Çocuklarda sürtünme

Değişim

New member
Yeniden bağlanma dönemimiz başarılı olamadı sanıyorum.6 haftadır ilgili ve alakalı davranmaya çalışıyorum ve birlikte yattık.Ama her akşam kızımın canım çok sıkılıyor cümlesiyle başbaşa kalıyorum.Onunla yapacak bişey bulamıyorum.Evin içinde oynamaya çalışıyoruz çoğu kez çok kaliteli bir vakit olmuyor.işten geldiğim gibi yada hafta sonları gözlerini açtığı gibi canım sıkılıyor diyor kızım.hep eğlenceli bişeyler yapmak istiyor,her akşam arkadaşlarına falan gitmek istiyor.Oğlum da öyle.Çok yaratıcı da değilim çok içimden de gelmiyor,beceremiyorum kaliteli vakit geçirmeyi.Ara ara da sesimi yükseltiğim oldu bu dönemde.Çocukların canı neden çok sıkılır? 2-3 kez de canım çok sıkılıyor spor yapmak istiyorum ama kızıyosunuz diye yapamıyorum dedi ve 2 kez de koltukta sürtünme hareketine yeltenirken gördüm.Beni görünce düzeltmeye geçti kendini ve bakışlarıyla yakalandım bakışı attı.Dün akşam da banane yapcam dedi ama ben kızım neden böyle yapıyorsun,bu konuyu konuştuk ve kapattık ve yanlış bişey olduğunu biliyoruz,neden yanlışı yapmayı istiyorsun gibi cümleler kurdum aslında nedenini biliyorken,canı sıkılıyor ve benle sürekli coşkulu vakit geçirmek istiyor.Korkularım yeniden geri geldi,bu böyle ara ara ya da en ufak bir yalnızlık hissettiğinde tekrardan yaşanacak mı?

Değişim

New member
Merhabalar
Öncelikle Çocuklarda gördüğümüz sürtünme davranışını bir tırnak yeme, parmak emme vb. gibi olduğunu bilmek de fayda var. Bu davranışın altında yatan kök probleme odaklanmak gerekir ki kök problemin ne olduğuyla ilgili Elif Hanım'ın yazdıkları ve yönlendirdiği kaynaklar oldukça açıklayıcı olmuş. Sadece birkaç nokta eklemek isterim. Uzun bir süredir yaptığı için alışkanlık bozukluğuna dönüşmüş sanırım bu da sürecinizde sabırlı ve istikrarlı olmanızın önemini biraz daha arttırıyor. Yeniden bağlanma sürecini iyi anlamanız önemli bu konuda arşivi çok iyi taramanızı öneririm. Bu süreçte yada en azından bir kısmında işinizden izin alıp kızınızla vaktinizin çoğunu birlikte geçirmeniz önemli ancak burda da ruhsal teması sağlamanız çoçuğunuzun sizi doyumsaması çok daha önemli. Bunu yapabilmeniz de sizin dinginliğiniz ve çocuğunuza kendinizi verebilmenizle çok yakından ilişkili. Dediğim gibi bu davranış bir süre ortadan kalkıp tekrar ortaya çıkabilir böyle durumlarda motivasyonu bozmadan anne-kız ilişkisinde yakaladığınız ritmi devam ettirmek gerekir.
Selamlar

Sümeyye Hanım, dediğiniz gibi bu durum bir süre ortadan kalktı ama bu hafta 2 kez yine tekrarlama girişiminde bulundu.Yeniden bağlanma sürecindeyiz fakat eksiklerimin farkındayım,sabırsız davrandığım oldu,abimiz de var bazen ikisi kavgaya kalkıştıklarında durumu yönetmekte de zorlandık.Ben şimdi tekrar daha bir özveriyle davranmaya dikkat edeceğim.Şunu sormak istiyorum.Kızımı özgür bırakıp,kesinlikle onu tedirgin edici bir tavırda bulunmayacağım,sesimi dahi yükseltmeyeceğim peki babası da aynı yaklaşımda mı olması gerekiyor.O da hiç kızmayacak ve ya yanlış bir harekette bulunmayacak mı?Ben çabalarken mesela babamız hiç tavrını değiştirmeden her zamanki gibi davranıyor,kızıp bağırabiliyor.

