden böyle davrandın beni çok üzdün dediğimde anne içimdeki enerji bana bunları yaptırıyor kendime engel olamıyorum diyor.Hafta sonu bi kaç ortamda bulunduk yine aynı şekilde uyardigim ve aile büyüklerimin uyardigi halde yaramazlık devam etti evde gayet uslu bir çocuk olması ve misafir geldiğinde veya misafirlere gidildiginde aşırı yaramaz bir tutum içinde olması neden kaynaklanır bu sorunu nasıl asabilirim?

Sabah

New member
5 yasindaki oğlumla evde iletişimimiz ve birbirmize davranışlarımız çok güzel o beni anlıyor bende onu anlıyorum Fakat son zamanlarda evimize misafir geldiğinde ve biz misafirlere gittiğimizde cocugumu taniyamiyorum beni hiç dinlemiyor ve sürekli problem çıkarıyor aile büyüklerimize karşıda çok şımarık uyardigim halde beni dinlemiyor ve eve geldiğimizde anne seni üzdüm mu diye soruyor . Neden böyle davrandın beni çok üzdün dediğimde anne içimdeki enerji bana bunları yaptırıyor kendime engel olamıyorum diyor.Hafta sonu bi kaç ortamda bulunduk yine aynı şekilde uyardigim ve aile büyüklerimin uyardigi halde yaramazlık devam etti evde gayet uslu bir çocuk olması ve misafir geldiğinde veya misafirlere gidildiginde aşırı yaramaz bir tutum içinde olması neden kaynaklanır bu sorunu nasıl asabilirim?

Merhabalar

Cocugunuz ne guzel de anlatmis icimdeki enerji bana bunlari yaptiriyor diye, ne kadar guzel ifade etmis kendisini.. Alnindan opulesi bir cocuk..

Yaramazlik dediginiz seyleri paylasir misiniz değerlendirelim beraber..

Seni uzdum mu diye sormasi ve cevaben cok uzuldum demeniz.. Keske olmasa boyle diyaloglar aranizda. Cocugunuzun sizi uzmekten imtina ediyor olmasi onun yavas yavas kendi olmaktan cikip sizin istediginiz biri gibi olmaya çalıştığını gosteriyor aslinda. Icinde bir enerji var, kosarak dolasarak atmaya calisiyor belki.. Yaratilisinda var bu.. Kaslarini güçlendirecek. Buna engel olamiyor icgudu bu. Bu engel olamadigi seylerde de sizi uzmekten cekiniyor. Nicin uzuldugunuzu de anlamiyor muhtemelen. Buna ragmen yine de sizi uzmenin pismanligini yasiyor hir de..

Birkac link paylassam dinleyip dusuncelerinizi paylasir misiniz?

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/973

http://www.ademgunes.com/radyo/dinle/sorucevap/3915

Tuğçe

New member
Cevabınız için çok teşekkür ederim elif hanim..
Evden dışarı çıktığımızda biz genelde anlasiyoruz .Yaramazlık yapmak yok markete gidince 1 tane birsey alma hakkın var şeklinde ama oglum nereye gitsek birsey istiyor almayınca agliyor sizliyor yolda elimi bırakıyor sen kötü annesin diyor .Büyüklerin haliyle hoplayan zıplayan çocuklara tahammülü yok çocuklar hep oturcak herseyi ellemicek herseyi istemicek laf dinlicek biz böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. ŞEKER VE ÇİKOLATA yediğinde gerçekten cocugum yerinde hiç duramıyor sürekli hopluyor zipliyor Adem hocamız çok güzel anlatmış aslında ve sizinde dediğiniz gibi çocuğun doğası ama günümüz büyükleri hemen hiperaktif bu çocuk diye yaftaliyor ve bende üzülüyorum cocugum hakkında çok yaramaz bu nasıl bir çocuk diye ithamlarda bulununca.Peki oğlum seni üzdüm mü anne diye sorduğunda nasıl cevap vermeliyim.Sosyal ortamda onun hareketlerinden rahatsız olunduğu zaman cocuguma nasıl davranmaliyim ?

