Ders Çalışma İsteksizliği ve Dikkat Dağınıklığı

yemyeshill

New member
Merhaba benim kızım 2. Sınıf öğrencisi okula başladığımiz zamandan beri ders yapmaya ve okula isteksizliği var. Geçen yıl sürekli okuldan kaçmaya çalışıyor derslere girmiyordu okul rehberliği, öğretmenimiz ve pedagogla bu sorunu ortadan kaldırdık çok şükür ama bu yıl da derslere ilgisizlik var ders dinlemiyor ,ödevleri zorla yapıyor ve okuma yapmak istemiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Merhaba Değerli [MENTION=13045]yemyeshill[/MENTION]

Çocuğun öğrenme süreçlerinin sağlıklı devam edebilmesi için merak-heves-istek zincirinin kırılmaması gerek. Adem Hoca bundan bahsediyor zaman zaman. Denk gelmişsinizdir belki.

Siz çocuğunuza bakınca nerede görüyorsunuz onu? Merakı var mı öğrenmeye? Ya da merakı var fakat hevesi mi kırılmış? Nasıl tarif edersiniz?

Bununla birlikte bir de okul ortamı ve öğretmen tutumu etkiliyor olabilir çocuğu. Çocuk ruhunu hisseden bir öğretmen ve sağlıklı ilişkiler kurabildiği, kendini güvende hissedebildiği bir okul ortamı var mı dersiniz?

Bir de okuma alışkanlığı ile ilgili kısa bir not paylaşayım. Okumak, merak uyandıran bir konuyu takip etmek isteği ile devam eder. Bazen okuldan önerilen kitap setleri oluyor. Bu kitaplar çocukta merak uyandıramıyor. Çoçuğa böylesi kitaplar okuma alışkanlığı kazandıramaz sanırım. Ama onun ilgi alanlarına hitap eden içeriklerle bunu sağlayabilirsiniz. Yanardağlar, köpekbalıkları, araba tamiri 😊 Hangi alan ilgisini çekiyorsa o içerikte okumalar ile keyifle devam edebilir.

Ödev konusunda da, ilk üç sınıfta A4 sayfasının yarısını aşmayacak kadar ev ödevi verilebiliyor ancak. Ülkemizde kural böyle. Bunu aşan bir ödevi çoçuğa yaptırmak bir kenara, böylesi ödev veriliyor olması başlı başına bir soruşturma konusu aslında. Sizin ödev yapma sorununuz ödevin miktarı ile ilgili miydi bilmiyorum, paylaşmak istedim ☺

selma123

New member
Merhaba Değerli [MENTION=13045]yemyeshill[/MENTION]

Çocuğun öğrenme süreçlerinin sağlıklı devam edebilmesi için merak-heves-istek zincirinin kırılmaması gerek. Adem Hoca bundan bahsediyor zaman zaman. Denk gelmişsinizdir belki.

Siz çocuğunuza bakınca nerede görüyorsunuz onu? Merakı var mı öğrenmeye? Ya da merakı var fakat hevesi mi kırılmış? Nasıl tarif edersiniz?

Bununla birlikte bir de okul ortamı ve öğretmen tutumu etkiliyor olabilir çocuğu. Çocuk ruhunu hisseden bir öğretmen ve sağlıklı ilişkiler kurabildiği, kendini güvende hissedebildiği bir okul ortamı var mı dersiniz?

Bir de okuma alışkanlığı ile ilgili kısa bir not paylaşayım. Okumak, merak uyandıran bir konuyu takip etmek isteği ile devam eder. Bazen okuldan önerilen kitap setleri oluyor. Bu kitaplar çocukta merak uyandıramıyor. Çoçuğa böylesi kitaplar okuma alışkanlığı kazandıramaz sanırım. Ama onun ilgi alanlarına hitap eden içeriklerle bunu sağlayabilirsiniz. Yanardağlar, köpekbalıkları, araba tamiri Hangi alan ilgisini çekiyorsa o içerikte okumalar ile keyifle devam edebilir.