Sümeyye Hanım, dediğiniz gibi bu durum bir süre ortadan kalktı ama bu hafta 2 kez yine tekrarlama girişiminde bulundu.Yeniden bağlanma sürecindeyiz fakat eksiklerimin farkındayım,sabırsız davrandığım oldu,abimiz de var bazen ikisi kavgaya kalkıştıklarında durumu yönetmekte de zorlandık.Ben şimdi tekrar daha bir özveriyle davranmaya dikkat edeceğim.Şunu sormak istiyorum.Kızımı özgür bırakıp,kesinlikle onu tedirgin edici bir tavırda bulunmayacağım,sesimi dahi yükseltmeyeceğim peki babası da aynı yaklaşımda mı olması gerekiyor.O da hiç kızmayacak ve ya yanlış bir harekette bulunmayacak mı?Ben çabalarken mesela babamız hiç tavrını değiştirmeden her zamanki gibi davranıyor,kızıp bağırabiliyor.
Merhaba
Evet babanın da aynı tutum içinde olması önemli çocuğunuza emniyetli ortamı tam olarak yaşattıktan sonra babanın kararlı duruşu ama yine kızarak, bağırarak değil kararlı duruş ile otoriteyi baba sağlarken siz yine şefkatinizle yaklaşmış olacaksınız yani normal zamanlarınızda olması gereken düzene böylece geçmiş olacaksınız. İçinde bulunduğunuz onarım sürecini eşinize anlatmanızı öneririm. Pedagoji okulu 15'i eşinizle birlikte izlerseniz çok iyi olur. Adem Hocam orada bu süreci çok ayrıntılı anlatıyor. Kolaylıklar diliyorum.

Değişim

New member
Sümeyye Hanım, çocuk bana duygu emmeye geldikçe boş dönüyor olabilir,çünkü ben kendi duygularımı,hislerimi kaybetmiş hissediyorum.Donuk,mimiksiz bir suratım var, gülmelerim çok nadir.enerjim yok,bunun için antidepresan kullanmaya başladım doktor tavsiyesiyle daha çok yeni.hem kendimi onarmak hem de bir yandan da çocuklarımla bağlanmak çabasındayım.bu iş ikisi bir arada gidebilir mi?zaten çocuklarıma sarıldıkça daha iyi hissediyorum.babamız çok benimle birlikte değil bu savaşta.arada höykürerek büyümüzü de bozabiliyor.ilgisini çekmiyor bu konular.birde ben 6 hafta yatmam tamamlanınca kesmeli miyim,olmadı diye tekrar bir 6 hafta daha mı başlamalıyım.sanırım bu en az 6 hafta şeklindeydi,ben bu işi becerene kadar önce küçük çocuğumla yatıp o uyuduktan sonra büyük çocuğumun yanına geçmek şeklinde örneğin 6 ay devam etsem olur mu, her ikisi de uyuyunca kendi yatağıma geçerim.
[MENTION=1198]Psk.Sümeyye Demir[/MENTION]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sümeyye Hanım, çocuk bana duygu emmeye geldikçe boş dönüyor olabilir,çünkü ben kendi duygularımı,hislerimi kaybetmiş hissediyorum.Donuk,mimiksiz bir suratım var, gülmelerim çok nadir.enerjim yok,bunun için antidepresan kullanmaya başladım doktor tavsiyesiyle daha çok yeni.hem kendimi onarmak hem de bir yandan da çocuklarımla bağlanmak çabasındayım.bu iş ikisi bir arada gidebilir mi?zaten çocuklarıma sarıldıkça daha iyi hissediyorum.babamız çok benimle birlikte değil bu savaşta.arada höykürerek büyümüzü de bozabiliyor.ilgisini çekmiyor bu konular.birde ben 6 hafta yatmam tamamlanınca kesmeli miyim,olmadı diye tekrar bir 6 hafta daha mı başlamalıyım.sanırım bu en az 6 hafta şeklindeydi,ben bu işi becerene kadar önce küçük çocuğumla yatıp o uyuduktan sonra büyük çocuğumun yanına geçmek şeklinde örneğin 6 ay devam etsem olur mu, her ikisi de uyuyunca kendi yatağıma geçerim.
[MENTION=1198]Psk.Sümeyye Demir[/MENTION]
Merhaba Değişim
Yeniden bağlanma sürecinde sizin bağlanmaya hazır hale gelmiş olmanız en önemli kısmını oluşturuyor diyebilirim. Kendinizle ilgili farkındalıklarınız çok güzel bence öncelikle buralarla ilgili adımları atmalısınız.Örneğin;Aynanın karşısına geçip mimik ve gülme çalışmaları yapabilirsiniz. Ruhsal olarak hazır olmadan sadece fiziksel bir uyuma ne kadar uzun olsa da yeterli olmayacaktır. Evet bu onarım süreci karşılıklı oluyor zaten yani çocuğunuzla bağlanma süreci sizi de onaracaktır inş. Pedagoji okulu 15 'in son yarım saatinde bazı maddelerden bahsetmişti Adem hoca o maddeleri kendi hayatınıza geçirmekle başlayın mesela. Bunları tek başınıza yapmakta zorlanırsanız bir uzman rehberliğinde yapmanız daha iyi olabilir.