Sabah

New member
Cevabınız için çok teşekkür ederim elif hanim..
Evden dışarı çıktığımızda biz genelde anlasiyoruz .Yaramazlık yapmak yok markete gidince 1 tane birsey alma hakkın var şeklinde ama oglum nereye gitsek birsey istiyor almayınca agliyor sizliyor yolda elimi bırakıyor sen kötü annesin diyor .Büyüklerin haliyle hoplayan zıplayan çocuklara tahammülü yok çocuklar hep oturcak herseyi ellemicek herseyi istemicek laf dinlicek biz böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. ŞEKER VE ÇİKOLATA yediğinde gerçekten cocugum yerinde hiç duramıyor sürekli hopluyor zipliyor Adem hocamız çok güzel anlatmış aslında ve sizinde dediğiniz gibi çocuğun doğası ama günümüz büyükleri hemen hiperaktif bu çocuk diye yaftaliyor ve bende üzülüyorum cocugum hakkında çok yaramaz bu nasıl bir çocuk diye ithamlarda bulununca.Peki oğlum seni üzdüm mü anne diye sorduğunda nasıl cevap vermeliyim.Sosyal ortamda onun hareketlerinden rahatsız olunduğu zaman cocuguma nasıl davranmaliyim ?

Cocugunuzu degil de buyukleri durdurmaya calissaniz? Ayni iyarilarla henuz 6 aylik olan bebegim icin simdiden ben de aliyorum, yaramazlik yapmasin duzgun yetistir hoplayip ziplamasin vs diye.. Bir defasinda kendimi tutamadim ve felc gecirip yataga mahkum olsaniz aylarca yatakta kipirdayamasaniz, sonra anadan dogma dinc saglikli oluverseniz ilk yapacaginiz sey ne olurdu, eminim cocuktan daha fazla ziplardiniz basiniz tavana bile degerdi, yapmayin ne olur cocuk bu yepyeni seyler kesfedecek Allah icine koymus o enerjiyi sizin gibi oturmasini nasil bekleyeceksiniz, dedim. Yaklasik 1 aydir duzgun yetistir diye bir laf duymadim. Cidden anlatabildim mi derdimi buyuklere zamanla gorecegiz. Deneyin anlatmayi. Anlatamiyorsamiz olabildigince az görüşün. Evde cocuga fercekten tehlikeli seyler disinda sinirsiz ozgurluk verin bu sayede baska yerlerde biraz daga tesirli olabilirsiniz belki.. Seni uzdum mu dediginde hayir uzmedin, hem ne yaoarsan yap ben seni cok seviyorum, deyin. Gercekten de bunda uzulecek ne var? Birakin buyukler sizin iyi cocuk yetistirmediginizi dusunsunler. Yillar gecince ozgur biraktiginiz bu cocugun serpilisini beyefendiligini sizinle bagini gorebilirse kismet olur da eminim cok imrenirler..

Tuğçe

New member
Elif hanim gerçekten doğru söylüyorsunuz peki cocugum toplum icinde kızdığımı bildiği halde gözlerimin içinde bakarak ve gulerek devam ediyor .Bazen tuvaleti olmadığı halde beni kaldirip tuvalete getiriyor.Beni kendisiyle ugrastirmaktan çok hoşlanıyor gibime geliyor evde sürekli birlikteyiz toplum. İçinde kendi halinde oynasın diye beklerken o sürekli beni taciz edicek davranışlarda bulunuyor örneğin ben ona yemekten önce soruyorum oğlum büyük tuvaletin varsa söyle yemek yicem diye yok diyor ama yemeğin ortasında gulerek anne tuvaleti. Geldi diyor evet bazen kızıyorum böyle yaptığı için ama bazen olmadığı halde yapıyor bunu ve bana anne seni kızdırmak için yapıyorum dediğide oldu bilinçli bir şekilde beni kızdırmak kendisiyle ugrastirmak hoşuna gidiyor bu neden kaynaklanır?

Fatma Acar

Editör
Merhaba [MENTION=2826]Tuğçe[/MENTION] hanım adem bey: Her kim çocuk eğitmeyi göze alıyorsa ,çocuklaşmayıda göze almalı diyor. Ben oturmalara gideceksem önceliğim çocuklarım ve ben rahat edebilecekmiyiz bunu düşünüyorum. Kesinlikle gitmeyin demiyorum ama önceliğiniz olabilir belki :) Birde şöyle yapabilirsiniz mesela çocuklar zıplamayı çok seviyor. oturmaya gittiniz ve çocuğunuz hareketlendi onu durdurmak yerine ki zaten duramaz durmasında ama yavaşlatmak sizin elinizde elinden tutup hadi oğlum zıplamaca oynayalım deyiverin o zıplasın sizde sayın 1,2,3 OOOO 4 oldu vay canına 5 gibi onu motive ederek sayın . sonra muhakkak çantanızda araba yada oyuncağı vardır oturun biraz oynayın sonrada Oğlum biraz çay molası verelim mi diye sorun zaten o saat den sonra büyük ihtimal size uyacaktır. Yani önce siz onu durdurmak yerine ona uyum sağlayın sonra o da size uyum sağlayacaktır. Keşke misafirliklerde bir bayan kendini çocuklarla oyun oynasa diğerleride sakince otursa hem büyükler mutlu olur hem oyun oynayan minikler .

Tuğçe

New member
Çevreden de aldigimiz tepkiler ister istemez bizi etkiliyor hiç sosyal ortamda da bulunmadan olmuyor malesef ama bundan sonra Seçici olucam gülü seven dikenine katlanır misali :)evet çocuklar bizi bazen zorluyor bizde üstüne çikolata şeker verince enerji tavan yapıyor :))

Sabah

New member
Elif hanim gerçekten doğru söylüyorsunuz peki cocugum toplum icinde kızdığımı bildiği halde gözlerimin içinde bakarak ve gulerek devam ediyor .Bazen tuvaleti olmadığı halde beni kaldirip tuvalete getiriyor.Beni kendisiyle ugrastirmaktan çok hoşlanıyor gibime geliyor evde sürekli birlikteyiz toplum. İçinde kendi halinde oynasın diye beklerken o sürekli beni taciz edicek davranışlarda bulunuyor örneğin ben ona yemekten önce soruyorum oğlum büyük tuvaletin varsa söyle yemek yicem diye yok diyor ama yemeğin ortasında gulerek anne tuvaleti. Geldi diyor evet bazen kızıyorum böyle yaptığı için ama bazen olmadığı halde yapıyor bunu ve bana anne seni kızdırmak için yapıyorum dediğide oldu bilinçli bir şekilde beni kızdırmak kendisiyle ugrastirmak hoşuna gidiyor bu neden kaynaklanır?

Demekki bir ortama girdinizde onunla ruhsal temasi kesiyorsunuz. Sadece sizi kızdırmak yoluyla sizin kendisine odaklanmanizi saglayabiliyordur. Bunu bilincli degil tamamen bilinçdışı bir temas yolu olarak seciyor cocuk. Bence cocuga tuvaletin varsa bastan soyle yemek yiyecegi vs gibi sozler söylemeyin. Bir cocuk ilgi cekmek istiyorsa istediginiz kadar uyarin muhakkak sizinle temasa gecmenin bir yolunu bulur. Biyle sart kosmalar yerine sosyal ortamlarda daha sik onunla temas kurmaya calisin. Arada goz temasi kurmaya calisin. Sevginizi belli edin ona hissetsin sizi.

Cahide

New member
Evet sabah hanım size katılıyorum çocuklar büyüklerin olduğu ortamdayken anne ilgiyi kesince sevilmiyorum zannediyor arada ilgi göstermek yanına gitmek gerekiyor o zaman anneyi rezil etmek bi yana yanına bile uğramıyor bunu isteyerek gerçekten ilgilendiğini göstermek gerekiyor toksa çocuk zoraki hareketlerin gayet farkında oluyor