Ödev konusunda da, ilk üç sınıfta A4 sayfasının yarısını aşmayacak kadar ev ödevi verilebiliyor ancak. Ülkemizde kural böyle. Bunu aşan bir ödevi çoçuğa yaptırmak bir kenara, böylesi ödev veriliyor olması başlı başına bir soruşturma konusu aslında. Sizin ödev yapma sorununuz ödevin miktarı ile ilgili miydi bilmiyorum, paylaşmak istedim ☺
merhaba benim oglumda ilkokul 1e gidiyor ögretmenimşz dün tam 6 sayfa ödev vermiş sabahcı oglum .öglen geldikten sonra akşama kdar mola vere vere bitirmeye calıstık ama çocugum maffolduçok üzüldüm hiç verimlide olmadı okuma yaptırmaya hiç vakit kalmadı .ben ne yapabilirim acaba ödevi tamamlamasak oğlum okulda ne hisdeder sizce ne yapmalıyım herzaman bukadar ödev vermiyor verdiğindehrpsini yaptırmamalımıyım acaba

baharibeklerken

New member
merhaba benim oglumda ilkokul 1e gidiyor ögretmenimşz dün tam 6 sayfa ödev vermiş sabahcı oglum .öglen geldikten sonra akşama kdar mola vere vere bitirmeye calıstık ama çocugum maffolduçok üzüldüm hiç verimlide olmadı okuma yaptırmaya hiç vakit kalmadı .ben ne yapabilirim acaba ödevi tamamlamasak oğlum okulda ne hisdeder sizce ne yapmalıyım herzaman bukadar ödev vermiyor verdiğindehrpsini yaptırmamalımıyım acaba

Ben olsam yoruldugu yerde biraktirirdim. Ilk gunden bikarsa sonraya istegi nasil kalacak çocuğun. Cogu ogrencinin yapmadığını gordukce öğretmen de çözüm arayacaktır. Zoraki yapilan ödev hic yapılmasa daha iyi değil mi.

selma123

New member
Ben olsam yoruldugu yerde biraktirirdim. Ilk gunden bikarsa sonraya istegi nasil kalacak çocuğun. Cogu ogrencinin yapmadığını gordukce öğretmen de çözüm arayacaktır. Zoraki yapilan ödev hic yapılmasa daha iyi değil mi.
haklısınız öyle yapacagım ..diğer velilerdende bi nabız yokladım ama kimse şikayetçi degil malesef normal karsılıyorlar..

Üsküdar

New member

Altı sayfa ödev cok fazla öğretmeninizle konuşsanız keşke.Diger veliler memnunsa bile siz memnuniyetsizliginizi dile getirseniz iyi olur bence.Belki azaltir.Ev odevlerinden bende cok çektim oglum yapmak istemezdi öğretmenimizde israrla yapacak o odevler onun sorumlulugu diye bakıyordu hep.Ben çözümü verilen odevden oglumu yormayacak kadarini ogluma yaptirip diger kisimlari kendim yaparak buldum.Bir miktar oglum yapiyordu onu da anlamis mi anlamamis mi ölçmek adina yaptiriyordum. Anlamissa ben devam ediyordum.Bu formulu 2. Siniftan itibaren uyguladim 1. Sinifta ogluma resmen iskence yapmisim hala daha pismanim cok üzülüp aglamisti.Size de önerim 1. Sinifta şu an da zaten e l ve a harfi verilmistir.Bu harfleri ve bu harflerden olusan heceleri ve kelimeleri küçük kağıtlara yazip tombala seklinde oyunlastirip her cektigi kagidi okusun ve bir tanede yazsin.Hem eglenir hem yorulmaz.Ayni oyunu matematikte de yapabilirsiniz.Hem cocuk gereksiz yere yorulmaz hem de eglenerek öğrenir.Allah kolaylik versin.