Değişim

New member
Kızımdaki sürtünme davranışı bitti arkadaşlar,yardımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum, ben de daha iyiyim, daha bi hazmederek yaşamaya çalışıyorum hayatı.Antidepresanın faydasını çok görüyorum duygularımı uç noktalara taşımıyor,ayrıca günlük enerji ve uyanıklık için Modiwake hap kullanıyorum Nörolog yazdı.kadın sakinleyince evdeki erkek de sakinliyormuş gerçekten,susmak en güzel tepkiymiş,bunu kendim için yaptığımı görüyorum,böyle daha mutluyum.Evet çok şey yazdım buraya,çok umutsuzdum,herşey çok kötüydü ama o kadar da değilmiş, hayattaki önceliklerimizi bilip onlara konsantre olursak,konuşurken,yürürken,iş yaparken,severken arkamızdan atlı geliyormuş gibi değil de ne yaptığımızı hissederek ve sindirerek yaparsak anı anlamdırarak yaşarsak tadına varıyormuşuz, genişlik evet tam anlamıyla genişlik mutlu olmanın sırrı.Büyüttüğümüz çoğu şey dünyanın sonu değil.Herkese selamlar.

Kızımdaki sürtünme davranışı bitti arkadaşlar,yardımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum, ben de daha iyiyim, daha bi hazmederek yaşamaya çalışıyorum hayatı.Antidepresanın faydasını çok görüyorum duygularımı uç noktalara taşımıyor,ayrıca günlük enerji ve uyanıklık için Modiwake hap kullanıyorum Nörolog yazdı.kadın sakinleyince evdeki erkek de sakinliyormuş gerçekten,susmak en güzel tepkiymiş,bunu kendim için yaptığımı görüyorum,böyle daha mutluyum.Evet çok şey yazdım buraya,çok umutsuzdum,herşey çok kötüydü ama o kadar da değilmiş, hayattaki önceliklerimizi bilip onlara konsantre olursak,konuşurken,yürürken,iş yaparken,severken arkamızdan atlı geliyormuş gibi değil de ne yaptığımızı hissederek ve sindirerek yaparsak anı anlamdırarak yaşarsak tadına varıyormuşuz, genişlik evet tam anlamıyla genişlik mutlu olmanın sırrı.Büyüttüğümüz çoğu şey dünyanın sonu değil.Herkese selamlar.

Ne kadar güzel bir haber bu. Çok şey öğrendik biz de bu sürecinizden. Teşekkür ederiz bizlerle paylaştığınız icin

Değişim

New member
Bitmemiş maalesef :(

Ne kadar güzel bir haber bu. Çok şey öğrendik biz de bu sürecinizden. Teşekkür ederiz bizlerle paylaştığınız icin

Benim buraya yazmamı bekliyormuş sanki :( maalesef bitmemiş, tekrardan gördüm, pedagog a götüreceğim, seneye 1. sınıfa başlayacak,bu durumdan sıyrılmamız gerekiyor.Evet konuşuyoruz anlıyor beni ama başı boş kalıp,canı sıkıldıysa aklına geliyor ve koltuğun kolunda barfix çeker gibi asılıyor.O koltukları atacam evden artık, aşağıda babannesinde de ara ara yapıyormuş,o da görünce uyarıyor. Tek başıma olmadığım için ve çalıştığım için de çok hakim olamıyorum her anına.Ben kelimelerime dikkat etsem baba ya da babanne düz ara konuşuyor,tembihlesem de kafalarına göre tepkiler veriyorlar çocuğa, bu iş çorba oldu, inşallah pedagog sürecine girebiliriz.

Mahirhira

New member
Çocuğun yatarken yüz üstü yatması da sürtünme davranışımıdır

Sanmam..benim kizimda yuzustu uyur.ben yuzustu uyumanin erkek genital organi sebebiyle erkek cocuklarinda daha cok riskli oldugunu dusunuyorum.kiz cocuklarinda yuzustu uyurken kipirdamak pek etki etmeyebilir okadar kolay olmaz yani.ben bu konuya cok takintiliyim..mesela.dikkat ederim.kucagimda tasirken bile bacak.pozisyonuna.

