Çocukla kaliteli zaman geçirmenin yetişkin açısından aşamaları nelerdir?

Ahval1

New member
Kendi yaşam boyutundan sıyrılıp çocuğun alemine girdiği sırada akan zamanın adıdır. Yetişkinin bu aleme girmesini " güçleştiren" üç temel faktör vardır. Bunlar; zihinsel kaymalar, duygusal bağlar ve yüzeysel yaşam alışkanlığıdır.
Zihinsel kaymalar; çocuğu ile kaliteli vakit geçirmek isteyen bir anne babanın kazanacağı en üstün beceri, "anı yaşama" becerisidir. Bundandır ki " Ne ile meşgulsen, onunla meşgul ol," prensibi, çocukla kaliteli zaman geçirmenin en temel prensibidir.
Duygusal bağlar; Çocuklar, yaşadıkları problemleri ertesi güne taşımaz, geride bırakırlar. Yetişkinler ise geçmişte yaşadıkları sorunları bir kambur gibi sırtlarında taşımaya, o sorunları ertesi günde de yaşamaya yatkındırlar. Kaliteli vakit geçirmek isteyen yetişkin, olumsuz duyguları en azından cocuğu ile birlikte olduğu o an için sırtından indirmedikçe, çocuğunun duygu dünyasına erişemez.
Yüzeysel yaşam; çocukluk döneminde duygusal sorunlar yaşamış bir yetişkin, bu sorunları duymamak, hissetmemek icin kendini hızlandırır... yetiskinler, " derinlerde yaşamak" yerine, " yüzeysel yaşamayı" tercih ederler. Halbuki çocuk, yaşamı yüzeysel değil, derince yaşar. Çocuğu ile kaliteli vakit geçirmek isteyen bir ebeveynin, hızlanmış bir yüzeysel yaşamdan çıkıp derinliğe erişebilecek bir "yavaşlık" içine girmesi gerekir.
-EDINEREK ÖĞRENME kitabı
 
Son düzenleme:

Ahval1

New member
Çocuğun alemine girdiğimizi nasıl anlarız acaba. Ben oğlumla tüm gün beraberim. Onun alemine girdiğimin belirtileri nelerdir

kitaptan yazayım. "Kaliteli vakit geçirmenin temel şartı, " çocuğun yaşadığı ruhsal boyuta girmek" tir. Çocuklarda görülen davranış bozukluklarının en temel nedeni; ebeveynlerin, çocuğun yaşadığı ruhsal boyuta erişip orada çocuğa hitap etmek yerine, onu, yaşadığı alemden dışarı çıkarıp yetiskin dünyasının içine yaka paça sokmak istemesinden başka bir şey değildir. Örneğin, çocuk, " zamanın içinde"yaşar. Yetiskin ise " zamanın dışında"dır. Çocuk "eşyaya nüfus ederek" yaşar. Yetiskin ise "eşyaya hükmederek". Çocuk duygularını" içinden geldiği gibi" yaşar. Yetiskin "kendini kontrol ederek". demiş adem hoca. Bahdesilen maddelerden o an için hiç olmazsa sıyrılıp ana tanık olmak. Bir yetiskinin bircok seyi bilmesinin verdiği olağanlıkla değil çocuk olmanın verdiği yeni öğrenmenin heyecanıyla tepki vermek. Keşfetmesine fırsatlar vermek gibi geliyor.
 
Üst