Cumartesi canlı yayınlanan programlar

Ahval1

New member
Her hafta canlı yayınlanan pedagoji okulu serilerinden dinleyenlerin izleyenlerin paylasımları olsa. O haftanın konusu bir de burada dönse, nasıl olur?

mercan

New member
Bence çok iyi olur .

Gerçi benim dinleyemediğim bölümler var daha :(

Son düzenleme:

Ahval1

New member
-Mahremiyet eğitimi zihinsel süreci barındıran ama ana unsur olarak duyguların yönetimini kapsar
-Cocugun kisiligi irade ve duyarlılık uzerine gerçekleşir. Irade vücudun kemik yapisidir. Duyarlılık vücudumuzdaki yumuşak hassas dokudur. Bu iki sistemin kendi sırasında gitmesi lazımdır. Önce kemik oluşmalı ki üzerine icsel duyarlılik gelişebilsin.
- irade belli yaşlarda, duygu ise yasadiği seye bagladır. O yasa ait bir irade değilse karşılastigi duyguyu da yönetemez.
-His duygu davranisin nasıl işlediği bilinmez ise çocuğun mahremiyet egitimi zarara uğratılmıs olur.
- tiksinici bir mimikle bakma çocukta degersizlik hissi oluşturur. Burda burun va yanak devreye girer. (Mimikler)
-Her cocugun mizacında temel davraniş refleksi vardır. Bu davranış öğretilmez. Istemedigi bir davranisa maruz kalırsa kimi tükürür kimi tekme atar kimi sert bakar. Biri yaklastiğinda çıglık at demek onun mizacina uygun olmayabilir. Ve o durumda ne yapacağını bilemez. Elimde bak çikolata var. Sana vericem ama once beni öpmeni istiyorum demesi bir yetişkinin cocugu damak tadi ile istemedigi bir davranis arasinda bir tercihe zorlar. Cocugun temel davranis refleksi bozulur.
- mahremiyet eğitimi çocugun kendi hisleriyle var olmasi eğitimidir.

Son düzenleme:

mercan

New member
Dün akşamki bölümü dinliyorum.

"Sana çikolata vereceğim ama ilk önce beni öpmelisin." şeklinde cümle kuranlar kendileri direk çocukla iletişime geçmekten aciz kişilerdir. Bu sebeple de çikolata ya da başka bir şeyi aracı yaparlar diye bilir miyiz?

Umarım ağır olmamıştır cümlelerim.

Ahval1

New member
Dün akşamki bölümü dinliyorum.

"Sana çikolata vereceğim ama ilk önce beni öpmelisin." şeklinde cümle kuranlar kendileri direk çocukla iletişime geçmekten aciz kişilerdir. Bu sebeple de çikolata ya da başka bir şeyi aracı yaparlar diye bilir miyiz?

Umarım ağır olmamıştır cümlelerim.

Yetiskinin doğru mudur değilmidir bilmediği iyi niyetiyle yaklastığı bir davranış da olabilir. Sonuc da herkes birbirine rol model. Ona göre iletişim demek de öyle bir sey olabilir. Ama programdan anladığım; damak tadı nefsani bir şey. Ama o daha nefis nedir bilmiyor. Idare edemiyor. Ee cikolata da cazip. Istemese de önce öpüyor sonra cikolatasını almıs oluyor yavrucak. Disardaki art niyetlinin sevgisi böyle masum degil tabi. Rabbim o art niyetli insanları cümlesinden uzak etsin. O tertemiz duyguları minicik hisleri hic incinmesin!

Son düzenleme:

mercan

New member
"Güvenli Bağlanma" ,"Annelik Sanatı " bunları Adem hocadan yani bir erkekten öğreniyoruz.

Adem hocanın düşüncelerini benimsemiş olmamızın tek nedeni onun pedagog olması değil.

Radyo programlarında çocuklarla nasıl konuşulması gerektiğini bizzat cümleleriyle ifade ederken ses tonu, kelimeleri ruhumuza kalbimize ulaşıyor.

Ve bu sebeple de onun anadolu pedagojisini temel alan gönüllülerin kurduğu bir site var.

Allah her insana sevgi gücünü vermiştir. Ve Adem Hoca da bu sevgi gücünü keşfedip bizlere anlatmaktadır.

Nasıl bir gelenek görenek ki sevgi gücümüzün üzerine kat kat betonlar atıp ona ulaşmamızı engellemiştir.

Her insanda keşfedilmeyi bekleyen sevgi gücü var. Ben büyüklerimden böyle gördüm ama acaba doğru mu deyip o betonları yıkmaya başlasak neler neler yaparız.

Ahval1

New member
"Güvenli Bağlanma" ,"Annelik Sanatı " bunları Adem hocadan yani bir erkekten öğreniyoruz.

Adem hocanın düşüncelerini benimsemiş olmamızın tek nedeni onun pedagog olması değil.

Radyo programlarında çocuklarla nasıl konuşulması gerektiğini bizzat cümleleriyle ifade ederken ses tonu, kelimeleri ruhumuza kalbimize ulaşıyor.

Ve bu sebeple de onun anadolu pedagojisini temel alan gönüllülerin kurduğu bir site var.

Allah her insana sevgi gücünü vermiştir. Ve Adem Hoca da bu sevgi gücünü keşfedip bizlere anlatmaktadır.

Nasıl bir gelenek görenek ki sevgi gücümüzün üzerine kat kat betonlar atıp ona ulaşmamızı engellemiştir.

Her insanda keşfedilmeyi bekleyen sevgi gücü var. Ben büyüklerimden böyle gördüm ama acaba doğru mu deyip o betonları yıkmaya başlasak neler neler yaparız.

Aynen öyle. Bir seyin ihtiyacini hissetmedikten sonra varlığına şahit olamaz kisi.. Bu atmosfer dalga dalga tüm dunyaya yayılır inşaallah. Şair diyor ya insanların zamanları yok durup ince seyleri düsünmeye. O ince yanlarını keşfedenlerin sayısı artsın inşaallah. O zaman insan, insan oluyor.