Serzenis

New member
Lütfen bana da yardımcı olur musunuz kızım 10 aylik sürekli ayağımda sallayarak uyutuyordum kolik bi bebekti 1 aydır sallamami istemiyor kendisi yüzüstü dönüyor yüzünü yatağa gomuyor ayaklarını kasiyor hızlı nefes almaya başlıyor ve terliyor. Bu 1 2 dk sürüyor sonra uyuyup kalıyor bu sürtünme mi? Sürekli uykuya bu şekilde dalmaya başladı.açıkçası korkuyorum ilerlemesinden büyüdükçe koltuk kenarlarına çıkmasından ne yapmam lazım? Tekrar eskisi gibi sallama istiyorum dönmek istiyor ağlıyor henüz bebek unutur demi ? Nasıl unutturabilirim oyun zamanında oynayıp ilgisi dağılir tamam ama uykuya dalmada kullanıyor bunu. Şimdi bir şekilde unutmuş olsa ilerde tekrar başlar mi ? Lütfen yardımcı olun

Serzenis

New member
Benim buraya yazmamı bekliyormuş sanki :( maalesef bitmemiş, tekrardan gördüm, pedagog a götüreceğim, seneye 1. sınıfa başlayacak,bu durumdan sıyrılmamız gerekiyor.Evet konuşuyoruz anlıyor beni ama başı boş kalıp,canı sıkıldıysa aklına geliyor ve koltuğun kolunda barfix çeker gibi asılıyor.O koltukları atacam evden artık, aşağıda babannesinde de ara ara yapıyormuş,o da görünce uyarıyor. Tek başıma olmadığım için ve çalıştığım için de çok hakim olamıyorum her anına.Ben kelimelerime dikkat etsem baba ya da babanne düz ara konuşuyor,tembihlesem de kafalarına göre tepkiler veriyorlar çocuğa, bu iş çorba oldu, inşallah pedagog sürecine girebiliriz.

Acaba son durumunuz nedir kızınız bıraktı mi ?

Değişim

New member
Acaba son durumunuz nedir kızınız bıraktı mi ?

uzun zamandır forma giremedim o yüzden cvp yazamadım size, konuyla ilgili pedagoglarla, çocuk doktorumuzla görüştük fakat götürmedim pedagog a. bu yıl 1. sınıfa başlayınca sanırım fırsatı olmadığından bir de okul yeni bir ortam yeni bir alan farklı olaylar farklı ortamlar sürtünme durumunu unutmasına sebep oldu.çok şükür bitti.çok rahatladık.

Değişim

New member
daha bebek olduğu için tabi ki unutacak,zamana bırakın,büyüyüp yeni şeyler öğrenip görmeye başladıkça dikkati dağılacak.

Sevam

New member
daha bebek olduğu için tabi ki unutacak,zamana bırakın,büyüyüp yeni şeyler öğrenip görmeye başladıkça dikkati dağılacak.

Bnm kizim da 8-9 aylikken basladi emeklemeye caliyor sandik pek ciddiye almadim ve suan 3 yasinda devam ediyo bi ara verdi susn tekrar basladi bnve disari cikar bebek arabasinda uyusun parkts uyusun izin verme buyudumu durum daha zor

2melek

New member
uzun zamandır forma giremedim o yüzden cvp yazamadım size, konuyla ilgili pedagoglarla, çocuk doktorumuzla görüştük fakat götürmedim pedagog a. bu yıl 1. sınıfa başlayınca sanırım fırsatı olmadığından bir de okul yeni bir ortam yeni bir alan farklı olaylar farklı ortamlar sürtünme durumunu unutmasına sebep oldu.çok şükür bitti.çok rahatladık.

İyi geceler yazılarınızı ve yanıtları baştan sona gozlerim dolu dolu okudum. Şuan aynı durumu yaşıyorum. Kızım Eylül'de okula başlayacak. Bir buçuk senedir sizin bahsettiğiniz şeyler bizim de başımızda. Hatta açtığım konuyu okursanız daha iyi anlayabilirsiniz. zorlu bir süreç bizi bekliyor ama ben bu süreçte önümü göremiyordum siz bana umut oldunuz. Merak ediyorum acaba bu davranisina ilkokulda da rastladiniz mı? Beni anlayacağınızı düşünerek değerli tavsiyelerinizi çok merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim